Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Kultūra ir žmonėsGamta ir augintiniaiŠeima ir sveikataMokslas ir ITSportasŠvietimasTrasaĮdomybėsRinkimų maratonas
LIETUVA

Vaiko pinigai: valdžios sprendimas sujaukė šeimų planus 

2018 kovo 9 d. 09:00
Tokią situaciją, kokia susiklostė dėl vaiko pinigų, ir tėvai, ir kai kurie politikai vadina nepagarba vaikus auginančioms šeimoms.
Tokią situaciją, kokia susiklostė dėl vaiko pinigų, ir tėvai, ir kai kurie politikai vadina nepagarba vaikus auginančioms šeimoms.
Alinos Ožič (LŽ) nuotrauka

Nuo metų pradžios įsigaliojęs Seimo priimtas atnaujintas Išmokų vaikams įstatymas leido mokėti šeimoms vaiko pinigus neatsižvelgiant į jų pajamas. Tačiau net ir praėjus daugiau kaip dviem mėnesiams nuo metų pradžios žadėtų pinigų sulaukė nedaug šeimų. Kai kuriose savivaldybėse pirmųjų išmokų gali tekti palaukti ir iki balandžio.

Valdantieji teisinasi, esą tokia situacija susiklostė dėl to, kad nebuvo suspėta pasirengti naujai tvarkai. Tačiau pinigų nesulaukiančios šeimos tokią „tvarką“ vadina nepagarba naująją kartą auginančioms šeimoms. Jiems pritaria ir kai kurie politikai.

Reikia mokėti už šildymą

Nuo sausio visos šalies vaikams skiriama išmoka pakeitė gyventojų pajamų mokesčio (GPM) lengvatą, kuri per mėnesį vaikus auginantiems dirbantiems tėvams leido už vieną vaiką susigrąžinti iki 30 eurų. Tačiau ne viena šeima, vargais negalais sausį pateikusi prašymą skirti išmoką, pinigų iki šiol nesulaukė.

„Viena pirmųjų sausį užpildžiau prašymą, bet jokių pinigų iki šiol negavome. Nežinau, kodėl taip yra, juk didesnius mokesčius iš atlyginimų atskaito jau dabar. Mus ramina, sako, kad pakentėtume. Tačiau gyventi reikia šiandien, o ne po metų“, – „Lietuvos žinioms“ teigė tris vaikus auginanti vilnietė Viktorija. Daugiavaikių šeimų asociacijos „Mes“ vadovė Jurgita Pocienė patvirtino, kad ir jos šeima jau daugiau kaip mėnesį laukia sprendimo, kai vaikams bus skirtos išmokos. „Kiek kartų prisijungiu prie sistemos, tiek kartų pamatau, kad mano prašymas apdorojamas“, – pasakojo J. Pocienė. Ant jos, tokia padėtimi labai nepatenkinti tėvai, ypač auginantys daugiau vaikų. Juk kai šeimoje auga 3 arba 4 vaikai, vadinamųjų vaiko pinigų susidaro nemenka suma. Kai kurioms šeimoms šios lėšos reikalingos dabar, kai tenka mokėti už šildymą.

„Bręsta didžiulis tėvų nepasitenkinimas, nes kai kurie priversti skolintis. Tai griauna ir daugelio šeimų planus, nes jos savo biudžetus planuoja – numato pajamas ir išlaidas. Nesulaukus žadėtų lėšų planuose atsiveria spragų“, – tvirtino daugiavaikių šeimų asociacijos „Mes“ vadovė.

Nusikels ir į balandį

Numatoma, kad pagal atnaujintą įstatymą išmokas šiemet gaus per 400 tūkst. vaikų, tam šių metų biudžete numatyta 231,6 mln. eurų. Šalies merijų atstovai neslepia, jog nuo sausio užplūdus tėvų prašymams skirti minėtas išmokas už vaikus ne visos (ypač didžiųjų miestų) savivaldybės suspėja susidoroti su darbo krūviu.

Sostinėje šeimų paraiškas tvarkantys 29 darbuotojai yra išnagrinėję apie pusę visų pateiktų prašymų. Kada visiems bus pradėti mokėti vaiko pinigai pagal anksčiau pateiktus prašymus – iki šiol neaišku. Kaune padėtis šiek tiek geresnė – merijos Socialinės paramos skyriaus specialistai per dieną apdoroja maždaug 350 prašymų, apie 75 proc. jų jau įvertinta.

GOOGLE rekomenduojaStraipsnio tęsinys – žemiau

Klaipėdoje prašymus tikimasi baigti apdoroti iki kovo vidurio, o juos pateikusieji sausį išmokas turėtų gauti iki šio mėnesio pabaigos. Iki to laiko pirmąsias išmokas šeimoms numatė pervesti ir Šiaulių miesto valdininkai. Tuo metu Panevėžio miesto savivaldybės administracijos Socialinių išmokų poskyrio vedėjos Zitos Ragėnienės teigimu, išmokų už sausį šiame mieste gali tekti palaukti iki balandžio. Anot jos, nors merijos darbuotojai seniai dirba ir viršvalandžius, gautus prašymus tikimasi išnagrinėti tik iki kovo pabaigos.

Rasa Žemaitė: "Gyventojų pajamų mokesčio lengvatos vaikus auginančioms šeimoms panaikinimas ir tariamas vaiko pinigų universalumas yra visiška politinė klaida."
Rasa Žemaitė: "Gyventojų pajamų mokesčio lengvatos vaikus auginančioms šeimoms panaikinimas ir tariamas vaiko pinigų universalumas yra visiška politinė klaida."

Politinė klaida

Nacionalinio aktyvių mamų sambūrio atstovė Rasa Žemaitė „Lietuvos žinioms“ teigė neabejojanti, kad GPM lengvatos vaikus auginančioms šeimoms panaikinimas ir tariamas vaiko pinigų universalumas yra visiška politinė klaida. Todėl, jos nuomone, reikėtų vėl grįžti prie buvusios paramos vaikams sistemos, kai vaikų turintys tėvai galėjo pasinaudoti GPM lengvata.

„Mokesčių lengvatos sistema buvo visiems aiški, ji puikiai veikė ne vienus metus ir problemų nekėlė. Šeimoms, kurios dėl mažų pajamų negalėjo pasinaudoti šia mokesčio lengvata, buvo galima papildomai mokėti paramą jau iš mokesčių mokėtojų katilo, nes socialinę atskirtį reikia mažinti papildomais vaiko pinigais, o ne taip, kaip daroma dabar“, – tvirtino R. Žemaitė. Šiuo metu darbu perkrauti savivaldybių socialinės paramos skyrių darbuotojai, nors Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM) buvo žadėjusi, kad jiems darbo krūvis nedidės, esą nebus ir papildomų išlaidų. Tačiau jau dabar skiriamas papildomas finansavimas vaiko išmokoms administruoti, nors ir tai menkai tegelbsti – savivaldybių specialistai fiziškai nespėja susidoroti su išaugusiu darbo krūviu.

Buvo žinoma iš anksto

Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto (SRDK) pirmininkė Rimantė Šalaševičiūtė „Lietuvos žinioms“ pripažino, kad dabartinę situaciją iš tiesų galima vadinti nenormalia. Tačiau dar praėjusių metų pabaigoje buvo žinoma, kad taip gali atsitikti. „Jau tuomet sakėme, kad tie vaiko pinigai niekur nedings, nors ne visos šeimos išmokas gaus sausio mėnesį“, – aiškino parlamentarė. R. Šalaševičiūtė pripažino, kad merijų socialinių darbuotojų darbo krūvis iš tiesų padidėjo, bet kartu pažymėjo, kad, matyt, ne visų savivaldybių specialistai spėja sparčiai suktis. Todėl esą vienose savivaldybėse vaiko pinigai jau pasiekė daugelį jų prašiusiųjų, kitose – patenkintų šeimų kur kas mažiau.

Rimantė Šalaševičiūtė: "Dabartinę situaciją iš tiesų galima vadinti nenormalia. Tačiau dar praėjusių metų pabaigoje buvo žinoma, kad taip gali atsitikti." / Alinos Ožič (LŽ) nuotrauka
Rimantė Šalaševičiūtė: "Dabartinę situaciją iš tiesų galima vadinti nenormalia. Tačiau dar praėjusių metų pabaigoje buvo žinoma, kad taip gali atsitikti." / Alinos Ožič (LŽ) nuotrauka

SRDK pirmininkės tikinimu, Seimas negalėjo nepriimti sprendimo mokėti vaiko pinigus, nes tai buvo pažadėta prieš rinkimus. „Galbūt buvo galima prašymus pradėti rinkti anksčiau, kol tam dar nebuvo skirtas finansavimas. Tačiau jei finansavimas nebūtų skirtas, o prašymai surinkti, nepasitenkinimas galėjo būti dar didesnis“, – tvirtino R. Šalaševičiūtė.

Pertvarkai nepasirengta

Seimo SRDK Šeimos ir vaiko gerovės pakomitečio pirmininkas Rimantas Jonas Dagys pripažino, kad Lietuvoje minėta nauja tvarka turi labai daug trūkumų, nors panašios išmokos yra daugelyje Europos Sąjungos šalių. „Didžiausia problema, kad kartu su šiomis išmokomis buvo atsisakyta GMP lengvatos tėvams, nes tai skirtingos paramos šeimoms priemonės ir nereikėtų jų tapatinti“, – pabrėžė parlamentaras. Be to, jo teigimu, tik visas priemonių kompleksas gali padaryti įtaką šeimų apsisprendimui auginti daugiau vaikų. R. J. Dagio nuomone, tam, kad vaiko pinigai turėtų žymesnį poveikį šeimoms, išmokos turėtų būti didesnės. Pavyzdžiui, kaimynai lenkai kiekvienam šeimoje augančiam vaikui skiria po 500 zlotų (119 eurų).

„Manau, kad be reikalo buvo panaikinta GPM lengvata, o išmokos vaikams yra pernelyg mažos, kad turėtų efektą. Ką jau kalbėti apie tai, kad tokiai naujovei Lietuvoje nebuvo tinkamai pasirengta“, – tvirtino Seimo SRDK Šeimos ir vaiko gerovės pakomitečio pirmininkas. R. J. Dagio teigimu, dėl dabar susiklosčiusios situacijos reikėtų kaltinti ne tik nespėjančius visų prašymų patikrinti savivaldybių darbuotojus, bet ir Finansų ministeriją, SADM. „Savivaldybės yra paskutinė grandis, ji išmoka pinigus. Visą šį procesą turėjo organizuoti Vyriausybė. Jei stringa kokie nors teisės aktai ar normos, jie turėjo būti pakeisti dar iki pertvarkos“, – kalbėjo Seimo narys.

Kęstutis Glaveckas: "Dabartinė parama vaikus auginančioms šeimoms esminio pokyčio nepadarys nei jų biudžetams, nei valstybei, nes ji neefektyvi - tai vien parodomasis veiksmas." / Romo Jurgaičio (LŽ) nuotrauka
Kęstutis Glaveckas: "Dabartinė parama vaikus auginančioms šeimoms esminio pokyčio nepadarys nei jų biudžetams, nei valstybei, nes ji neefektyvi - tai vien parodomasis veiksmas." / Romo Jurgaičio (LŽ) nuotrauka

Nesiekė socialinio teisingumo

Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininko pavaduotojas Kęstutis Glaveckas buvo dar griežtesnis. Jo nuomone, tokia situacija, kokia susiklostė dėl vaiko pinigų, yra mažų mažiausiai nepagarba vaikus auginančioms šeimoms. „Tai tikrai nemotyvuoja šeimų neemigruoti“, – sakė jis. Parlamentaras taip pat pažymėjo, kad tokia pertvarka nebuvo siekiama socialinio teisingumo, tebuvo panaudotas paprastas lėšų perskirstymo mechanizmas.

Anot K. Glavecko, dabartinė parama vaikus auginančioms šeimoms esminio pokyčio nei šeimų biudžetams, nei valstybei nepadarys, nes tokia parama neefektyvi ir yra vien parodomasis veiksmas. „Labai svarbu, kad ekonomika būtų pajėgi generuoti daugiau pinigų, nes išmokos yra susijusios su šalies finansinėmis galimybėmis, lėšų likučiais sąskaitose“, – priminė parlamentaras.

DALINTIS
ŽYMĖS
_
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaKomentaraiKonkursaiReklama
Kultūra ir žmonėsLietuvaMokslas ir ITPasaulisReklaminiai priedai
Rinkimų maratonasSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
Trasa#AUGULIETUVOJE#LEGENDOS#SIGNATARŲDNRPrivatumo politika
#ŠIMTMEČIOINOVACIJOSKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"