Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Kultūra ir žmonėsGamta ir augintiniaiŠeima ir sveikataMokslas ir ITSportasŠvietimasTrasaĮdomybėsRinkimų maratonas
LIETUVA

V.Gedvilas: mus bando supriešinti 

2013 liepos 4 d. 06:00
Ritos Stankevičiūtės (LŽ) nuotrauka

Pavasario sesiją baigiančiam Seimui vadovaujantis „darbietis“ Vydas Gedvilas sako, kad valdančioji koalicija atliko visus suplanuotus darbus, nepaisydama pasitaikančių bandymų supriešinti jos atstovus. „Koalicija išsilaikys iki kadencijos pabaigos“, - tvirtina jis.

„Mus dažnai bando supriešinti, sako, kad vieni yra blogi, kiti – geri, kad nerandame bendros kalbos. Bet siūlau piliečiams tai vertinti natūraliai: diskusijos turi vykti, žiūrėkime, kokie galutiniai rezultatai“, - interviu LŽ sakė Seimo pirmininkas V.Gedvilas.

- Šiandien kaip Seimo vadovas pirmininkausite paskutiniam pavasario sesijos Seimo posėdžiui ir pirmajam iškilmingam posėdžiui Lietuvai perėmus Europos Sąjungos (ES) Tarybos vairą. Ką tai reiškia jums asmeniškai?

- Jau siūlymas tapti Seimo pirmininku man buvo didžiulis iššūkis. Dėkoju koalicijos partneriams, kad manimi patikėjo. Taip jau sutapo, kad man vadovaujant Seimui Lietuva pirmininkauja ES Tarybai. Politikoje, kaip ir Seime, esu jau 9 metus, manau, esu įgijęs patirties, tai leis susidoroti su visais iššūkiais.

Šiandien – ypatinga diena. Nors, atrodo, viskas aišku, esame labai rimtai pasirengę, iki smulkmenų viską aptarę, o vakar net buvo trumpa repeticija, įvykio laukiu su jauduliu. O kartu – su pasididžiavimu.

- Pavasario sesija turėjo baigtis anksčiau, bet buvo pratęsta, siekiant priimti pirmininkavimui reikalingus teisės aktus. Ar dėl to nenukentėjo Lietuvos įstatymų leidyba? Opozicija kritikavo, kad nepadarėte visko, kas buvo numatyta Vyriausybės programoje?

- Opozicija per anksti pradėjo kritikuoti. Per pastarąsias 2-3 savaites priėmėme labai daug teisės aktų: tik šį antradienį vykusio posėdžio metu buvo pritarta 61 projektui. Per sesiją priėmėme daugiau kaip 300 įvairių teisės aktų. Noriu pasidžiaugti, kad visi Vyriausybės teikti dokumentai, reikalingi sėkmingam jos darbui, šios sesijos metu priimti.

Klausiau premjero Algirdo Butkevičiaus, ar Vyriausybei dar ko nors reikia? Jis sakė, kad Seimas padarė viską. Kalbėdamas paskutinio plenarinio posėdžio metu, padėkojau visiems, ir opozicijai, nes buvo momentų, kai jos atstovai dirbo labai konstruktyviai – kai kurie įstatymų projektai šios sesijos metu buvo priimti rekordiniu balsų skaičiumi, už juos pasisakius daugiau kaip šimtui parlamentarų.

- Vis dėlto šią sesiją opozicija jums kritikos negailėjo?

- Žinoma, nėra malonu, kai pasako piktesnį žodį ar net įžeidžia. Pradėjus darbą mane bandė apkaltinti, kad pažeidžiau Seimo statutą pirmininkaudamas posėdžiui, kurio metu buvo svarstomas Darbo partijos lyderio Viktoro Uspaskicho ir dar dviejų narių teisinės neliečiamybės atėmimo klausimas. Informacija apie tai pasirodė spaudoje, bet kai Seimo Etikos ir procedūrų komisija pateikė išvadą, kad Statuto nė karto nesu pažeidęs, apie tai kažkodėl niekur skelbiama nebuvo.

Užvakar sesijos pabaigos kalboje sakiau: nė karto nepažeidžiau ir niekada nepažeidinėsiu Seimo statuto, esu ir būsiu vienodai teisingas visiems. Tai sakau ir opozicijai, ir savo kolegoms iš Darbo partijos.

- Tapęs Seimo pirmininku, pirmoje kalboje kvietėte parlamentarus ne skaldytis, bet vienytis. Manote, pavyksta tokį siekį įgyvendinti?

- Gana sudėtinga: išsikėliau beveik nepasiekiamą tikslą. Kartais pasiseka prie jo priartėti – posėdžių metu, kai vyksta karštos diskusijos, stengiuosi sutaikyti ir nuraminti oponentus. Stebint iš šalies, gal ir atrodo, kad visi labai pykstasi, yra didžiulė priešprieša, bet viduje - viskas kitaip. Atėjęs į Seimą, buvau net šokiruotas: kaip gali būti, kad posėdžių metu svaidęsi žaibais oponentai po jo vaikšto apsikabinę?! Pasirodo, politikoje tokie triukai galimi.

Niekuomet nepykstu, kai opozicija kalba argumentų kalba. Bet niekuomet nepritarsiu Seimo įžeidinėjimui, kaip, prisiminkime, ankstesnės kadencijos metu vienas politikas pavadino jį „mėšlo krūva“. Tai būtų tas pats, jei, gyvendamas šeimoje, savo žmoną vadinčiau pačia blogiausia. Seimo nariai turi ginti savo institucijos garbę, o aš - tuo labiau, nes esu pirmininkas. Primenu, kad pagal Konstituciją Lietuva yra parlamentinė valstybė, taigi, parlamento nuomonė – galutinė ir svarbiausia. Ją aš, kaip parlamento pirmininkas, ginu ir kviečiu kitus Seimo narius tai daryti.

- Ar buvo klausimų, dėl kurių susitarti nepavyko? Galbūt Seimui teks susirinkti į neeilinę sesiją vasaros viduryje?

- Būtinybės rinktis vasarą tikrai nėra, nors aštrių momentų pasibaigusios sesijos metu buvo, neneigsiu: pavyzdžiui, dėl pridėtinės vertės mokesčio (PVM) lengvatų taikymo. Priminsiu, kad Vyriausybės programoje yra punktas – būtiniausioms prekėms (mėsai, sviestui, duonai, pienui), kaip ir kaimynų valstybėse, PVM lengvatos turi būti. Dalis parlamentarų jas priimti norėjo jau šioje sesijoje. Vyriausybė aiškino, kad tai daryti dar ne laikas.

Vis dėlto Vyriausybė pateikė siūlymą taikyti PVM lengvatą mėsai, bet jam nepritarė Darbo partijos frakcija. Mūsų manymu, viena lengvata vienam produktui šiuo metu problemos neišspręs. Taigi, mes pritarėme Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos atstovo Jurgio Razmos siūlymui teikimą iš darbotvarkės išbraukti. Manau, prie PVM lengvatų būtiniausiems produktams bus grįžtama ateityje, atsiradus finansinių galimybių ir siekiant padidinti lietuviško verslo konkurencingumą.

- Šią savaitę kilo triukšmas, kai jūs sureagavote į prezidentės Dalios Grybauskaitės kritiką. Be kita ko, piktinotės, esą negalite toleruoti, kai vieni koalicijos partneriai – socialdemokratai – šalies vadovės yra „išskirtinai palaikomi kaip padorūs ir teisingi, o kiti žeminami ir vadinami populistais“?

- Būtent toks vienų koalicijos partnerių išaukštinimas, o kitų visiškas neįvertinimas ir sukėlė mano viešą pareiškimą. Sureagavau ne kaip Seimo pirmininkas, o pirmiausia kaip Darbo partijos narys. Mes su socialdemokratais dirbame koalicijoje, Vyriausybėje sutariame. Darbo partija pasitikėjo daugiausia rinkėjų po pirmojo Seimo rinkimų turo. Mes, kaip partija, laimėjome rinkimus! Mus rinko piliečiai, jų nuomonės neigti negalima.

Tikrai nesu nusiteikęs piktai ir nemetu, kaip daugelis rašė, pirštinės šalies vadovei, taip pat nepretenduoju į tą vietą. Kas mane pažįsta, žino, kad supykstu tik visiškai išvestas iš kantrybės. Bet jeigu kas nors blogai kalba apie jūsų šeimos narį, o jūs jį mylite – juk pulsite akis draskyti, ginsite. Taip pat aš ginu savo partiją. Jei ne Darbo partija, aš galbūt nebūčiau tapęs ir Seimo pirmininku. Taigi, sureagavau žmogiškai.

- Ne tik prezidentė, bet ir kiti politikai užsimena, esą Darbo partija naudojasi valdančiosios padėtimi, siekdama apginti savo interesus?

- Žinote, norėčiau, kad tuo metu, kai vyksta ikiteisminiai tyrimai, niekas neišsakytų savo nuomonės. Niekas. Tiesiog tegu tyrimas vyksta. Nereikia svarstyti – gerai daro teisėjai ir prokurorai ar blogai. Pats nesikišu, nekvestionuoju teismų sprendimų ir iš visų Lietuvos piliečių to laukčiau.

- Seime kalbama, kad Darbo partija, esą bandydama pakreipti liepos 12-ąją nuskambėsiantį teismo nuosprendį vadinamosios juodosios buhalterijos byloje, spaudžia koalicijos partnerius socialdemokratus, o tuo pačiu flirtuoja su opoziciniais konservatoriais?

- Jokio flirto nėra. Jeigu kalbėsimės – kalbėsimės atvirai. Tiesa, flirto būna visur – tarp dviejų žmonių, tarp trijų, keturių. Bet oficialių pokalbių arba susitikimų dėl bendrų veiksmų tikrai nebuvo. Bent aš, kaip Seimo pirmininkas, apie tai nežinau. Gal mūsų partijos vadovai ką nors žino?

- Vadinasi, pokyčių valdančiojoje koalicijoje bent iki metų pabaigos nebus?

- Manau, jų nebus iki kadencijos pabaigos. Valstybei reikia stabilumo. Mus dažnai bando supriešinti, sako, kad vieni yra blogi, kiti – geri, kad nerandame bendros kalbos. Bet siūlau piliečiams tai vertinti natūraliai: diskusijos turi vykti, žiūrėkime, kokie galutiniai rezultatai.

- Kokios nuotaikos Darbo partijoje, laukiant teismo sprendimo?

- Žinoma, atmosfera nėra tokia džiugi. Jei nevyktų visi tie dalykai, mums gyventi būtų komfortiškiau. Visas krūvis tenka buvusiam partijos pirmininkui, jam sunkiausia. Bet partijoje yra apie 20 tūkst. žmonių, ir kiekvienas iš mūsų išgyvena. Ir aš išgyvenu – juk teisiama visa partija, o aš esu jos narys, nors asmeniškai nesijaučiu kaltas.

DALINTIS
ŽYMĖS
_
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaKomentaraiKonkursaiReklama
Kultūra ir žmonėsLietuvaMokslas ir ITPasaulisReklaminiai priedai
Rinkimų maratonasSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaPrivatumo politika
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"