Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Kultūra ir žmonėsGamta ir augintiniaiŠeima ir sveikataMokslas ir ITSportasŠvietimasTrasaĮdomybėsRinkimų maratonas
LIETUVA

Vienas blevyzgoja, kitas piktinasi, o Kremliaus propaganda juokiasi 

2017 rugsėjo 14 d. 15:15
Vytenis Andriukaitis ir Gabrielius Landsbergis /
Vytenis Andriukaitis ir Gabrielius Landsbergis /
LŽ fotomontažas

Eurokomisaras Vytenis Andriukaitis šneka, kas šauną į galvą. Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) partijos pirmininkas Gabrielius Landsbergis piktinasi, kad Lietuvos atstovo Europos Komisijoje (EK) kalbos žalingos šaliai ir naudingos Kremliui. Bet ką galima padaryti?

Leidinys „Ekspress nedelia“ paskelbė interviu su eurokomisaru socialdemokratu Vyteniu Andriukaičiu „Visuomenėje vis daugiau individualizmo ir egoizmo“, kuriame Lietuvos atstovas EK be kita ko išsakė savo požiūrį mūsų šalies energetikos politiką.

O TS-LKD partijos pirmininkas, Seimo (TS-LKD) frakcijos seniūnas Gabrielius Landsbergis net kreipėsi į premjerą Saulių Skvernelį ragindamas V. Andriukaičio atšaukimo procedūrą. Kaip teigiama TS-LKD pranešime spaudai, atšaukimo procedūros siekiama dėl žiniasklaidoje pasirodžiusių eurokomisaro teiginių, kurie yra žalingi Lietuvai, neigia konsensusu įgyvendinamą valstybės energetinės nepriklausomybės politiką ir griežtą valstybinę poziciją Astravo atominės elektrinės (AE) klausimu.

Kaip keičiamas kontekstas

Rusijos propagandinė žiniasklaida iš „Ekspress nedelia“ duoto V. Andriukaičio interviu išrinko ir citavo „ryškiausius momentus“, skelbė su tokiomis antraštėmis, kaip „Eurokomisaras Andriukaitis: Lietuvos energetikos politika – visiškas idiotizmas“, remdamiesi V. Andriukaičio išdėstytomis mintimis, užsienio reikalų ministrą Liną Linkevičių vadino prezidentės tarnu ir taip toliau.

Kaip LŽ teigė „Ekspress nedelia“ vyr. redaktoriaus pavaduotoja ir publikacijos autorė Jelena Jurkevičienė, ištraukiant sakinį iš vieno konteksto ir pateikiant kitame, kam nors naudingame, jis gali įgauti kitą prasmę, kurios nebuvo. Pasak jos, norėtųsi, kad medžiagas naudojantys kolegos būtų atsakingesni.

Tačiau vienas Rusijos naujienų portalas leido sau įžeidžiančią interpretaciją dėl kurios, skaitant neatidžiai, šešėlis metamas interviu paskelbusiam leidiniui „Ekspress nedelia“. „Mes negalime uždrausti cituoti mūsų medžiagų, bet norėtume, kad tai būtų daroma korektiškai“, – pažymėjo J. Jurkevičienė.

„Pasisakymai žalingi Lietuvai ir naudingi Kremliui“

Konservatorių lyderio G. Landsbergio kreipimesi į premjerą S. Skvernelį rašoma: „Iki šiol visos Lietuvos politinės parlamentinės partijos, Vyriausybė ir visas Seimas laikėsi bendros pozicijos bei konsensuso principu įgyvendinamos politikos dėl Astravo AE keliamo pavojaus. Visais įmanomais būdais stengėmės tiek santykiuose su kaimynais, tiek platesnėje tarptautinėje erdvėje padaryti viską, kad šis Lietuvai grėsmę keliantis projektas būtų sustabdytas. Bendromis pastangomis Seime buvo priimtas įstatymas, kuriam pritarėte jūs asmeniškai ir jūsų Vyriausybė, ir kurį įgyvendinus Astravo AE pagaminta elektra nepateks į Lietuvos elektros sistemą. Kremlius iki šiol nervingai stebėjo tokį vieningą Lietuvos politikų veikimą ir, kiek mums yra žinoma, dėjo dideles lobistines pastangas įvairiose Europos Sąjungos valstybėse bei pačiame Briuselyje, siekdamas sustabdyti sėkmingą Lietuvos veiklą telkti tarptautinę bendruomenę priešinantis Astravo AE projektui. Vytenis Andriukaitis, būdamas Lietuvos deleguotas Europos Komisijos narys, akivaizdžiai pademonstravo, kad jam Lietuvos oficiali pozicija yra nepriimtina. Taip pat pademonstravo, kad jam Kremliaus lobistų argumentai yra artimesni. Suprantama, kad kiekvienas Lietuvos pilietis gali turėti savo nuomonę ir ją viešai reikšti, tačiau kai tas pilietis yra Europos Komisijos narys – jo vieši pasisakymai yra žalingi Lietuvai ir labai naudingi Kremliui.“

GOOGLE rekomenduojaStraipsnio tęsinys – žemiau

G. Landsbergis pabrėžė, kad V. Andriukaičio žodžiai atkartoja Kremliaus ir Aliaksandro Lukašenkos propagandinius ir dezinformacinius teiginius apie Lietuvą, yra labai žalingi Lietuvos saugumo interesams ir naudingi tik Kremliaus geopolitiniams tikslams, kurių įrankiu yra Astravo AE projektas, keliantis didžiulę fizinę grėsmę Lietuvai ir Vilniui.

LŽ peržiūrėjo pačiame „Ekspress nedelia“ leidinyje paskelbtą interviu su V. Andriukaičiu ir išrinko tas prieštaringas vietas.

„Politika painiojama su ekonomika“

Kreipimesi cituojamas leidinio „Ekspress nedelia“ interviu „Visuomenėje vis daugiau individualizmo ir egoizmo“, kuriame eurokomisaras teigė, kad Lietuvos užsienio politika skatina visuomenės baimę, kad santykiuose su Rusija stokojama ekonominės logikos ir apskritai, kad valstybės požiūryje į Rusiją politika yra painiojama su ekonomika.

„Nematau arba labai silpnai matau kairę Lino Linkevičiaus užsienio politiką, nes šiandien užsienio politika – labai dešinė Dalios Grybauskaitės. Dešinė ir pagal retoriką, ir pagal mechanizmus. ir pagal fobijas, ir pagal mąstymą: „Mes pavojuje, aplink priešai – priešas jau už tvoros! Tuo tarpu baimė visuomenėje jau pasėta, ir kažkam naudinga su šia baime žaisti“, – tikino V. Andriukaitis.

„Taip pat interviu priekaištaujama dėl Lietuvos reiškiamų protestų dėl branduolinės saugos ir tarptautinių konvencijų pažeidimų Astrave statant atominę elektrinę, nes esą baltarusiai daugiau nei kiti patyrė išbandymų dėl Černobylio katastrofos pasekmių ir dėl to yra labiau nei visi kiti susirūpinę statomos atominės elektrinės saugumu“, – teigiama TS-LKD pranešime spaudai. Tokiu būdu V. Andriukaitis siekia kritikuoti Lietuvos Vyriausybės tvirtą poziciją dėl to, kad statant Astravo AE nesilaikoma branduolinės saugos reikalavimų ir pažeidžiamos tarptautinės konvencijos, pažymi konservatoriai.

V. Andriukaitis, kalbėdamas su „Ekspress nedelia“ teigė: „Būkime logiški: kai kalbame, kad baltarusiai negarantuoja AE saugumo, iš mūsų protestų išeina, kad baltarusiams saugumas nesvarbus. Tačiau jie ką, nežino, koks pavojingas Černobylis? Kur seka? Kodėl jūs čia painiojate politiką su ekonomika? Kodėl, kai kalba užeina apie baltarusių krovinių perorientavimą iš Klaipėdos uosto į Rusijos, kalba apie smūgį per ekonomiką, o kai kalba apie Astravo AE, tai apie ekonomiką pamiršta, įpainiodami politiką? Tačiau neatkreipia dėmesio, kad baltarusiai daugiau už kitus patyrė Černobylio katastrofos padarinius, todėl daugiau už visus susirūpinę statomos AE saugumu.“

„Idiotizmas“

Tame pačiame interviu V. Andriukaitis kritikuoja ir oficialią Lietuvos energetinės nepriklausomybės politiką, kaip vėlgi neekonomišką, atskiras šios politikos dalis vadina „idiotizmu“, atkreipė dėmesį TS-LKD savo pranešime spaudai.

„Populiarus mūsų politikų terminas – energetinė nepriklausomybė: nėra tokios nepriklausomybės! – per interviu tvirtino V. Andriukaitis. – Yra terminas energetinis saugumas, ir, žinoma, jei turime galimybę turėti tiekėjus iš įvairių šalių – Švedijos, Vokietijos, Lenkijos, Suomijos, mums lengviau kalbėti su tiekėjais iš Rusijos. Tačiau sakyti, kad mes iš Rusijos nepirksime nei naftos, nei dujų, nei elektros, – tai visiškas idiotizmas, kur gi čia ekonomika?“

Jau pradėjo prezidento rinkimų kampaniją?

„Suprantu, kad Vytenis Andriukaitis jau pradėjo 2019 metų Prezidento rinkimų kampaniją, kurioje sieks surinkti visų Lietuvos rinkėjų, simpatizuojančių Kremliaus politikai, balsus. To irgi negalime uždrausti. Manau, nieko šis V. Andriukaičio politinis ėjimas nestebintų, jeigu tokį siekį vykdytų tiesiog Lietuvos Respublikos pilietis Vytenis Andriukaitis. Jis būtų ne pirmas ir, greičiausiai, ne paskutinis Lietuvos politikas, kuris tokiu žalingu Lietuvai būdu siektų savo asmeninės sėkmės būsimuose rinkimuose. Tačiau kai taip elgiasi ir tokius teiginius viešai reiškia Lietuvos deleguotas Europos Komisijos narys, sukuriama situacija, kuri ypač žalinga Lietuvai, labai naudinga Kremliui ir nenaudinga pačiai Europos Komisijai. Nes Vytenis Andriukaitis kalba ne kaip Lietuvos, o kaip Kremliaus ir „Rosatom“ deleguotas Europos Komisijos narys“, – įsitikinęs G. Landsbergis.

Konservatorių lyderis atkreipė dėmesį, kad EK narių elgesio kodeksas nurodo, kad EK narys, ketinantis dalyvauti rinkimuose, turi apie tai informuoti Komisijos pirmininką ir išeiti nemokamų atostogų.

Neturi teisės atšaukti eurokomisaro

Pagal Lisabonos sutartį, Europos komisaro atšaukti jį delegavusi valstybė neturi teisės. „Dar svarstant EP, kai formuojama komisija, būna, kad kandidatas pasirodo nepriimtinas ir valstybėms tenka asmenis pakeisti. Tačiau, kai komisaras jau paskirtas, kai EK pradeda dirbti, jos nebelieka“ – daugiau kaip prieš dvejus metus taip pat dėl V. Andriukaičio 15min.lt teigė Vilniaus Universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto direktorius Ramūnas Vilpišauskas.

Jis priminė, kad praeityje buvo vienintelis atvejis, kai dėl įtarimų korupcija buvo reikalaujama atšaukti Prancūzijos deleguotą EK pirmininką Jaquesą Santerą, o Prancūzijai to padaryti nesutikus, turėjo atsistatydinti visa Komisija. Tačiau po Lisabonos sutarties pasirašymo, eurokomisarų atšaukti juos delegavusios valstybės nebegali. Iš postų eurokomisarai, pagal dabartines taisykles, gali pasitraukti patys arba jų atsistatydinimo gali pareikalauti tik EK pirmininkas Jeanas Claude'as Junckeris. Europos Parlamentas vienu eurokomisaru nusikratyti negali. Tokiu atveju nepasitikėjimas reiškiamas visa Komisijai iškart. Dar viena Lisabonos sutartyje numatyta galimybė atstatydinti eurokomisarą tai Europos Tarybos arba Europos Komisijos kreipimasis į Europos Teisingumo teismą. Tačiau toks kelias galimas tik tuomet, jei Komisijos narys pažeidžia ES sutarties nuostatas. Kol kas, pasak R. Vilpišausko, tokiu būdu nebuvo atstatydintas nė vienas eurokomisaras.

Būdas apie save priminti

Politologas doc. dr. Mantas Martišius LŽ sakė, kad V. Andriukaičiui tokie pasisakymai gali būti būdas priminti apie save, atsidurti dėmesio centre. „Jei turime konsensusą, kad Astravo AE yra grėsmė mūsų saugumui, o politikas nori atkreipti į save dėmesį, paprasčiausias būdas yra pasakyti, kad jis mano kitaip, – teigė pašnekovas. – Rusijos propagandiniai iškraipymai, konservatorių reakcija ir taip toliau – ir visi kalba apie V. Andriukaitį, o jam tarsi atveria kelią į tribūną dar kartą pasisakyti.“ M. Martišius sakė nežinąs, ar V. Andriukaitis nuoširdžiai galvoja būtent tai, ką kalba.

Politologas pažymėjo, kad tai, kas gerai politikui, tarkime, toks dėmesys, ne visada gerai valstybei.

„Jeigu manome, kad Astravo AE statybos sustabdymas dabar yra vienas iš artimiausių mūsų užsienio politikos tikslų, jog tai rimtas nacionalinio saugumo klausimas, tokie politikų išsiderinimai nėra mums gerai“, – pabrėžė M. Martišius.

Politologas priminė laikus, kai Lietuva siekė įstoti į NATO ir Europos Sąjungą. „Valdžios keitėsi, bet tie tikslai išlikdavo“, – teigė jis. O kadangi mūsų šalies politikai sutartinai ėjo ta pačia kryptimi, tikslai buvo sėkmingai pasiekti. „Todėl dabar Lietuva nėra tokioje situacijoje, kaip Ukraina ar Gruzija, mes gyvename gerokai saugesnėje aplinkoje“, – palygino M. Martišius.

DALINTIS
ŽYMĖS
_
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaKomentaraiKonkursaiReklama
Kultūra ir žmonėsLietuvaMokslas ir ITPasaulisReklaminiai priedai
Rinkimų maratonasSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
Trasa#AUGULIETUVOJE#LEGENDOS#SIGNATARŲDNRPrivatumo politika
#ŠIMTMEČIOINOVACIJOSKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"