Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Kultūra ir žmonėsGamta ir augintiniaiŠeima ir sveikataMokslas ir ITSportasŠvietimasTrasaĮdomybėsRinkimų maratonas
LIETUVA

Vienuolynai nesidalija pajamomis su valstybe 

2015 rugsėjo 19 d. 06:00
Antakalnyje įsikūręs Šv. Jono brolių vienuolynas taip pat turi svečių namus, čia nakvynė Lietuvos gyventojams kainuoja 10 eurų, užsieniečiams - 20 eurų.
Antakalnyje įsikūręs Šv. Jono brolių vienuolynas taip pat turi svečių namus, čia nakvynė Lietuvos gyventojams kainuoja 10 eurų, užsieniečiams - 20 eurų.
Romo Jurgaičio (LŽ) nuotraukos

Didelė dalis Lietuvos vienuolynų, priimančių svečius ir iš to uždirbančių, valstybei mokesčių už šias pajamas nemoka. Vienuoliai aiškina, kad besisvečiuojantys žmonės ne atsiskaito už apgyvendinimo ir maitinimo paslaugas, o aukoja.

Italijoje kilo pasipiktinimas, kai paaiškėjo, kad dalis vienuolynų-viešbučių, gaunančių pelną, nemoka kai kurių mokesčių. Daug mūsų šalies vienuolynų, turinčių svečių namus, irgi nemoka mokesčių, nors pajamų už svečių apgyvendinimą gauna. Aiškinama, jog tai - nekomercinė veikla.

Popiežius ragina mokėti

Kaip rašė Italijos dienraštis „La Stampa“, šeši iš dešimties Romos vienuolynų-viešbučių nemoka municipalinio pajamų mokesčio, nors jų pajamos už apgyvendinimo paslaugas - labai solidžios. Pavyzdžiui, penkios nakvynės dviviečiame kambaryje Romos centre esančiame popiežiškosios Airijos kolegijos liukso klasės viešbutyje „Villa Irlanda“ šiuo metu kainuoja 650 eurų, pasirinkus didesnį kambarį - 750 eurų. „La Stampa“ teigia, jog panaši situacija ir daugelyje kitų vienuolynų-viešbučių.

Popiežius Pranciškus neseniai pareiškė, kad vienuolynai, virtę viešbučiais, privalo mokėti mokesčius. „Kai kurios kongregacijos sako: „Dabar, kai vienuolynas yra tuščias, paversime jį viešbučiu, pritrauksime žmonių, taip išsilaikysime ir uždirbsime. Na, jei norite tai daryti, mokėkite mokesčius. Religinė mokykla nemoka, nes dvasininkai yra atleidžiami nuo mokėjimo, bet jei vienuolynai dirba kaip viešbučiai, turi mokėti mokesčius kaip bet kurie kiti“, - tvirtino popiežius.

Išlaiko vienuolyną

Svečius priima ar apgyvendinimo paslaugas teikia ne vienas Lietuvoje įsikūręs vienuolynas. Šv. Jono kongregacijos Vilniaus vienuolyne veikia katalikų studentų namai „Atsimainymas“. Juose mokslo metais paprastai gyvena 10 studentų.

Gyvenimas vienuolyne vaikinams atsieina 90 eurų per mėnesį. Nurodoma, kad padedant broliams dirbti ta kaina gali mažėti. Už šias pajamas vienuolynas mokesčių nemoka. „Tai nėra komercinė veikla. Vienuolyne atsirado laisvų kambarių. Mūsų idėja buvo pagelbėti studentams ir kartu padėti išlaikyti vienuolyną“, - kalbėjo studentų namų kuratorius brolis Justinas. Už nuomą gautais pinigais vienuoliai apmoka komunalines paslaugas, dalį lėšų skiria vienuolyno remontui.

Antakalnyje įsikūręs Šv. Jono brolių vienuolynas taip pat turi svečių namus. Juose priimami keliautojai iš Lietuvos ir užsienio. Anot Marijos namų kuratorės Irenos Jakutavičienės, Lietuvos gyventojams nakvynė čia atsieina 10 eurų, užsieniečiams - 20 eurų. Maitinimas kainuoja papildomai: pusryčiai - 4 eurai, pietūs ir vakarienė - po 7 eurus. „Sulaukiame daug svečių. Esame miesto centre, visiems yra patogu. Pas mus visada apsistoja tikintys žmonės. Turime daug svečių prancūzų, nes broliai kalba prancūziškai, o tai jiems labai patogu“, - pasakojo I. Jakutavičienė.

GOOGLE rekomenduojaStraipsnio tęsinys – žemiau

Pajamų, gaunamų iš šių svečių namų, mokesčio vienuoliai taip pat nemoka. Pasak I. Jakutavičienės, iš svečių imamas ne mokestis, bet aukos, o jos neapmokestinamos.

Ne viešbutis

Senųjų Trakų Viešpaties Apreiškimo vienuolyne irgi veikia svečių namai. Individualiai atvykstančių asmenų prašoma palikti auką pagal galimybes. Jei vienuolyne svečiuojasi grupė žmonių, nakvynė ir maitinimas vienam kainuoja 12-14,5 euro. Savaitgalio išlaidos siekia 20-26 eurus asmeniui.

Vienuolyno priorės sesers Monikos teigimu, mokesčių už šias pajamas nemokama. „Svečius priimame už aukas, todėl mums mokesčių mokėti neprivalu. Mūsų ekonominė veikla - už auką. Turime teisę gauti paramą ir esame paramos gavėjos. Nesame viešbutis, nustatantis konkrečias kainas už maistą, nakvynę. Žinoma, yra orientacinė suma, kurią sakome žmonėms, tačiau tai ne kaina, neišrašome sąskaitų faktūrų. Yra aukų dėžutė ir žmonės į ją deda“, - aiškino sesuo Monika.

Anot jos, per mėnesį vienuolynas surenka kiek daugiau kaip tūkstantį eurų tokių aukų. Už šiuos pinigus vienuolės apmoka komunalinių paslaugų sąskaitas. „Tikrai neturime jokio pelno“, - patikino sesuo Monika.

Piligrimai priimami Šiluvoje esančiuose Jono Pauliaus II namuose. Kaip pasakojo sesuo Onutė Šarakauskaitė, nakvynė čia mokama - su pusryčiais ir vakariene kainuoja apie 17 eurų asmeniui. Pinigų neturintys piligrimai priimami veltui. „Esame labdaringa organizacija, skiriamės nuo viešbučių. Tačiau žmonės palieka aukų, susimoka už nakvynę, nes puikiai supranta, jog viskas kainuoja. Kauno arkivyskupijos kurija nustatė mažas kainas, kad visi galėtų pasinaudoti ir pagal galimybes mokėti. Mokame mokesčius, išrašome sąskaitas faktūras“, - dėstė sesuo.

Kęstutis Kėvalas.
Kęstutis Kėvalas.

Sena tradicija

Vyskupo Kęstučio Kėvalo teigimu, tai, jog vienuolynai priima ir apnakvindina žmones, susiklostė istoriškai. Apie svečius vienuolynuose - kad juos galima priimti iki trijų dienų, o pasiliekantieji ilgiau turi padėti vienuoliams kasdieniuose darbuose - kalbama VI amžiuje parašytoje Šv. Benedikto reguloje. „Svečių priėmimas yra vienuolynų tradicija. Anksčiau žmonės atsilygindavo atnešdami dovanų ar ką nors kita. Tačiau ateiname į modernius laikus, kai vienuolynai tą tradiciją tęsia, o atsilyginimas už tai - piniginis“, - sakė vyskupas.

K. Kėvalas tvirtino, kad kai kurie vienuolynai yra įforminti kaip juridiniai asmenys ir moka mokesčius. Tie, kuriuose žmonių srautas nėra nuolatinis, tvarkosi per aukų sistemą. Jis sutiko, jog reguliariai svečius priimantys vienuolynai turėtų mokėti mokesčius. Tačiau kartu pažymėjo, kad apmokestinimas apsunkintų jų veiklą, nes tektų registruoti specialias įstaigas. „Vienuolynas patektų į dviprasmišką situaciją: jis verslu užsiimti nenori, bet svečius priimti nori. Jeigu vienuolynai būtų verčiami registruoti įmonę, faktiškai panaikintume svečių namus, nes vienuolynai sakytų, kad jiems jų nereikia“, - svarstė K. Kėvalas.

Taikomos išimtys

Katalikų bažnyčia, kaip ir kitos tradicinės religinės bendruomenės, mūsų šalyje atleista nuo nekilnojamojo turto mokesčio. Taip pat religinės bendruomenės, įskaitant jų įsteigtas viešąsias įstaigas, kaip ir kitos pelno nesiekiančios organizacijos, pelno mokestį moka tik nuo ūkinės komercinės veiklos pajamų, kurios nėra skirtos tenkinant viešuosius interesus vykdomai veiklai finansuoti.

Religinių bendruomenių viešąjį interesą tenkinančiai veiklai priskiriama religinių bendruomenių karitatyvinė veikla, veikla sielovados, kultūros, švietimo, meno, religijos, socialinės globos, rūpybos ir kitose visuomenei naudingomis pripažįstamose srityse. Viešąjį interesą tenkinančios veiklos finansavimui priskirtinas ir apmokestinamasis pelnas, skirtas vienuolių, piligrimų, nepasiturinčių asmenų maitinimui.

Pagal įstatymus religinių bendruomenių apmokestinamajam pelnui taikomas 15 proc. mokesčio tarifas, jeigu komercinės pajamos yra didesnės kaip 300 tūkst. eurų. Jeigu jos mažesnės, neapmokestinama 7250 eurų, o likusiai daliai taikomas 15 proc. pelno mokesčio tarifas.

Neapmokestinti bažnyčių, koplyčių ir kitų sakralių statinių, parapijų namų, kurijų, seminarijų, vienuolinių namų ir kitos Katalikų bažnyčios nuosavybės, naudojamos sielovados, karitatyviniams, socialiniams, švietimo ir kultūros tikslams, Lietuva yra įsipareigojusi pagal dvišalę sutartį su Šventuoju Sostu.

Religinių bendrijų sumokėti mokesčiai

2008 m.2009 m.2010 m.2011 m.2012 m.2013 m.2014 m.
Mokesčių mokėtojų skaičius179174173188201215202
Sumokėti mokesčiai (litais)1 170 471160 368496 668191 775243 776808 714803 469

...

Rodiklis2011 m.2012 m.2013 m.2014 m.
Mokesčių mokėtojų skaičiusSuma (litais)Mokesčių mokėtojų skaičiusSuma (litais)Mokesčių mokėtojų skaičiusSuma (litais)Mokesčių mokėtojų skaičiusSuma (litais)
Ūkinės komercinės veiklos pajamos (litais)312726748293.227.125282.479.234293.841.745
Sumokėta pelno mokesčio (litais)4– 7 592445 9394– 19 4693– 10 676

Šaltinis: Valstybinė mokesčių inspekcija

DALINTIS
ŽYMĖS
_
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaKomentaraiKonkursaiReklama
Kultūra ir žmonėsLietuvaMokslas ir ITPasaulisReklaminiai priedai
Rinkimų maratonasSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
Trasa#AUGULIETUVOJE#LEGENDOS#SIGNATARŲDNRPrivatumo politika
#ŠIMTMEČIOINOVACIJOSKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"