Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Kultūra ir žmonėsGamta ir augintiniaiŠeima ir sveikataMokslas ir ITSportasŠvietimasTrasaĮdomybėsRinkimų maratonas
LIETUVA

Reitingai: neišsipildžiusios prognozės 

2016 spalio 21 d. 06:00
„Vilmorus“ apklausos anketoje partijos buvo išrikiuotos pagal rinkimų numerius - socialdemokratai buvo įrašyti pirmi, kaip ir biuletenyje.
„Vilmorus“ apklausos anketoje partijos buvo išrikiuotos pagal rinkimų numerius - socialdemokratai buvo įrašyti pirmi, kaip ir biuletenyje.
Romo Jurgaičio (LŽ) nuotrauka

Prognozuoti rinkimų rezultatus remiantis visuomenės nuomonės apklausomis – nelengva užduotis. Kelių procentinių punktų paklaidos galimos atliekant bet kokį sociologinį tyrimą. Tačiau kai apklausas vykdančios bendrovės apsirinka labai smarkiai, neišvengiamai kyla nuostaba. O gal pretenzijos sociologams nepagrįstos?

Lietuvos socialdemokratų partijai (LSDP) – 16 proc., Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungai (LVŽS) – 12,6 proc., Tėvynės sąjungai-Lietuvos krikščionims demokratams (TS-LKD) – 9,2 proc., Liberalų sąjūdžiui – vos 2,7 proc. rinkėjų balsų. Tai rugsėjo pirmosiomis savaitėmis bendrovės „Vilmorus“ atliktos apklausos duomenys.

Rinkimų daugiamandatėje apygardoje rezultatai tokios prognozės nepatvirtino: TS-LKD gavo 21,7 proc., LVŽS – 21,53 proc., LS – 9,06 proc. rinkėjų balsų. Taigi, palyginti su prognoze, rinkėjų parodytas pasitikėjimas konservatoriais buvo daugiau nei dukart, o liberalais – daugiau nei triskart didesnis.

Beje, praėjusį mėnesį delfi.lt užsakymu „Spinter tyrimų“ atlikta apklausa pateikė kiek tikslesnius, bet vis vien realybės galiausiai neatitikusias prognozes: LVŽS – 14 proc., TS-LKD – 13,7 proc., LS – 5 procentai. Kodėl atsiranda tokių neatitikimų?

Atsispindi ne visų nuomonė

Žinoma, vertinant sociologines apklausas, reikia turėti galvoje daugybę kintamųjų. Įvairių partijų elektorato įpročiai, prieš pat lemtingą kovą įsiplieskę skandalai, neapsisprendusių rinkėjų skaičius, galiausiai orai balsavimo dieną. Vis dėlto kai kurie „kūlversčiai“ prašosi išsamesnių komentarų.

„Lietuvos žinių“ kalbinta Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto profesorė Ainė Ramonaitė pažymėjo, kad daug kas priklauso nuo to, kaip aiškinamos apklausos. Taip, iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti, kad sociologai apsiriko, tačiau profesionalo akys, žvelgdamos į plikus skaičius, mato kur kas daugiau.

„Remdamasi šiomis apklausomis dariau prognozę, kaip atrodys rinkimų rezultatai, ir ji daugiau ar mažiau pasitvirtino. Tiesiogiai interpretuoti apklausas – kad tokie ar panašūs rezultatai bus per rinkimus – yra klaidinga“, – sakė politologė.

Kitas klausimas – apklausų metodologija. Pavyzdžiui, politologai žino, kad tautinės mažumos per sociologines apklausas reprezentuojamos prastai, todėl ir Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos (LLRA-KŠS) per rinkimus gaunamų balsų skaičius gerokai didesnis, nei žada apklausos. Mat jų vykdytojai į interviu įtraukia pernelyg mažai lenkų ir rusų. Be to, ir klausimai jiems greičiausiai pateikiami lietuvių kalba.

GOOGLE rekomenduojaStraipsnio tęsinys – žemiau

Dar viena specifinė grupė – jaunesni ir visą dieną dirbantys asmenys. Darbo dienomis tokių žmonių namie nerasi, taigi jų balsas apklausose, tikėtina, atsispindi mažiau.

Neapsisprendusiųjų už ką balsuoti skaičius apklausose taip pat nebuvo mažas. Tai irgi lėmė iškraipymus. „Vadinasi, žmonės apsisprendė prieš pat rinkimus, todėl pasikeitė ir procentai. LS prisidėjo balsų dėl to, kad nors žmonės kurį laiką buvo pikti, sutrikę dėl buvusio liberalų lyderio skandalo, bet galiausiai viską apgalvojo ir nusprendė kitaip. To negalima pagauti atliekant apklausas“, – komentavo A. Ramonaitė.

Sako viena, daro kita

Visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų centro „Vilmorus“ vadovas Vladas Gaidys sutiko, kad elektorato aktyvumas rinkimų dieną – vienas svarbiausių aspektų. Tačiau jis laikėsi nuomonės, kad paskutinės prieš rinkimus atliktos apklausos tiksliai atspindėjo tendencijas. Tiesa, sociologas akcentavo, kad variantus „nežino“, „neatsakė“ ir „nebalsuos“ rinkosi apie 35 proc. apklaustųjų. Štai LVŽS rezultato prognozė buvo 19,8 proc. tų, kurie žadėjo ateiti balsuoti. 12,6 proc. – jau visų apklaustųjų.

„Jeigu Vyriausioji rinkimų komisija skelbtų skaičius atsispirdama nuo visų gyventojų, būtų panašus skaičius kaip ir prognozėse, o nuo atėjusiųjų balsuoti – jau kitoks skaičius“, – kalbėjo V. Gaidys. „Vilmorus“ vadovas pripažino, kad visuomenę kartais gali klaidinti apklausų duomenų pateikimas.

Ainė Ramonaitė: "Tiesiogiai interpretuoti apklausas - kad tokie ar panašūs rezultatai bus per rinkimus - yra klaidinga.“Romo Jurgaičio nuotrauka
Ainė Ramonaitė: "Tiesiogiai interpretuoti apklausas - kad tokie ar panašūs rezultatai bus per rinkimus - yra klaidinga.“Romo Jurgaičio nuotrauka

Kaip minėta, interpretuojant per apklausas gautus duomenis vertinama partijų elektorato laikysena. Pavyzdžiui, mokslininkai yra fiksavę, kad TS-LKD elektoratas yra lojaliausias ir itin noriai eina balsuoti. Priešingybė – Darbo partijos (DP) bei „Tvarkos ir teisingumo“ (TT) rinkėjai, jie yra gana pasyvūs. Nors apklausiami pamini, kad palaiko šias partijas, balsavimo dieną prie urnų taip ir nepasirodo.

Kaip atsiranda „burbulas“

Kodėl kelerius rinkimus iš eilės apklausose LSDP reitingas buvo toks išpūstas? Anot A. Ramonaitės, taip atsitinka todėl, kad apklaustieji kartais pateikia „socialiai priimtiną atsakymą“. „Jie, pavyzdžiui, įvardija LSDP, bet kai ateina laikas balsuoti, renkasi kitą partiją. Pavyzdžiui, „valstiečius“ ar kitas centro kairiųjų partijas. Apklausose atspindimus LSDP reitingus dar gali veikti amžiaus efektas, jų elektorato socialinė sudėtis. Tai vyresnio amžiaus žmonės, pensininkai. Juos lengviau rasti namie, tokiems žmonėms smagu su kuo nors pabendrauti, tad jie, spėju, geriau reprezentuojami apklausose“, – sakė politologė.

V. Gaidžio teigimu, LSDP atveju kiek didesnį reitingą galėjo lemti ir tai, kad rugsėjo mėnesį pateiktoje „Vilmorus“ apklausos anketoje partijos buvo išrikiuotos pagal rinkimų numerius, tad socialdemokratai buvo įrašyti pirmi. Be to, LSDP rinkėjai – irgi ne patys drausmingiausi.

Galbūt reikėtų tobulinti apklausų metodologiją ir, pavyzdžiui, apklausti ne kiek daugiau kaip 1 tūkst., o 2 tūkst. žmonių? Tokie svarstymai, anot V. Gaidžio, turi pagrindo, didesnė imtis mažintų galimas paklaidas. Tačiau tam, jo teigimu, reikalingi tam tikri ištekliai, o jų nėra. Apklausų kokybę lemia pinigai, o kol kas už tikslesnes ir detalesnes apklausas daugiau mokėti nelinkstama.

Kaip pažymėjo A. Ramonaitė, sociologinių apklausų kaina Lietuvoje, palyginti su Vakarų šalimis, yra maža. „Kai kurios bendrovės laiko mažas kainas, nes pralaimėtų konkurencinėje kovoje. O kai kuriomis negalima ir pasitikėti. Kartais neįmanoma suvokti, kaip už tokią mažą kainą įmanoma atlikti apklausą. Kai suskaičiuoji, kiek respondentų apklausta, žinai, kiek laiko visam tam reikia: surasti, suvesti duomenis, juos patikrinti. Kai išlaidos labai mažos, kartais kyla nerimas, ar tokiu atveju gali būti kokybė?“ – svarstė ji.

Vytauto Didžiojo universiteto profesoriaus Mindaugo Jurkyno manymu, sociologinės apklausos ir prognozės gerai atspindėjo vyraujančias tendencijas. Prieš rinkimus darytos paskutinės apklausos rodė, kad priekyje išsirikiavo trys partijos: LSDP, TS-LKD ir LVŽS. „Nei kaltinu, nei liūdžiu, nei nusiviliu, kad sociologai tiksliai neatspėjo rinkimų rezultatų. Balsuoja žmonės, yra emocinių motyvų, apklausos ne viską „padengia“. Jos apibrėžia tendencijas ir gaires“, – reziumavo politologas.

Seimo rinkimai 2012

Prognozės

2012 metų rugsėjį „Lietuvos ryto“ užsakymu „Vilmorus“ atlikta visuomenės nuomonės apklausa: 1. LSDP – 23,4 proc.; 2. DP – 21,1 proc.; 3. TT – 13,9 proc.; 4. TS-LKD – 12,3 proc.; 5. „Drąsos kelias“ – 6,5 proc.; 6. LS – 5,3 procento.

2012 metų rugsėjį portalo delfi.lt užsakymu „Spinter tyrimų“ atlikta apklausa: 1. LSDP – 16,3 proc.; 2. DP – 14,5 proc.; 3. TT – 9,5 proc.; 4. TS-LKD – 7,6 proc.; 5. LS – 4,8 proc.; 6. A. Zuoko sąjunga „Taip“ – 3,7 proc.; 7. „Drąsos kelias“ – 3,7 proc.; 8. LVŽS – 2,3 proc.; 9. Liberalų ir centro sąjunga – 2,2 proc.; 10. LLRA – 1,9 procento.

Rezultatai

Daugiamandatėje apygardoje: 1. DP – 19,8 proc.; 2. LSDP – 18,4 proc.; 3.TS– LKD – 15 proc.; 4. LS – 8,6 proc.; 5. „Drąsos kelias“ – 8 proc.; 6. TT – 7,3 proc.; 7. LLRA – 5,8 procento.

Seimo rinkimai 2016

Prognozės

2016 metų rugsėjį „Lietuvos ryto“ užsakymu „Vilmorus“ atlikta visuomenės nuomonės apklausa: 1. LSDP – 16 proc.; 2. LVŽS – 12,6 proc.; 3. TS-LKD – 9,2 proc.; 4. DP – 5,1 proc.; 5. LS – 2,7 proc.; 6. TT – 4,8 proc., 7. Antikorupcinė N. Puteikio ir K. Krivicko koalicija – 4,7 proc., 8. LLRA-KŠS – 2 procentai.

2016 metų rugsėjį portalo delfi.lt užsakymu „Spinter tyrimų“ atlikta apklausa: 1. LSDP – 15,6 proc.; 2. LVŽS – 14 proc., 3. TS-LKD – 13,7 proc.; 4. DP – 5,2 proc.; 5. LS – 5 proc.; 6. TT – 4,9 proc.; 7. Antikorupcinė N. Puteikio ir K. Krivicko koalicija – 4,6 proc.; 8. LLRA-KŠS – 4,2 procento.

Rezultatai

Daugiamandatėje apygardoje: 1. TS-LKD – 21,70 proc.; 2. LVŽS – 21,53 proc.; 3. LSDP – 14,42 proc.; 4. LS – 9,06 proc.; 5. LLRA-KŠS – 5,48 proc.; 6. Antikorupcinė N. Puteikio ir K. Krivicko koalicija – 6,06 proc.; 7. TT – 5,33 proc.; 8. DP – 4,68 procento.

DALINTIS
ŽYMĖS
_
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaKomentaraiKonkursaiReklama
Kultūra ir žmonėsLietuvaMokslas ir ITPasaulisReklaminiai priedai
Rinkimų maratonasSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
Trasa#AUGULIETUVOJE#LEGENDOS#SIGNATARŲDNRPrivatumo politika
#ŠIMTMEČIOINOVACIJOSKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"