Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Kultūra ir žmonėsGamta ir augintiniaiŠeima ir sveikataMokslas ir ITSportasŠvietimasTrasaĮdomybėsRinkimų maratonas
LIETUVA

Senųjų kadrų sugrįžtuvės kursto nerimą 

2013 gruodžio 11 d. 06:00
Buvusiam ūkio ministrui D.Kreiviui kelia abejonių tai, kad jau vykstant „Verslios Lietuvos“ vadovo atrankai buvo pakeistos konkurso sąlygos.
Buvusiam ūkio ministrui D.Kreiviui kelia abejonių tai, kad jau vykstant „Verslios Lietuvos“ vadovo atrankai buvo pakeistos konkurso sąlygos.
Martyno Ambrazo (ELTA) nuotrauka

Vadovavimą eksporto skatinimo agentūrai „Versli Lietuva“ perimančio Manto Nociaus sugrįžimas kursto kalbas apie siekius iš šios srities išstumti anksčiau konservatorių atvestus kadrus. Pats M.Nocius tvirtina, kad permainų artimiausiu metu neplanuoja.

Rytoj vadovavimą Ūkio ministerijai pavaldžiai eksporto skatinimo agentūrai "Versli Lietuva" perims M.Nocius, kuris lapkritį per konkursą aplenkė kitus pretendentus. Pastaruoju metu jis dirbo audito ir verslo konsultacijų kompanijoje "Deloitte Lietuva" bei visuomeniniais pagrindais konsultavo premjerą Algirdą Butkevičių investicijų klausimais.

Iki 2012 metų pradžios M.Nocius ėjo kitos Ūkio ministerijos įsteigtos agentūros „Investuok Lietuvoje“ direktoriaus pareigas, o prieš tai vadovavo šią įstaigą ir „Verslią Lietuvą“ vienijusiai Lietuvos ekonominės plėtros agentūrai (LEPA). Į ją atėjo iš tuomečio premjero Gedimino Kirkilo patarėjo finansų klausimais posto.

M.Nociaus grįžimą Seimo opozicija sieja su pusmetį Ūkio ministerijai vadovavusios socialdemokratės Birutės Vėsaitės, atleidusios iš pareigų tuometį „Verslios Lietuvos“ direktorių Paulių Lukauską ir esą siekusios agentūros „Investuok Lietuvoje“ dabartinės vadovės Mildos Dargužaitės pasitraukimo, planais sujungti abi įstaigas. Tokiam siūlymui Seimo Ekonomikos komitetas jau pritarė ir perdavė projektą Vyriausybei.

Suabejojo skaidrumu

Konkursas „Verslios Lietuvos“ vadovo pareigoms eiti vyko lapkričio 14 dieną. Kaip LŽ informavo Ūkio ministerija, atrankos komisija, kurią sudarė įstaigos valdybos (sudarytos iš ministerijos, premjero komandos ir verslo pasaulio atstovų) nariai, M.Nociui, iš pat pradžių neoficialiai vadintam realiausiu nugalėtoju, skyrė daugiausia balų - 15,92 iš 20 galimų.

Konkursas surengtas remiantis ūkio ministro Evaldo Gusto spalio 30 dieną pasirašytu įsakymu „Dėl pretendentų eiti viešosios įstaigos „Versli Lietuva“ generalinio direktoriaus pareigas atrankos komisijos sudarymo“. Jame numatytas ir pretendentų atrankos būdas - testas žodžiu bei raštu. Būtent šis ministro įsakymas, pasirašytas praėjus beveik mėnesiui, kai žiniasklaidoje pasirodė skelbimai dėl atrankos „Verslios Lietuvos“ generalinio direktoriaus pareigoms eiti, pakurstė abejones konkurso skaidrumu.

„Konkurso sąlygose iš pradžių buvo nurodyta, kad abi jo dalys, vadovaujantis 2007 metų Vyriausybės nutarimu, bus vykdomos žodžiu. Tačiau per konkursą pirma dalis buvo pakeista į apklausą raštu. Dėl to dalis pretendentų atsisakė jame dalyvauti. Jei žmonės atsisako dalyvauti dėl to, kad keičiamos sąlygos, ir gana stiprūs žmonės, tai verčia abejoti konkurso skaidrumu“, - LŽ sakė buvęs ūkio ministras, Seimo opozicinės Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) partijos frakcijos atstovas Dainius Kreivys.

Iš tiesų konkurse, kuriam dokumentus buvo pateikę 8 pretendentai, dalyvavo tik 6 asmenys. Vienas pasitraukusiųjų - Amerikos verslo rūmų Lietuvoje prezidentas Tadas Vizgirda - LŽ patvirtino dokumentus atsiėmęs dėl pakeistų sąlygų. „Patvirtinime, kad esu kviečiamas dalyvauti konkurse, buvo nurodyta, jog pretendentų vadovavimo gebėjimai bus tikrinami ne žodžiu, o raštu. Tai perskaitęs pagalvojau, kad aš, kaip patyręs verslininkas, tikrai netikrinčiau savo komandos gebėjimų raštu. Tokiu būdu neįmanoma nustatyti kompetencijos, nebent kas nors išrado naują metodiką. Iki šiol vadovo gebėjimai būdavo tikrinami per pokalbį. Taigi nusprendžiau, kad taip veikiančios struktūros dalimi tapti nenoriu, ir pasitraukiau iš konkurso“, - aiškino verslininkas.

Norėtų „ko nors naujo“

R.Skyrienė / Ritos Stankevičiūtės (LŽ) nuotrauka
R.Skyrienė / Ritos Stankevičiūtės (LŽ) nuotrauka

Sprendimas įsteigti dvi atskiras agentūras – „Versli Lietuva“ ir „Investuok Lietuvoje“, išskaidant LEPA, buvo priimtas 2009 metais, kai ūkio ministro pareigas ėjo D.Kreivys. Būtent tuo metu LEPA vadovas M.Nocius tapo „Investuok Lietuvoje“ generaliniu direktoriumi. Trauktis iš šių pareigų 2012-ųjų pradžioje jam pasiūlė D.Kreivį pakeitęs ministras Rimantas Žylius.

„Investuok Lietuvoje“ vadovo postas buvo patikėtas tuo metu R.Žyliaus patarėjos pareigas pusmetį ėjusiai M.Dargužaitei, kuri iki tol dirbo Jungtinių Amerikos Valstijų bankininkystės milžinėje „Goldman Sachs“. Anksčiau kalbėdama su žiniasklaida M.Dargužaitė neslėpė sulaukusi asmeninio ministro R.Žyliaus kvietimo grįžti į Lietuvą ir imtis vadovauti investicijų pritraukimu besirūpinančiai įstaigai. Konkursas agentūros direktoriaus pareigoms eiti buvo surengtas tik prieš pat Seimo rinkimus. Jo laimėtoja iš trijų pretendentų paskelbta M.Dargužaitė, jau metus vadovavusi organizacijai.

Kai ūkio ministru dirbo D.Kreivys, taip pat be konkurso buvo paskirtas ir ankstesnis įstaigos „Versli Lietuva“ direktorius P.Lukauskas. Jam šalių susitarimu teko pasitraukti iš posto šių metų gegužės pradžioje, kai tuometė ūkio ministrė B.Vėsaitė viešai ėmė įtarinėti P.Lukauską neskaidria veikla.

Kalbėdamas su LŽ D.Kreivys neslėpė abejonių dėl M.Nociaus paskyrimo „Verslios Lietuvos“ direktoriumi. „Anksčiau jis dirbo įstaigos „Investuok Lietuvoje“ vadovu. Galvoju, gal buvo galima pabandyti paieškoti ko nors naujo. Toks mano supratimas“, - sakė politikas.

Giria už patirtį

M.Nocius LŽ tikino nemanantis, kad per konkursą stengtasi kam nors sudaryti geresnes sąlygas. „Juk prisiminkime - prieš mane dirbęs P.Lukauskas buvo paskirtas be konkurso, nors problemos čia taip pat nematau. Dirbau su D.Kreiviu. Gerai sutarėme, tuomečiai rezultatai, apie kuriuos visi žino, viską pasako. Ir dabar, manau, darbai bei rezultatai parodys, ką galiu. O įvairios kalbos - fonas, su kuriuo reikia taikstytis“, - svarstė naujasis „Verslios Lietuvos“ vadovas.

Kad eksportu besirūpinančiai įstaigai vadovaus jau anksčiau tai daręs asmuo, asociacijos „Investuotojų forumas“ vykdomajai direktorei Rūtai Skyrienei nekelia neigiamų minčių. „M.Nocius vadovavo LEPA, kuri dirbo tiek eksporto, tiek investicijų pritraukimo srityse. Jis išmano ir viena, ir kita, todėl tai, kad dalyvavo konkurse „Verslios Lietuvos“ vadovo postui užimti, yra visiškai normalus dalykas“, - kalbėjo ji.

R.Skyrienė tvirtino M.Nociaus pergalę vertinanti teigiamai - nebent šis paskyrimas reikštų siekį atleisti M.Dargužaitę, o jos šiuo metu vadovaujamą įstaigą „Investuok Lietuvoje“ prijungti prie „Verslios Lietuvos“. „Tada vertinčiau blogai. Tačiau M.Nocius, manau, pats puikiai žino kolegės kompetenciją. Be to, būtent kartu su M.Nociumi buvo priimtas sprendimas reorganizuoti LEPA, atskiriant „Verslią Lietuvą“, tad nemanau, kad dabar vėl siektų jas sujungti“, - dėstė „Investuotojų forumo“ vykdomoji direktorė.

Sujungimas nesvarstomas

Kalbos apie galimą „Verslios Lietuvos“ ir „Investuok Lietuvoje“ sujungimą pasigirdo tuomet, kai ūkio ministrės pareigas ėjo B.Vėsaitė. „Verslios Lietuvos“ vadovo konkursą laimėjus M.Nociui, lapkričio 20 dieną Seimo Ekonomikos komitetas šios parlamentarės iniciatyva pritarė siūlymui, kad Vyriausybė svarstytų galimybę agentūras sujungti. Taip esą būtų padidintas jų veiklos efektyvumas ir sumažintos valdymo išlaidos.

M.Nocius LŽ teigė, jog tiek įstaigų atskyrimas, tiek sujungimas kainuoja, todėl pabrėžė manantis, kad šiuo metu agentūroms būtų geriau dirbti atskirai. M.Nocius taip pat atmetė nuogąstavimus, esą jo skyrimas galėtų būti susijęs su ketinimais atleisti M.Dargužaitę. „Prieš pasirašydamas sutartį dar kartą kalbėjau su ūkio ministru E.Gustu ir premjeru A.Butkevičiumi. Man buvo pasakyta, kad artimiausiu metu jungti įstaigų neplanuojama. Žinoma, yra Seimo narių iniciatyva, apie tai reikia kalbėti, bet, manau, staigių veiksmų nebus imamasi“, - tikino jis.

Tą patį sakė Ūkio ministerijos Viešųjų ryšių skyriaus atstovai. „Ūkio ministerijoje nėra svarstomas viešųjų įstaigų „Versli Lietuva“ ir „Investuok Lietuvoje“ sujungimas“, - nurodoma LŽ pateiktame atsakyme.

„Investuotojų forumo“ vadovės R.Skyrienės nuomone, Seimo Ekonomikos komiteto siūlymas jungti agentūras neturi realaus pagrindo. „Šios dvi organizacijos dirba visiškai skirtingiems klientams. Žinoma, abiejų tikslas - Lietuvos tarptautinė plėtra. Tačiau „Versli Lietuva“ daugiau dirba Lietuvos verslui, padeda rasti naujas rinkas, steigti naujas įmones. O „Investuok Lietuvoje“ dirba su užsienio įmonėmis, kviečia jas investuoti mūsų šalyje. Abiejų įstaigų veiklos rezultatus vertinu teigiamai“, - aiškino ji.

Gedimino Savickio (ELTA) nuotrauka
Gedimino Savickio (ELTA) nuotrauka

Mantas Nocius

Amžius: 48 metai

Išsilavinimas: Vilniaus universitetas – Ekonominė kibernetika ir finansai, "Baltic Institute of Corporate Governance" kursai valdybų nariams.

Darbo veikla:

1995 m. - Pasaulio banko atstovybė Lietuvoje, vadovas.

2007 m. - premjero G.Kirkilo patarėjas finansų ir ES struktūrinės paramos panaudojimo bei nacionalinės Lisabonos strategijos įgyvendinimo klausimais.

2008 m. - Lietuvos ekonominės plėtros agentūros generalinis direktorius.

2010 m. - viešosios įstaigos „Investuok Lietuvoje“ generalinis direktorius.

2012 m. - bendrovės „Deloitte Lietuva“ direktorius verslo plėtrai.

Gedimino Savickio (ELTA) nuotrauka
Gedimino Savickio (ELTA) nuotrauka

Milda Dargužaitė

Amžius: 37 metai

Išsilavinimas: Midilburio koledžo (Midelburgas, Vermontas, JAV) matematikos ir ekonomikos bakalaurė, Prinstono universiteto (Prinstonas, Naujasis Džersis, JAV) optimalios veiklos tyrimų ir finansų inžinerijos magistrė.

Darbo veikla:

1999 m. - investicinio banko "Donaldson, Lufkin & Jenrette" skyriaus finansinių institucijų grupės analitikė.

2004 m. - "Goldman Sachs" (JAV) viceprezidentė.

2011 m. - ūkio ministro patarėja.

Nuo 2012 m. sausio mėn. – viešosios įstaigos „Investuok Lietuvoje“ generalinė direktorė.

DALINTIS
ŽYMĖS
_
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaKomentaraiKonkursaiReklama
Kultūra ir žmonėsLietuvaMokslas ir ITPasaulisReklaminiai priedai
Rinkimų maratonasSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
Trasa#AUGULIETUVOJE#LEGENDOS#SIGNATARŲDNRPrivatumo politika
#ŠIMTMEČIOINOVACIJOSKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"