Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Kultūra ir žmonėsGamta ir augintiniaiŠeima ir sveikataMokslas ir ITSportasŠvietimasTrasaĮdomybėsRinkimų maratonas
LIETUVA

Slaptoji Henytės trobelė 

2010 birželio 7 d. 00:00
LŽ archyvo nuotraukos
LŽ archyvo nuotraukos

Nusikalstamos Kauno 'Daktarų' gaujos vadeiva Henrikas Daktaras Panevėžio rajone turėjo įsirengęs slaptą trobelę. Joje saugojo daiktus, maistą, o kartais net nakvodavo, kai 2008-ųjų pabaigoje dingo iš savo 'dvaro' Užliedžiuose.

Kas patikėtų, kad Kauno rajone, Užliedžiuose, pasistatęs be saiko didelę, prabangią ir neįveikiamą tvirtovę, H.Daktaras ją iškeis į lūšną be grindų pelkyne? Tačiau toks jau yra nusikalstamo pasaulio veikėjų gyvenimas - tik akimirka juos skiria nuo prabangos iki visiško skurdo, nuo didybės iki bėglio dalios.

Iš savo "dvaro" H.Daktaras dingo, kaip spėjama, 2008 metų gruodžio 18-ąją. Esą tą dieną jis buvo nuvykęs į susitikimą su vienos jaunos Kauno gaujos nariais. Į Henytę pagalbos kreipėsi laikinosios sostinės verslininkas, iš kurio turtą prievartavo jaunieji banditai.

Išdidžiai nuvykęs pamokyti jaunimėlio, H.Daktaras iš "strielkos", kaip teigiama, spruko pabrukęs uodegą. Jaunuoliai nė nemanė skaitytis su Kauno nusikalstamo pasaulio autoritetu. Henytei esą teko išgirsti: "Sėdėk, seni, ko tu dar nori?"

"Veteranui" pagarbos neparodė

Burnodamas ant suįžūlėjusio jaunimo, H.Daktaras paliko Užliedžius. Naujoji nusikaltėlių karta sugalvojo pamokyti "senį" - į jo namų tvorą 2008 metų gruodžio 19-ąją apie 3 val. nakties šaudyta iš automato "Kalašnikov", į kiemą buvo įmestas sprogmuo. Taip viena tvirtėjančių Kauno gaujų parodė savo nepagarbą nusikalstamo pasaulio veteranui. Policija apie šį iššūkį "Daktarams" sužinojo tik po penkių dienų, gruodžio 24-ąją, kai paties Henytės Užliedžiuose jau nebebuvo.

H.Daktarui nereikėjo slapstytis svetimose pastogėse. Būstą, kuriame galėtų prisiglausti esant reikalui, jis buvo parengęs iš anksto. Tačiau pirko jį ne tam, kad pasislėptų nuo įžūlių jaunųjų nusikaltėlių. Puikią intuiciją turinčiam, gudriam ir įžvalgiam Henytei 2008 metų rudenį buvo aišku, kad vieną dieną į jo "dvaro" duris pasibels pareigūnai.

Baigiantis 2008-iesiems Vilniaus kriminalistai sulaikė aštuonis "Daktarų" gaujos narius, tarp jų - Vidmantą Gudzinską (Guzą) ir Egidijų Abarių (Gogą). Dar dvi dešimtys įtariamųjų buvo sulaikyti kiek anksčiau. Jie įtariami padarę 150 nusikaltimų. Tarp pateiktų įtarimų - dalyvavimas nusikalstamame "Daktarų" susivienijime. Iš advokatų gaudamas šviežiausių naujienų apie sulaikytiems sėbrams pateiktus įtarimus Henytė suprato, kuria kryptimi vyksta tyrimas.

Nors kriminalistai, padarę dešimtis kratų, suėmę H.Daktaro aplinkos žmones, jo paties nelietė. Henytė per tarpininkus pradėjo ieškoti nuošalios trobelės, kurioje galėtų pasislėpti nuo policijos.

Užliedžiai - Užubaliai

Nežinia, kuo H.Daktarui patiko lūšna Panevėžio rajono Užubalių kaime. Gal tuo, kad šio kaimo pavadinimas skamba panašiai kaip Užliedžių, gal tiesiog vieta buvo itin patogi? Vos kelių trobų kaimas Užubaliais ne šiaip sau vadinamas. Kai kuriuos vienkiemius iš visų pusių supa pelkė. Pelkėta yra ir už H.Daktarui per tarpininkus nupirktos trobelės su 3,5 hektaro sklypu.

Pašaliniams tokioje vietoje nėra kas veikti, tad šie netampytų nervų ir taip suirzusiam bėgliui. Užtat iki greitkelio Vilnius-Panevėžys tėra šeši kilometrai žvyrkeliu. Iki sodybos sunku privažiuoti, mat kaimo keliukas labai suniokotas miškavežių. Dar vienas pranašumas besislapstančiam žmogui - palyginti didelis atstumas iki kaimynų. Artimiausi jų įsikūrę gal už puskilometrio.

Pasak Panevėžio rajono Raguvos seniūno Antano Mitkaus, anksčiau ši trobelė priklausė Daliai Žižiūnaitei, prieš keletą metų ją nupirko kažkoks miestietis. Kas jis, seniūnas nežino.

Pasakojama, esą naujasis trobelės savininkas pradėjo didžiulį remontą. Pirmiausia buvo išardytas senas mūrinis kaminas ir vietoj jo įstatytas metalinis. Matyt, baimintasi, kad dėl seno netvarkingo kamino gali kilti gaisras. Kaimynai, stebėję, kaip žmogus triūsia atnaujindamas namą, pamėgino su juo susipažinti. Tačiau vietoj pasisveikinimo kaimiečiai išgirdo siūlymą nevaikščioti po svetimus kiemus. Nedraugišką kaimo naujoko nusiteikimą patvirtino trys piktai skalijantys šunys.

Užubaliečiai nė neįtarė, kad mėgino pažindintis su ištikimu Henytės "šnyriumi" (parankiniu) Vitalijumi Latunu, kuris Užliedžiuose prižiūrėjo Daktarų šeimos šunis, vištas ir balandžius. Spėjama, kad į Užubalius V.Latunas buvo "komandiruotas" įrengti slėptuvę Henytei.

H.Daktarui tarnaujantis V.Latunas pats septynis kartus teistas. Pirmąsyk - už tai, kad Alytuje žiauriai išprievartavo merginą prieš pat jos vestuves. V.Latunas su draugu dvi merginas nusižiūrėjo miesto autobuse. Autobusui sustojus nuošalioje stotelėje, juodu ištempė nepažįstamąsias lauk. Kol V.Latunas prievartavo vieną merginą, kita sugebėjo pabėgti ir iškviesti policiją. Tačiau pareigūnai pravažiavo automobiliu pro šalį, net nepastebėję išniekintos merginos.

Išdavė balandžiai?

Daug kam atrodo, kad kaime lengva pasislėpti nuo pašalinių akių. Tačiau yra priešingai - puikiai savo aplinką pažįstantys atokių kaimų gyventojai akimirksniu pastebi ir naujus žmones, ir su jais susijusius pasikeitimus. Taip atsitiko ir Užubaliuose. Šilų parduotuvės klientai stebėjosi, kad į valkatėlę panašus V.Latunas nestokoja pinigų. Pravažiuodavę pro trobelę miško darbininkai ar medžiotojai atkreipdavo dėmesį ne tik į piktai lojančius tris šunis, bet ir į gausų balandžių būrį.

H.Daktaras nuo vaikystės visoje Vilijampolėje garsėjo meile balandžiams. Slapstantis šie paukščiai galėjo tarnauti kaip patikimiausia ryšio su Užliedžiais priemonė. Juk tai - ne telefonas: joks teismas neišduos leidimo klausytis pokalbių, joks operatorius nepateiks tyrėjams jų išklotinių, jokio kompiuterio kietasis diskas neatvers paslapčių. Vienintelis pavojus - vanagai, tačiau senas patyręs balandis sugeba pasprukti nuo šių plėšrūnų, o kelio į namus jis niekada nepamiršta.

Žmonės stebėjosi, kaip energingai vienkiemyje triūsia meistrai. Tačiau iš išorės trobelė beveik nesikeitė, tik senąjį plytų kaminą pakeitė metalinis. Vienintelis naujas statinys - iš alksnių rastų, nuo kurių net nebuvo nuskusta žievė, suręsta vargana pirtelė, primenanti benamių pašiūres, kurioms pastatyti pakanka poros dienų.

Ar buvo tunelis?

Į trobelės vidų vietos žmonės pažvelgė tik po Lietuvos kriminalinės policijos biuro ir greitojo reagavimo rinktinės "Aras" pareigūnų 2009 metų vasarį surengto šturmo. Apsižvalgusieji trobelėje nė nesuprato, ką taip ilgai dirbo meistrai, nes namelis atrodė visiškai apleistas. Į dvi dalis padalytos trobos vienoje pusėje nebuvo net grindų. Į kitą vedė varganos durys, apšnerkštame kambaryje stovėjo dvi lovos. Viena buvo gražiai paklota švariais patalais, kita - tarsi benamio guolis. Langus vietoj užuolaidų dengė pledas ir polietileno gabalai.

Nežinia, ar Henytė buvo trobelėje tuo metu, kai pusšimtis pareigūnų brovėsi trobelės link per pelkes ir krūmynus. Įsiveržusieji į vidų rado tik utėlėmis apėjusį V.Latuną. Šis aiškino, kad iš Užliedžių į Užubalius persikėlė norėdamas būti arčiau gamtos.

Gal sodyboje ilgai darbavęsi meistrai kasė tunelį, kuriuo pabėgo Henytė? Ne kartą rašyta apie Henytės pomėgį įsirengti slaptus išėjimus. Galėjo būti ir taip, kad vienkiemyje H.Daktaras apsilankydavo tik pasiimti drabužių, maisto, sužinoti naujienas ir duoti nurodymus, o pats gyveno kur nors kitur.

Aišku tik tiek, kad, praradęs konspiracinį būstą Užubaliuose, H.Daktaras patraukė į Bulgariją, kur 2009 metų rugsėjo 4-osios pavakarę buvo sulaikytas pagal Europos arešto orderį.

Slėptuvė parduodama

Pareigūnų apklaustas ir paleistas V.Latunas į Užubalius nebegrįžo, nors galėjo toliau gyventi "arčiau gamtos". Visus metus namas stovėjo tuščias. Jo savininkė kaunietė mergina - tolima H.Daktaro giminaitė. Tačiau ir ji vienkiemyje negyveno.

Šiuo metu internete skelbiama, kad trobelė Užubaliuose parduodama. Nors aplinkiniai panašūs vienkiemiai kainuoja nuo 1,5 iki 6 tūkst. litų, šios lūšnos su 3,5 hektaro sklypu kaina - 35 tūkst. litų.

LŽ paskambinus skelbime nurodytu telefono numeriu, atsiliepusi pardavimo vadybininkė Svetlana pasakė, kad vienkiemis jau beveik parduotas, už jį gautas užstatas.

DALINTIS
ŽYMĖS
_
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaKomentaraiKonkursaiReklama
Kultūra ir žmonėsLietuvaMokslas ir ITPasaulisReklaminiai priedai
Rinkimų maratonasSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
Trasa#AUGULIETUVOJE#LEGENDOS#SIGNATARŲDNRPrivatumo politika
#ŠIMTMEČIOINOVACIJOSKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"