Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Kultūra ir žmonėsGamta ir augintiniaiŠeima ir sveikataMokslas ir ITSportasŠvietimasTrasaĮdomybėsRinkimų maratonas
LIETUVA

V. Landsbergis: Medininkų byla – nevykęs ar neįvykęs teisingumo procesas? 

2016 spalio 7 d. 10:00
Profesorius Vytautas Landsbergis.
Profesorius Vytautas Landsbergis.
Alinos Ožič nuotraukos

Profesorius Vytautas Landsbergis svarstė, kodėl prieš 25 metus surengtos Medininkų pasienio posto pareigūnų žudynės neperkvalifikuojamos kaip karo nusikaltimas. Tai, kas įvyko Medininkuose, jis vadino Sovietų Sąjungos išpuoliu prieš Lietuvą.

Signatarų namų salėje Vilniuje buvo surengtos Lietuvos Aukščiausiosios Tarybos – Atkuriamojo Seimo pirmininko V. Landsbergio knygos „Medininkų Kraujas. Sovietų Sąjungos teroristinis karas prieš Lietuvą“ sutiktuvės. Per renginį buvo kalbama, kad Medininkų drama – tai SSRS agresija bei nusikaltimas prieš Lietuvą ir žmoniškumą, tebelaukiąs teisingumo. Svarstyta, kodėl 1991 metų liepos 31 dienos žudynių byla vilkosi ir tebesivelka taip vangiai, apvelta dviprasmiškumais ir lyg be valios. Apie tai daug faktų bei minčių sukaupta ir Vytauto Landsbergio parengtame 1991–2016 metų tekstų ir dokumentų rinkinyje – knygoje „Medininkų Kraujas. Sovietų Sąjungos teroristinis karas prieš Lietuvą“.

Leidinio pristatyme dalyvavęs dr. Arvydas Anušauskas (kairėje) ir knygos autorius prof. Vytautas Landsbergis.
Leidinio pristatyme dalyvavęs dr. Arvydas Anušauskas (kairėje) ir knygos autorius prof. Vytautas Landsbergis.

Dalis įrodymų dingo

Leidinio pristatyme dalyvavęs Seimo narys dr. Arvydas Anušauskas teigė: „Prieš kelias savaites buvo priimtas vienas paskutinių nuosprendžių šioje byloje, kuriame yra žodžiai, kad skiriant bausmę atsižvelgta į tai, jog nusikaltimas buvo iš anksto suplanuotas, jam buvo kruopščiai rengiamasi, iš anksto paruošti nusikaltimo įrankiai, apgalvotas atvykimo ir pasišalinimo iš nusikaltimo vietos planas. Tačiau perskaičius šį nuosprendį lieka ne vienas klausimas, susijęs su 1991 metų įvykiais ir Medininkų tragedijos kontekstu.“

Jis priminė, kad pradėjus tirti šią bylą, dalis įrodymų dingo. Kokiais būdais ir aplinkybėmis šie prapuolė, kol kas neatskleista. Tyrimo ir teismo procesai tęsiasi ilgai.

„Šioje knygoje – dokumentai, straipsniai, interviu apie Medininkų tragediją, – apie pristatomą leidinį sakė A. Anušauskas. – Iškelti klausimai, į kuriuos dar neatsakyta. Vartantieji knygą taip pat paklaus, kodėl taip atsitiko, kas nulėmė ir kodėl, kad ši byla tęsiasi 25 metus, ir kas bus ateityje.“

V. Landsbergio knyga „Medininkų Kraujas. Sovietų Sąjungos teroristinis karas prieš Lietuvą“ buvo pristatyta Signatarų namų salėje Vilniuje.
V. Landsbergio knyga „Medininkų Kraujas. Sovietų Sąjungos teroristinis karas prieš Lietuvą“ buvo pristatyta Signatarų namų salėje Vilniuje.

Istorijos gairė

GOOGLE rekomenduojaStraipsnio tęsinys – žemiau

Apie procesus be pabaigos kalbėjo ir leidinio autorius V. Landsbergis. „Tai, kas įvyko prieš 25 metus, yra tam tikros mūsų atkurtos Lietuvos valstybės naujausios istorijos gairė. Ji aiškėja ir ryškėja vis labiau. Kaip svarbi, ir, deja, neigiama. Mat nėra taip: padarytas baisus nusikaltimas, Lietuvos valstybė ėmėsi to, ką privalo daryti, gindama savo žmones, save, teisingumą...“

Pasak politiko, Medininkų nusikaltimas labai keistai traktuojamas. Jis mano, kad teisėsauga nelabai vykusiai ir sėkmingai dirbo. Tad iškyla klausimas, kodėl dirbama prastai.

Profesorius prisiminė, kad anuomet su šeima buvo išvykęs poilsio Palangoje, norėjo porą dienų pabūti prie jūros. Tačiau naktį telefonu gavo žinią apie Medininkų tragediją. V. Landsbergis skubiai grįžo į Vilnių, o pakeliui kaip aukščiausias valstybės pareigūnas padarė vertinantį pareiškimą dėl Sovietų Sąjungos teroro, fašistinio puolimo, smūgio Lietuvai, tarptautinio nusikaltimo.

Politiko nuomone, Lietuvos sienų apsauga labai pykdė Kremliaus valdžią, nes tai buvo konkreti išraiška, kad Lietuva yra valstybė: „Kadangi nepasidavėme spaudimui ir ultimatumams tai atšaukti Kovo 11-osios aktą, tai jį sustabdyti, tai Maskvos pasiklausti dėl savo veiksmų, galima ką nors daryti ar ne, nuosekliai elgėmės kaip nepriklausoma valstybė, su kuria galima tartis, bet kuriai negalima įsakinėti, teroras buvo eskaluojamas nuo didžiojo smūgio sausio mėnesį, o vėliau buvo orientuojamasi į Lietuvos pasienio pareigūnų puldinėjimą, luošinimą ir galiausiai žudymą.“

JAV nuolaidžiavo

V. Landsbergis prisiminė, kad anuomet JAV rodė palankumą Sovietų Sąjungai, manyta, jog reikia saugoti, kad ši imperija nesubyrėtų. Todėl Lietuva ir patirdavo sovietų smūgius. „Tada pasakiau, kad JAV nuolaidžiauja, griežtai nereikalaudamos iš SSRS nubausti Sausio žudynių Lietuvoje kaltininkus, grąžinti užimtus pastatus ir išvesti iš Baltijos šalių OMON'o teroristus“, – kalbėjo politikas.

Profesoriaus nuomone, Medininkų žudynių byla iki šiol netiriama iš esmės, nesigilinama, kas įsakė pulti, kas vadovavo Lietuvos pasienio posto puolimui. „Aišku, tai yra tragedija aukų artimiesiems. Taip pat tai – smūgis visuomenei ir valstybei, nes nuo to, kaip reaguojama, priklauso, ar šalis išlaiko išmėginimą. Jei ne, tai valstybė degraduoja“, – teigė V. Landsbergis.

Politikas Lietuvą lygino su Ukraina. Sakė, kad ši šalis iš dalies degraduoja. Mat Ukraina pastatyta į tokią padėtį, kai jai patariama nesiginti visa jėga, nepaskelbti, kad tai yra karas su Rusija.

„Makaronai“ G.Bushui

„O mums tai buvo iššūkis, kuris tęsiasi 25 metus, – apie Medininkų tragediją kalbėjo V. Landsbergis. – Iki šiol tęsiasi moralinis ir politinis iššūkis, kurio nepajėgiame oriai ir dorai sutikti.“ Jis klausė: ar tai iki šiol neįvykęs teisingumo procesas, ar nevykęs, ar tai teisėsaugos darbas 100 proc. atsidavus, ar tik imitacija, sabotažas, aplaidumas? Politiko nuomone, tyrimas turi fundamentalią spragą – stokoja kaltinamosios krypties.

„Michailas Gorbačiovas, viešai greta pasisodinęs George'ą Bushą, pasakė, kad yra toks incidentas Lietuvos ir Baltarusijos pasienyje, jog pats prižiūrės, kad būtų tinkamai ištirta, – pasakojo V. Landsbergis ir ironizavo: – Man atėjo į galvą: gal laikas paklausti M. Gorbačiovo, ką jam pavyko padaryti? Gal jo kanceliarijoje yra kokių pėdsakų, gal jis davė kokių nurodymų, gavo raportų kaip vyriausias tyrėjas? Ar tai yra mulkinimas ir „makaronų kabinimas“ vargšui G. Bushui viešai, televizijos ekranuose?“

Profesorius teigė, kad tie klausimai tinka ir Lietuvos teisėsaugai, kuri arba priima „makaronus“, arba pati juos „gamina“ ir tarytum kažką daro.

Pristatyta prof. Vytauto Landsbergio knyga „Medininkų Kraujas. Sovietų Sąjungos teroristinis karas prieš Lietuvą“.
Pristatyta prof. Vytauto Landsbergio knyga „Medininkų Kraujas. Sovietų Sąjungos teroristinis karas prieš Lietuvą“.

Negavo atsakymų

Sklaidydamas pristatomą leidinį V. Landsbergis sakė: „Čia tarp mano tekstų daugybę kartų keliamas klausimas, kodėl neperkvalifikuojama byla.“

Profesorius paaiškino, kad nutarė bent surinkti medžiagą apie Medininkų įvykius ir sudėti į knygą. Jis teigė, kad „dedami stogai“, naikinami daiktiniai įkalčiai, jie dingsta. V. Landsbergis sakė, kad jam kylančius klausimus bando padaryti visuomenės klausimais, nes jo paties klausimai gali būti ignoruojami. Politikas prisiminė ne kartą rašęs Lietuvos generaliniam prokurorui, bet negavo nei vieno atsakymo. Kreipdamasi į jį V. Landsbergis teigė esąs įsitikinęs, kad Medininkų bylą reikia perkvalifikuoti į karo nusikaltimą. Mat tai suteiktų didesnių galimybių ieškoti įtariamųjų juos dengiančiose šalyse. „Dengti karo nusikaltėlius neatrodys gražiai. Todėl Rusija to labai nenori. Šis nenoras galimai atsispindi kai kurių Lietuvos teisininkų vangume ir sofistikoje,“ – mano profesorius.

Pasak V. Landsbergio, Lietuva yra nuolatinio karo pusėje, prieš ją kariauja didelė valstybė, teroristus paėmusi į savo globą. Lietuvos tyrimas buvo painiojamas, siūlant klaidinančias versijas, kurias atmesti buvo gaištamas laikas. Jis svarstė, kas vyksta teismuose ir prokuratūroje.

„Turiu vilties, kad šios bylos pateikimas ir telkimas į vieną vietą gal paskatins apsivalymą – kokį nors ir kada nors“, – sakė knygos „Medininkų Kraujas. Sovietų Sąjungos teroristinis karas prieš Lietuvą“ autorius V. Landsbergis.

***

1991 metų liepos 31-osios paryčiais Medininkų pasienio poste sovietų milicijos ypatingosios paskirties būrio OMON smogikai iš Rygos užpuolė Lietuvos pasienio pareigūnus, iš kurių septyni žuvo. Tomas Šernas – Lietuvos muitinės pareigūnas, vienintelis likęs gyvas Medininkų tragedijos liudininkas.

DALINTIS
ŽYMĖS
_
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaKomentaraiKonkursaiReklama
Kultūra ir žmonėsLietuvaMokslas ir ITPasaulisReklaminiai priedai
Rinkimų maratonasSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
Trasa#AUGULIETUVOJE#LEGENDOS#SIGNATARŲDNRPrivatumo politika
#ŠIMTMEČIOINOVACIJOSKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"