Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Kultūra ir žmonėsGamta ir augintiniaiŠeima ir sveikataMokslas ir ITSportasŠvietimasTrasaĮdomybėsRinkimų maratonas
LIETUVA

Ramūnas Karbauskis ir Saulius Skvernelis – kas lyderis 

2017 sausio 26 d. 06:00
Nors šiuo metu Ramūnas Karbauskis ir turi nemažos dalies LVŽS frakcijos palaikymą, į santūriau besielgiantį Saulių Skvernelį gręžiasi vis daugiau „valstiečių“.
Nors šiuo metu Ramūnas Karbauskis ir turi nemažos dalies LVŽS frakcijos palaikymą, į santūriau besielgiantį Saulių Skvernelį gręžiasi vis daugiau „valstiečių“.
Alinos Ožič (LŽ) nuotrauka

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungą (LVŽS) supurtęs skandalas, viręs aplink šios partijos vadovą Ramūną Karbauskį ir jo pavaduotoją Gretą Kildišienę, dar labiau sustiprino premjero Sauliaus Skvernelio, nevengusio išsakyti kritiškos nuomonės dėl susidariusios padėties, pozicijas. „Ne S. Skvernelis yra R. Karbauskio šešėlyje, bet pats R. Karbauskis ir visa LVŽS tampa S. Skvernelio šešėliu“, – šią situaciją apibūdino politologas Lauras Bielinis.

Po skandalingo G. Kildišienės pasitraukimo iš Seimo bei jį palydėjusio viešo LVŽS vadovo R. Karbauskio pareiškimo, esą pastarųjų savaičių įvykiai buvo „pirmas rimtesnis bandymas griauti valdžią, kurią išrinko žmonės“, premjero S. Skvernelio išsakyta pozicija, kad „valstiečiams“ nereikėtų leistis į kraštutinius vertinimus, sukėlė diskusijų apie jo galimybes perimti lyderystę partijoje.

„S. Skvernelis gali norėti tapti partijos lyderiu, bet nemanau, kad tai vyksta jau dabar. Jeigu apskritai S. Skvernelis turėjo tokių sumanymų, manau, kad jie buvo ilgalaikiai, o ne orientuoti į artimiausias kelias savaites ar kelis valdymo mėnesius. Todėl visi dabartiniai įvykiai gal ir padeda tiems ilgalaikiams tikslams, bet nemanau, kad jau dabar vyksta R. Karbauskio vertimas“, – sakė portalo Lrt.lt vyriausiasis redaktorius Vladimiras Laučius.

„Lietuvos žinių“ šaltinių teigimu, nors šiuo metu R. Karbauskis ir turi nemažos dalies parlamentinės LVŽS frakcijos palaikymą, į santūriau besielgiantį S. Skvernelį gręžiasi vis daugiau „valstiečių“.

„Pastarieji R. Karbauskio arba jo aplinkos sprendimai, bandant bet kokia kaina išsaugoti G. Kildišienę Seime, vos nesibaigė LVŽS frakcijos skilimu. S. Skvernelis šiuo metu nepasiduoda emocijoms, komentuoja situaciją taip, tarsi būtų neutralus žmogus. Matyt, jis supranta, kad anksčiau ar vėliau R. Karbauskis pats „susimaus“. S. Skverneliui net nereikės nieko daryti“, – sakė nenorėjęs būti įvardytas Seimo LVŽS frakcijos narys.

Grėsė skilimu

Vakar LVŽS parlamentinė frakcija pirmą kartą po G. Kildišienės sprendimo trauktis iš Seimo susirinko aptarti susiklosčiusios situacijos. Po dvi valandas trukusio posėdžio R. Karbauskis žurnalistams pareiškė, esą frakcija vieninga kaip niekada. „Tokios vieningos frakcijos dar nesame turėję. Palaikymas Vyriausybei yra absoliutus, palaikymas Vyriausybės yra absoliutus. Tikrai labai stipriai dirbsime iki pavasario sesijos pradžios tam, kad pažadai, kurie buvo duoti rinkėjams, būtų įvykdyti. Ryžto yra labai daug. Ačiū už dėmesį“, – kalbėjo jis.

„Lietuvos žinių“ šaltinių LVŽS frakcijoje teigimu, absoliučios vienybės demonstravimo per posėdį nebuvo matyti. „R. Karbauskis visų atsiprašė dėl klaidų, kurias padarė, bet bendras fonas išliko toks pat, koks matomas ir viešojoje erdvėje. Trumpai posėdyje buvęs S. Skvernelis kalbėjo, kad frakcijai reikia nebijoti bendrauti su žiniasklaida, aiškinti savo pozicijos, tuo metu R. Karbauskis toliau laikėsi nuomonės, kad puolimas, kurio esą sulaukė „valstiečiai“, tęsis. Diskusija dėl to vyko, ir nepasakyčiau, kad labai rami“, – pasakojo dienraščio pašnekovas.

Anot jo, dalies LVŽS frakcijos narių apsisprendimą netylėti ir išsakyti savo nuomonę galėjo lemti kiek anksčiau, G. Kildišienei paskelbus apie traukimąsi iš Seimo, nuskambėjęs grupės „valstiečių“ sumanymas. Jie ėmėsi inicijuoti parašų rinkimą, kad ši jauna politikė pakeistų nuomonę ir nesitrauktų. Sumanymas esą buvo grindžiamas argumentu, kad jeigu frakcija neapgins G. Kildišienės, „puolančios jėgos“ išgaudys visus po vieną.

„Tam pavyko užkirsti kelią, kitaip situacija galėjo grėsti frakcijos skilimu“, – neslėpė „Lietuvos žinių“ pašnekovas.

Kai kurie kalbinti LVŽS atstovai įtarė, kad iniciatyva svetimomis rankomis apginti G. Kildišienę galėjo atsklisti iš paties R. Karbauskio arba jo artimiausios aplinkos. „Jie pabandė patyrinėti situaciją, galbūt manė, kad patys likdami nuošalyje galės įgyvendinti tokį sumanymą, bet gavo gana griežtą atkirtį“, – tikino „valstiečių“ atstovas.

Konfliktams galimybių buvo

Vykusio skandalo fone S. Skvernelis, „Lietuvos žinių“ kalbintų „valstiečių“ teigimu, sugebėjo išlikti santūrus ir komentuoti situaciją taip, tarsi nebūtų susijęs su LVŽS frakcija, kurios narys yra. „Atvirų jo susikirtimų su R. Karbauskiu, nuomonių išsiskyrimo Seime neteko matyti“, – aiškino jie.

LVŽS atstovai neslėpė, kad situacijų, kai S. Skvernelis, bendraudamas su R. Karbauskiu, turėjo progų parodyti emocijas ar net įsivelti į atvirą konfliktą jau buvo per rinkimų kampaniją. Esą R. Karbauskis jau tada nevengdavo aštriai ir kategoriškai ginčyti neretai racionalius S. Skvernelio siūlymus, darydavo tai girdint kitiems LVŽS atstovams, tačiau būsimasis premjeras nutylėdavo. „Susidaro įspūdis, kad S. Skvernelis yra racionaliai numatęs daug ėjimų į priekį ir žino, iki kurio momento turi kentėti arba leistis į kompromisus. Jis išnaudos palankią progą, juolab kad R. Karbauskis yra karštakošis“, – dėstė „valstiečiai“.

Vis dėlto, jų teigimu, pačios LVŽS viduje dar nebuvo tokio sukrėtimo, kuris galėtų visus išjudinti ir priversti rinktis vieną ar kitą lyderį, tad kol kas S. Skverneliui esą nepalanku veltis į atvirus konfliktus su R. Karbauskiu. „Balsą parodyti galima, kai tu nori perimti valdžią ar įtaką. Jeigu S. Skvernelis dabar kels balsą, atrodys, kad jis gviešiasi nustumti R. Karbauskį – tokiu atveju gali sulaukti dalies LVŽS frakcijos narių pasipriešinimo. O jeigu jis toliau laikysis solidžiai, ypač jei R. Karbauskis įsivels į naujus konfliktus, jam valdžia įkris į rankas pati“, – tikino pašnekovai.

Kuria įvaizdį

Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) profesoriaus L. Bielinio manymu, šiuo metu S. Skvernelis žaidžia subtilų žaidimą, pozicionuodamas save kaip objektyvų ir kritišką politiką tiek opozicijos, tiek jį delegavusios partijos atžvilgiu. „Taip S. Skvernelis užsitikrina, kad jį – teisingą ir kritišką tiek saviems, tiek svetimiems – ypač palaikys viešoji nuomonė. Be to, nepamirškime, kaip jis atėjo į politiką. Į LVŽS jis atėjo ne kaip šios partijos narys, bet kaip tas, kuris atnešė jiems reitingus, suteikė pagreitį. S. Skvernelis žino asmeninį indėlį bei supranta turintis politinį svorį. Dėl šios priežasties santykį su partija jam reikia konstruoti taip, kad pats nebūtų siejamas su „valstiečių“ problemomis“, – pažymėjo politologas.

R. Karbauskiui, kaip sakė L. Bielinis, šiuo metu naudingiausia būtų „tiesiog kentėti ir per daug nesiginčyti“. „Premjerui dabar nieko nereikštų dar griežčiau pasakyti žodį partijos atžvilgiu, įvertinti jos atstovų profesionalumo stygių veikiant Seime, ir nežinau, kuo tai pasibaigtų. Jeigu jau kalbėsime, kas nuo ko priklauso, tai šiandien S. Skvernelis yra daug naudingesnėje ir patogesnėje pozicijoje negu R. Karbauskis“, – teigė jis.

Portalo Lrt.lt vadovo V. Laučiaus manymu, šiuo metu pretenduoti į R. Karbauskio vietą S. Skverneliui būtų neparanku. „Dabar toks veiksmas parodytų LVŽS kaip silpną, nepasirengusią valdyti, klimpstančią skandaluose, kuriuose žlunga jų pagrindiniai lyderiai, ir skylančią partiją. Tai suduotų smūgį, galbūt netiesiogiai ir ne tokį didelį, bet ir pačiam S. Skverneliui bei jo šalininkams. Manau, kurį laiką jiems reikėtų stengtis išlaikyti stabilumą bei rimtį ir tik vėliau, galbūt artėjant kadencijos viduriui, galėtų būti rimtesnių permainų, jeigu S. Skvernelis iš tikrųjų norėtų pakeisti R. Karbauskį“, – sakė apžvalgininkas.

Vis dėlto, jo teigimu, kol kas neaišku, ar S. Skvernelis iš tiesų norėtų pretenduoti į LVŽS lyderius. „Jo planai gali būti visai kiti – galbūt jis ketina dalyvauti prezidento rinkimuose, o gal apskritai planuoja išvažiuoti į Europos Parlamentą, nes 2019 metais bus rinkimai. Galbūt jam net visai naudinga, kad R. Karbauskis toliau būtų partijos vadovas, valdytų Seimo frakcijos reikalus, bet būtų kiek nusilpęs, šiek tiek blogiau atrodytų ir taip paryškintų kontrastą tarp puikaus S. Skvernelio ir toli gražu ne tokio puikaus ir jau politiškai sužeisto R. Karbauskio“, – svarstė V. Laučius.

GOOGLE rekomenduoja
DALINTIS
ŽYMĖS
_
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaKomentaraiKonkursaiReklama
Kultūra ir žmonėsLietuvaMokslas ir ITPasaulisReklaminiai priedai
Rinkimų maratonasSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaPrivatumo politika
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"