Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Kultūra ir žmonėsGamta ir augintiniaiŠeima ir sveikataMokslas ir ITSportasŠvietimasTrasaĮdomybėsRinkimų maratonas
LIETUVA

Šmeižto pliūpsnis per Kremliaus ruporą 

PBK šį kartą parodė slogią laidą, kurioje neigta sovietų agresija ir lietuvių tautai padaryti sunkūs nusikaltimai.
PBK šį kartą parodė slogią laidą, kurioje neigta sovietų agresija ir lietuvių tautai padaryti sunkūs nusikaltimai.
Romo Jurgaičio (LŽ) nuotrauka

Lietuvoje transliuojamas Pirmasis Baltijos kanalas (PBK) pateikė šmeižikišką Sausio 13-osios įvykių interpretaciją – slogią laidą, kurioje neigta sovietų agresija ir lietuvių tautai padaryti sunkūs nusikaltimai. Seimo nariams dėl to vakar kreipusis į Generalinę prokūratūrą ir Lietuvos radijo ir televizijos komisiją (LRTK) bei šiai pradėjus tyrimą, PBK transliacija gali būti uždrausta.

Ekonominio spaudimo priemonių prieš Lietuvą ėmusis Rusija neatsilieka ir informaciniame fronte. Praėjusio penktadienio vakarą per PBK rodytoje laidoje „Žmogus ir įstatymas“ buvo pasakojama apie tragiškus 1991 metų įvykius. Pagrindinis laidos leitmotyvas – neva Sausio 13-ąją į Televizijos bokšto gynėjus šaudė ne sovietų kariai, o savi. Laidoje taip pat teigta, kad mūsų šalies Generalinė prokuratūra ignoravo tai tvirtinusių liudytojų parodymus.

PBK mūsų šalyje transliuojančio žiniasklaidos koncerno „Baltic Media Alliance“ atstovybė Lietuvoje situacijos nekomentavo - esą valdybos pirmininkė Jolanta Butkevičienė atostogauja, o kiti neįpareigoti kalbėti.

Politologas Nerijus Maliukevičius pabrėžia, kad būtina galvoti ir apie efektyvią Rusijos visuomenės informavimo strategiją.

Melo lavina

Laidoje kalbintas Sausio 13-osios byloje įtariamas Televizijos bokštą šturmavusio specialiosios paskirties būrio „Alfa“ buvęs vadas Michailas Golovatovas, tendencingai Sausio 13-osios įvykius nušvietęs žurnalistas Aleksandras Nevzorovas, LSSR generalinis prokuroras Antanas Petrauskas, cituota buvusio Lietuvos komunistų partijos Centro komiteto antrojo sekretoriaus Vladislavo Švedo knyga.

Laidoje priminta M.Golovatovo sulaikymo Austrijoje istorija ir paleidimas į Rusiją, taip pat tai, kad Lietuva yra išdavusi Europos arešto orderius daugiau kaip 80 asmenų. Aiškinta, neva 1990-aisiais į valdžią atėję "Lietuvos nacionalistai vykdė antirusišką kampaniją", o sovietų kariai ir jų šeimynykščiai mūsų šalyje neva buvo mušami, esą atsisakoma jiems teikti medicinos pagalbą ir pan.

Tvirtinta, kad per Televizijos bokšto šturmą sovietų kariai nešaudė, neva nebuvo nė vienos aukos, žuvusios dėl armijos veiksmų. Radosi "šių įvykių liudytojų", kurių viena teigė neva mačiusi snaiperius, šaudančius į žmones, lipančius per tvorą. Balsas už kadro klausė, kodėl jų neapklausia prokuratūra. Neva prokurorai, norėdami įtikti politikams, masiniu žmonių žudymu kaltina sovietų kareivius.

Šokiruojanti ir pabaigoje parodyta ištrauka iš A.Nevzorovo filmo. Joje teigiama, kad „desantininkams prie Vilniaus televizijos bokšto turi stovėti paminklas, nes jie išgelbėjo Lietuvą“.

Tikisi greito sprendimo

LRTK pirmininkas Edmundas Vaitekūnas vakar patikino, kad dėl šios laidos pradėtas tyrimas ir rengiama užklausa Latvijai, nes PBK registruotas Latvijoje. „Laidoje netinkamai minėta Sausio 13-oji, išdėstyta kitos pusės pozicija. Analizuosime tai, šis klausimas neliks be dėmesio“, - pabrėžė jis. Pasak E.Vaitekūno, galimos įvairios priemonės prieš Lietuvos įstatymų nesilaikančius TV kanalus, net transliacijos uždraudimas. „Viskas yra galima. Šiuo atveju, jeigu viską nustatysime, kaip yra, ir gausime įrašus, peržiūrėsime ir fiksuosime, bauda gali būti daug didesnė arba galbūt net ir kitos priemonės“, - aiškino LRTK pirmininkas.

E.Vaitekūnas pažymėjo, jog LRTK glaudžiai bendradarbiauja su Latvijos nacionaline transliuotojų taryba, ir mano, kad klausimas dėl PBK turėtų būti greitai išspręstas.

Įžeidė lietuvių tautą

Skandalinga laida sulaukė atgarsių ir Seime. Parlamento Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) narė Rasa Juknevičienė kreipėsi į Ryšių reguliavimo tarnybą ir LRTK dėl PBK transliacijos sustabdymo. Ji taip pat žada kreiptis į Seimo ir Vyriausybės vadovus dėl šio kanalo atstovų akreditacijų panaikinimo dirbti mūsų valstybės institucijose.

R.Juknevičienė pažymėjo, kad laidoje buvo menkinami Sausio 13-osios įvykiai, įžūliai išsityčiota iš mūsų tautos kovos už laisvę 1991 metų sausį. Ji priminė, kad Visuomenės informavimo įstatymas draudžia skelbti informaciją, kurioje kurstomas karas ar neapykanta, tyčiojimasis, niekinimas, kurstymas diskriminuoti, smurtauti, fiziškai susidoroti su žmonių grupe ar jai priklausančiu asmeniu dėl amžiaus, lyties, lytinės orientacijos, etninės priklausomybės, rasės, tautybės, pilietybės, kalbos, kilmės, socialinės padėties, tikėjimo, įsitikinimų, pažiūrų ar religijos pagrindu. „Lietuvos visuomenė, analitikai, politikai visose Baltijos valstybėse pastaruoju metu daug diskutuoja apie Rusijos Federacijos informacinius karus prieš mus. Manau, kad pastarasis įvykis įžeidžia visą lietuvių tautą, todėl vertas rimto įvertinimo“, – pabrėžė R.Juknevičienė.

Seimo NSGK narys Arvydas Anušauskas dėl šios laidos kreipėsi į Generalinę prokuratūrą. Jis prašo atlikti tyrimą ir nustatyti, ar PBK tyčia pažeidė Lietuvos įstatymus, ar nebuvo iš anksto susitarta sudaryti sąlygas padaryti Baudžiamajame kodekse numatytam nusikaltimui – viešam pritarimui, neigimui ar šiurkščiam menkinimui 1990–1991 metais padarytų labai sunkių nusikaltimų Lietuvos Respublikai arba jos gyventojams.

Būtina efektyvi strategija

Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto dėstytojui N.Maliukevičiui laida paliko slogų įspūdį. Tačiau, anot jo, tai nebuvo netikėta. „Jau prieš gerus metus su visa M.Golovatovo istorija prasidėjo kontrpuolimas. Iš pradžių jame dalyvavo „Komsomolskaja pravda“ su jos atstove Galina Sapožnikova ir jos laidomis, o dabar pasitelktas kitas formatas, bet vėl perpasakota ta pati neva istorija, tas pats mitas, kad šaudė į savus“, - pasakojo jis.

N.Maliukevičiaus nuomone, ši tema plėtojama dėl kelių priežasčių. Pirmiausia, Sausio 13-osios įvykių dalyviai, jėgos struktūrų atstovai akivaizdžiai jaučia diskomfortą dėl to, kad negali laisvai keliauti po Europą, be baimės, jog kelią jiems pastos Europos arešto orderiai. Politologas taip pat atkreipia dėmesį, kad toks informacinis fonas pasitelktas tuo metu, kai vyksta transporto, pieno karai. Be to esą nereikia pamiršti ir 1993 metų įvykių Rusijoje, kai pasitelkus tankus buvo išvaikytas šios šalies parlamentas. „Atrodo, kad jie ne tik bando nusiplauti mundurą nuo Lietuvos įvykių, bet ir daro tam tikrą aliuziją į 1993-iųjų įvykius, kai žuvo dar daugiau žmonių ir kur taip pat dalyvavo jėgos struktūrų pareigūnai“, - pažymėjo jis.

Pasak N.Maliukevičiaus, PBK transliacijos uždraudimas strategiškai nebūtų pats efektyviausias žingsnis, mat panašių laidų pasirodytų kituose. Jo manymu, Lietuva turi turėti strategiją, kaip pateikti savo istorijos įvykių vertinimą Rusijos visuomenei. „Reikėtų imtis tam tikros viešos politikos, nes reikia suprasti, jog didžiausia bėda yra ne tai, kad ši informacija transliuojama mums. Didžiausia bėda, kad ji transliuojama Rusijos žiūrovams, ir jie tampa tokių stereotipų, mitų aukomis, įtiki tam tikrais dalykais ar pseudofaktais, - pabrėžė N.Maliukevičius. - Šiuo atveju reikia mūsų istorijos vertinimo, dokumentikos, faktų rinkinių, mūsų istorinių pasakojimų ir bandyti juos efektyviai transliuoti tam žiūrovui. Svarbesnis klausimas, kaip efektyviau kovoti šiame propagandiniame fone.“

Nebe pirmas kartas

PBK nebe pirmą kartą skleidžia prieš Lietuvą nukreiptą propagandą. 2004 metais kanalas parodė Rusijos kompanijos ORT laidą „Amžiaus paslaptys. Nuosprendis Europai“, kurioje buvo pateikta iškreipta istorinė tiesa apie Molotovo-Ribbentropo paktą ir jo padarinius, reikštos pretenzijos į Lietuvos teritorijas ir bandyta pateisinti sovietinę okupaciją.

Tuometis užsienio reikalų ministras Antanas Valionis paprašė LRTK išnagrinėti, ar mūsų krašte tikslinga transliuoti kaimynių valstybių valdžios kontroliuojamus kanalus, tampančius prieš Lietuvą nukreiptos propagandos įrankiais.

Nors Žurnalistų ir leidėjų etikos komisija tąsyk pasiūlė nutraukti kanalo transliaciją Lietuvoje, LRTK konstatavo, kad šis kanalas registruotas Latvijoje, todėl mūsų šalis neturi teisinių priemonių sustabdyti jo retransliavimą. Kreiptasi į kolegas Latvijoje, kad PBK būtų pritaikyta šios šalies įstatymų nustatyta atsakomybė. Latvijos nacionalinė transliuotojų taryba tąsyk PBK skyrė piniginę baudą.

DALINTIS
ŽYMĖS
_
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaKomentaraiKonkursaiReklama
Kultūra ir žmonėsLietuvaMokslas ir ITPasaulisReklaminiai priedai
Rinkimų maratonasSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
Trasa#AUGULIETUVOJE#LEGENDOS#SIGNATARŲDNRPrivatumo politika
#ŠIMTMEČIOINOVACIJOSKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"