Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Kultūra ir žmonėsGamta ir augintiniaiŠeima ir sveikataMokslas ir ITSportasŠvietimasTrasaĮdomybėsRinkimų maratonas
LIETUVA

Už tepliones mokės ir klaipėdiečiai 

2012 gruodžio 28 d. 07:09
Deniso Nikitenkos nuotraukos/Buvusio kino teatro "Vaiva" pastato savininkai dėl tokio "meno" parašė pareiškimą policijai, o patirtą žalą įvertino 3 tūkst. litų.
Deniso Nikitenkos nuotraukos/Buvusio kino teatro "Vaiva" pastato savininkai dėl tokio "meno" parašė pareiškimą policijai, o patirtą žalą įvertino 3 tūkst. litų.

Uostamiesčio valdžia, neapsikentusi vis labiau siautėjančių ir fasadus terliojančių grafitininkų, nutarė pradėti masiškai bausti išmargintų pastatų savininkus. Panašiai jau kurį laiką elgiasi Vilniaus merija, keldama gyventojų nepasitenkinimą.

Klaipėdos vadovai įsitikinę, kad už nenuvalytus grafičius pirmiausia atsako patys pastatų valdytojai. Jie esą itin vengia tvarkytis ir nesikreipia į policiją.

"Nuo pavasario tikrai imsimės drastiškų priemonių, nes kitaip neįmanoma priversti pastatų savininkų susitvarkyti savo turtą. Visas Klaipėdos centras, senamiestis apipaišytas, tačiau labai retas kuris dėl tokio vandalizmo kreipiasi į policiją. Tad dabar jie turės tai daryti, kitaip grės baudos iki 1,5 tūkst. litų", - LŽ sakė Klaipėdos vicemeras Vytautas Čepas.

Vilnius taip pat kenčia nuo grafitininkų, pastatų savininkams skiriamos baudos, tačiau sienų terliotojai toliau siautėja. Kauno grafičių manija dar nėra apsėdusi. Anot valdininkų, iš dalies todėl, kad skiriasi ir kauniečių mentalitetas, ir legalių vietų pasireikšti esama.

Legaliai nustatytose vietose sienas apipaišyti galima ir Klaipėdoje, ir Vilniuje, tačiau tai neteikia adrenalino, todėl daliai grafitininkų tokia veikla neįdomi.

Įkliūva maniakai?

Beveik prieš metus Klaipėdoje su įkalčiais nusikaltimo vietoje buvo sulaikytas bene labiausiai miestą tūkstančiais vadinamųjų tagų (apterlioti mažiausiai 34 pastatai) teršęs grafitininkas 24 metų klaipėdietis Gintaras Genčas. Dėl jo veiksmų iki šiol vyksta teismai, grafitininką norima priversti atlyginti keliasdešimt tūkstančių litų siekiančią žalą.

Neseniai uostamiestį sudrebino dar viena grafitininkų istorija: su įkalčiais buvo sulaikyti "menininkai", miesto centrą "puošę" didžiuliais piešiniais, išmarginę net centrinėje Herkaus Manto gatvėje esantį buvusio kino teatro "Vaiva" fasadą. Trys iš jų buvo uždaryti į areštinę 30 parų, nustatinėjama apipaišytų pastatų savininkams padaryta žala. Dar vieno grafitininko ieškoma užsienyje.

"Tai buvo grupuotės, pasivadinusios TB2, siautėjimas. Du vaikinukai gailisi. Kiek žinau, net jų giminės dabar už savo pinigus valo tuos piešinius nuo pastatų. Tačiau vienas - labai aršus, sako paišysiąs ir toliau, jam nebaisios nei baudos, nei sulaikymas. Tai yra grupuočių išpuoliai, jos net vyksta į užsienį ir nelegaliai margina pastatus, pasikviečia ir bendraminčių į Klaipėdą, fotografuoja savo darbus, skelbia nuotraukas interneto svetainėse, puikuojasi, renka nežinia kokius balus už piešinius ant pastatų", - pasakojo V.Čepas.

Jo teigimu, buvusio kino teatro "Vaiva" pastato savininkai parašė pareiškimą policijai, patirtą žalą įvertino 3 tūkst. litų. Tačiau mieste yra daugybė pastatų, kurių savininkai nei valo išterliotų fasadų, nei kreipiasi į policiją.

"Bandėme skaičiuoti, prie 600-ojo apipaišyto pastato nustojome tai daryti. Nuo pavasario tikrai griežtai reikalausime kreiptis į policiją, įvertinti patirtą žalą ir nusivalyti pastatus, o vėliau bus galima išieškoti pinigus iš pažeidėjo", - teigė V.Čepas.

Klaipėdoje grafičiais išmargintų pastatų savininkams, nesikreipusiems į policiją ir nenusivaliusiems teplionių, grės tūkstantinės baudos.
Klaipėdoje grafičiais išmargintų pastatų savininkams, nesikreipusiems į policiją ir nenusivaliusiems teplionių, grės tūkstantinės baudos.

Rodys pavyzdį

Per žiemą merija ketina pasiekti, kad grafičiai būtų nuvalyti nuo visų savivaldybei ar jos įstaigoms priklausančių pastatų. "Už merijos lėšas valome tik viešus objektus, tokius kaip tiltai, paminklai, kelio ženklai. Per šiuos metus vien grafičiams valyti išleista per 20 tūkst. litų. Nuvalyti vieną kvadratinį metrą kainuoja apie 40 litų, tačiau reikia ir spalvą atitaikyti, ir fasado faktūrą. Savivaldybei pavaldžių įstaigų vadovams duotas nurodymas nusivalyti pastatus", - sakė Klaipėdos merijos Miesto ūkio departamento direktorius Liudvikas Dūda.

Pasak V.Čepo, tik merijai parodžius pavyzdį, bus siekiama to paties reikalauti ir iš fizinių bei juridinių asmenų. "Žinoma, tiems, kurie kreipsis į policiją, bus duodamas protingas terminas nusivalyti fasadus, gal mėnuo, gal du. Bet jei nebus paisoma raginimo, tada jau grės baudos", - perspėjo jis.

Iki šiol, anot vicemero, iš pastatų savininkų nebuvo griežtai reikalaujama nusivalyti apipaišytus pastatus.

Skiria legalias vietas

Atrodo, kad iš Lietuvos didmiesčių tik Kaunas nesusidūręs su grafitininkų gaujų siautėjimu. Pasak Kauno merijos Viešosios tarnybos vedėjo pavaduotojos Irmos Vasiliauskienės, laikinąją sostinę esą gal gelbėja legalios grafičiams piešti skirtos vietos.

"Bausti visus grafičiais apipaišytų pastatų savininkus yra, matyt, politinis sprendimas, tačiau mūsų mieste toks dar nepriimtas, gal Kaunui ši problema ne tokia aktuali. Mieste yra dvi vietos, kur galima grafitininkams reikštis legaliai. Tiesiog kartą per metus merijos yra prašoma leisti apipiešti grafičiais tam tikrą objektą. Tuomet pateikiamas vizualinis maketas, kaip tai atrodytų, klausimą svarsto merijos renginių organizavimo komisija. Jei idėja nėra atgrasi, piešiniai - estetiški, tuomet duodamas leidimas", - LŽ sakė valdininkė.

Pavyzdžiui, legaliai grafičiais yra išmarginta tvora Karaliaus Mindaugo prospekte. "Bausti už grafičiais apipaišytų pastatų nepriežiūrą gali ir seniūnai. Pirmą kartą - iki 1 tūkst. litų bauda, antrą - nuo 1 tūkst. iki 2 tūkst. litų. Tačiau, kaip ir minėjau, mūsų mieste yra kitokių nusikaltimų, grafičiai gal nepopuliarūs", - svarstė I.Vasiliauskienė.

Legaliai grafičius piešti galima ir Vilniuje. Anot sostinės merijos jaunimo reikalų koordinatoriaus Jono Laniausko, jau yra penkios grafitininkams skirtos vietos, ruošiamasi įteisinti dar vieną.

"Ji būtų požeminėje perėjoje prie Neries, prekybos ir laisvalaikio centro "Panorama". Kitais metais mėginsime pasiūlyti idėją miegamųjų rajonų kiemuose pastatyti specialius betoninius blokus grafičiams piešti. Žinoma, pastatų savininkus baudžiame ir mes, jei per ilgai jie nenusivalo savo sienų", - LŽ teigė J.Laniauskas.

Vilniaus miesto merijos Viešųjų ryšių skyrius LŽ informavo, kad per šiuos metus iš viso yra surašyti 37 protokolai, beveik visi - juridiniams asmenims. Gyventojai esą nebaudžiami, bet raginami pagal galimybes nusivalyti tepliones nuo pastatų. Tačiau, kaip jau rašė LŽ, esama nemažai sostinės gyventojų, kurie piktinosi iš pastatus administruojančių bendrovių gavę sąskaitas už grafičių valymą.

"Vilniaus miesto savivaldybės atsakingi darbuotojai taip pat fiksuoja savivaldybei priklausančius pastatus, kurie išmarginti teplionėmis. Savivaldybės įmonė "Grinda" jau nuvalė arba uždažė daugiau nei 240 kvadratinių metrų sienų Vilniaus senamiestyje", - teigė merijos Viešųjų ryšių skyriaus specialistė Sandra Trinkūnaitė-Rimkienė.

Uostamiesčio vicemeras V.Čepas patikino, kad nuo pavasario merija tikrai imsis drastiškų priemonių.
Uostamiesčio vicemeras V.Čepas patikino, kad nuo pavasario merija tikrai imsis drastiškų priemonių.

Trokšta adrenalino

Klaipėdiečių manymu, jokios legalios grafitininkams skirtos sienos nepadės. Esą chuliganus vilioja būtent nelegali veikla, adrenalinas.

"Jie yra ligoniai. Organizuoja nežinia kokius plenerus, susikviečia draugų iš užsienio ir paišo ten, kur daugiausia šansų įkliūti. Jie veikia užsimaukšlinę kaukes. Tai nėra kokie nors mokinukai, paaugliai, kurie iš neturėjimo ką veikti pakeverzoja ant sienos, o menininkai ekstremalai. Vienas iš "Vaivą" "apipeckiojusių" grafitininkų yra diplomuotas dizaineris iš Vilniaus, kitas - tatuiruočių meistras", - pasakojo V.Čepas.

Uostamiesčio merijos jaunimo reikalų koordinatorius Modestas Vitkus LŽ tikino, kad legalių grafičių paišymo vietų Klaipėdoje yra jau seniai, tačiau jos nedomina chuliganų.

"Skyrėme vietų pietinėje miesto dalyje, buvo paišoma ant daugiabučių cokolinių aukštų sienų, pastatai papuošti tikrai gražiais grafičiais. Yra ir kitų vietų, kur dabar galima legaliai paišyti. Bet jiems to nereikia. Norima paišyti ten, kur labiausiai matoma, kur lankosi tūkstančiai turistų, svečių", - teigė M.Vitkus.

Anot jo, merijos noras pradėti griežtai bausti grafičiais išmargintų pastatų savininkus yra sveikintinas, nes tuomet bus aktyviau kreipiamasi į policiją, ši turės duomenų bazę, grafičių nuotraukas ir galės nustatyti daugiau nusikalstamų veikų, kurias padarė dabar jau sulaikyti asmenys.

Beje, Klaipėdoje "susėmus" buvusį kino teatrą išmarginusius grafitininkus, jų kolegos ėmėsi net keršto akcijos: ėmė teplioti miesto centre esančių pastatų sienas didžiuliais grupuotės užrašais TB2.

Skatintų atsakomybę

Prieš grafitininkus vandalus griežtai pasisakantis šou verslo pasaulio atstovas, buvęs Vilniaus miesto tarybos narys Algis Ramanauskas-Greitai LŽ teigė, kad klaipėdiečių iniciatyva bausti pastatų savininkus yra logiška ir sveikintina.

"Išties su grafitininkais kovoti yra kaip spragtelti dviem pirštais: tereikia noro. Vienas būdų - bausti pastatų savininkus. Deja, yra nemažai tokių, kuriems nusispjauti į išterliotą fasadą, jiems neva net gražu. Jie numoja ranka į, pačių manymu, paaugliškus veiksmus. Kol bus tokių žmonių, tol ir siautės grafitininkai. Šioje vietoje kaip tik ir turi teisę tarti žodį valdžios įstaigos, merija", - sakė jis.

A.Ramanauskas-Greitai tvirtino, kad pastatų savininkų baudimo nereikėtų suvokti kaip valdžios akibrokšto.

"Kai kuriuose Vakarų Europos miestuose tai yra normali praktika. Jei baus savininkus už nenuvalytus grafičius, vis mažiau bus tokių, kuriems tie grafičiai netrukdo. Kitas dalykas - policija, gavusi pareiškimą dėl "vandalizuoto" fasado, sienos, privalės atlikti tyrimą ir turės duomenų bazėje grafičių vandalo nusikaltimo nuotraukų", - teigė žinomas pramogų verslo atstovas.

DALINTIS
ŽYMĖS
_
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaKomentaraiKonkursaiReklama
Kultūra ir žmonėsLietuvaMokslas ir ITPasaulisReklaminiai priedai
Rinkimų maratonasSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
Trasa#AUGULIETUVOJE#LEGENDOS#SIGNATARŲDNRPrivatumo politika
#ŠIMTMEČIOINOVACIJOSKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"