Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Kultūra ir žmonėsGamta ir augintiniaiŠeima ir sveikataMokslas ir ITSportasŠvietimasTrasaĮdomybėsRinkimų maratonas
LIETUVA

Triumfo nesustabdė net opozicijos adatos 

2012 lapkričio 23 d. 06:00
Buvusio premjero A.Kubiliaus sveikinimai naujam Vyriausybės vadovui A.Butkevičiui./Ritos Stankevičiūtės nuotrauka
Buvusio premjero A.Kubiliaus sveikinimai naujam Vyriausybės vadovui A.Butkevičiui./Ritos Stankevičiūtės nuotrauka

Seimo palaimintas naujasis premjeras Algirdas Butkevičius politinėms jėgoms kelia skirtingų emocijų ir minčių. Koalicijos partneriai jį giria už patirtį ir kompetenciją, opozicijos atstovai pasigenda tvirto stuburo ir prikiša blaškymąsi.

Kol kas Socialdemokratų partijos (LSDP) lyderis A.Butkevičius Seime turi tvirtą užnugarį. Už tai, kad jis būtų paskirtas premjeru, vakar vieningai balsavo visi valdantieji. Taip pat jo kandidatūrą palaikė šeši opozicinių frakcijų - "Drąsos kelio" ir Mišrios Seimo narių grupės - atstovai.

Iš viso už tai, kad A.Butkevičius taptų Vyriausybės vadovu, balsavo 90 parlamentarų, 40 buvo prieš, 4 susilaikė. Ne vėliau kaip per 15 dienų nuo paskyrimo naujasis premjeras turės Seimui pristatyti savo sudarytą ir prezidentės patvirtintą Vyriausybę bei pateikti svarstyti jos programą.

Tikisi nenuvilti

Paskelbus, jog Seimas pritarė, kad jis eitų ministro pirmininko pareigas, A.Butkevičius buvo lakoniškas: "Norėčiau padėkoti visiems, kurie balsavo ir už, ir prieš, bei kviesčiau visus dirbti Lietuvos žmonių naudai."

Vėliau kalbėdamas su žurnalistais jis teigė sunkiai galintis apibūdinti užplūdusius jausmus. "Viena vertus, turiu pasakyti, jaučiu nepaprastai didelį įpareigojimą dėl to, kad buvo išreikštas pasitikėjimas manimi. Kita vertus, jaučiu labai didelę atsakomybę Lietuvos žmonėms ir tikiuosi, kad jų nenuvilsiu, stengsiuosi įgyvendinti konkrečias priemones", - žadėjo naujasis premjeras.

Laikinai Vyriausybei vadovaujantis Andrius Kubilius įpėdiniui linkėjo greičiau apsispręsti, su kokiu istoriniu palikimu jis kada nors paliks Vyriausybės vadovo postą ir kaip jis norėtų, kad istorija jį vertintų. "Ar kaip premjerą, kuris savo laiką prabuvo premjero kėdėje, ar kaip premjerą, kuris žinojo, ką reikia padaryti, kad valstybėje gyvenimas eitų į priekį, kad Lietuva nesustotų, modernizuotųsi, kad gebėtų įveikti krizes, kurių tikrai pasaulyje dar gali būti įvairiausių", - kalbėjo A.Kubilius.

Netinkama kandidatūra

Prieš balsavimą A.Butkevičiui teko išgirsti nemažai opozicijos kritikos. Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos seniūnas Jurgis Razma teigė, kad socialdemokratų lyderio kandidatūra į ministrus pirmininkus nėra tinkama. "Kandidatas nelabai susivokia, kokioje situacijoje yra Lietuva, kas yra padaryta darbą baigiančios Vyriausybės, koks yra strateginę reikšmę turinčių projektų turinys", - įsitikinęs jis. J.Razmai susirūpinimą kelia naujos Vyriausybės planai grąžinti kai kurias pridėtinės vertės mokesčio lengvatas. Minimalios mėnesinės algos padidinimas esą žadamas net nežinant, iš kur tam paimti pinigų.

J.Razmos nuomone, šiuo metu šaliai reikia stipraus lyderio ir vilties, kad padėtis keisis į gera. Pasak jo, konservatoriai balsavo prieš A.Butkevičiaus kandidatūrą, nes nemato, kad ją patvirtinus valstybė eis į priekį.

Įžvelgė nepasitikėjimą

Kita konservatorė, laikinoji krašto apsaugos ministrė Rasa Juknevičienė kritikavo naujos valdžios idėjų badą, aiškios krypties neturėjimą. Nieko gero ji nepasakė ir apie A.Butkevičiaus kandidatūrą. "Neįsivaizduoju Lietuvos premjero A.Butkevičiaus tuo pačiu lygiu be popierėlio, be vertėjo diskutuojančio su Latvijos ir Estijos premjerais, kurie gali laisvai siųsti savo įžvalgas ne tik apie savo valstybes, bet ir apie Europos Sąjungos (ES), NATO perspektyvas. Tuo labiau skauda įsivaizduojant pokalbius su skandinavais ar kitais ES lyderiais. Reikės labai daug mokytis, bet ar laikas Lietuvai blaškytis ir mokytis?" - iš Seimo tribūnos klausė R.Juknevičienė.

Kitas Seimo TS-LKD frakcijos narys Kęstutis Masiulis ilgametį LSDP lyderį Algirdą Brazauską pavadino liūtu, o Česlovą Juršėną - lape. A.Butkevičius, jo nuomone, "yra joks". Vakarykštėje naujo premjero verbalinėje ir neverbalinėje kalboje K.Masiulis įžvelgė nepasitikėjimą savimi.

Politinės situacijos įkaitas

Stebint pastarųjų kelių savaičių situaciją, Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnui Eligijui Masiuliui susidarė įspūdis, kad A.Butkevičius yra tapęs politinės situacijos įkaitu. Iš vienos pusės - prezidentė Dalia Grybauskaitė su griežta pozicija, iš kitos - koalicijos partnerė Darbo partija su reikalavimų sąrašu.

E.Masiulis taip pat pažymėjo, kad liberalai iš A.Butkevičiaus neišgirdo aiškios vizijos, o klausimai apie tai buvo "atmušami" fraze "sudarysime darbo grupę". "Ne darbo grupių šiandien Lietuvai reikia. Reikia sprendimų", - įsitikinęs liberalas. E.Masiulis teigė, kad būsimasis premjeras yra tolerantiškas, nuoširdus, atviras žmogus, bet jam esą trūksta aiškumo ir tvirto stuburo.

Kiti opozicijoje dirbantys politikai A.Butkevičiaus atžvilgiu buvo nusiteikę pozityviau. Mišrios Seimo narių grupės seniūnė Rima Baškienė išdėstė, ko tikisi iš naujos Vyriausybės: kad nebus steigiamos naujos įstaigos, ministerijos netaps partijų tėvonijomis, požiūris į energetiką taps konkretesnis, daugiau dėmesio bus skiriama kultūrai.

Seimo frakcijos "Drąsos kelias" narys Povilas Gylys įsitikinęs, kad A.Butkevičius turi daug premjerui reikalingų savybių, yra nekonfliktiška, telkianti asmenybė. Tačiau jam kilo klausimas, ar tokioje sudėtingoje situacijoje socialdemokratas turės valios priimti šaliai reikalingus sprendimus, ar atlaikys tam tikrų grupių spaudimą.

Puokštė gerų savybių

Valdančiajai koalicijai priklausančios partijos A.Butkevičiui leido atsikvėpti. Seimo LSDP frakcijos seniūnė Irena Šiaulienė parlamentarams tvirtino, jog svarbiausia, kad dėl jo kompetencijos abejonių nekyla. Taip pat ji pažymėjo, kad A.Butkevičius - atsargus žmogus, nedarantis skubotų sprendimų.

"Tvarkietis" Valentinas Mazuronis teigė, kad A.Butkevičius geras kandidatas į premjerus. "Net kalbėti daug nereikia", - trumpai pasakė jis. V.Mazuroniui imponuoja, kad būsimas Vyriausybės vadovas ieško kompromisų, nebijo prisipažinti klydęs.

Seimo Darbo partijos frakcijos seniūnas Viktoras Uspaskichas A.Butkevičių apibūdino kaip tolerantišką, kompetentingą specialistą, gerą finansininką. Seimo Lietuvos lenkų rinkimų akcijos frakcijos seniūnė Rita Tamašunienė irgi džiaugėsi A.Butkevičiaus kandidatūra. "Būsimasis premjeras objektyviai, realiai vertina dabartinę situaciją ir šiuo metu gana ribotas ekonomines galimybes bei valstybės resursus", - pabrėžė ji.

10 A.Butkevičiaus pažadų

1. Nuo naujų metų padidinti minimalų mėnesio atlyginimą iki 1000 litų.

2. Įteisinti pridėtinės vertės mokesčio (PVM) lengvatas (svarstomas 9 proc. tarifas) šviežiai mėsai ir viešbučiams.

3. Nuo kitų metų pavasario pradėti vykdyti realią daugiabučių namų renovacijos programą.

4. Kurti Nacionalinę užimtumo programą, turinčią aiškią ekonomikos skatinimo, augimo ir naujų darbo vietų kūrimo strategiją.

5. Apie mokesčių ir kitų verslo sąlygų pokyčius verslą informuoti iš anksto.

6. Nekeisti ministerijų skaičiaus, nedidinti valdininkų gretų.

7. Centralizuoti valstybės turto valdymą.

8. Kurti integruotą, skaidrią viešųjų pirkimų sistemą.

9. Statyti suskystintų gamtinių dujų terminalą, plėtoti biokuro panaudojimą.

10. Skatinti smulkųjį ir vidutinį verslą, sudarant palankesnes mokestines sąlygas naujai steigiamoms įmonėms, peržiūrint pajamų apmokestinimo tarifus ir sąlygas.

Algirdas Butkevičius gimė 1958 metais Paežerių kaime, Radviliškio rajone. Mokėsi Šeduvos vidurinėje mokykloje, tuometiniame Vilniaus inžineriniame statybos institute įgijo inžinieriaus ekonomisto specialybę. 1990-1991 metais studijavo Lietuvos vadybos akademijoje, 1995-aisiais - Kauno technologijos universiteto vadybos magistrantūroje. 2008 metais tapo socialinių mokslų daktaru. Stažavosi Vokietijos vadybos akademijoje Viurcburge, Jungtinėse Amerikos Valstijose ir Danijoje.

Profesinę veiklą 1982 metais pradėjo Vilkaviškio rajono gamybiniame susivienijime "Žemūktechnika". Vilkaviškio vykdomajame komitete dirbo architektu, Valstybinės statybos ir architektūros skyriaus inspektoriumi. 1991-1995 metais A.Butkevičius ėjo Vilkaviškio rajono valdytojo pavaduotojo pareigas.

Politinę karjerą A.Butkevičius pradėjo Vilkaviškio rajono savivaldybės taryboje. Čia jis dirbo 1990-1997 metais. 1992-aisiais tapo Socialdemokratų partijos nariu, o 2009-aisiais buvo išrinktas šios politinės jėgos pirmininku.

Į Seimą pirmą kartą išrinktas 1996 metais Vilkaviškio rinkimų apygardoje. Ši parlamento kadencija jam - penktoji. Algirdo Brazausko ir Gedimino Kirkilo vyriausybėse ėjo finansų ir susisiekimo ministro pareigas. 

A.Butkevičius teigia laisvalaikiu mėgstantis atsiversti įdomią knygą. Domisi valstybės ir savivaldybių finansų valdymo sistema, mokesčių politika. Taip pat jam patinka sportas, A.Butkevičius nuolat treniruojasi sporto salėje, domisi Lietuvos sportininkų veikla ir jų laimėjimais. Savo ramybės uostu jis vadina žmoną Janiną ir dukterį Indrę su šeima.

DALINTIS
ŽYMĖS
_
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaKomentaraiKonkursaiReklama
Kultūra ir žmonėsLietuvaMokslas ir ITPasaulisReklaminiai priedai
Rinkimų maratonasSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
Trasa#AUGULIETUVOJE#LEGENDOS#SIGNATARŲDNRPrivatumo politika
#ŠIMTMEČIOINOVACIJOSKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"