Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Kultūra ir žmonėsGamta ir augintiniaiŠeima ir sveikataMokslas ir ITSportasŠvietimasTrasaĮdomybėsRinkimų maratonas
LIETUVA

S. Skvernelis raikys laimės pyragą 

2016 lapkričio 18 d. 06:00
Saulius Skvernelis: "Esu ryžtingų sprendimų ir pokyčių šalininkas. Tačiau ryžtas - ne fanatizmas, pokyčiai - ne radikalizmas ir revoliucijos."
Saulius Skvernelis: "Esu ryžtingų sprendimų ir pokyčių šalininkas. Tačiau ryžtas - ne fanatizmas, pokyčiai - ne radikalizmas ir revoliucijos."
Alinos Ožič (LŽ) nuotrauka

Kandidatas į premjerus Saulius Skvernelis, vakar prisistatydamas Seimui, pareiškė esąs vadinamosios laimės ekonomikos šalininkas. Todėl tikino darysiantis viską, kad laimės pyrago paragautų visi šalies piliečiai. Kas turėtų jį raikyti kartu su S. Skverneliu, toliau lieka neaišku – būsimų ministrų pavardės oficialiai vis neskelbiamos.

Būsimasis XVII Vyriausybės vadovas S. Skvernelis, tapsiantis 13-uoju per ketvirtį amžiaus Lietuvos premjeru, vakar Seimo tribūnoje išdėstė savo ir jį delegavusios Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos požiūrį į pagrindines šalies problemas ir trumpai įvardijo jų sprendimo būdus. Keliskart savo kalboje pakartojęs frazę „pamatinis gėris“, pretendentas Seimo narių buvo paragintas patikslinti, ką turi galvoje.

„Esu socialiai atsakingos ir socialiai jautrios valstybės šalininkas. Vadinamosios laimės ekonomikos šalininkas, todėl manau, kad į ekonominių ir kitų problemų sprendimą turime žiūrėti ne vien per pelno ir naudos prizmę“, – paaiškino S. Skvernelis. Vakar kandidatas pradėjo susitikimus su parlamento frakcijomis. Kitą antradienį Seimas greičiausiai palaimins S. Skvernelio siekį tapti ministru pirmininku.

Gavo pasitikėjimo kreditą

Teikdama Seimui svarstyti S. Skvernelio kandidatūrą prezidentė Dali Grybauskaitė pabrėžė, kad ministro pirmininko atsakomybė – matyti viską ir rūpintis visais, atliepti ten, kur opiausia, kur labiausiai reikia permainų, randant geriausią balansą tarp visuomenės lūkesčių bei norų ir valstybės galimybių.

„Visi sprendimai turės būti pagrįsti atsakinga politika, būtent tokio požiūrio tikisi Lietuvos žmonės“, – teigė šalies vadovė. Anot jos, S. Skverneliui suteiktas didelis pasitikėjimo kreditas, kurį teks grąžinti jam ir naujajai Vyriausybei. D. Grybauskaitės tikinimu, Vyriausybės vadovo lauks daug iššūkių, bet susitvarkyti jam padės patirtis, sukaupta vadovaujant policijai, ir darbas ankstesniame ministrų kabinete, kuriame kandidatas ėjo vidaus reikalų ministro pareigas. Prezidentė vylėsi, kad parlamentarai pritars teikiamai kandidatūrai.

Iki šiol Seimui neįtiko tik vienas prezidento teiktas pretendentas į premjerus – 2006 metais parlamentas atmetė Valdo Adamkaus siūlyto socialdemokrato Zigmanto Balčyčio kandidatūrą.

Svarbiausia – šeima

Kalbėdamas Seimo tribūnoje S. Skvernelis ne pirmą kartą pabrėžė, kad Vyriausybės prioritetai bus socialinės atskirties ir skurdo mažinimas, mėginimas įveikti demografinius bei emigracinius iššūkius, švietimo sistemos pertvarka. Daug dėmesio kandidatas skyrė šeimos bei susijusioms problemoms aptarti. „Lietuva negali tylomis nykti“, – teigė politikas. Neseniai kalbėdamas su „Lietuvos žiniomis“ S. Skvernelis yra prisipažinęs, kad jo paties prioritetas yra šeima. Todėl ir tapęs premjeru šeimai jis žada skirti pakankamai dėmesio ir laiko. Politiko nuomone, darbą reikia organizuoti taip, kad nenukentėtų ir asmeninis gyvenimas.

GOOGLE rekomenduojaStraipsnio tęsinys – žemiau

„Noriu matyti, kaip auga mano vaikai“, – sakė dukrą ir neseniai gimusį sūnų turintis S. Skvernelis. Savo kalboje jis taip pat skyrė dėmesio įvaikinimo, nedarbo, smurto, korupcijos, sveikatos apsaugos, švietimo problemoms.

Komandinio darbo šalininkas

Atsižvelgdamas į geopolitinę situaciją S. Skvernelis pabrėžė būtinybę stiprinti šalies gynybinę galią. Jis užsiminė, kad ilguoju laikotarpiu bus siekiama pereiti prie visuotinės privalomosios karo tarnybos. „Šiandien negalime sau leisti prabangos didinti finansavimą pamažu. Privalome siųsti aiškų ženklą partneriams ir valstybėms regione, kad į savo šalies gynybą žiūrime atsakingai, būtina didinti šauktinių skaičių ir Lietuvos kariuomenės pajėgumus“, – kalbėjo kandidatas. Anot jo, jei situacija nesikeis, jau 2018-aisiais gynybai bus siekiama skirti 2 proc. bendrojo vidaus produkto dydžio finansavimą.

Kadangi naujojo socialinio modelio įgyvendinimas didintų 2017 metų valstybės biudžeto deficitą, bent dalies įstatymų įsigaliojimą, kandidato nuomone, reikėtų atidėti pusmečiui. Pasak jo, dėl to jau pradėtas dialogas su Seimo komitetais.

„Visada buvau ir esu komandinio darbo šalininkas. Pirmenybę teikiu socialiniam dialogui, o ne konfliktiniam problemų sprendimo būdui. Esu ryžtingų sprendimų ir pokyčių šalininkas. Tačiau ryžtas – ne fanatizmas, pokyčiai – ne radikalizmas ir revoliucijos. Tvirtai tikiu, kad tik laisvas, kritiškai mąstantis ir kuriantis žmogus gali būti pokyčių architektas, drąsus ir ryžtingas jų įgyvendintojas“, – baigdamas kalbą sakė S. Skvernelis.

Kandidato į Vyriausybės vadovus kalba taip patiko laikinajam premjerui Algirdui Butkevičiui, kad šis prisipažino neturįs klausimų. Savo įpėdiniui jis linkėjo ištvermės, ryžto ir mažiau dėmesio kreipti į neretai nepelnytus priekaištus. „Tikrai esu atsparus įvairiam išorės poveikiui“, – patikino S. Skvernelis.

Dalijosi vizijomis

Seimo nariai kandidatą apipylė klausimais. Kadangi daugeliui rūpėjo švietimo reikalai, S. Skvernelis pasidalijo savo ateities mokyklos vizija. „Pirmiausia matyčiau mokykloje dirbantį orų mokytoją, kuris už savo sunkų darbą gauna orų atlygį ir kurio potencialas panaudojamas visapusiškai, tiek per edukaciją, tiek per popamokinę veiklą. Matau mokytoją, kuris yra autoritetas tiek visuomenėje, tiek vaikams, kuris ugdo kūrybingą, kritiškai mąstančią asmenybę, ne mechaniškai perteikia žinias“, – dėstė pretendentas. Jo teigimu, vaikas mokykloje turi jaustis saugus, neturi likti patyčių. „Matau vaiką, kuris galės įstoti į konkurencingus Europos universitetus“, – sakė jis.

Paklaustas apie dvigubos pilietybės įteisinimą S. Skvernelis pažymėjo, kad reikia „vertinti kiekvieną lietuvį, kad ir kur jis būtų“. Kadangi rengti referendumą dėl dvigubos pilietybės įteisinimo, žinant rinkėjų aktyvumą, „didžiulė rizika“, lieka vienintelis būdas – „surasti efektyviausią Konstitucijai neprieštaraujantį kelią“.

Portfeliai išdalyti?

S. Skvernelis Seimo nariams neatskleidė būsimųjų ministrų pavardžių. „Galiu užtikrinti, kad finansų ministras tikrai mokės sakyti ir „ne“, ir „taip“, bus bendradarbiaujantis ir mąstantis, ne tik viską neigiantis“, – sakė būsimasis premjeras, paklaustas, ką yra numatęs į dešiniosios rankos – finansų ministro – kėdę.

Bendraudamas su žurnalistais S. Skvernelis taip pat pakartojo, kad iki antradienio, kai Seimas greičiausiai pritars jo kandidatūrai, apie ministrus nekalbėsiąs. Jis tvirtino, kad esama pretendentų į visų ministerijų vadovus, dėl jų tariamasi su prezidente. Be kita ko, su D.Grybauskaite derinami kandidatai į užsienio reikalų ir krašto apsaugos ministrus.

„Neoficialiai kalbame apie kandidatus, žiūrime, kokie pliusai, minusai, kokius tikslus keliame. Krašto apsaugos sistemoje po nelabai malonių įvykių reikalingas stiprus vadybininkas, išmanantis gynybos sritį ir sugebantis suvaldyti ministeriją vadybos požiūriu, ypač viešuosius pirkimus“, – teigė kandidatas.

S. Skvernelis tikino, kad nors anksčiau ir buvo nesklandumų, dabar santykiai su prezidente „yra darbiniai, konstruktyvūs, racionalūs“. „Manau, privalome tokius išlaikyti. Nes tokie santykiai, kokie yra su dabartine Vyriausybe, tikrai kenkia valstybei, tai visiškai nenormalu. Darysiu viską, kad iki tokios padėties net teoriškai negalėtume prieiti“, – žadėjo S. Skvernelis.

Mato privalumų

Vytauto Didžiojo universiteto profesoriaus Algio Krupavičiaus teigimu, kandidatas į premjerus turi nemažai privalumų. Pirmiausia, būti ministru pirmininku optimalus amžius – „jaunas ir jau patyręs“. Taip pat išsilavinimas – inžinierius ir teisininkas, o tai esą leis viską vertinti „iš skirtingų perspektyvų“.

„Kaip tam tikras iššūkis – patirtis ir kompetencija ekonomikos ir finansų srityje. Būdamas ministru, policijos vadovu jis yra susidūręs su šiais klausimais, tačiau ministrui pirmininkui reikia platesnio akiračio ir žinojimo. Todėl labai svarbu, kas bus finansų, ūkio ministrai, kokia šių sričių komanda dirbs Vyriausybės kanceliarijoje . Nuo to nemažai priklausys premjero sprendimai“, – „Lietuvos žinioms“ sakė A. Krupavičius. Jo nuomone, kandidato prisistatymas buvo „gana kritiškas, tačiau ne viskas buvo piešiama juodomis spalvomis“. „Kalbėta apie problemas, mėginta pažymėti punktyrus, kaip jas reikėtų spręsti. Orientyrai buvo aiškūs, jie adekvatūs situacijai, kurioje šiandien yra Lietuvos visuomenė“, – pažymėjo politologas.

Ekonomisto Gitano Nausėdos nuomone, esant dabartinei politinei padėčiai, S. Skvernelis – vienas sėkmingiausių kandidatų į premjerus. „Jis gana santūrus, ieškantis kompromisų žmogus. Matant būsimos Vyriausybės programos projektus, akivaizdu, kad tų kompromisų tikrai reikės ieškoti“, – prognozavo jis.

G. Nausėda teigė pastarąjį pusmetį pastebėjęs nemažą S. Skvernelio, kaip politiko, progresą. „Kalbose atsirado plati klausimų paletė, matyti, kad jis skaito, orientuojasi. Todėl tikrai nekritikuosiu, o pasakysiu gerą žodį apie žmogų, kuris tik pradeda savo politinę karjerą“, – sakė G. Nausėda.

DALINTIS
ŽYMĖS
_
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaKomentaraiKonkursaiReklama
Kultūra ir žmonėsLietuvaMokslas ir ITPasaulisReklaminiai priedai
Rinkimų maratonasSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
Trasa#AUGULIETUVOJE#LEGENDOS#SIGNATARŲDNRPrivatumo politika
#ŠIMTMEČIOINOVACIJOSKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"