Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Kultūra ir žmonėsGamta ir augintiniaiŠeima ir sveikataMokslas ir ITSportasŠvietimasTrasaĮdomybėsRinkimų maratonas
LIETUVA

Valdžios šluota savivaldybės įmonėse 

2016 kovo 18 d. 06:00
Bendrovė "Vilniaus vandenys" ketina atsisakyti penktadalio darbuotojų.
Bendrovė "Vilniaus vandenys" ketina atsisakyti penktadalio darbuotojų.
Alinos Ožič (LŽ) nuotrauka

Sostinės įmonėje „Vilniaus vandenys“, ilgus metus vadintoje miestą valdančių politikų aukso kasykla, bręsta didelės permainos. Visiems darbuotojams išdalyti atleidimo lapeliai, darbo neteks 200 žmonių. Metus dirbanti Vilniaus valdžia tvirtina, kad pertvarkos miesto įmonėse būtinos, siekiant išgyvendinti senąjį valdymą pagal partinius principus, o opozicija atkerta, kad kai kurie sprendimai ir dabar kelia abejonių.

Kad „Vilniaus vandenys“ ketina atsisakyti penktadalio darbuotojų, LŽ patvirtino šios Vilniaus savivaldybės įmonės nepriklausomos valdybos pirmininkas Darius Nedzinskas. „Taip, tiesa, darbuotojams išdalyti atleidimo lapeliai. Tai vienas pirmųjų įmonės pertvarkymo etapų, siekiant didesnio veiklos efektyvumo“, – teigė jis.

Praėjusį rudenį išrinktas „Vilniaus vandenų“ valdybos pirmininku D. Nedzinskas jau tuo metu kalbėjo radęs įmonę visiškai apleistą, o investicijas planuojančią vilniečių sąskaita – ankstesnės sostinės valdžios siūlymu šalto vandens kaina miesto gyventojams nuo šių metų pradžios turėjo didėti 8 centais už kubinį metrą.

„Įmonei reikia didelių pertvarkų, taip pat ir organizacinėje struktūroje. Tai nereiškia, kad vyks masinis atleidimas, bet tikrai yra vietų, kur „Vilniaus vandenyse“ galima tvarkytis efektyviau. Reikia peržiūrėti žmonių užimtumą, krūvį, svarstyti, kad galbūt logiškiau būtų turėti mažiau, bet geriau mokamų darbuotojų. Tai viena didžiųjų užduočių naujajam vadovui – jam teks suformuoti visą administracijos komandą, o paskui įmonę reorganizuoti taip, kad ji atrodytų visai kitaip finansų ir rezultatų atžvilgiu“, – aiškino D. Nedzinskas.

Darius Nedzinskas: "Tai nereiškia, kad vyks masinis atleidimas, bet tikrai yra vietų, kur „Vilniaus vandenyse“ galima tvarkytis efektyviau."/Romo Jurgaičio (LŽ) nuotrauka
Darius Nedzinskas: "Tai nereiškia, kad vyks masinis atleidimas, bet tikrai yra vietų, kur „Vilniaus vandenyse“ galima tvarkytis efektyviau."/Romo Jurgaičio (LŽ) nuotrauka

Įspėjimai – visiems

Kaip LŽ aiškino darbą sausio 11-ąją pradėjęs įmonės „Vilniaus vandenys“ generalinis direktorius Aidas Ignatavičius, bendrovės organizacinė struktūra keičiama norint įgyvendinti užsibrėžtus siekius – veiklos efektyvumo didinimą, skaidrumą ir orientaciją į klientus. Šiuo metu įmonėje yra patvirtinti 945 etatai, iš jų 66 – vadovų bei pavaduotojų. Po struktūrinių pertvarkymų liks 745 etatai – taigi įmonė ketina atsisveikinti su 200 darbuotojų. „Vilniaus vandenyse“ turėtų nelikti 28 vadovų, 90 pagalbinėje veikloje užimtų asmenų (specialistų, valytojų, apskaitininkų, sargų), taip pat 82 pagrindine veikla užsiimančių specialistų.

„Įspėjimai dėl darbo sutarties nutraukimo įteikiami visiems be išimties darbuotojams. Bendrovė organizuos darbuotojų atrankas į darbo vietas pagal naują organizacinę struktūrą. Jose gali dalyvauti visi norintys bendrovės darbuotojai. Veiklos efektyvinimas leis sutaupyti ir išleisti mažiau lėšų“, – teigė A. Ignatavičius.

Ilgą laiką įmonė „Vilniaus vandenys“, kurios didžioji akcininkė yra sostinės savivaldybė, buvo vadinama miestą valdančių politikų aukso kasykla, o dėl įtakos jai po kiekvienų savivaldos rinkimų vykdavo arši į valdžią patekusių politikų kova. Kalbos apie politinius aspektus keičiant „Vilniaus vandenų“ vadovus įmonėje netyla ir dabar, juolab kad darbą tik pradėjęs A. Ignatavičius dar vasario mėnesį atleido net penkis aukščiausios grandies vadovus: generalinį direktorių saugai ir kokybei, gamybos direktorių, plėtros ir pardavimų vadovą, personalo skyriaus vadovą, finansų direktorių.

Atsivedė buvusius kolegas

Įmonėje svarstoma, kad šie atleidimai susiję ne su būsimomis pertvarkomis, bet su A. Ignatavičiaus siekiu įmonės vadovybės postus patikėti buvusiems kolegoms iš Lietuvos elektros skirstomųjų tinklų operatoriaus bendrovės „Lesto“, kurioje, iki ateidamas į savivaldybės įmonę, ėjo valdybos pirmininko bei generalinio direktoriaus pareigas. Iš tiesų – „Vilniaus vandenų“ gamybos direktoriaus postas buvo patikėtas anksčiau „Lesto“ elektros tinklo tarnybos vadovu dirbusiam Virgilijui Žukauskui, generalinio direktoriaus pavaduotojo saugai ir kokybei – „Lesto“ prevencijos ir kontrolės skyriaus vadovui Vidmantui Bruzgiui.

„Visi darbuotojai yra ir bus atrenkami tik pagal kompetenciją ir vertybes, kurių reikalauja atitinkamos pozicijos. Darbuotojų atrankos yra viešos ir skelbiamos įmonės internetinėje svetainėje, skiltyje „Karjera“, todėl visi norintys ir atitinkantys reikalavimus profesionalai yra kviečiami dalyvauti atrankose. Siekiame, kad nekiltų jokių abejonių dėl permainų“, – situaciją komentavo A. Ignatavičius.

Kaip LŽ sakė „Vilniaus vandenų“ stebėtojų tarybos pirmininkė, sostinės tarybos narė socialdemokratė Auksė Kontrimienė, šios įmonės, kaip ir kitų miesto bendrovių, pertvarkymas yra patikėtas naujai suformuotoms nepriklausomoms valdyboms.

„Kištis į įmonės valdymą mes, Stebėtojų taryba, negalime. Žinoma, girdžiu žmonių skundus, tai natūralu – kai vyksta reorganizacija, visi bando gelbėti savo kailį ir skųstis. Bet kategoriškai pasakyti, kad naujieji vadovai elgiasi neteisingai, neturiu jokio pagrindo“, – aiškino politikė.

Prieš politinius paskyrimus

Nuo 2015-ųjų balandžio, kai darbą pradėjo naujoji Vilniaus miesto valdžia, pokyčių sulaukė ir kitos sostinės savivaldybės valdomos įmonės, tiesa, jose dažniau apsiribota vadovų pakeitimais. Prie miesto vairo stojus Liberalų sąjūdžio, Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų, Lietuvos socialdemokratų partijos bei „Lietuvos sąrašo“ atstovų koalicijai, buvo apsispręsta įmonių pertvarkas patikėti naujai buriamoms nepriklausomoms valdyboms, gavusioms įgaliojimus apsispręsti ir kadrų klausimais.

Gintautas Paluckas: „Miestą valdančios koalicijos partneriai yra sudarę susitarimą dėl įmonių pertvarkos ir jų vadovų skyrimo skaidrumo."/Ritos Stankevičiūtės (LŽ) nuotrauka
Gintautas Paluckas: „Miestą valdančios koalicijos partneriai yra sudarę susitarimą dėl įmonių pertvarkos ir jų vadovų skyrimo skaidrumo."/Ritos Stankevičiūtės (LŽ) nuotrauka

„Miestą valdančios koalicijos partneriai yra sudarę susitarimą dėl įmonių pertvarkos ir jų vadovų skyrimo skaidrumo. Toks sutarimas grįstas keliais paprastais principais: nebus jokių politinių paskyrimų, kurie ilgus metus kankino miestą, viskas bus grindžiama skaidrumu bei argumentais. Savivaldybės įmonėse atsakomybės klausimas perduotas nepriklausomoms valdyboms, o miesto vadovai šiame procese neturėtų vaidinti jokio vaidmens. Esu linkęs tikėti, kad toks susitarimas galioja, nes kitu atveju būtų sukompromituota visa įmonių pertvarkos vizija“, – LŽ sakė Vilniaus vicemeras Gintautas Paluckas.

Vis dėlto kai kurie paskyrimai savivaldybės įmonėse jau sukėlė abejonių skaidrumu. 2015-ųjų pabaigoje paaiškėjo, kad naujas savivaldybės įmonės „Vilniaus miesto būstas“ vadovas Tadas Balsevičius ir naujas Vilniaus gatvių apšvietimo elektros tinklų direktorius Sigitas Mocevičius anksčiau dirbo banke „Citadele“, vadovaujami dabartinės savivaldybės administracijos direktorės Almos Vaitkunskienės. Tiesa, pati direktorė tvirtino, kad abu kandidatai buvo atrinkti pagal savivaldybėje galiojančią ir įstatymų nepažeidžiančią procedūrą.

Nemenką atgarsį sukėlė sprendimas savivaldybės įmonės Vilniaus apskrities atliekų tvarkymo centro (VAATC), kurio vadovai iki šiol keitėsi sulig politiniais vėjais, naujuoju direktoriumi skirti Liberalų sąjūdžio atstovą Tomą Vaitkevičių, anksčiau ėjusį viceministro pareigas dabartinio Vilniaus mero Remigijaus Šimašiaus vadovautoje Teisingumo ministerijoje. Dėl šio paskyrimo aplinkybių į Vilniaus tarybą nepatekusios Darbo partijos Vilniaus skyriaus atstovai net kreipėsi į Specialiųjų tyrimų tarnybą, bet ši pranešė neturinti duomenų, dėl kurių galėtų pradėti tyrimą.

Kaip teigiama, tikras mūšis buvo užviręs ir dėl būsimo įmonės „Vilniaus viešasis transportas“ vadovo. Kalbėta, kad į šį postą bandyta pasodinti liberalą Arūną Šikštą, bet dėl to maištą sukėlė kitos valdančiosios koalicijos partijos. Šiuo metu vyksta viešas konkursas „Vilniaus viešojo transporto“ direktoriaus pareigoms eiti, įmonei laikinai vadovauja Rimantas Markauskas.

Siūlo palaukti rezultatų

Vicemeras G. Paluckas neslėpė, kad dėl įmonių vadovų skyrimo tarp koalicijos partnerių buvo „įvairių diskusijų“. „Buvo VAATC istorija, kai postą užėmė R. Šimašiaus buvęs viceministras ir partijos kolega. Tai traktavome kaip tam tikrą išimtį iš taisyklės. Bet kai kilo diskusija apie tai, kad dar vienas liberalas galėtų užimti „Vilniaus viešojo transporto“ vadovo kėdę, partneriams išreiškėme nuogąstavimą. Dabar tikimės, kad įmonės vadovu nebus išrinktas nei liberalas, nei konservatorius, nei socialdemokratas, nes norime atsisakyti partinio principo skiriant vadovus. Kitu atveju grįšime prie senųjų Vilniaus valdymo metodų, pasidalysime įtakos sritis, įmones, ir nebus jokių pokyčių“, – aiškino politikas.

Vilniaus tarybos opozicijoje esančios Lietuvos laisvės sąjungos (liberalų) narys Algis Čaplikas valdančiųjų kalbas apie nepriklausomas savivaldybės įmonių valdybas vadina savęs apgaudinėjimu. „Bandėme žiūrėti, kaip tariamai nepriklausomos valdybos atrenka įmonių vadovus. Net neslėpsiu: darėme provokaciją, paprašėme kriterijus atitinkančių žmonių, kad jie užsirašytų kaip pretendentai. Jie net kvietimo į pokalbį negavo. Manyčiau, kad pretendentai turėtų būti įvertinti nors formaliai: jei žmonės pateikia savo anketas, tai bent pakvieskite pakalbėti. Todėl sakau, kad tai deklaratyvi politinė sistema“, – aiškino jis.

Vis dėlto, A. Čapliko manymu, šiuo metu vertinti, ar naujoji tvarka sostinėje pasitvirtino, dar per anksti, nes daugelis naujųjų įmonių valdybų nedirba nė metų. „Kol kas yra tik šūkiai ar politinės deklaracijos tiek iš valdančiųjų, tiek, reikia pripažinti, iš opozicijos. Man kai kurie dalykai kelia abejonių, bet po metų dvejų aiškiai pamatysime, kokie pasiekti rezultatai ir kiek teisingas ar geras naujasis mechanizmas. Bet ar jis taip jau „švariai“ įgyvendinamas, kol kas abejoju“, – teigė opozicijos atstovas.

GOOGLE rekomenduoja
DALINTIS
ŽYMĖS
_
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaKomentaraiKonkursaiReklama
Kultūra ir žmonėsLietuvaMokslas ir ITPasaulisReklaminiai priedai
Rinkimų maratonasSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2019 UAB "Lietuvos žinios."
Privatumo politika