Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Kultūra ir žmonėsGamta ir augintiniaiŠeima ir sveikataMokslas ir ITSportasŠvietimasTrasaĮdomybėsRinkimų maratonas
LIETUVA

Užsienio turistai įvertino saugumą Lietuvoje 

Turistų vertinimu, Lietuvoje tvyro ramybės ir saugumo jausmas, o tai šiandieniniame pasaulyje tampa vis svarbiau.
Turistų vertinimu, Lietuvoje tvyro ramybės ir saugumo jausmas, o tai šiandieniniame pasaulyje tampa vis svarbiau.
Romo Jurgaičio (LŽ) nuotrauka

Europos miestuose daugybė žmonių sekmadienio vakarą pasveikino 2018-uosius išėję į gatves. Jų saugumui užtikrinti teko pasitelkti dešimtis tūkstančių policijos pareigūnų ir kareivių. Turizmas tapo neatskiriama žmonių gyvenimo dalimi, bet kelionės taip pat neatsiejamos nuo pavojų, pavyzdžiui, grėsmės susidurti su terorizmu. Saugumas tampa vis svarbesniu veiksniu renkantis šalį poilsiui. Užsienio turistai įvertino, ar Lietuva yra saugi šalis turistams.

Pasaulio turizmo organizacijos (PSO) duomenimis, 2016 metais tarptautinis turistų skaičius padidėjo 3,9 proc. – iki 1,235 milijono. Lietuva kasmet sulaukia 4,6 proc., t. y. iki 1,184 mln., daugiau turistų, atvykstančių iš kitų šalių.

Pirmąjį 2017 metų pusmetį turistų srautas Lietuvoje padidėjo 6,1 proc., palyginti su 2016 metų tuo pačiu laikotarpiu.

Turizmo sektorius šiandieniniame pasaulyje yra svarbus šalies ekonomikai – jis sukuria daug darbo vietų, nes teikiamos įvairių rūšių paslaugos: kelionių organizavimo, turistų informavimo, apgyvendinimo, sveikatinimo ir sveikatingumo, taip pat vežimo, maitinimo, pramogų ir kitos. Visos šios turizmo paslaugos didina šalies bendrąjį vidaus produktą.

Didėjantis atvykstančių turistų srautas tampa svarbus ir Lietuvos rinkoje – didžioji dalis turizmo infrastruktūros orientuota į juos, turizmas prisideda prie Lietuvos konkurencingumo didinimo, daro tiesioginį poveikį ekonominei padėčiai. Pirmąjį 2017 metų pusmetį turistų srautas Lietuvoje padidėjo 6,1 proc., palyginti su 2016 metų tuo pačiu laikotarpiu. Turistus traukia ne tik nuostabus Lietuvos kraštovaizdis, bet ir patrauklus paslaugų paketas.

Lietuvos statistikos departamentas informuoja, kad 2017 metų pirmąjį pusmetį daugiausia turistų atvyko iš Baltarusijos, Lenkijos, Rusijos (po 11 proc.), Vokietijos (10 proc.), Latvijos (9 proc.), Ukrainos (6 proc.), Jungtinės Karalystės ir Estijos (po 4 proc.), JAV ir Prancūzijos (po 3 proc.). Kitos šalys sudarė 28 proc. visų turistų. Remdamiesi statistiniais duomenimis, matome, kad į Lietuvą atvykstančių turistų vis daugėja ir tai tiesiogiai susiję su kelionės pasirinkimu ir turistų motyvacija atvykti į šią šalį.

Renkasi pagal saugumą

Turistams pastaruoju metu vis didesnę svarbą įgyja saugumas šalyje, į kurią norima keliauti, nes pasaulyje patiriama daug krizių ir nelaimių, įskaitant teroro išpuolius, politinį nestabilumą, ekonominį nuosmukį ir gamtines stichines nelaimes. Žiniasklaida nuolat informuoja, kad grėsmės pasireiškia vis dažniau, jos intensyvėja. Dėl tam tikrų grėsmių, globalizacijos, klimato kaitos ar gamtinių kataklizmų, įvykstančių pasaulyje, sutrinka turizmo verslo plėtra, sugriūva žmonių kelionių planai. Žmogus jaučiasi saugus tada, kai būna komforto zonoje, tačiau šiandieniniame pasaulyje absoliutus saugumo lygis yra nepasiekiamas, kol egzistuoja grėsmės ir jos gali pasireikšti.

Lietuvos turizmo rinkodaros programoje saugumas apibrėžiamas kaip vienas svarbiausių veiksnių renkantis keliones. Turistai yra labai gerai informuoti apie įvykius pasaulyje, todėl jei šalis ar vietovė nėra saugi, turistai tuojau pat renkasi kitą vietovę. Didėjant keliautojų skaičiui ir kelionės geografijos plėtrai, labai padidėja poreikis visapusiškai atsižvelgti į kelionės ypatumus, saugumo priemonių laikymąsi ir leistinus elgesio modelius.

Įvertino šalies privalumus

Ar didėjantis turistų srautas į Lietuvą gali būti siejamas su tuo, kad gyvename saugioje šalyje? Ką mano apie savo saugumą po Lietuvą keliaujantys žmonės?

Siekiant tai išsiaiškinti buvo atliktas tyrimas, kurio tikslas – išanalizuoti užsienio turistų požiūrį į Lietuvos saugumą viešint šalyje ir nustatyti, jų manymu, galimas grėsmes jų kelionės saugumui. Tyrime dalyvavo užsienio turistai iš 4 skirtingų šalių (Izraelio, Rusijos, Ukrainos, Latvijos), kurių amžius – nuo 25 iki 56 metų. Lietuvoje per poilsinę ir pramoginę kelionę jie viešėjo nuo 3 dienų iki kelių savaičių. Šie turistai buvo paprašyti pareikšti savo nuomonę, kokios grėsmės yra aktualiausios Lietuvai, kokios – mažiausiai aktualios, taip pat kokios šiuo metu viešint Lietuvoje grėsmės (gamtinės, technologinės, „tyčinės“) tyko.

Informaciją apie tai užsienio turistai surinko naršydami internete, iš žiniasklaidos, draugų, gyvenančių Lietuvoje, ir susidarė įspūdį, kad mūsų šalyje dėl pablogėjusios gyvenimo kokybės nepalanki kriminogeninė situacija. Be to, jų naudojami informavimo šaltiniai teigia, kad šalyje įvyksta daug transporto avarijų – dėl to nukenčia ir net žūsta žmonės. Taip pat šią vasarą išdaigas krečianti gamta pasižymėjo liūtimis. Ši gamtinė grėsmė daro neigiamą įtaką esamai infrastruktūrai, jos nusidėvėjimui, o tai gali sukelti pavojų žmonių saugumui ir jų turtui.

Mažiausiai, ko užsienio turistai tikėjosi Lietuvoje, tai terorizmo, nes mūsų šalyje iki šiol nebuvo įvykdyta teroro aktų.

Turistai, į Lietuvą atvažiavę turėdami tokią informaciją, buvo apklausti po kelionės – domėtasi, kokios pasireiškusios grėsmės galėjo turėti tiesioginės įtakos jų kelionės Lietuvoje saugumui.

Informaciją užsienio turistai surinko naršydami internete, iš žiniasklaidos ir draugų, gyvenančių Lietuvoje, ir susidarė įspūdį, kad mūsų šalyje dėl pablogėjusios gyvenimo kokybės nepalanki kriminogeninė situacija.

Užsienio turistai susidarė nuomonę, kad Lietuvoje jjiems ganėtinai saugu, ypač jei lygintume Lietuvą su kitomis Vidurio Europos šalimis. Jie tikisi, kad nedidelis imigrantų iš musulmoniškų kraštų skaičius nesukurs terpės plisti nepakančiai ideologijai. Lietuva, pasak jų, – ne Libija ar Malis, čia žmonių nevagia, nėra teroro aktų, o Lietuvos institucijos visiškai užtikrina turistų saugumą. Todėl esą ir vakare galima ramiai pasivaikščioti po miestą bei saugiai keliauti asmeniniu transportu. Taigi, per interviu paaiškėjo, kad turistai Lietuvoje jaučiasi saugiai ir yra ginami, nors vienas iš apklaustųjų pareiškė, kad dėl supančių grėsmių pasaulyje jis ir Lietuvoje visiškai saugiai nesijaučia, – nelaimių esą gali įvykti ir čia.

Išsiaiškinus visų apklaustųjų nuomonę apie pastebėtas grėsmes ir saugumą turistų buvo paklausta, kokius privalumus ir trūkumus jie įžvelgia, lygindami Lietuvą su savo šalimi.

Lietuvoje kaip privalumą apklaustieji paminėjo viešojo saugumo tarnybų darbą, kuris plika akimi nematomas, priešingai nei, pavyzdžiui, Izraelyje, kas, jų nuomone, sukuria nereikalingą turistų nervingumą ir negatyvų Izraelio vertinimą. Lietuvoje turistai pajuto „politinę ramybę“ ir svarbiausiu Lietuvos privalumu laiko tai, kad čia tvyro ramybės ir saugumo jausmas.

Žmogus jaučiasi saugus tada, kai būna komforto zonoje, tačiau šiandieniniame pasaulyje absoliutus saugumo lygis yra nepasiekiamas, kol egzistuoja grėsmės ir jos gali pasireikšti.

Neliko nepastebėta, kad Lietuvoje gerai išvystytos komunikacijos, platus viešojo transporto tinklas, patogus naudojimasis juo, įrengta daug dviračių takų, pakanka informacinių kelio ženklų, išplėstas visuomeninio maitinimo tinklas, ypač jaukių ir nedidelių kavinių, kuriose skanus maistas, taip pat ramus gyvenimas, ko nėra, pavyzdžiui, Ukrainoje ar Izraelyje. Tačiau pasitempti reikėtų aptarnavimo sektoriui, ypač tobulinant rusų ir anglų kalbų mokėjimą.

Naujuosius pasitiko saugomi pareigūnų

Europos miestuose daugybė žmonių sekmadienio vakarą pasveikino 2018-uosius išėję į gatves. Jų saugumui užtikrinti pasitelkti dešimtys tūkstančių policijos pareigūnų ir kareivių. Daug kur buvo imtasi griežtesnių saugumo priemonių, baiminantis ginkluotų užpuolikų arba kitokių teroro atakų.

Paryžiuje beveik 2 tūkst. saugumo pajėgų narių buvo sutelkta sostinėje, o visoje šalyje jų mobilizuota apie 140 tūkst., nes, anot pareigūnų, teroristų grėsmė „tebėra didelė“.

Policija Berlyne papildomai pasitelkė 1,6 tūkst. pareigūnų ir įvedė suvaržymų Naujuosius švenčiantiems priešais Brandenburgo vartus. Frankfurto policija ėmėsi panašių suvaržymų Maino upės rajone. Be to, Berlyne buvo įrengtos specialios palapinės, kuriose budėjo pareigūnai, pasiruošę suteikti pagalbą galimo seksualinio persekiojimo aukoms. Kelne buvo mobilizuoti 1,4 tūkst. policininkų, pagerintas gatvių apšvietimas ir įrengta daugiau stebėjimo kamerų.

Kituose Europos miestuose taip pat imtasi atsargumo priemonių, turinčių apsaugoti nuo sunkvežimius naudojančių ekstremistų atakų, panašių į surengtas per pastaruosius dvejus metus Barselonoje, Nicoje ir Londone.

Sidnėjuje tarp patruliuojančių pareigūnų buvo matyti pusiau automatiniais šautuvais ginkluotų policininkų. Prie įvažiuojamųjų keliukų į šventinių renginių vietas buvo sustatytos betoninės užtvaros.

Pareigūnai Eliziejaus laukuose Paryžiuje Naujųjų metų naktį.SIPA nuotrauka
Pareigūnai Eliziejaus laukuose Paryžiuje Naujųjų metų naktį.SIPA nuotrauka

Prieš 2018-ųjų sutikimo šventes Turkijoje, kur pasitinkant 2017-uosius per teroro išpuolį žuvo dešimtys žmonių, buvo sustiprintos saugumo priemonės. Vien Stambule budėjo 37 tūkst. pareigūnų, daug gatvių uždarytos eismui, didelėms transporto priemonėms uždrausta įvažiuoti į kai kuriuos rajonus. Saugumo sumetimais buvo atšauktos kelios Naujųjų metų išvakarių šventės po atviru dangumi.

Niujorko Taimso aikštėje Naujieji metai buvo sutinkami pasilinksminti susirinkusių žmonių minias saugant stipriausių per kelis pastaruosius metus saugumo pajėgų.

Šimtai tūkstančių žmonių Naujuosius pasitiko Las Vegase, kur budėjo visi iki vieno policininkai. Be to, saugumu mieste rūpinosi maždaug 350 Nevados nacionalinės gvardijos narių. Federalinė vyriausybė taip pat atsiuntė dešimtis pareigūnų.

Pareigūnai visoje Kinijoje buvo perspėti dėl galimų spūsčių ir teroro atakų dideliuose žmonių susibūrimuose. Šalies centriniame regione esančio Džengdžou miesto policija patruliuoti gatvėse išsiuntė 3,5 tūkst. pareigūnų.

GOOGLE rekomenduoja
DALINTIS
ŽYMĖS
_
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaKomentaraiKonkursaiReklama
Kultūra ir žmonėsLietuvaMokslas ir ITPasaulisReklaminiai priedai
Rinkimų maratonasSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaPrivatumo politika
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"