Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Kultūra ir žmonėsGamta ir augintiniaiŠeima ir sveikataMokslas ir ITSportasŠvietimasTrasaĮdomybėsRinkimų maratonas
LIETUVA

Vilnius estafetę perduoda Atėnams 

2013 gruodžio 31 d. 06:00
H.Van Rompuy (viduryje) ir J.M.Barroso Briuselyje negailėjo pagyrų mūsų šaliai ir prezidentei D.Grybauskaitei.
H.Van Rompuy (viduryje) ir J.M.Barroso Briuselyje negailėjo pagyrų mūsų šaliai ir prezidentei D.Grybauskaitei.
Roberto Dačkaus (president.lt) nuotrauka

Lietuva baigia pusmetį trukusį pirmininkavimą Europos Sąjungos (ES) Tarybai. Pirmą kartą sprendimus priimant Bendrijoje vadovavusi mūsų šalis giriama už tai, kad susidorojo su tekusiomis užduotimis ir net sugebėjo pranokti kai kuriuos lūkesčius.

184 dienas ES Tarybai vadovavusi Lietuva šią misiją oficialiai perleidžia Graikijai. Politikų ir ekspertų vertinimu, Lietuvos pirmininkavimas buvo sėkmingas. Tačiau šaukštu deguto tapo Ukrainos sprendimas Vilniuje nepasirašyti svarbių susitarimų su ES.

D.Grybauskaitė patenkinta

Vakar prezidentė Dalia Grybauskaitė pabrėžė, kad pirmininkavimas ES Tarybai parodė valstybės brandą. Lietuva sėkmingai įvykdė jai patikėtas užduotis ir pateisino pasitikėjimą. Pasiekti kertiniai susitarimai ES finansiniam, ekonominiam, energetiniam saugumui užtikrinti ir padėti pagrindai patikimai, augančiai bei atvirai Europai. „Pirmininkavimas ES Tarybai – didelis iššūkis ir istorinė galimybė Lietuvai. Mes ne tik sėkmingai atlikome mums patikėtus darbus, bet ir įrodėme, kad galime prisiimti atsakomybę už visai Europai svarbius klausimus. Kad mokame susitelkti patys ir bendriems tikslams sutelkti visas 28 ES partneres“, - vakar baigiamajame pirmininkavimo renginyje sakė prezidentė.

ES institucijų vadovai – Europos Vadovų Tarybos prezidentas Hermanas Van Rompuy ir Europos Komisijos (EK) pirmininkas Jose Manuelis Barroso Briuselyje negailėjo pagyrų mūsų šaliai ir prezidentei. „Dalia, jūs ir jūsų komanda puikiai padirbėjote: sudėjote visus taškus ant i daugiametėje finansinėje programoje, Europos biudžete, puikių neįtikėtinų rezultatų pasiekėte su bankų sąjunga, pasiektas senokai reikalingas susitarimas dėl komandiruojamų darbuotojų. Aišku, nepamirškime Vilniuje vykusio Rytų partnerystės aukščiausio lygio susitikimo, kuriam rengėmės kartu. Buvo labai malonu su jumis dirbti“, - sakė H.Van Rompuy.

Jam pritarė ir J.M.Barroso. „Puikiai padirbėjote. Padarėte tiek daug darbų, kad per pastaruosius šešis mėnesius būtų priimta daug svarbių sprendimų“, - tvirtino EK pirmininkas.

Sklandus pirmininkavimas

Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius LŽ sakė, kad pirmininkavimas buvo sklandus, jo metu mūsų šalis įsitvirtino ES ir yra vertinama kaip patikima partnerė. Jo teigimu, šį pusmetį buvo susitelkta darbui, kuris užtikrintų visų ES piliečių gerovę. „Jų labui kūrėme patikimą, augančią ir atvirą Europą. Europą, labiausiai atliepiančią piliečių interesus, – tokią, kurioje kuriamos darbo vietos, vykdomi atsakingi finansai. Pirmininkavimas ES Tarybai buvo Lietuvos pareiga. Dabar, jam jau pasibaigus, galiu pasakyti, kad tai buvo sklandus pirmininkavimas, kurio metu Lietuva įsitvirtino ES ir yra vertinama kaip patikima partnerė. O tai – visos Lietuvos žmonių įvertinimas“, - pabrėžė L.Linkevičius. Anot jo, pirmininkauti baigiame turėdami daugiau patirties, kuri bus panaudota kitiems svarbiems ateities darbams, pirmiausia – nuo sausio prasidėsiančiam pirmininkavimui Jungtinių Tautų Saugumo Tarybai.

Kaip vieną svarbiausių pirmininkavimo pasiekimų L.Linkevičius išskyrė susitarimą su Europos Parlamentu dėl 2014-2020 metų ES biudžeto, pažangą kuriant bankų sąjungą ir ES Rytų partnerystės viršūnių susitikimą, kurio metu parafuotos asociacijos sutartys su Gruzija ir Moldova. „Be abejo, nuvylė Ukrainos vadovybės sprendimas atidėti asociacijos sutarties pasirašymą, ypač tada, kai Ukraina per paskutinį pusmetį padarė ryškią pažangą vykdydama reformas pagal integracijos į ES standartus, o Ukrainos visuomenė parodė aiškų apsisprendimą eiti Europos keliu. Tačiau visa Rytų partnerystės programa neabejotinai sustiprėjo, gavo tinkamai dėmesio visos ES mastu, jį svarbu ir toliau išlaikyti. Vilnius tapo svarbiu Rytų partnerystės brandos momentu, ir tai jau – didelis pasiekimas“, - įsitikinęs L.Linkevičius.

Pagerinome savo įvaizdį

Lietuvos nuolatinės atstovybės ES ambasadorius Raimundas Karoblis pirmininkavimą vertina kaip sėkmingą. Esą taip apie jį atsiliepiama ir europinėse institucijose. „Manau, pirmininkavimo tikslai pasiekti. Viskas buvo gerai, o galbūt įvardyčiau, kad ir labai gerai“, - sakė jis.

R.Karoblio nuomone, savo įvaizdį Lietuva pagerino ne tik Briuselyje, visoje ES, bet net ir daugiau. „Kijeve, matote, skanduojama „Lietuva, Lietuva!“ JAV irgi padarėme nemažai gerų dalykų. Daugelis žurnalistų pirmą pirmininkavimo dieną, kai buvo sekimo skandalas, klausė: „Jūs dabar stabdysite laisvosios prekybos derybas su Amerika?“ Jiems buvo labai aiškiai pasakyta, kad ne. Negaliu pasakyti, kad tai buvo lemiamas dalykas ir kad EK būtų kitaip dariusi. Tačiau tai buvo užtikrinimas pirmą dieną, pirmą minutę, kad bus kitaip, nei klausiama“, - aiškino ambasadorius.

Iššūkiai įveikti

Politologo Vadimo Volovojaus nuomone, pirmininkavimas buvo sėkmingas. Jis minėjo nuveiktus reikšmingus darbus finansų srityje. Pirmininkavimo puošmena turėjo tapti ES asociacijos sutarties su Ukraina pasirašymas. „Deja, tai neįvyko. Tačiau vis tiek apibendrinant galima sakyti, kad Lietuva tikrai susidorojo su jai, kaip mažai valstybei, rimtu pirmininkavimo iššūkiu“, - pabrėžė jis. Klausiamas, kas lėmė mūsų pirmininkavimo sėkmę: susiklosčiusios palankios aplinkybės ar rimtos pastangos, V.Volovojus sakė, kad galima sutikti su tuo, jog Lietuvos vaidmuo nebuvo esminis, ES jau anksčiau buvo derinami reikšmingi teisės aktai. Kita vertus, pasak jo, reikia pripažinti, kad net palankiomis aplinkybėmis galima viską sugadinti ar pabloginti situaciją. „Manyčiau, nereikėtų nuvertinti mūsų diplomatų nuveikto darbo. Žmonės tikrai rimtai dirbo. Norėčiau akcentuoti, kad Lietuva yra maža valstybė, jos riboti tiek finansiniai, tiek žmogiškieji resursai. Šiame fone reikėtų įvertinti Lietuvos diplomatų ir apskritai visų pareigūnų atliktą darbą. Manyčiau, ne visos valstybės galės taip gerai pasidarbuoti kaip mes“, - samprotavo ekspertas.

Pirmininkavimas, anot V.Volovojaus, prisidės prie geresnio Lietuvos įvaizdžio ES. Sėkmingai susidoroję su Lietuvai tekusiomis pareigomis, įtvirtinsime savo valstybės, kaip patikimos, sugebančios susidoroti su iššūkiais, statusą.

***

Svarbiausi pirmininkavimo pasiekimai

Lietuva užbaigė derybas dėl daugiau kaip 60 teisės aktų (susijusių su ES daugiamečiu biudžetu), kurie užtikrins sklandžią naujo finansinio laikotarpio pradžią. Taip pat pasiektas sutarimas dėl 2014 metų ES biudžeto.

Pasiekti susitarimai dėl bankų sąjungai sukurti būtinų teisės aktų. Pirmininkaujant Lietuvai po penkerių metų pertraukos ES lyderiai apsvarstė Europos gynybos klausimus.

Pirmą kartą ES ministrai patvirtino ataskaitas dėl Bendrijos energijos vidaus rinkos užbaigimo ir ES energetikos politikos išorinės dimensijos stiprinimo. Susitarta dėl strateginių energetikos projektų sąrašo ir pirmą kartą ES biudžete tam numatytas finansavimas. Į sąrašą pateko ir 6 mūsų šalies projektai, padėsiantys užtikrinti energetinį savarankiškumą.

Lapkričio pabaigoje Vilniuje vykusiame Rytų partnerystės viršūnių susitikime ES nepavyko pasirašyti svarbiausio susitarimo – asociacijos ir laisvosios prekybos sutarties su Ukraina. Tačiau susitikime parafuotos asociacijos sutartys su Moldova ir Gruzija, pasistūmėta siekiant ES vizų liberalizavimo su Rytų partnerystės šalimis, pasirašyta sutartis su Gruzija dėl dalyvavimo ES tarptautinėse misijose, parafuotas ES ir Ukrainos aviacijos susitarimas.

Lietuvos pirmininkavimo laikotarpiu surengti trys derybų raundai dėl Transatlantinės prekybos ir investicijų partnerystės sutarties su JAV, ES ir Kanada pasiekė galutinį sutarimą dėl laisvosios prekybos sutarties.

Lietuvos pirmininkavimas ES Tarybai skaičiais

Lietuvos pirmininkavimo metu iš viso priimtas 251 svarbus ES teisės aktas ir pasiekta pažanga dėl dar 114 iniciatyvų. Tai 2,5 karto didesnis nei paprastai darbo krūvis, kuris Lietuvai teko dėl einančių į pabaigą Europos Parlamento ir Europos Komisijos kadencijų.

Lietuvos ministrai ir viceministrai pirmininkavo 39 ES Tarybos posėdžiams. Pirmininkavimo laikotarpiu Briuselyje surengta 1176 ES Tarybos darbo grupių ir komitetų posėdžiai.

Lietuvoje įvyko beveik 300 pirmininkavimo renginių, iš jų 22 – aukščiausio lygio susitikimai. Juose sulaukta apie 45 tūkst. svečių iš mūsų šalies ir užsienio.

2012–2014 metais iš valstybės biudžeto Lietuvos pirmininkavimui ES Tarybai skirta 214 mln. litų. Preliminariais duomenimis, 2012–2013 metais išleista apie 174 mln. litų, sutaupyti pavyko apie 30 mln. litų. Dar 10 mln. litų skirta baigiamosioms pirmininkavimo priemonėms įgyvendinti 2014-aisiais.

DALINTIS
ŽYMĖS
_
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaKomentaraiKonkursaiReklama
Kultūra ir žmonėsLietuvaMokslas ir ITPasaulisReklaminiai priedai
Rinkimų maratonasSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
Trasa#AUGULIETUVOJE#LEGENDOS#SIGNATARŲDNRPrivatumo politika
#ŠIMTMEČIOINOVACIJOSKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"