Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Kultūra ir žmonėsGamta ir augintiniaiŠeima ir sveikataMokslas ir ITSportasŠvietimasTrasaĮdomybėsRinkimų maratonas
LIETUVA

Seimui pateikta S. Skvernelio kandidatūra į premjerus 

2016 lapkričio 17 d. 10:15
Alinos Ožič (LŽ) nuotraukos

Prezidentė Dalia Grybauskaitė ketvirtadienį pateikė Seimui rinkimus laimėjusios Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) siūlomo Sauliaus Skvernelio kandidatūrą į premjerus.

„Remdamasi Konstitucijos suteiktomis galiomis ir įgaliojimais, šiandien teikiu S.Skvernelio kandidatūrą užimti ministro pirmininko pareigas. Konstatuoju, kad valdančioji dauguma jau suformuota. S.Skvernelis sulaukė didžiulio visuomenės pasitikėjimo balsuojant ir reitinguojant kandidatus į naująjį Seimą“, – ketvirtadienį Seime pristatydama S.Skvernelį sakė D.Grybauskaitė.

„Ministro pirmininko atsakomybė – matyti viską ir rūpintis visais, atliepti ten, kur opiausia, kur labiausiai reikia permainų, surandant geriausią balansą tarp visuomenės lūkesčių ir norų ir valstybės galimybių. Visi sprendimai turės būti pagrįsti atsakinga politika, būtent tokio požiūrio tikisi Lietuvos žmonės“, – pabrėžė šalies vadovė.

Ji pažymėjo, kad S.Skverneliui suteiktas „didelis pasitikėjimo kreditas, kurį teks pateisinti jam ir ateinančiai Vyriausybei“. Šalies vadovė sakė, kad naujosios Vyriausybės vadovo lauks daug iššūkių, bet susitvarkyti jam padės patirtis, sukaupta vadovaujant policijai ir darbas buvusioje Vyriausybėje, kur S.Skvernelis ėjo vidaus reikalų ministro pareigas.

„Tikiuosi Seimo pritarimo S.Skvernelio kandidatūrai į ministro pirmininko pareigas“, – pridūrė šalies vadovė.

Šią savaitę su LVŽS kandidatu į Vyriausybės vadovus susitikusi D.Grybauskaitė sakė iš naujosios valdančiosios daugumos besitikinti sprendimų, kurie didintų socialinį žmonių saugumą ir mažintų socialinę atskirtį.

Prezidentui pateikus premjero kandidatūrą, ji perduodama aptarti Seimo narių frakcijoms, vėliau kandidatūra svarstoma Seime. Išklausę kandidatą, parlamentarai sprendžia, ar pritarti jo skyrimui į ministro pirmininko pareigas.

S.Skvernelio susitikimai su frakcijomis pradedami ketvirtadienį.

Ministras pirmininkas tuomet ne vėliau kaip per 15 dienų nuo jo paskyrimo pristato Seimui savo sudarytą ir prezidento patvirtintą Vyriausybę, pateikia svarstyti jos programą.

Buvęs policijos vadovas ir vidaus reikalų ministras S.Skvernelis buvo pirmasis Seimo rinkimus laimėjusios Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos sąraše.

„Valstiečių“ frakcijai Seime priklauso 59 politikai. Jie valdančiąją koaliciją sudarė su socialdemokratais, turinčiais 19 atstovų frakciją.

Palankios šeimai aplinkos kūrimas, įvaikinimo procedūrų spartinimas, kova su smurtu, aukšta gyvenimo kokybė regionuose, visuotinės privalomos karo tarnybos įvedimas – tokius prioritetus ketvirtadienį Seime nurodė kandidatas į premjerus Saulius Skvernelis.

„Lietuvoje yra žmonių, manančių, kad aš arba tokie, kaip aš, neturi teisės būti Seimo nariais, dar daugiau – stovėti tokioje tribūnoje kaip galimas kandidatas į ministro pirmininko pareigybę. Gal tokių yra ir šioje salėje. Neabejoju, kad tarp jūsų čia yra ne vienas politikas, galintis būti geresniu kandidatu nei aš, puikiai žinau savo trūkumus. Tačiau tarp šių trūkumų tikrai nėra nesąžiningumo, bailumo, veidmainystės, nenuoširdumo, žodžio nesilaikymo“, – prisistatydamas Seimui sakė kandidatas.

Jo kandidatūrą į premjero pareigas ketvirtadienį pateikė prezidentė Dalia Grybauskaitė. Buvęs policijos vadovas ir buvęs vidaus reikalų ministras per Seimo rinkimus buvo Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos sąrašo lyderis, nors partijai nepriklauso.

„Noriu suburti drąsią, vieningą, kompetentingą, skaidrią ir atsakingą pokyčių Vyriausybę“, – tvirtino S.Skvernelis bei ragino visus dirbti drauge „ir paprastų žmonių, ir elito labui“.

Seimui pateikta S. Skvernelio kandidatūra į premjerus

Didžiausias dėmesys – socialinėms problemoms

Prisistatydamas jis teigė, kad per 26 nepriklausomybės metus nuveikta išties nemažai, tačiau „nepaisant pasiekimų nemažai Lietuvos gyventojų savo šalyje nesijaučia laimingi“.

„Tą liudija savižudybių, priklausomybių bei skurdo mastai. Grėsmingiausia nepasitenkinimo gyvenimu Lietuvoje išraiška – nedidelis gimstamumas bei masinė emigracija. Ši situacija šiandieninių geopolitinių grėsmių, kylančių iš demokratijos standartų ir tarptautinės teisės principų nesilaikančių kaimynių, fone reikalauja pasvertų ir atsakingų sprendimų mūsų valstybės valdyme“, – teigė S.Skvernelis.

Savo kalboje kandidatas akcentavo socialinių problemų sprendimą.

„Kursime šeimoms palankią aplinką ir sudarysime galimybę derinti darbo ir šeimos aplinką“, – teigė S.Skvernelis savo kalboje.

Jo teigimu, bus kuriama gimstamumo skatinimo programa, šeimoms palanki mokestinė sistema. Jis paminėjo, kad gyventojų pajamų mokesčio dydis turėtų priklausyti nuo šeimoje auginamų vaikų skaičiaus. Taip pat žadėjo didinti neapmokestinamų pajamų dydį vaikus auginantiems tėvams.

Kandidatas į premjerus žadėjo, kad savivaldybėse bus išplėsti socialinių paslaugų šeimai centrai, įsteigti dienos užimtumo centrai socialinės rizikos ir skurstančių šeimų vaikams.

„Lietuva negali tylomis nykti“, – tvirtino jis.

Daug dėmesio savo kalboje S.Skvernelis skyrė įvaikinimui. Anot jo, būtina peržiūrėti įvaikinimo procedūras, kad būtų ir apgintos vaikų teisės, ir skatinamas įvaikinimas, kad daugiau vaikų rastų tėvus. Kandidato tvirtinimu, pirmaisiais mėnesiais po įvaikinimo šeimai privalu skirti finansinę paramą, tolygią sumai, kuri buvo skiriama vaikui išlaikyti vaikų namuose ar šeimynoje.

Jeigu bus paskirtas premjeru, kandidatas žadėjo, kad jo vadovaujama Vyriausybė daug dėmesio skirs ir kovai su smurtu. Planuojama stiprinti krizių centrų vaidmenį, užtikrinti reabilitacijos bei pagalbos galimybes agresoriui.

„Atėjo laikas sukurti veiksmingą reagavimo į smurtą prieš vaikus mechanizmą. Šis mechanizmas turi apimti visų suinteresuotų institucijų bei nevalstybinių partnerių bendradarbiavimą, užtikrinant veiksmingą smurto atpažinimą, operatyvų reagavimą, aiškias kiekvienos tarnybos funkcijas bei tarpusavio sąveikos taisykles, tęstinio probleminių šeimų stebėjimo priemones“, – teigė jis.

S.Skvernelis taip pat žadėjo sukurti vieno langelio principu veikiančio reagavimo į smurtą artimoje aplinkoje sistemą, rimtai užsiimti patyčių prevencija.

„Negalima užsimerkti prieš karą, vykstantį Lietuvos šeimose“, – teigė jis.

Anot kandidato, tarp Vyriausybės uždavinų bus ir efektyvios, skaidrios sveikatos apsaugos sistemos sukūrimas. Ketinama parengti aktyvią kovos su žalingais įpročiais programą.

Kalbėdamas apie regioninę politiką, S.Skvernelis akcentavo, kad čia turi būti užtikrinta aukšta gyvenimo kokybė.

Jis pabrėžė, kad Lietuva užsienyje turi garsėti ne pigia, o kvalifikuota darbo jėga.

Seimui pateikta S. Skvernelio kandidatūra į premjerus

Gynybos finansavimas tik didės

Kandidatas į premjerus taip pat tvirtino, kad reaguojant į geopolitinę situaciją, būtina stiprinti šalies gynybines galias. Jis pareiškė, kad ilguoju laikotarpiu bus siekiama pereiti prie visuotinės privalomosios karo tarnybos įvedimo.

S.Skvernelis pakartojo, kad bus siekiama jau 2018 metais gynybai skirti 2 proc. bendrojo vidaus produkto finansavimą.

„Labai aiškiai sakome – jeigu situacija nesikeis, 2 proc. BVP yra tik pirminė siekiamybė. Matome visas galimybes ir toliau nuosekliai didinti finansavimą krašto apsaugai“, – sakė jis.

„Šiandien negalime sau leisti prabangos didinti finansavimą pamažu. Privalome siųsti aiškų ženklą partneriams ir valstybėms regione, kad į savo šalies gynybą žiūrime atsakingai, būtina didinti šauktinių skaičių ir Lietuvos kariuomenės pajėgumus“, – kalbėjo kandidatas.

Ketvirtadienį kandidatas į premjerus pradės susitikimus su Seimo frakcijomis. Balsavimas dėl S.Skvernelio skyrimo Vyriausybės vadovu turėtų vykti kitą savaitę.

Mažins finansinę priklausomybę nuo ES paramos

Naujoji Vyriausybė mokesčių ir pensijų sistemos pertvarkos imsis „tik esant objektyviam poreikiui“, sako kandidatas į premjerus. Saulius Skvernelis žada mažinti finansinę priklausomybę nuo Europos Sąjungos (ES) paramos.

„Tik esant objektyviam poreikiui, pertvarkysime mokesčių ir pensijų sistemas ir pagerinsime jų administravimą, griežčiau reglamentuosime biudžeto balanso ir valstybės skolos rodiklius, užtikrinsime didesnį Europos Sąjungos paramos panaudojimo efektyvumą ir sumažinsime finansinę priklausomybę nuo jos, racionalizuosime viešojo sektoriaus išlaidas, taikysime kaštų ir naudos analizę, vertinant investicijas pakeisime viešojo ir privataus sektoriaus partnerystės modelį“, – ketvirtadienį Seime kalbėjo S.Skvernelis.

Jo teigimu, ateityje bus didinamas savivaldybių finansinis savarankiškumas, tačiau tuo pat metu bus stiprinama politinė ir finansinė kontrolė.

S.Skvernelis žada permainų energetikos srityje.

„Šiandien atėjo laikas žengti ir kitus žingsnius – modernizuoti energetikos sistemas bei patenkinti vartotojų lūkesčius suteikiant daugiau sprendimų galių vartotojams, kurie taptų aktyviu sisteminės energetinės pertvarkos dalyviu,“ – kalbėjo kandidatas į premjerus.

Tarp prioritetų – valstybės įmonių veiklos efektyvumas

„Valstiečių“ kandidatas į premjerus Saulius Skvernelis sako, kad biudžeto skylių nepavyks užkamšyti lėšomis, surinktomis vien iš „šėšėlio“.

„Tik traukdami pinigus iš šešėlio, savo biudžeto skylių neužkamšysime, bet tą reikia daryti“, – Seime ketvirtadienį teigė S. Skvernelis.

Vienu Vyriausybės veiklos prioritetu jis vadina valstybės įmonių veiklos efektyvumą: „Čia glūdi didžiuliai resursai ir rezervai“.

Jis taip pat sako, kad nemažai lėšų padėtų sutaupyti pertvarkytas viešasis sektorius.

S.Skvernelis be kita ko žada pokyčių valstybės finansams labiausiai imliose srityse – švietimo, sveikatos ir socialinės apsaugos sistemoje.

„Kalbant apie valstybės finansams labiausiai imlias sritis – švietimą, sveikatos ir socialinę apsaugą – čia pokyčiai irgi būtini, nes daug kur mes lėšas naudojame neefektyviai“, – teigė kandidatas į premjerus.

Gerins santykius su Lenkija

Saulius Skvernelis kaimyninę Lenkiją įvardija strategine partnere ir sako dėsiąs visas pastangas, kad šiuo metu ne per geriausi santykiai su šia valstybe būtų perkrauti.

„Lenkija yra mūsų strateginis partneris, to niekada neslėpiau ir neslėpsiu, tiek kalbant apie mūsų šalies gynybą, tai yra viena artimiausių iš didžiausių ir stipriausių NATO kariuomenių“, – ketvirtadienį Seime atsakydamas į Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos atstovo Jaroslavo Narkevičiaus klausimą dėl santykių su kaimynais atsakė S.Skvernelis.

„Mes turime kaimynystėje labai sparčiai augančią didelę ekonomiką, kurios potencialo neišnaudojame, aš manau, kad tie santykiai, kurie yra pastaraisiais metais susiklostę, nepasakyčiau, kad labai blogi, bet jie nekaimyniški, jie turi būti pakeisti. Aš dėsiu visas pastangas, kiek tai mano kompetencijoje, kad santykiai su šia valstybe įgautų kitą pagreitį ir būtų perkrauti“, – pabrėžė kandidatas į premjerus.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė ketvirtadienį pateikė Seimui S.Skvernelio kandidatūrą į ministrus pirmininkus. Toliau kandidatas susitiks su frakcijomis, o kitą savaitę Seimas balsuos, ar pritarti jo kandidatūrai. Premjerą skiria prezidentas Seimo pritarimu.

Lietuvos ir Lenkijos santykius pastaraisiais metais temdo nesutarimai dėl skirtingai vertinamos tautinių mažumų padėties.

GOOGLE rekomenduoja
DALINTIS
ŽYMĖS
_
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaKomentaraiKonkursaiReklama
Kultūra ir žmonėsLietuvaMokslas ir ITPasaulisReklaminiai priedai
Rinkimų maratonasSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2019 UAB "Lietuvos žinios."
Privatumo politika