Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Kultūra ir žmonėsGamta ir augintiniaiŠeima ir sveikataMokslas ir ITSportasŠvietimasTrasaĮdomybėsRinkimų maratonas
LIETUVA

Visuomenininkai: N. Puteikis griauna vertybes 

2015 gegužės 21 d. 06:00
Naglis Puteikis: "Tradicinės partijos griūva dėl netesimų pažadų rinkėjams, ir aš tikrai stovėsiu su tinkliuku ir gaudysiu atskylančius nuo jų žmones.“
Naglis Puteikis: "Tradicinės partijos griūva dėl netesimų pažadų rinkėjams, ir aš tikrai stovėsiu su tinkliuku ir gaudysiu atskylančius nuo jų žmones.“
Ritos Stankevičiūtės (LŽ) nuotrauka

Sėkmingo visuomeninių komitetų pasirodymo savivaldos rinkimuose išgąsdintos tradicinės partijos nuogąstauja, kad nepartiniai judėjimai taps rimtais konkurentais kovoje dėl parlamentaro mandatų. Visuomenininkai tvirtina į tautos atstovybę nesiveržiantys ir baksnoja į Seimo narį Naglį Puteikį, žadantį prieš tradicines jėgas nukreipti buriamas marginalias partijas.

Prieš kelias savaites Panevėžio rajone vykęs parlamentaro Povilo Urbšio suburto visuomeninio rinkimų komiteto „Kartu“, kurio atstovas Rytis Mykolas Račkauskas tapo Panevėžio meru, ir susivienijimo „Alytaus piliečiai“, padėjusio pergalę kovoje dėl Alytaus vadovo kėdės pasiekti Vytautui Grigaravičiui, atstovų susitikimas sukėlė nerimą tradicinėms partijoms. Pasigirdo nuogąstavimų, esą sėkmingai savivaldos rinkimuose pasirodę visuomenininkai telkiasi kovai Seimo rinkimuose, vyksiančiuose kitų metų rudenį, o kartu siekia griauti tradicines partijas, viliodami jų narius.

„Dabar bandoma pateikti, kad tolesnis judėjimo „Kartu“ tikslas - naikinti partijas. Jokiu būdu. Net kandidatuodamas į Seimą kalbėjau, kad yra būtinas partijų atsinaujinimas, o politinis gyvenimas be partijų dalyvavimo - neįmanomas. Šiuo metu turime labai daug darbo savivaldybėse ir kurti jokių surogatinių darinių Seimo rinkimams neketiname“, - LŽ tvirtino P. Urbšys.

Tačiau, jo teigimu, bandymų kurti alternatyvą sisteminėms partijoms yra: naują darinį buria Seimo narys N. Puteikis, su partija „Lietuvos sąrašas“, suvienijusia žymius visuomenininkus ir kultūros žmones, kovą išrinktas į Vilniaus tarybą, tačiau deputato mandato atsisakęs.

Partijų vienytojas

Iš tiesų gegužės 15 dieną Panevėžyje N. Puteikio ir jo šalininkų kvietimu susirinko visuomeninių komitetų iš Klaipėdos, Kauno, Tauragės, Šilalės, Kupiškio, Anykščių, Biržų, Ukmergės atstovai.

„Aptarėme situaciją, kad tik partijos gali dalyvauti Seimo rinkimuose. Bet kam kurti naują partiją, jei yra senų gerų? Todėl siūliau padėti jungtis keturioms partijoms - Krikščioniškosios demokratijos (KDP), Centro (CP), taip pat Lietuvos socialdemokratų sąjungai (LSS) ir „Lietuvos sąrašui“. Jeigu jos nesusijungs, reikės steigti savo partiją“, - susitikimo idėją įvardijo N. Puteikis.

Pagrindą politikos paraštėse esančių organizacijų vienijimosi iniciatyvai N. Puteikis gavo Seimui priėmus jo aktyviai remtą sumanymą, kad politinei partijai registruoti turi būti sutelkta ne 1 tūkst., bet 2 tūkst. narių. Toks reikalavimas įsigalios nuo šių metų gruodžio 15-osios, o per likusius iki to šešis mėnesius padvigubinti narių skaičių „mažiukai“ vargu ar sugebės.

„Šiuo metu KDP, CP, LSS ir „Lietuvos sąrašas“ turi po tūkstantį narių, o po gruodžio 15-osios, jeigu šios partijos nepriims atitinkamų sprendimų, jų nebeliks. Todėl kviečiu šias partijas vienytis: būtų logiška, kad jos pasiskirstytų poromis ir susijungtų, tada po gruodžio 15-osios atsirastų dvi partijos, turinčios reikalaujamą narių skaičių. Paskui jos galėtų tapti koalicijos partnerėmis, ir mes visi kartu eitume į Seimo rinkimus. Pretenduočiau stoti į vieną susijungusių partijų, bet noriu pirma pažiūrėti, kurios nuspręs išlikti ir toliau dalyvauti politiniame gyvenime, nes kai kurios iš jų gali neišlaikyti komplektavimosi egzamino. Jei viskas pavyks, pretenduočiau vadovauti partijų koalicijai Seimo rinkimams“, - LŽ teigė N. Puteikis.

GOOGLE rekomenduojaStraipsnio tęsinys – žemiau

Žvejoja šalininkus

Kol kas parlamentaro idėją aktyviausiai palaiko KDP - šios partijos valdyba yra priėmusi teigiamą sprendimą dėl jungimosi, greičiausiai - su Centro partija. Šį sprendimą turėtų patvirtinti gegužės 30-ąją šaukiamas KDP suvažiavimas.

Paklaustas, kodėl naujasis darinys formuojamas ne „Lietuvos sąrašo“, su kuriuo dalyvavo savivaldos rinkimuose, pagrindu, N. Puteikis leido suprasti, kad ši partija, vadovaujama Dariaus Kuolio, jo siūlymą dar svarsto. Pats D. Kuolys apie jungimosi idėjas tyli - LŽ jis teigė šia tema kalbėti nenorintis.

Povilas Urbšys: "Formuojamu dariniu bandoma išnaudoti žmonių nepasitikėjimą esama politine sistema, siekiant vienintelio tikslo: rasti landą, pro kurią galima įsisprausti į Seimą.“/ Romo Jurgaičio (LŽ) nuotrauka
Povilas Urbšys: "Formuojamu dariniu bandoma išnaudoti žmonių nepasitikėjimą esama politine sistema, siekiant vienintelio tikslo: rasti landą, pro kurią galima įsisprausti į Seimą.“/ Romo Jurgaičio (LŽ) nuotrauka

Savo ruožtu N. Puteikis tvirtino jungtis kviesiantis ir visuomenininkus, ypač gerai pasirodžiusius savivaldos rinkimuose. „Žinoma, kaip Tadas Blinda ketinu apjoti visus dvarus, ypač turtingesnius“, - aiškino jis.

Didžiųjų partijų atstovų į naują darinį N. Puteikis tikino neviliojantis, bet siūlantis prisidėti „doriems žmonėms“, kurių atsisako kitos organizacijos. Taip jo šalininkų gretas jau papildė prieš mėnesį iš Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) pašalinta šios partijos sąrašo Panevėžyje lydere buvusi Gema Umbrasienė. Į LVŽS pirmininko Ramūno Karbauskio nemalonę ji pateko išreiškusi paramą taip pat narystės partijoje netekusiam Mantui Leliukui, kilus abejonių dėl anksčiau neviešintų jo sąsajų su buvusia aviacijos remonto gamykla, į kurią turėtų „ateiti“ Europos Sąjungos pinigai.

„Kitų partijų žmonėms nesiūlau pereiti pas mus: laikausi krikščioniškų tradicijų ir svetimų žmonų nevilioju. Bet jeigu matau, kad dabar esanti didelė partija išvaro dorus žmones į gatvę, tai laikau savo pareiga prieiti prie jų ir paklausti, gal galėtume dirbti kartu. Tradicinės partijos griūva dėl netesimų pažadų rinkėjams, ir aš tikrai stovėsiu su tinkliuku ir gaudysiu atskylančius nuo jų žmones“, - kalbėjo N. Puteikis.

Landa į Seimą

„N. Puteikis šiuo metu prisistato kaip proveržio, įvykusio po savivaldos rinkimų, kai tam tikruose miestuose laimėjo visuomeniniai komitetai, lyderis. Bet jis nutyli faktą, kad, pavyzdžiui, tiek Panevėžyje, tiek Alytuje per savivaldos rinkimus agitavo ne už visuomeninių komitetų kandidatus, bet „šaudė“ jiems į nugaras remdamas kitus pretendentus. Dabartinis jo bandymas kurti surogatinį darinį griauna vertybes, nes visa tai daroma dėl galimybės patekti į valdžią, kuri tampa tikslu, o ne priemone idėjoms įgyvendinti. Formuojamu dariniu bandoma išnaudoti žmonių nepasitikėjimą esama politine sistema, siekiant vienintelio tikslo: rasti landą, pro kurią galima įsisprausti į Seimą“, - LŽ teigė judėjimo „Kartu“ iniciatorius P. Urbšys.

Jo manymu, nors N. Puteikis šiuo metu skelbiasi esantis gelbėtojas ir vienytojas, po jo sparnu greičiausiai susiburs iš vienos partijos į kitą migruojantys politikai. „Nenustebčiau, kad dalis politikų, kurie į šį Seimą pateko per didžiųjų partijų sąrašus, bet dėl įvairių priežasčių joms jau nebepriklauso, atsiras N. Puteikio buriamoje koalicijoje“, - svarstė parlamentaras.

Politologo Lauro Bielinio manymu, N. Puteikio buriamų jėgų pergalė Seimo rinkimuose - abejotina. „Praeina tie laikai, kai per kelis mėnesius galima pasiekti anksčiau pasireikšdavusį efektą - laimėti daug balsų Seimo rinkimuose. N. Puteikis turi savo gerbėjų, gali sutelkti į save panašius, bet didžioji dalis rinkėjų vis dėlto orientuosis į šiek tiek ramesnius politikus bei politines jėgas, tad jo pastangos tradicinei politinei struktūrai didesnio pavojaus tikrai nesukels“, - įsitikinęs jis.

Kita vertus, anot L. Bielinio, visuomenininkų apsisprendimas dalyvauti politiniuose procesuose naudingas demokratinei visuomenei, nes leidžia piliečiams „iš apačios“ kūrybiškiau pažvelgti į politiką.

„Tai naudinga, nepriklausomai nuo to, nugalės viena ar kita partija, ar kuriai nors tradicinei partijai kils pralaimėjimo pavojus. Turime galvoti ne apie menamus pavojus partijoms, bet apie visuomenės suaktyvėjimą: jei politinės partijos nesugeba jos išjudinti, tegu tai daro visuomeniniai judėjimai, rinkimų komitetai ir panašiai“, - sakė politologas.

DALINTIS
ŽYMĖS
_
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaKomentaraiKonkursaiReklama
Kultūra ir žmonėsLietuvaMokslas ir ITPasaulisReklaminiai priedai
Rinkimų maratonasSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
Trasa#AUGULIETUVOJE#LEGENDOS#SIGNATARŲDNRPrivatumo politika
#ŠIMTMEČIOINOVACIJOSKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"