Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Kultūra ir žmonėsGamta ir augintiniaiŠeima ir sveikataMokslas ir ITSportasŠvietimasTrasaĮdomybėsRinkimų maratonas
LIETUVA

Seimas nusiteikęs Kęstučiui Pūkui parodyti duris 

Parlamentarai tikisi, kad Kęstutis Pūkas neteks Seimo nario mandato, nes kitaip susiklostytų "įdomi situacija". / 
Parlamentarai tikisi, kad Kęstutis Pūkas neteks Seimo nario mandato, nes kitaip susiklostytų "įdomi situacija". / 
Romo Jurgaičio (LŽ) nuotrauka

Penktadienį į Seimo plenarinį posėdį susirinksiantys parlamentarai spręs seksualiniu priekabiavimu apkaltinto kolegos Kęstučio Pūko likimą. Prieš lemtingą balsavimą dauguma parlamentinių frakcijų žada būti principingos.

Konstitucinis Teismas (KT) gruodžio 19 dieną konstatavo, kad K. Pūkas, įtariama, seksualiai priekabiaudamas prie jo padėjėjomis įsidarbinti norėjusių ar šias pareigas ėjusių merginų, pažeidė Konstituciją ir sulaužė priesaiką. Anot KT, Seimo nario elgesys atitinka ir priekabiavimo dėl lyties, ir seksualinio priekabiavimo požymius. Pats parlamentaras neigė tai daręs.

Jeigu K. Pūkas netektų mandato, jo vietą Seime turėtų užimti „tvarkiečių“ rinkimų sąraše pirma po brūkšnio likusi buvusi ilgametė parlamentarė Ona Valiukevičiūtė.

Parlamentarai tikisi, kad Kęstutis Pūkas neteks Seimo nario mandato, nes kitaip susiklostytų „įdomi situacija“.

Ragina balsuoti atsakingai

Seimo pirmoji vicepirmininkė „valstietė“ Rima Baškienė teigė norinti tikėti, kad K. Pūko apkalta pavyks. „KT ne šiaip sau konstatavo, kad Seimo narys sulaužė priesaiką ir pažeidė Konstituciją. Jis situaciją įvertino labai plačiai ir atsakingai. Manau, kad Seimo nariai dalyvaus posėdyje, nes tai labai svarbu – būtinas tam tikras balsų skaičius“, – „Lietuvos žinioms“ sakė ji. R. Baškienė vylėsi, jog parlamentarai balsuodami patvirtins, kad tokie veiksmai, kokie inkriminuojami K. Pūkui, negalimi. Kartu ji atkreipė dėmesį, kad visi Seime vykstantys balsavimai, kuriuose sprendžiami personalijų klausimai, yra slapti.

„Balsuodamas už apkaltą Seimas parodytų, kad jis gali būti skaidresnis ir kad tokie dalykai netoleruotini“, – kalbėjo R. Baškienė. Jos akimis, apkaltos nesėkmė pakenktų Seimo autoritetui. „Prieš balsuodami visi turime labai atsakingai pagalvoti ir apie Seimo, kaip institucijos, įvaizdį, ir apie kolegos K. Pūko elgesį. Mūsų sprendimu bus pasiųsta žinia ateičiai“, – pažymėjo Seimo pirmoji vicepirmininkė.

Peržengtos ribos

„Manau, kad K. Pūkas bus pašalintas iš Seimo“, – apkaltos baigtį prognozavo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos seniūno pirmoji pavaduotoja Irena Degutienė. Jos teigimu, TS-LKD frakcijoje jokių abejonių, kaip penktadienį reikėtų balsuoti, nėra. I. Degutienė pažymėjo, kad tokio pobūdžio apkaltos Seime nėra buvę. „Šiuo atveju buvo peržengtos bet kokios ribos. Iš pradžių negalėjau patikėti, maniau, gal išsigalvojama, kad žmogus negali tiek nusiristi. Visa tai nesuvokiama“, – kalbėjo ji.

Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos seniūnas Juozas Olekas neabejojo, kad K. Pūkas neteks mandato. „Balsuosime už atleidimą. Manau, kad šis atvejis niekam nekelia abejonių“, – socialdemokratų poziciją išsakė jis.

Mišrios Seimo narių grupės seniūno Bronislovo Matelio teigimu, šios grupės atstovai įsitikinę, kad K. Pūkas turi trauktis. „Manau, tokios nuomonės laikosi dauguma parlamentarų“, – sakė jis.

Anot Lietuvos socialdemokratų darbo frakcijos seniūno Andriaus Palionio, kolegos yra nusprendę gerbti KT sprendimą. „Penktadienį bus frakcijos posėdis. Nemanau, kad jos pozicija yra pasikeitusi“, – sakė jis. Politikas tikino, kad visas Seimas palaikys apkaltą K. Pūkui. Jeigu būtų nubalsuota kitaip, „susiklostytų įdomi situacija“. A. Palionis dirba kolegos elgesį svarsčiusioje Seimo Etikos ir procedūrų komisijoje. Politikas nemano, kad moterys, apkaltinusios K. Pūką seksualiniu priekabiavimu, jo elgesį galėjo suprasti neteisingai, kaip tvirtino jis pats.

Seimo Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos frakcijos seniūnė Rita Tamašunienė sakė, kad su kolegomis dar nėra sutarę, kaip balsuos. Pati parlamentarė laikosi pozicijos, kad K. Pūkas turi palikti Seimą. „Reikia daug parlamentarų balsų, bet man atrodo, kad likti Seime jam nedaug šansų“, – kalbėjo ji.

Tikisi sveiko proto pergalės

Opozicinės Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūno pavaduotoja Aušrinė Armonaitė tvirtino, jog visi kolegos balsuos už tai, kad iš K. Pūko būtų atimtas parlamentaro mandatas. „Tikrai nestovėsime su prožektoriumi prie balsadėžės, bet manau, jog frakcijos nariams užteks sveiko proto balsuoti ir įrodyti Lietuvos visuomenei, kad toks elgesys yra netinkamas, priekabiavimas taip pat yra priesaikos sulaužymas“, – pažymėjo ji.

A. Armonaitė vylėsi, kad sveiko proto nepristigs ir visam Seimui. Jos nuomone, nėra daug parlamentarų, palaikančių K. Pūko elgesį. „Net ir tie, kurie galbūt jo labai neteisė, nesistoja ir nesako: „Oi, kaip tu gerai elgeisi.“ Visi supranta, kad tai nederamas elgesys. Kita vertus, matyčiau tam tikrą grėsmę. Balsavime turi dalyvauti daug parlamentarų. Kartais nutinka, jog per slaptą balsavimą kas nors nebalsuoja, nes tuo pat metu vyksta susitikimas ar t. t. Jeigu frakcijų seniūnai akcentuos, kad labai svarbu dalyvauti balsavime, apkalta turėtų įvykti. Tačiau jeigu tai nepasirodys toks svarbus klausimas, tiesiog gali nebūti reikiamo balsų už apkaltą skaičiaus“, – atkreipė dėmesį liberalė.

A. Armonaitė buvo viena tyrimo dėl K. Pūko elgesio iniciatorių. Ji sakė, jog žiniasklaidai pranešus apie galimą seksualinį priekabiavimą prie parlamentaro padėjėjomis bandžiusių įsidarbinti ar dirbusių merginų, jau buvo matyti požymių, kad tai gali būti Seimo nario priesaikos sulaužymas.

Įdomi „valstiečių“ pozicija

Buvę K. Pūko kolegos Seimo „Tvarkos ir teisingumo“ frakcijoje sakė dar neapsisprendę, kaip balsuos per apkaltą. Frakcijos seniūno pavaduotojas Vytautas Kamblevičius svarstė, kad dėl to „tvarkiečiai“ apsispręs penktadienį prieš Seimo plenarinį posėdį. „Dar nešnekėjome, visi išsilakstę kaip Grigo bitės, ir net nebuvome susitikę. Man įdomiausia, kokia bus „valstiečių“ pozicija. Visada bandau daryti taip, kaip daro dauguma, ir man bus labai įdomi jų pozicija“, – aiškino politikas.

V. Kamblevičius tikino, kad jam sunku spręsti dėl apkaltos motyvų ir būtinybės šalinti iš Seimo K. Pūką. „Labai sunku vertinti, kai tos medžiagos nemačiau. Tačiau jis pats kalba labai nuoširdžiai ir aiškina, kad nieko bloga nedarė“, – kalbėjo „tvarkietis“.

Byla strigo

Išvados dėl K. Pūko veiksmų Seimas į KT kreipėsi dar gegužę. Procesas strigo dėl Seimo nario ilgalaikės ligos. KT savo išvadoje rėmėsi septynių liudytojų parodymais, taip pat kitais įrodymais. Seimo specialioji komisija yra konstatavusi, kad K. Pūkas neetišku elgesiu diskreditavo valstybės ir Seimo autoritetą, nes bendraudamas su jo padėjėja dirbusia bei Seimo nario padėjėjo-sekretoriaus darbo vietos siekiančiomis merginomis veiksmais, žodžiais, neverbaline kūno kalba pažemino kandidačių orumą, diskriminavo jas dėl socialinės padėties. Kad prokurorai galėtų K. Pūkui pateikti įtarimus dėl galimo seksualinio priekabiavimo ir ginklo laikymo taisyklių pažeidimo, Seimas gruodžio 5 dieną panaikino parlamentaro teisinę neliečiamybę.

KT padarius išvadą, kad asmens, kuriam pradėta apkaltos byla, konkretūs veiksmai prieštarauja Konstitucijai, Seimas balsuoja, ar panaikinti parlamentaro mandatą. Už tai turi balsuoti ne mažiau kaip 85 parlamentarai iš 141.

Ankstesnės apkaltos

Seime iki šiol buvo surengtos trys sėkmingos apkaltos, per kurias postą prarado prezidentas, o mandatus – du Seimo nariai. 2004 metų balandį už šiurkštų Konstitucijos pažeidimą ir priesaikos sulaužymą iš prezidento pareigų buvo pašalintas Rolandas Paksas. Seimas paskelbė, kad jis pažeidė Konstituciją, kai suteikė pilietybę savo rėmėjui Jurijui Borisovui, leido jam suprasti apie teisėsaugos tyrimą ir protegavo artimų asmenų interesus verslo įmonėje. Tai buvo pirmoji Europos istorijoje surengta apkalta prezidentui.

2010 metų lapkritį Seimas panaikino darbo metu Pietryčių Azijoje atostogavusio Krikščionių partijos frakcijos nario Lino Karaliaus mandatą, o už L. Karalių Seimo posėdyje balsavęs frakcijos seniūnas Aleksandras Sacharukas mandatą išsaugojo. 2014 metų birželį Seimas per apkaltą panaikino „Drąsos kelio“ atstovės Neringos Venckienės mandatą. Prieš tai buvusi teisėja dingo iš Lietuvos ir daugiau kaip metus nesirodė Seime. Manoma, kad ji slapstosi JAV. Šios šalies Teisingumo departamentas yra priėmęs Lietuvos prašymą dėl eksparlamentarės ekstradicijos. N. Venckienei yra pareikšta įtarimų pagal 12 Baudžiamojo kodekso straipsnių, pagrindiniai įtarimai – dėl neteisėto informacijos apie privatų asmenų gyvenimą rinkimo, jos viešinimo, teismo įžeidimo, teismo sprendimų perduoti brolio Drąsiaus Kedžio dukrą motinai Laimutei Stankūnaitei nevykdymo.

GOOGLE rekomenduoja
DALINTIS
ŽYMĖS
_
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaKomentaraiKonkursaiReklama
Kultūra ir žmonėsLietuvaMokslas ir ITPasaulisReklaminiai priedai
Rinkimų maratonasSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaPrivatumo politika
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"