Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Kultūra ir žmonėsGamta ir augintiniaiŠeima ir sveikataMokslas ir ITSportasŠvietimasTrasaĮdomybėsRinkimų maratonas
LIETUVA

Teisme atskleistos Temidės tarnų ydos 

2012 gruodžio 10 d. 07:30
V.Kazlauskienė (iš kairės) nusivilko teisėjo mantiją "savo noru", R.Žilevičius - esą dėl asmeninių aplinkybių, Ž.Astrauskas - neva dėl sveikatos būklės. /Erlendo Bartulio nuotraukos
V.Kazlauskienė (iš kairės) nusivilko teisėjo mantiją "savo noru", R.Žilevičius - esą dėl asmeninių aplinkybių, Ž.Astrauskas - neva dėl sveikatos būklės. /Erlendo Bartulio nuotraukos

Pagaliau atvertus Šiaulių buvusios teisėjos Virginijos Kazlauskienės ir jos, kaip teigiama kaltinamajame akte, į nusikaltimus pastūmėtų dviejų buvusių kolegų bylą, paaiškėjo, kad teisiamųjų suolas galėjo būti dar ilgesnis. 

Kolegiškos paslaugos buvo prašyta dar vienos teisėjos, kuri sprendė, ar leisti suimti sunkiais nusikaltimais įtariamą V.Kazlauskienės sūnų. Tačiau šios kolegė, nors ir neįtardama, kad jųdviejų pokalbio klausosi Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) pareigūnai, šį "egzaminą" išlaikė.

Kauno apygardos teismas, baigdamas narplioti nusikaltimų, kuriais kaltinami buvę Panevėžio teisėjai Rimantas ir Vaiva Savickai, aplinkybes, atvertė ir daugiau kaip pusmetį strigusią buvusių savo kolegų iš Šiaulių krašto, kuriems pareikšti ne mažiau šokiruojantys kaltinimai, bylą.

Iškalbingos metamorfozės

Trys iš šešių teisiamųjų - V.Kazlauskienė, buvęs jos kolega iš Šiaulių miesto apylinkės teismo Žilvinas Astrauskas ir karjeros pabaigoje Telšių rajono apylinkės teismui vadovavęs Rimantas Žilevičius - pernai dar patys vilkėjo teisėjų mantijas. Visiems jiems pavyko palikti šį luomą savo noru. Du iš jų - V.Kazlauskienė ir Ž.Astrauskas - įsteigė advokatų kontoras. Kartu su jais teisiamas Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato (VPK) vyriausiasis patrulis Vytautas Pumputis.

Daugiau kaip 11 metų civilines bylas nagrinėjusiai V.Kazlauskienei pateiktų kaltinimų skaičius - įspūdingas. Ji kaltinama piktnaudžiavimu tarnyba ir kolegų kurstymu užsiimti tuo pačiu, vieno iš jų papirkimu bei kišimusi į policijos veiklą.

Beveik 13 metų baudžiamąsias bylas nagrinėjęs Ž.Astrauskas, prieš tai septynerius metus vadovavęs Akmenės rajono prokuratūrai, taip pat kaltinamas piktnaudžiavimu tarnyba. Kaip ir Šiaulių apskrities VPK Patrulių rinktinėje tebetarnaujantis V.Pumputis. Daugiau kaip septynerius metus Telšių rajono apylinkės teismui vadovavęs ir vos prieš pusmetį šį postą esą savo noru palikęs R.Žilevičius kaltinamas kyšininkavimu.

Grandininė reakcija

Visus juos įklampino ne mažiau skandalinga V.Kazlauskienės sūnaus Edvino byla, šiuo metu įstrigusi Kelmės rajono apylinkės teisme. Jauno vyro sulaikymas pernai balandį prilygo bombos sprogimui. 28-erių E.Kazlauskis įtartas organizavęs bendrininkų grupę, kurios nariai, vilkėdami policininkų uniformą, apiplėšinėjo Šiaulių miesto ir rajono verslininkus. Manoma, kad aukų E.Kazlauskis rasdavo piktnaudžiaudamas pagal pareigas prieinama konfidencialia informacija. Šiaulių universitete aplinkosaugos studijas baigęs kaltinamasis tuo metu Šiaulių visuomenės centre dirbo vyriausiuoju specialistu. Nusiuntęs bendrininkus pas vieną į aukas nusižiūrėtą pažįstamą jis pergudravo pats save. Pažįstamas įtarė, kad nusikaltimą organizavo E.Kazlauskis. Tačiau atvykęs pas jį aiškintis perlenkė lazdą, o tai baigėsi baudžiamąja byla. Ją tiriant į teisėsaugininkų akiratį pateko ir pats E.Kazlauskis, o STT Šiaulių valdybos operatyvininkai ėmėsi jo motinos.

Pusė pažeidimų "išgaravo"

E.Kazlauskis, kaip ir jo draugas Kęstutis Jaraminas, kaltinamas padėjęs motinai kurstyti Ž.Astrauską. Šis tuo metu nagrinėjo K.Jaramino administracinę bylą, kurioje šis kaltintas padaręs nemažai Kelių eismo taisyklių pažeidimų - vairuodamas neblaivus sukėlė techninį eismo įvykį ir pabėgo, o vėliau sulaikytas nepateikė vairuotojo pažymėjimo.

Anot kaltinimo, V.Kazlauskienės sukurstytas Ž.Astrauskas pats pasufleravo pažeidėjui, kokius parodymus duoti atvykus į teismą. Pavyzdžiui, kad jis nepabėgo iš eismo įvykio vietos, o tik patraukė automobilį iš sankryžos, kad nekliudytų kitiems eismo dalyviams. Remiantis tokiais K.Jaramino parodymais, jis buvo pripažintas kaltu tik dėl to, kad buvo sulaikytas neblaivus ir nepateikė vairuotojo pažymėjimo. K.Jaraminas atsipirko gerokai mažesne bausme, negu jam grėsė.

Ir vėl viskio butelis

Kaip buvo atsilyginta Ž.Astrauskui, kaltinime neminima. Tačiau jame teigiama, kad kitas buvęs V.Kazlauskienės kolega - tuo metu Telšių rajono apylinkės teismui vadovavęs R.Žilevičius - buvo pamalonintas viskio buteliu.

Anot kaltinamojo akto, R.Žilevičius, prašant V.Kazlauskienei, pažeisdamas nustatytą bylų skirstymo per kompiuterinę sistemą tvarką, pats skyrė nagrinėti V.Kazlauskienės pageidaujamai teisėjai su žmona besiskiriančio kito jos pažįstamo prašymą dėl laikinųjų apsaugos priemonių taikymo. Už šią paslaugą vienoje Šiaulių kepyklėlėje V.Kazlauskienė įbruko R.Žilevičiui, tuo metu atvykusiam pas Šiaulių miesto apylinkės teisme teisėjo padėjėja dirbančią dukrą, viskio butelį. Jo vertė, nežinia ar dėl V.Kazlauskienės šykštumo, ar dėl gudrumo, neviršijo vieno MGL, t. y. 130 litų. Tai leidžia šį "atsidėkojimą" traktuoti tik kaip baudžiamąjį nusižengimą.

Kaip teigiama kaltinamajame akte, ir Šiaulių policijos patrulis V.Pumputis įkliuvo vykdydamas V.Kazlauskienės prašymą. Jis buvo sustabdęs Kelių eismo taisyklių pažeidimu įtariamą teisėjos sūnų. Jis skubiai paskambino motinai, o ši liepė perduoti telefoną V.Pumpučiui. Po pokalbio su teisėja, kurį ji pradėjo įvardydama einamas pareigas, protokolas už padarytą pažeidimą E.Kazlauskiui nebuvo surašytas.

Išdavikiškas įrašas

Nė vienas kaltinamųjų savo kaltės nepripažįsta. Jie pareiškė duosiantys parodymus tik po liudytojų apklausos. Šie - taip pat neeiliniai. Tarp jų - minėtoji Šiaulių rajono apylinkės teismo teisėja, kuriai buvo patikėta spręsti V.Kazlauskienės sūnaus suėmimo klausimą. Taip pat - net 11 metų Šiaulių miesto apylinkės teisme V.Kazlauskienės nagrinėjamas civilines bylas protokolavusi posėdžių sekretorė, kaip užfiksuota STT įrašuose, buvusi ir teisėjos paslapčių patikėtine. Ir Telšių rajono apylinkės teismo, kuriam vadovavo R.Žilevičius, raštinės vedėja. Minėtų liudytojų parodymai ne tik apnuogimo ydingą kai kurių teisėjų virtuvę. Akivaizdžiomis tapo ir kai kurios į dalies teisėjų kraują "įaugusios" moralės normos. Pavyzdžiui, ilgametė V.Kazlauskienės posėdžių sekretorė prisipažino, jog nematė nieko neteisėta, kad teisėja ėjo susitikti su Rimuku (R.Žilevičiumi), pasiėmusi ne tik viskio butelį, bet ir mįslingą voką, į kurį, kaip užfiksuota STT įraše, kažką įdėjo iš rankinuko. "Turbūt duosite kyšį?" - įraše V.Kazlauskienės klausia jos prašytą voką paduodanti minėtoji liudytoja. "Aišku!" - atsako V.Kazlauskienė.

Dvejopi standartai

Iškalbingi buvo ir kai kurie buvusios V.Kazlauskienės kolegės, sprendusios jos sūnaus suėmimo klausimą, parodymai. Ji teigė ne iš karto supratusi, ką reiškia iki tol neskambindavusios V.Kazlauskienės skambutis ir užuomina apie kažkokius svečius, kuriuos pamačiusi ji viską supras. (V.Kazlauskienės sūnus - vizualiai motinos kopija.) Tačiau vėliau supratusi, jog kolegė norėjo, kad ji pažiūrėtų į prokurorų prašymą ne pro pirštus, o rimčiau. E.Kazlauskį, kurį prokurorai prašė suimti mėnesiui, buvo leista suimti tik 10 dienų. Tokį sprendimą priėmusi V.Kazlauskienės kolegė teigė studijavusi prokurorų jai atneštą bylą net po darbo valandų. Ir priėmusi sprendimą tik kitą dieną. Ji tikino, kad V.Kazlauskienės skambučiai, o šių buvo ir paskui, jos sprendimui įtakos tikrai neturėjo. "Galbūt tai turėjo įtakos jūsų perdėtam stropumui? Va, suėmiau teisėjos sūnų", - ne mažiau iškalbingas klausimas kilo bylą nagrinėjančios teisėjų kolegijos pirmininkui Gyčiui Večerskui. Jam buvo sunku suprasti ir tai, kodėl liudytoja nenusišalino nuo kolegės sūnui reikšmingo sprendimo. G.Večerskui buvo atsakyta, jog moteris mėgino tai padaryti, bet teismo pirmininkė pareiškė, kad daugiau nėra kam šio prašymo nagrinėti. Šiuo metu Šiaulių rajono apylinkės teismui vadovauja minėtoji liudytoja, o buvusi jo pirmininkė - paprasta teisėja.

DALINTIS
ŽYMĖS
_
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaKomentaraiKonkursaiReklama
Kultūra ir žmonėsLietuvaMokslas ir ITPasaulisReklaminiai priedai
Rinkimų maratonasSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
Trasa#AUGULIETUVOJE#LEGENDOS#SIGNATARŲDNRPrivatumo politika
#ŠIMTMEČIOINOVACIJOSKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"