Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Kultūra ir žmonėsGamta ir augintiniaiŠeima ir sveikataMokslas ir ITSportasŠvietimasTrasaĮdomybėsRinkimų maratonas
LIETUVA

Ūkio ministerijos galios žaidimai  

2012 lapkričio 21 d. 09:17
Gedimino Savickio (ELTA) nuotraukos 
Gedimino Savickio (ELTA) nuotraukos 

Ūkio ministerijos (ŪM) sumanymas perimti centralizuotų viešųjų pirkimų kontrolę aiškinamas siekiu įgyvendinti darbą baigiančios Vyriausybės programą. Neoficialiai svarstoma, kad ŪM taip bando susigrąžinti prezidentės valia sumažintą įtaką viešiesiems pirkimams.

Pirmajame po Seimo rinkimų vykusiame Vyriausybės posėdyje spalio 31 dieną darbą baigiantys ministrai pritarė ŪM siūlymui įsteigti viešąją įstaigą CPO LT. Nuo Naujųjų metų ji perims centralizuotų viešųjų pirkimų vykdymą. Iki šiol Centrinės perkančiosios organizacijos (CPO) funkcijas atliko Finansų ministerijai (FM) pavaldžios viešosios įstaigos Centrinės projektų valdymo agentūros (CPVA) Pirkimų sprendimų skyrius.

Beveik prieš metus, nuo 2011-ųjų sausio 1 dienos, prezidentės Dalios Grybauskaitės iniciatyva ŪM neteko galios valdyti Viešųjų pirkimų tarnybą (VPT). Tuo metu teigta, kad viešųjų pirkimų politikos formuotoja ŪM neturėtų vadovauti ją vykdančioms institucijoms.

"Naujos įstaigos CPO LT steigimo projektas nebuvo derintas su suinteresuotais asmenimis, nebuvo pristatytas Seime. Man ši skuba, ypač baigiantis Vyriausybės kadencijai, yra keistoka. ŪM viešųjų pirkimų formavimo politika ir jos vykdymas neturėtų kirstis ir sietis, o šiuo atveju kyla tokia grėsmė", - LŽ teigė praėjusios kadencijos Seime Antikorupcijos komisijos pirmininko pavaduotojo pareigas ėjusi Agnė Bilotaitė.

Ūkio ministras R.Žylius tik per rinkimus susirūpino kadenciją baigiančios Vyriausybės programos įgyvendinimu.
Ūkio ministras R.Žylius tik per rinkimus susirūpino kadenciją baigiančios Vyriausybės programos įgyvendinimu.

Skubus projektas

Sumanymas steigti CPO LT buvo įvykdytas ŪM, regis, vos per kelias savaites: spalio pradžioje, prieš pat Seimo rinkimus, projektas buvo pateiktas susipažinti ministerijoms, o jau mėnesio pabaigoje Vyriausybė jį palaimino.

"Atsižvelgiant į tai, jog projektai Vyriausybei svarstyti pateikti jų teisės aktų nustatyta tvarka iš anksto nesuderinus su suinteresuotais asmenimis (įskaitant piliečius, įmones, valstybės institucijas ir pan.), taip pat dėl laiko trūkumo nesant galimybių atlikti teikiamų projektų ir susijusios medžiagos (informacijos, aplinkybių) visapusiško vertinimo, Teisingumo ministerija teikia tik teisės technikos pobūdžio pastebėjimą", - nurodoma Vyriausybei adresuotose Teisingumo ministerijos pastabose.

ŪM tvirtina, kad steigdama CPO LT ir apsiribodama Vyriausybės nutarimu, neklausdama Seimo pritarimo, vadovavosi pernai priimtomis Viešųjų pirkimų įstatymo pataisomis. "Jose numatyta, kad sprendimą dėl centrinių perkančiųjų organizacijų steigimo, jų teisinės formos ar teisės atlikti centrinės perkančiosios organizacijos funkcijas perkančiajai organizacijai suteikimo priima Vyriausybė ar jos įgaliotos institucijos", - teigiama LŽ pateiktame ŪM Viešųjų ryšių ir protokolo skyriaus vadovės Aušros Ramoškaitės atsakyme.

Praėjusios savaitės pabaigoje CPO LT buvo įregistruoja Juridinių asmenų registre, o artimiausiu metu bus skelbiamas konkursas šios įstaigos vadovo pareigoms eiti. Kol kas jas laikinai eina ligšiolinė CPO vadovė Jurgita Kuklierienė. Anksčiau minėta, kad naujosios įstaigos personalo pagrindą sudarys šiuo metu CPO dirbantys valdininkai, o lėšų CPO LT išlaikyti numatoma skirti iš ŪM atitenkančių bendrųjų valstybės biudžeto asignavimų, kaip ir iki šiol.

"Konkretus viešosios įstaigos CPO LT biudžetas paaiškės, kai bus patvirtintas 2013 metų valstybės biudžetas", - nurodoma ŪM atsakyme. Iki šiol ŪM tvirtino, kad papildomų biudžeto asignavimų CPO LT nereikės.

VPT vadovas Ž.Plytnikas neatmeta, kad CPO LT galėtų sustiprinti ŪM įtaką vykdant viešuosius pirkimus.  
VPT vadovas Ž.Plytnikas neatmeta, kad CPO LT galėtų sustiprinti ŪM įtaką vykdant viešuosius pirkimus.  

Rizika neišnyksta

"Akivaizdu, kad viešųjų pirkimų funkcija, kokią atlieka CPO, turėtų būti savarankiška, ir tuo negalėtų užsiimti politiką formuojanti institucija. Bet, girdint nuolatines kalbas apie būtinybę centralizuoti viešuosius pirkimus, perkelti juos į elektroninę erdvę ir taip efektyviau naudoti mokesčių mokėtojų pinigus, būtų įdomu žinoti, kiek realiai pasistūmėjome kovodami su korupcija viešuosiuose pirkimuose. Norėtųsi suprasti, ar naujos organizacijos CPO LT steigimas padės skaidrinti viešuosius pirkimus", - LŽ sakė "Transparency International" atstovas Lietuvoje Sergejus Muravjovas.

Nors nėra bendros visuotinai priimtos metodikos, kaip skaičiuoti lėšas, sutaupytas dėl atvirų viešųjų pirkimų, ŪM teigia, kad tokiu būdu valstybė pernai sutaupė 4,4 mln. litų. 2011 metais centralizuotų viešųjų pirkimų apimtis sudarė 172 mln. litų (2009-aisiais - 17 mln. litų), kai bendra viešųjų pirkimų vertė siekė beveik 13 mlrd. litų (šių metų I pusmetį - 5,5 mlrd. litų).

"Matydamas, kiek nuperkama per centralizuotus pirkimus (nors ekspertai pripažįsta, kad taip užtikrinamas didesnis viešumas), supranti, jog tai tik lašas jūroje. Ministerijos, savivaldybės, kitos perkančiosios organizacijos vis dar atlieka labai daug pirkimų neskelbiamų derybų būdu: 2006-2010 metais ministerijos tam išleido 30 proc. visiems pirkimams skiriamų lėšų. Rizika perkant necentralizuotai niekur neišnyksta. Tikėtis, kad sukūrus naują įstaigą bus išspręstos visos problemos, būtų sunku", - kalbėjo S.Muravjovas.

"Transparency International" atstovui Lietuvoje S.Muravjovui sunku patikėti, kad sukūrus naują įstaigą bus išspręstos viešųjų pirkimų problemos.  
"Transparency International" atstovui Lietuvoje S.Muravjovui sunku patikėti, kad sukūrus naują įstaigą bus išspręstos viešųjų pirkimų problemos.  

Svajose - papildomos galios

Kaip nurodoma Vyriausybės palaiminto nutarimo aiškinamajame rašte, pakeitus CPO pavaldumą būtų įgyvendinama darbą baigiančios Vyriausybės programos, patvirtintos dar 2008-ųjų gruodį, nuostata sukurti atskirą įmonę, kuri perimtų CPVA centrinės pirkimų organizacijos dalį. Be to, centralizuotų pirkimų kontrolę perėmus ŪM, būtų užtikrinta spartesnė centralizavimo plėtra ir sumažintos korupcijos prielaidos.

Ten pat rašoma ir apie ateityje planuojamus didesnius įstaigos įgaliojimus. "Būtų sudarytos galimybės naujai įsteigtam juridiniam asmeniui ateityje, optimizavus veiklą viešųjų pirkimų centralizavimo srityje, suteikti naujas funkcijas, susijusias su viešųjų pirkimų vykdymo efektyvumo didinimu šalies mastu", - teigia projekto autoriai.

Galimybę vadovauti viešiesiems pirkimams "šalies mastu" 2010 metų pabaigoje iš ŪM atėmė prezidentė D.Grybauskaitė, pateikusi Seimui įstatymo pataisas dėl šios ministerijos iki tol kontroliuotos VPT pavaldumo keitimo. Politikų sprendimu nuo praėjusių metų sausio VPT tapo savarankiška organizacija, kurios vadovą skiria nebe ūkio ministras, o prezidentė premjero teikimu.

Toks pasikeitimas sukėlė didelę sumaištį: parlamentarų balsavimo išvakarėse vykusiame valdančiosios Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos viršūnių susibūrime, dalyvaujant ūkio ministrui Rimantui Žyliui, už kurio veiklą asmeninę atsakomybę prisiėmė premjeras Andrius Kubilius, skubiai svarstytas kitas VPT pavaldumo scenarijus. Ten siūlyta VPT apskritai naikinti, o jos funkcijas išskaidyti: viešųjų pirkimų kontrolę pavesti Konkurencijos tarybai, o mokymo, metodologijos, kartu ir Centrinės viešųjų pirkimų informacinės sistemos (CVPIS) priežiūros funkcijas patikėti ŪM.

CVPIS, VPT įsigyta dar 2007 metais iš konkursą laimėjusios bendrovės "Hewllet Packard" (HP), pirkimo derybų grupėje dalyvaujant tuomet šioje bendrovėje dirbusiam R.Žyliui, ir dabar dažnai pavadinama šio politiko interesų objektu. Pats R.Žylius, kuris jau paskirtas ministru valdė nedidelę HP akcijų dalį, bet kokius interesus, susijusius su bendrove, griežtai neigia.

Priartėti prie viešųjų pirkimų procesų vykdymo ŪM bandė ir praėjusiais metais, iškėlusi idėją dėl būtinumo steigti vadinamąjį Kompetencijos centrą. Per jį, kontroliuojamą ŪM, siūlyta vykdyti svarbiausius - tai yra didelės apimties, inovatyvius ir ikiprekybinius - viešuosius pirkimus, konsultuoti perkančiąsias organizacijas, kaupti nacionalinę ir kitų šalių patirtį, taigi iš esmės perimti nemažą dalį VPT funkcijų, tačiau projekto įgyvendinti nepavyko.

Vėl įgis svarbą

VPT vadovas Žydrūnas Plytnikas, LŽ paklaustas, ar, jo manymu, ŪM, perimdama CPO veiklos koordinavimą, nebando susigrąžinti ankstesnės įtakos, LŽ aptakiai atsakė: "Iš dalies gal ir taip." Ir patikslino, kad "įsteigdama CPO LT ŪM vėl tarsi įgauna svarbą viešuosiuose pirkimuose".

Lietuvos verslo konfederacijos - paslaugų, prekybos ir aukštųjų technologijų įmones vienijančios verslo organizacijos - prezidentas Valdas Sutkus ŪM vykdomas pertvarkas vadina "žaidimais tarp ministerijų".

"Labai keista, kad šiuo metu "užsiciklinama" ties kažkokia struktūra. Teko kalbėti su VPT vadovu Ž.Plytniku.

Jis pasakojo, kad VPT net negali patikrinti, kas jungiasi prie veikiančios elektroninių pirkimų sistemos. Tai - 150 tūkst. litų klausimas, kurio VPT nesiseka išspręsti su ŪM. O tuo metu kalbama apie kažkokį pertvarkymą. Svarbiausia būtų žiūrėti į viešųjų pirkimų pobūdį iš esmės, pertvarkyti juos, pereiti nuo mažiausios kainos kriterijaus prie ekonominio naudingumo principų, kaip yra visoje Europoje. Deja, ministras R.Žylius su verslu nesikonsultuoja", - sakė V.Sutkus.

Ne pirma pertvarka

ŪM inicijuotas CPO perėmimas iš FM - ne pirmas įtakos persiskirstymas tarp šių ministerijų. Prieš pat Seimo rinkimus, rugsėjo pradžioje, ŪM taip pat be parlamentarų pritarimo, palaiminus tik Vyriausybei, įsteigė Valdymo koordinavimo centrą (VKC). Jam pavesta stebėti ir analizuoti valstybės politiką 145-iose valdomose įmonėse (bendra jų turto vertė siekia apie 19 mlrd. litų).

Anksčiau žadėta, kad VKC bus kuriamas tik įvykdžius Valstybės turto fondo (VTF) ir Turto banko sujungimo projektą, kurį koordinuoti buvo pavesta ŪM bei FM.

VKC buvo įsteigtas kaip VTF, kontroliuojamo FM, padalinys (oficialiai jis vadinamas VTF Valstybės valdomų įmonių valdymo koordinavimo skyriumi), bet jo veiklos politikos formavimą vykdo ŪM. Šio darinio vadovu be konkurso buvo paskirtas visuomeninis ūkio ministro R.Žyliaus patarėjas Paulius Martinkus, iki tol dirbęs ŪM pavaldžioje viešojoje įstaigoje "Investuok Lietuvoje".

DALINTIS
ŽYMĖS
_
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaKomentaraiKonkursaiReklama
Kultūra ir žmonėsLietuvaMokslas ir ITPasaulisReklaminiai priedai
Rinkimų maratonasSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
Trasa#AUGULIETUVOJE#LEGENDOS#SIGNATARŲDNRPrivatumo politika
#ŠIMTMEČIOINOVACIJOSKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"