Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Kultūra ir žmonėsGamta ir augintiniaiŠeima ir sveikataMokslas ir ITSportasŠvietimasTrasaĮdomybėsRinkimų maratonas
LIETUVA

Viceministrai - su skandalų 'uodegomis' 

2013 sausio 31 d. 05:43
Kandidatė į sveikatos apsaugos viceministrus Jadvyga Zinkevičiūtė /Eltos nuotraukos
Kandidatė į sveikatos apsaugos viceministrus Jadvyga Zinkevičiūtė /Eltos nuotraukos

Kol kas laisvą trečio sveikatos apsaugos viceministro postą artimiausiu laiku turėtų užimti 'darbietė' biomedikė Jadvyga Zinkevičiūtė, kuri pastaraisiais metais labiau garsėjo skandalais su kaimynais nei profesine veikla. Opozicija randa kabliukų ir jau paskirtų viceministrų praeityje.

Ilgai delsusi Darbo partija (DP) pagaliau pažadėjo Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) vadovui socialdemokratui Vyteniui Povilui Andriukaičiui pasiūlyti trečią viceministrą - šias pareigas greičiausiai eis buvusi Seimo narė, pernai įsteigto Eksparlamentarų klubo viceprezidentė J.Zinkevičiūtė.

SAM jau darbuojasi du viceministrai - socialdemokratų deleguotas Gediminas Černiauskas, prieš ketverius metus trumpai vadovavęs šiai institucijai, ir ministro V.P.Andriukaičio pasirinktas ilgametis visuomenės sveikatos priežiūros specialistas Erikas Mačiūnas.

Nubausta teismo

63-ejų biomedicinos mokslų daktarė J.Zinkevičiūtė pastaruosius kelerius metus buvo Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų centro filialo direktoriaus pavaduotoja. Prieš tai, 2004-aisiais tapusi DP nare ir nugalėjusi varžovus Naujosios Vilnios vienmandatėje apygardoje, ji ketverius metus darbavosi parlamente.

Į Seimą J.Zinkevičiūtė, anksčiau dirbusi mokslo tyrimų ir pedagogikos srityje, atėjo iš tuometės Valstybinės visuomenės sveikatos priežiūros tarnybos prie SAM Nacionalinio narkotikų informacijos biuro, kuriame kaip ekspertė triūsė ketverius metus. Vis dėlto Seime naujoji politikė kovos su narkotikais misijos netęsė - nors priklausė Narkomanijos prevencijos komisijai, daugiau dėmesio skyrė socialiniams ir užsienio reikalams, ypač susijusiems su tolimomis kelionėmis.

J.Zinkevičiūtė, Seime pasiekusi net Socialinių reikalų ir darbo komiteto vicepirmininkės postą, pateikė įstatymo pataisą dėl valstybės tarnautojų ir pareigūnų bazinės algos padidinimo nuo 442 iki 490 litų, o rinkimams besirengiantys ir beprasidedančios pasaulinės ekonomikos krizės nematantys valdantieji ją palaimino.

2006 metų rudenį politikė, perėjusi į parlamentinį Užsienio reikalų komitetą ir įsirašiusi į beveik visas Seime veikusias ryšių su kitomis šalimis grupes, visa galva pasinėrė į keliones. Per kelerius metus "darbietė" aplankė Šri Lanką, Gaboną, Kamerūną, Kanadą, Monaką, Maroką, Ispaniją, Liuksemburgą, Šveicariją, kitas valstybes.

Nuo vienos kelionės J.Zinkevičiūtę ėmėsi "gelbėti" tuometis Seimo pirmininkas Česlovas Juršėnas - jo vadovaujama parlamento valdyba uždraudė išvyką. Tada aktyvi keliautoja buvo susiruošusi į Vašingtoną dalyvauti konferencijoje "Amerikos lyderystė pasaulinės krizės laikotarpiu". Renginio organizatoriai net žadėjo apmokėti visas Seimo narės išlaidas už jos "vertingą indėlį dirbant dėl taikos pasaulyje". Kaip paaiškėjo iš politikės Seimo valdybai pateiktų dokumentų, konferenciją organizavo prieštaringai vertinamo religinio judėjimo - vadinamosios munistų sektos - lyderio Sun Myung Moono sūnus Hyun Jinas Prestonas Moonas, taip pat jo tėvo įkurtą judėjimą remiantys politikai.

Pastaraisiais metais žinių apie J.Zinkevičiūtės veiklą viešumoje buvo labai nedaug. Garsiausiai nuskambėjusi istorija - 2011-ųjų rugpjūtį paskelbtas apeliacinį skundą nagrinėjusio Vilniaus apygardos teismo sprendimas, palikęs galioti "darbietei" skirtą 500 litų baudą: už tai, kad ji iš daugiabučio šešto aukšto balkono mėtė šiukšles ir melagingai iškvietė policiją. J.Zinkevičiūtė neigė savo kaltę ir tvirtino buvusi apšmeižta kaimynų, nes su jais tiesiog nesutaria. Mat vieną iš vyrų esą anksčiau bandė sudrausminti už rūkymą laiptinėje, o kito tėvas, politikės teigimu, yra alkoholikas, kaltinantis ją, kaip buvusią Seimo narę, dėl pensijų sumažinimo.

Vis dėlto J.Zinkevičiūtę į SAM deleguojanti DP linkusi įžvelgti gerąsias biomedikės savybes. "Ji labai aktyvi moteris, į viską labai įsigilinanti, jautri ir teisinga. Manau, tai patys svarbiausi būdo bruožai politikui, dirbančiam sveikatos apsaugos srityje", - LŽ sakė Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė "darbietė" Dangutė Mikutienė.

Bijo interesų konflikto

Su SAM glaudžiai susijusi jau mėnesį dirbančio viceministro socialdemokrato G.Černiausko biografija. 55-erių ekonomikos profesorius du kartus - 2001-2004 metais ir nuo 2007 metų iki 2008-ųjų liepos - ėjo analogiškas pareigas. 2008-aisiais, iki Seimo rinkimų, jis šiek tiek daugiau kaip keturis mėnesius vadovavo SAM, kai dėl prezidento Valdo Adamkaus kritikos atsistatydino tuometis ministerijos vadovas Rimvydas Turčinskas.

Glaudžiai su SAM susijusi ir nepolitinė viceministro veikla. Mat dar 1993 metais G.Černiauskas įsteigė privačią bendrovę Sveikatos ekonomikos centrą ir vadovavo jai iki 2001-ųjų, kai buvo pakviestas į SAM, o pastaraisiais metais dirbo šio centro programų direktoriumi. 2008-aisiais, skiriant G.Černiauską sveikatos apsaugos ministru, skelbta, kad bendrovės akcijų turi jo šeimos nariai.

Gediminas Černiauskas
Gediminas Černiauskas

Sveikatos ekonomikos centras, teikiantis konsultacines paslaugas ir atliekantis studijas sveikatos ekonomikos ir politikos bei socialinės apsaugos srityse, nuo 2005 metų yra tarptautinio konsorciumo, vadovaujamo Prancūzijos kompanijos "Conseil Sante S.A.", narys. Bendrovė skelbiasi nuo įsteigimo įgyvendinanti SAM, Finansų, Socialinės apsaugos ir darbo ministerijų bei joms pavaldžių įstaigų ir kitų institucijų užsakytus projektus, rengianti mokymus SAM, Ligonių kasų, Valstybinės visuomenės sveikatos priežiūros tarnybos, sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojams, kitų šalių specialistams.

2011 metų sausį Sveikatos ekonomikos centras, kurio vienas vadovų buvo G.Černiauskas, kartu su viešąja įstaiga Sveikatos priežiūros vertinimo nepriklausoma agentūra pasirašė 189 tūkst. litų vertės sutartį su SAM sveikatos sistemos reformų analizei atlikti. Šių reformų strategijas kūrė ir jų įgyvendinimą prižiūrėjo pats G.Černiauskas, dirbdamas SAM.

"Be abejo, santykiai su buvusia darboviete ateityje gali lemti G.Černiausko interesų konfliktus. Kaip suprantu, per tą centrą ėjo gana nemaži pinigai. Kadangi darbų, kuriems atlikti skelbiamus konkursus gali laimėti Sveikatos ekonomikos centras, ateityje tikriausiai bus, reikės stebėti viceministro veiklą. Visada yra pavojus, kad žmogus gali bandyti palaikyti savo buvusią darbovietę", - kalbėjo Seimo Sveikatos reikalų komiteto vicepirmininkas Antanas Matulas.

Vis dėlto opozicijai priklausantis politikas, nepaisydamas teorinių grėsmių, apie naująjį viceministrą atsiliepia gerai. "G.Černiauskas, nors ir trumpą laiką, vadovavo SAM, yra akademinėje visuomenėje žinomas žmogus. Be abejo, jis daugiau teoretikas, pernelyg mažai turintis vadybos patirties. Kita vertus, G.Černiausko žinių bagažas didžiulis, ir nors yra gana ūmaus būdo, manyčiau, tai ne pats blogiausias pasirinkimas", - dėstė A.Matulas.

Sveikatins visuomenę

Šiuo metu SAM darbuojasi ir 57 metų viceministras E.Mačiūnas, prieš beveik dešimtmetį ištiesęs pagalbos ranką į Seimą tuomet neišrinktam dabartiniam ministrui V.P.Andriukaičiui. Kilus vadinamajam politikų korupcijos skandalui 2004-aisiais, prieš pat rinkimus, Seimo nario mandato atsisakęs, bet rinkėjų pasitikėjimo nepelnęs politikas tada E.Mačiūno vadovaujamame Valstybiniame aplinkos sveikatos centre skaitė paskaitas, rengė projektus sveikatos teisės ir socialiniais klausimais.

Į politiką pasukęs naujasis viceministras, pagal išsilavinimą - epidemiologas, regis, mokėjo sutarti su daugeliu SAM vadovų. "Jūsų ilgametis nepriekaištingas ir pasiaukojamas darbas, meilė profesijai, kūrybiškumas ir pažangių visuomenės sveikatos bei sveikos gyvensenos idėjų skleidimas įkvėpė ne vieną profesionalą ir entuziastą Lietuvoje", - prieš septynerius metus, sveikindamas E.Mačiūną jubiliejaus proga, viešai skelbė tuometis SAM vadovas "darbietis" Žilvinas Padaiga.

Erikas Mačiūnas
Erikas Mačiūnas

Pastaruoju metu Valstybiniame psichikos sveikatos centre vyriausiuoju specialistu dirbęs E.Mačiūnas yra nemažai nusipelnęs visuomenės sveikatinimo labui. Naujasis viceministras dalyvavo rengiant Sveikatos sistemos, Sveikatos priežiūros įstaigų, Visuomenės sveikatos priežiūros, Nuodingųjų medžiagų kontrolės, Triukšmo valdymo įstatymus, dirbo prie pluošto Seimo ir Vyriausybės nutarimų. Drauge jis - 13 išradimų triukšmo prevencijos srityje ir 5 racionalizacinių pasiūlymų autorius.

E.Mačiūnas, prieš daugelį metų dalyvavęs likviduojant Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinius, neslepia jaučiantis dėl to nerimą ir ypač daug dėmesio skiriantis savo bei artimųjų sveikatai. Anksčiau žiniasklaidai jis tvirtino, kad paprasčiausias geros savijautos receptas - judėjimas, grynas oras, sveikas maistas ir vitaminai. Ne mažiau svarbi sąlyga - pozityvus požiūris į gyvenimą.

"E.Mačiūnas išties yra geras visuomenės sveikatos specialistas. Tiesa, pastaruoju metu girdėti nerimą keliančių signalų, esą jis per atestacijas tarsi bando atsiskaityti su žmonėmis, kurie pernai pasisakė už tai, kad būtų reorganizuotas jo vadovaujamas Aplinkos sveikatos centras. Esu apie tai šnekėjęs su juo. Sakiau, kad nereikėtų kartoti buvusių vyriausybių klaidų ir siekti atvesti į postus savus žmones. O jei kalbėsime apie tai, ką E.Mačiūnas gali nuveikti kuruodamas visuomenės sveikatos sritį, neabejoju, bus daug padaryta", - svarstė A.Matulas.

Sveikatos apsaugos viceministras Gediminas Černiauskas 

1975-1980 m. - Vilniaus universitetas, pramonės planavimo specialybė.

1983-1986 m. - Vilniaus universiteto Ekonomikos instituto aspirantūra.

1993 m. - socialinių mokslų daktaro diplomas.

1980-1983 m. - Vilniaus universiteto dėstytojas.

1983-1990 m. - Mokslų akademijos Ekonomikos instituto mokslinis bendradarbis.

1990-1993 m. - SAM Ekonomikos valdybos viršininkas.

2001-2004 m. - sveikatos apsaugos viceministras.

Nuo 2001 m. - Mykolo Romerio universiteto profesorius.

2007 m. sausio - gruodžio mėn. - premjero patarėjas.

2007 m. - 2008 liepos mėn. - sveikatos apsaugos viceministras.

2008 m. liepos - gruodžio mėn. - sveikatos apsaugos ministras

2008-2012 m. - Mykolo Romerio universitetas, Ekonomikos ir finansų valdymo fakulteto dėstytojas, profesorius.

Sveikatos apsaugos viceministras Erikas Mačiūnas

1979 m. - Vilniaus Valstybinis V.Kapsuko universitetas Medicinos fakultetas. Higienos, sanitarijos gydytojas epidemiologas.

1979-1981 m. - Vilniaus rajono sanitarijos epidemiologijos stotis, gydytojas.

1981-1989 m. - Respublikinės sanitarijos epidemiologijos stotis, Darbo higienos poskyrio vedėjas.

1989-1991 m. - Vidaus reikalų ministerijos Sanitarijos epidemiologijos stoties viršininkas, Lietuvos Respublikos vyriausiojo valstybinio gydytojo higienisto pavaduotojas.

1991-1996 m. - SAM Respublikinio specializuoto higienos centro direktorius.

1996-1997 m. - Valstybinės visuomenės sveikatos priežiūros tarnybos prie SAM direktorius.

1997-2010 m. - Valstybinio aplinkos sveikatos centro (iki pavadinimo pakeitimo - Valstybinio visuomenės sveikatos centro) direktorius.

2010-2012 m. - Valstybinės visuomenės sveikatos priežiūros tarnybos prie SAM direktoriaus pavaduotojas.

2012-2013 m. - Valstybinio psichikos sveikatos centro vyriausiasis specialistas.

Kandidatė į sveikatos apsaugos viceministrus Jadvyga Zinkevičiūtė

1968-1973 m. - Vilniaus valstybinio universiteto Gamtos mokslų fakultetas, mikrobiologė.

1986 m. - biomedicinos mokslų daktarės disertacija.

1973-1986 m. - Taikomosios enzimologijos mokslinio tyrimo instituto mokslinė bendradarbė.

1987-1993 m. - Eksperimentinės ir klinikinės medicinos mokslinio tyrimo instituto mokslinė bendradarbė.

1993-1998 m. - Vilniaus universiteto Gamtos mokslų fakulteto vyresnioji mokslo asistentė.

1993-2003 m. - Vilniaus aukštesniosios medicinos mokyklos dėstytoja.

1999-2000 m. - Lietuvos teisės universiteto doktorantūros studijų vedėja.

2001 m. - Valstybinio visuomenės sveikatos centro visuomenės sveikatos administratorė.

2001-2004 m. - Valstybinės visuomenės sveikatos priežiūros tarnybos prie SAM Nacionalinio narkotikų informacijos biuro ekspertė.

2004 m. - Narkotikų kontrolės departamento prie Vyriausybės vyresnioji specialistė.

2004-2008 m. - Seimo narė.

Nuo 2009 m. - Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų centro filialo direktoriaus pavaduotoja.

DALINTIS
ŽYMĖS
_
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaKomentaraiKonkursaiReklama
Kultūra ir žmonėsLietuvaMokslas ir ITPasaulisReklaminiai priedai
Rinkimų maratonasSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaPrivatumo politika
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"