Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Kultūra ir žmonėsGamta ir augintiniaiŠeima ir sveikataMokslas ir ITSportasŠvietimasTrasaĮdomybėsRinkimų maratonas
LIETUVA

Socdemų skyriams – partinio „Brexit“ dilema 

2017 liepos 19 d. 06:00
Jei LSDP skyriai balsuos prieš partijos likimą koalicijoje, socialdemokratų lyderiai atsidurs savo pačių pinklėse.
Jei LSDP skyriai balsuos prieš partijos likimą koalicijoje, socialdemokratų lyderiai atsidurs savo pačių pinklėse.
Alinos Ožič (LŽ) nuotrauka

Nemaža tikimybė, kad naujojo socialdemokratų lyderio Gintauto Palucko sumanymas pažaisti demokratiją – atsiklausti partijos skyrių dėl jos likimo valdančiojoje koalicijoje perspektyvų – gali baigtis kaip britų politikams: trauktis nenori, bet tenka.

Būti ar nebūti Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) bei Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos koalicijai toliau – štai hamletiškas klausimas, į kurį atsakyti socialdemokratų vadovybė nutarė pasitelkti partijos kolegas skyriuose. Kitas klausimas – ar tikrai LSDP vadovai nori išgirsti atsakymą.

Geriau jaunėlis valdžioje nei opozicijoje

Vietos skyriams suteikta teise pareikšti nuomonę dėl koalicijos vieni pirmųjų pasinaudos alytiškiai socialdemokratai. Jau rugpjūčio pradžioje vyksiančiame Alytaus miesto skyriaus sąskrydyje jie rengiasi padiskutuoti iš širdies ir priimti savo sprendimą. Skyriaus pirmininkas Valerijus Vencius „Lietuvos žinias“ tikino nenujaučiantis, kaip balsuos partijos bičiuliai. Jis pats yra labiau už tai, kad dabartinė koalicija gyvuotų. „Iš jos pasitraukti ar daryti staigius posūkius lengviau, nei ieškoti kompromisų, diskutuoti. Būnant valdančiojoje daugumoje yra daugiau galimybių padaryti ką nors gera Lietuvos žmonėms“, – kalbėjo V. Vencius.

Molėtiškių partijos bičiulių lyderis Henrikas Ivickas taip pat mano, kad kol kas reikia kentėti. „Viena vertus, koalicijos partnerių elgesys yra nekorektiškas. Bet dar reikia mėginti derinti klausimus, galbūt mūsų partneriai susiprotės, pasikeis. O jei nesikeis – tada jau trauktis“, – asmeninę nuomonę dėstė H. Ivickas. Anot jo, skyriuje esama įvairių pozicijų. Kokių daugiau, H. Ivickas nesiėmė prognozuoti.

LSDP Vilniaus miesto skyriaus laikinoji pirmininkė Auksė Kontrimienė prisipažino mananti, kad skubėti nereikia – būtina pasverti visus pliusus ir minusus, nes trauktis į opoziciją ir būti joje jaunesniuoju broliu (tuo atveju, jei konservatoriai neitų į koaliciją su „valstiečiais“) – didesnė blogybė, nei būti jaunesniuoju broliu valdančiojoje koalicijoje.

Tačiau ji pažymėjo nesanti tikra, ar išsipildys vyraujančios prognozės, kad sostinės socialdemokratai bus už koalicijos išsaugojimą. Antra vertus, pasak A. Kontrimienės, sostinėje yra didelis intelektinis potencialas, tam tikras pareigas einantys žmonės turi politinės patirties ir politinę nuojautą, yra atsakingi. Tad negalima nei aiškinti, kad Vilnius diktuos madas, nei kad jos bus blogos.

LSDP Kauno rajono skyriaus pirmininkas Valerijus Makūnas pabrėžė, kad nedera priimti sprendimų vadovaujantis vien emocijomis. Jo manymu, reikia kalbėti daugiausia apie vertybinius dalykus, kurie labiausiai paveiktų žmonių lūkesčius, siūlyti sprendimus, kaip įgyvendinti pagrindinius LSDP prioritetus – regioninę politiką, socialinės atskirties mažinimą, užimtumo ir darbo vietų kūrimo skatinimą.

Prieš koaliciją – daugiau?

GOOGLE rekomenduojaStraipsnio tęsinys – žemiau

„Sprendimas trauktis partijai būtų palankesnis. Socialdemokratams metas atsinaujinti, išgryninti prioritetus ir būti tvirtiems jų laikantis. Toks santykinis sukrėtimas partijai būtų į naudą. Pasilikimas koalicijoje dėl postų, dėl nusistovėjusios įtakos partijai naudos neduos“, – dėstė uteniškių socialdemokratų lyderis Linas Bražionis, asmeniškai palaikantis G. Palucko iniciatyvą. Jis priminė, kad per LSDP pirmininko rinkimus Utenos skyrius palaikė G. Palucką, o kartu ir jo rinkimų kampanijoje akcentuotą idėją trauktis iš valdančiosios koalicijos.

Anot L. Bražionio, galima daryti prielaidą, kad skyriai, kurie balsavo už G. Palucką per partijos pirmininko rinkimus, labiau palaikys traukimąsi iš koalicijos, o tie, kurie rėmė jo varžovą Mindaugą Sinkevičių, balsuos už šio propaguotą poziciją neskubėti į opoziciją.

LSDP Prienų skyriaus pirmininkas Alvydas Vaicekauskas atkreipė dėmesį į dar vieną niuansą. „Tose savivaldybėse, kuriose socialdemokratai yra koalicijoje su „valstiečiais“, jei neblogai sutaria, gali palaikyti koaliciją ir visos Lietuvos mastu“, – sakė jis. Prienuose „valstiečiai“ kaip tik neseniai prisidėjo prie valdančiosios daugumos.

A. Vaicekauskas tikino pats kategoriškos nuomonės dėl valdančiosios koalicijos ateities neturintis. Vis dėlto prieniškių socialdemokratų lyderis neatmetė galimybės, jog dauguma skyriaus narių bus už LSDP pasitraukimą iš koalicijos, nes ne vienas partijos kolega nepatenkintas, kad socialdemokratų įtaka koalicijoje per maža, o „valstiečiai“ su jais nesitaria.

Prieniškių balsavimą gali paveikti ir čia išrinkto Seimo nario Andriaus Palionio nuomonė. Jis – LSDP frakcijos Seime seniūnas. Jokia paslaptis, jog nei Seimo socialdemokratai, nei trijose LSDP tekusiose ministerijose ar jų valdomose institucijose dirbantys partijos bičiuliai nenori, kad ji trauktųsi į opoziciją. Net pats premjeras Saulius Skvernelis yra viešai pareiškęs, kad socialdemokratai savo valdomas ministerijas naudoja kaip valdžios resursą partiniams interesams tenkinti. O kam geriau tai matyti, jei ne Vyriausybės vadovui.

LSDP Skuodo skyriaus pirmininkė Daiva Budrienė prisiminė iš pat pradžių sakiusi, jog partijai nereikia eiti į valdančiąją koaliciją, nes buvo aišku, kad socialdemokratai bus podukros vietoje. „Opozicijoje bent gali reikštis, išsakyti nuomonę apie tai, kas blogai daroma. O dabar tyli, nes pats būdamas valdančiojoje koalicijoje nepilsi ant jos purvo. Jei „valstiečiai“ daro manevrus su konservatoriais, jie parodo, kad socialdemokratai jiems – visiškas niekas. Atrodo juokingai“, – piktinosi D. Budrienė.

Tačiau dėl to, ar šiuo metu partijai verta trauktis iš valdančiosios daugumos, ji nėra kategoriška. Anot D. Budrienės, jei esama padėtis tęsis, reikia išeiti iš koalicijos „su didžiausiais memorandumais ir stipriais argumentais“.

Demokratijos žaidimo pinklės

Koks bus atsakymas į klausimą – būti ar nebūti, nesiėmė prognozuoti ir politologai. ISM Vadybos ir ekonomikos universiteto Ekonomikos ir politikos programos direktorius dr. Vincentas Vobolevičius teigė, kad gali būti įvairių staigmenų.

Vincentas Vobolevičius: "Žaidimas toks: teiraujiesi skyrių nuomonės, o kartu jiems pasakai, kokia ta nuomonė turi būti."/ISM nuotrauka
Vincentas Vobolevičius: "Žaidimas toks: teiraujiesi skyrių nuomonės, o kartu jiems pasakai, kokia ta nuomonė turi būti."/ISM nuotrauka

„Partijos skyriai, bent jau pagal politologinę teoriją, dažnai kopijuoja lyderių pozicijas. Labai svarbu, kokia bus vidinė partijos agitacija. Žaidimas toks: teiraujiesi skyrių nuomonės, o kartu jiems pasakai, kokia ta nuomonė turi būti. Toks demokratijos žaidimas gana protingas: kad ir kokia būtų skyrių valia, galima bus ja prisidengti, o demokratija – šventas dalykas politikoje“, – politines „technologijas“ aiškino V. Vobolevičius.

Be to, politologo nuomone, didelė tikimybė, kad tie skyriai, kurie LSDP pirmininko rinkimuose palaikė M. Sinkevičių, bus už likimą koalicijoje, o palaikiusieji G. Palucką – prieš. Aritmetiškai už G. Palucką balsavo daugiau partijos skyrių.

Tačiau esminis klausimas – ar tikrai LSDP nori išeiti iš koalicijos? V. Vobolevičiaus nuomone, socialdemokratai tenori, kad buvimas koalicijoje nesugriautų jų paskutinio šanso išlikti bent kiek gyvybinga partija. „Valstiečiai“ pasiėmė jų rinkėjus, žadėdami kairumą, bet dabar krinta žemyn, nes labai mažai to kairumo demonstruoja. Socialdemokratai bijo, kad gali nukentėti būdami tokių žemyn smunkančių „valstiečių“ mažaisiais bendražygiais. Tokioje situacijoje gali atsirasti koks nors naujas darinys, o ir esami nesnaudžia – štai Viktoras Uspaskichas grįžta į Darbo partiją. Taip socialdemokratai gali prarasti perspektyvą. Tad jie tik norėtų pasukti koalicijos programą labiau į kairę ir rasti būdą, kad kairieji sprendimai būtų priskiriami jiems, o ne „valstiečiams“. Tokiu atveju koalicija galėtų gyvuoti.

„Jei socialdemokratai iš koalicijos išeitų, dar nežinia, ar „valstiečiai“ skiltų, o jeigu skiltų, ar S. Skvernelis turėtų pakankamai balsų dešiniajai koalicijai sudaryti. Jei ne, gresia pirmalaikiai rinkimai. O „valstiečiai“ vis dar yra populiaresni už socialdemokratus, tad šiems dabar pavojingas laikas išeiti“, – kalbėjo V. Vobolevičius. Jo manymu, partijos lyderis G. Paluckas mąsto racionaliai ir tai supranta.

Tad, politologo nuomone, jei LSDP skyriai balsuos prieš likimą koalicijoje, socialdemokratų lyderiai atsidurs savo pačių pinklėse: vaidina demokratiją, atsiklausia skyrių nuomonės vildamiesi, kad pavyks koaliciją išlaikyti, tačiau jei balsavimas būtų priešingas, nebegalėtų jo ignoruoti. Ir pats G. Paluckas yra sakęs, kad tokį svarbų klausimą „nuleidus plačioms masėms“, rezultatas gali būti nevaldomas.

Tiesa, galutinį sprendimą priims LSDP taryba, joje – beveik 250 narių. LSDP atsakingasis sekretorius Linas Jonauskas aiškino, kad LSDP prezidiumo prašymu skyriai turi iki rugsėjo 20 dienos priimti sprendimus, o šie bus įpareigojantys skyrių nariams balsuojant taryboje. Tačiau, anot Vilniaus socialdemokratų laikinosios pirmininkės A. Kontrimienės, nėra jokių svertų, išskyrus moralinius, įpareigoti balsuoti būtent taip, kaip nutars skyrius.

Tad būti ar nebūti socialdemokratų ir „valstiečių“ koalicijai? Ir paralelė su šio klasika tapusio klausimo autoriumi didžiuoju britu Williamu Shakespeare'u neatsitiktinė. Ar socialdemokratų viršūnių bandymas pažaisti demokratiją nebus „Brexit“ analogas? Niekas nesako, kad nereikia atsiklausti masių nuomonės. Bet klausti reikėtų, kai neabejoji, kad nori žinoti atsakymą, esi pasiryžęs į jį atsižvelgti ir prisiimsi atsakomybę už padarinius.

DALINTIS
ŽYMĖS
_
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaKomentaraiKonkursaiReklama
Kultūra ir žmonėsLietuvaMokslas ir ITPasaulisReklaminiai priedai
Rinkimų maratonasSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
Trasa#AUGULIETUVOJE#LEGENDOS#SIGNATARŲDNRPrivatumo politika
#ŠIMTMEČIOINOVACIJOSKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"