Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Kultūra ir žmonėsGamta ir augintiniaiŠeima ir sveikataMokslas ir ITSportasŠvietimasTrasaĮdomybėsRinkimų maratonas
LIETUVA

R.Ačas: sprendimas buvo nelengvas, bet būtinas 

2013 vasario 26 d. 15:35
Parlamentaras R.Ačas: "Rinkimų į Seimą rezultatai parodė kur veda autoritarinis partijos valdymas. Gavome vos 8 proc. balsų!" / Romo Jurgaičio nuotrauka
Parlamentaras R.Ačas: "Rinkimų į Seimą rezultatai parodė kur veda autoritarinis partijos valdymas. Gavome vos 8 proc. balsų!" / Romo Jurgaičio nuotrauka

Jau antrą savaitę viešojoje erdvėje netyla žinia apie dviejų partijų susijungimą. Daug emocijų ir labai skirtingų vertinimų sulaukusios “tuoktuvės' šį savaitgalį buvo praktiškai įteisintos - partijos Tvarka ir teisingumas bei Darbo partijos tarybos priėmė sprendimą jungtuves kelti šių metų balandį.

Iš pradžių atrodė, kad apie “tuoktuves” prabilusiems abiejų partijų vedliams sekasi kaip sviestu patepta. Tačiau praėjus keletui dienų po naujienos apie susijungimą, partijos Tvarka ir teisingumas pirmininkas Rolandas Paksas gavo pirmą kirtį.

Vienas ištikimiausių jo komandos narių, parlamentaras ir partijos Raseinių skyriaus vadovas Remigijus Ačas viešame pranešime rėžė iš peties: R.Paksas partijoje įvedė diktatūrą, apsistatė paklusniais vykdytojais ir dėl pirmininko karūnos išdavė tūkstančius partiečių. R.Ačo teigimu, apie šį rengiamą planą nesiteikta informuoti vieno didžiausių partijos Tvarka ir teisingumas Raseinių skyriaus.

Tai, kad jungimasis buvo rezgamas slapta, patvirtino ir kitas parlamentaras, R.Pakso pavaduotojas Remigijus Žemaitaitis. Ši žinia tapo naujiena ir Seimo nariams “darbiečiams” Vytautui Gapšiui bei Dangutei Mikutienei.

Apie Darbo partijos ir partijos Tvarka ir teisingumas jungimosi planus - pokalbis su Remigijumi Aču.

- Pasirodžius žinioms apie partijų jungtuves, padarėte pareiškimą, kuris, regis, sukėlė dar daugiau kalbų nei pačios jungtuvės. Kodėl?

- Esu šioje partijoje nuo pat jos įkūrimo. Lygiai prieš vienuolika metų mes, aštuoniolika partijos steigėjų, formavome savo politinės krypties vertybes, kvietėme žmones, kūrėme ir plėtojome partiją. Buvome kartu pakilime ir išgyvenome nuosmukį, žmonių patyčias. Daugelis tada neatlaikė, pasitraukė... Mes ištvėrėme.

Todėl dabar kažkas turėjo mūsų partijos pirmininkui bent jau išsakyti tiesą. Aš pasakiau tai, ką daugelis galvoja, nešiojasi savyje, bet nedrįsta pasakyti. Padariau viską, ką galėjau. Deja, nepavyko sulaikyti. Bet mano sąžinė švari. Tiek prieš R.Paksą, tiek prieš kitus partijos narius.

Esu įsitikinęs, kad be šio pareiškimo nebūtų kilę net diskusijų. Nes jau buvo visiems pasakyta, kad yra nutarta jungtis ir "nėra čia ko šakotis". Ir tokias nuostatas labai gerai parodė J.Imbraso reakcija - jis, manydamas, kad viskas eina kaip sviestu patepta, pamatęs mano pareiškimą, nebesulaikė emocijų.

- Manote turįs teisę priešintis?

-  Manau, kad turiu, ir partijos pirmininkas R.Paksas tai puikiai žino. Buvome artimi bedražygiai, bičiuliai, kolegos, draugai... Buvau šalia po Prezidentūros skandalo kai daugelis sprūdo lauk ir kuo toliau. Nepalikau nei pirmininko, nei partijos, nors ir man pačiam nebuvo lengva: netekau darbo, žmona - taip pat. Nors dirbo privačiame sektoriuje ir nieko bendra neturėjo su politika. Buvome "laužomi" ir skaudinami. Patyrėme didelę neteisybę, bet viską įveikėme ir išgyvenome. Ir svarbiausia - vienas kito nepardavėme.

Beje, dar 2012 m. vasarą, R.Paksui gydantis Austrijoje, kai kuriems jo pavaduotojams buvo kilusios mintys, kad 2012 m. rudenį, per kongresą, keisti partijos pirmininką. Siūlė ir man  prisidėti prie "perversmo". Tada aš turbūt vienintelis apie tai informavau R.Paksą, tarėmės ką daryti. Tad nėra ko dabartinei partijos vadovybei vaidinti, kad viskas gerai ir kad partija - kaip kumštis...

- Bet Jūsų pareiškimas buvo gana aštrus. Ar žinant, tai, ką dabar pasakėte, moralu sakyti, kad R.Paksas priėjo liepto galą?

- Nemoralu yra meluoti. Aš pasakiau tiesą.

Rinkimų į Seimą rezultatai parodė kur veda autoritarinis partijos valdymas. Gavome vos 8 proc. balsų! Taigi, kad ir kaip skaudu būtų pripažinti partijos pirmininkui, priėjome liepto galą - balansuojame ant išlikimo ribos.

Pastarosiomis dienomis R.Paksas daug kalbėjo apie “naują kokybę, naują programą, naują idėją, naujus lyderius, naujas vertybes, naują ėjimą į priekį”. Iš viso to pasisakymo aiškus tik lyderis, o - kokia ta nauja kokybė? Kokia idėja? Kokios naujos vertybės?

Man partijos kokybė prasideda ne nuo partijos narių skaičiaus didinimo, o nuo moralės dalykų. Partijoje Tvarka ir Teisingumas kažkada buvo išties labai daug geros moralės pavyzdžių ir tai man buvo be galo svarbu. Ekonomika, socialinė politika, vidaus reikalai ir kt. juk pirmiausia prasideda nuo moralės. Jeigu būtume iškėlę teisingumo, principingumo ir moralės vėliavą, tuomet patys su savo partija būtume galėję eiti į priekį, be jungtuvių ir be Darbo partijos pagalbos.

- O gal, kaip sako R.Paksas, čia prasiveržė Jūsų pavydas ir apmaudžios nuoskaudos?

- Jis taip mėgina apgauti pats save ir viešai apsiginti. Ko pavydėti? Baudžiamosios bylos girnų ir pasekmių? Skandalų dėl rinkimų? Už paklusnumą, bet ne už kompetenciją dalijamų postų? Atleiskit, šioje situacijoje neturiu ko pavydėti.

- Kaip ir minėjote, po Jūsų pareiškimo gana aštriai sureagavo europarlamentaras Juozas Imbrasas, pareiškęs, kad Jūs pirma turėtumėt susitvarkyti Raseiniuose. Kaip vertinate tokius pareiškimus?

- Paprastai reakcija į kritiką - moralės atspindys. Tačiau ką turėjo galvoje apie Raseinius kalbėdamas J.Imbrasas, geriau būtų paklausti jo paties. Raseinių rajono skyrius - didžiausias partijos Tvarka ir teisingumas skyrius Lietuvoje. Tokio skyriaus neturi nė vienas didmiestis, net ir J.Imbraso "tėvonija" Vilnius. Ir didžiausią skyrių ne tik sunku suburti - dar sunkiau išlaikyti jo vientisumą, motyvuoti žmones.

Tas skatinimas “susitvarkyti Raseiniuose" manęs nežeidžia. Jis žeidžia visą mūsų skyrių, visus žmones, kurie iš visos širdies daro viską, kad partijos pavadinimo žodžiai “tvarka ir teisingumas” Raseiniuose virstų konkrečiais darbais.

Galbūt J.Imbrasas nepagalvojo apie tai prieš prabildamas. Tikiu, kad perskaitęs savo žodžius, susivoks. O jeigu turi garbės, gal ir pasitaisys, - atsiprašys savo partiečių Raseiniuose.

- Gal jūsų partijos kolegos pamiršo, kad partijos Tvarka ir teisingumas Raseinių skyrius didžiausias. Juk kitu atveju, būtų pasitarę...

-  Jei būtų pasitarę, nebūtų taip greitai susijungę - jungtuvės turbūt būtų nusikėlusios dar metams ar dviems. Kaip suprantu, to negali laukti nei R.Paksas, nei V.Uspaskichas.

Jungimasis išties nėra smerktinas dalykas, bet to negalima daryti “po kaldra”. Negalima naudoti žmonėmis, kurie tiki partija Tvarka ir teisingumu, kurie įdėjo daug darbo ir tiek metų toje partijoje buvo.

Kita vertus, istorija žino ne vieną pavyzdį, kuomet slaptumas buvo naudojamas tam, kad pavyktų "prastumti" idėją ar projektą, nes buvo baiminamasi, kad viešai to padaryti nepavyks...

- Po jūsų pareiškimo vieną dieną pasklido kalbos, kad Seime prisijungsite prie Socialdemokratų frakcijos. Kitą dieną pradėta kalbėti, kad jūs prašotės į Liberalų sąjūdžio frakciją. Tai netiesiogiai patvirtino ir liberalų lyderis Eligijus Masiulis. Kada keisite partiją?

- Įdomūs gandai. O kad jie pasirodė viešai, tik byloja, jog kažkam stipriai užmyniau ant nuospaudos ir sugadinau kruopščiai surežisuotą jungimosi spektaklį.

Neslėpsiu, kad esu bendravęs su E.Masiuliu apie galimybę bendradarbiauti. Bet tokie pokalbiai nuolat vyksta - parlamentas tam yra yra, kad politikai kalbėtųsi, planuotų, derintų interesus. Nes kitaip iš vis būtų neįmanoma dirbti.

Taigi ir tąkart su E.Masiuliu kalbėjome, jog būtina bendradarbiauti mūsų partijų skyriams, kad sustiprinti pozicijas Raseiniuose. Nes šiame krašte reikia vieningų jėgų tam, kad kovoti su socdemais, kurie jau valdė rajoną ir ganėtinai jį "nuvaldė". Mano pokalbiai dėl Raseinių kažkam labai pravertė darant iš manęs "išdaviką". Nieko keisto, tokios jau tos lietuviškos politikos technologijos.

O dėl perėjimo į kitą partiją... Nesu iš tų, kurie blaškosi, jei kažkas nepatinka. Tačiau sprendimą jau turiu - neliks partijos Tvarka ir teisingumas, neliks ir manęs naujame darinyje. Aš pats spręsiu, kur man būti, neleisiu, kad už mane spręstų kiti. Neleisiu, kad iš manęs, “tvarkiečio", kažkas sąmoningai padarytų “darbietį" ar kažkokios visiškai neaiškios pakraipos “mišrūną". Žinau savo politines pažiūras, savo rinkėjams esu jas aiškiai deklaravęs ir būsiu su tais, kurie laikosi tokių pat pažiūrų. Taip pat ne kartą esu sakęs, kad esu dešinysis. Tad ir socdemais man nepakeliui.

Manau, kad tokių kaip aš yra ne vienas. Tik kai kurie partijos Tvarka ir teisingumas nariai apie tai mąsto tyliai, per daug nesiviešindami. Dar dalis - ar likti partijoje - ketina spręsti po susijungimo.

- O kaip su dabar su Raseinių skyriumi? Kokiai partijai priklausys žmonės? Be to, juk Raseiniuose Tvarka ir Teisingumas su partneriais sudaro valdančiąją koaliciją savivaldybėje, o Darbo partija dirba opozicijoje...

- Partijos skyriaus nariai - laisvi žmonės, kiekvienas iš jų rinksis pagal savo įsitikinimus ir požiūrį. Žinau, kad skyriuje jungtuvėmis yra nepatenkintų daug žmonių ir jau dabar akivaizdu, kad tokie veiksmai sugriaus ilgametį darbą rajone...

Tačiau neskubu dramatizuoti. Manau, kad rasime teisingiausią sprendimą ir, svarbiausia, nenuvilsime rajono žmonių, savivaldos rinkimuose balsavusius už mus. Juk savivaldos rinkimuose žmonės balsuoja už rajono lyderius, partijos vadovai jiems toli ir poveikio rajono gerovei nedaro. Sėsime kalbėtis su žmonėmis. Išklausysime jų požiūrį ir lūkesčius. Gal kažkas pajus trauką naujam partijų dariniui, gal norės atsiriboti. Skubotų sprendimų būti negali. Nes šiandieniniai sprendimai - tai rytojaus rajono ir šalies gyvenimas.

DALINTIS
ŽYMĖS
_
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaKomentaraiKonkursaiReklama
Kultūra ir žmonėsLietuvaMokslas ir ITPasaulisReklaminiai priedai
Rinkimų maratonasSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
Trasa#AUGULIETUVOJE#LEGENDOS#SIGNATARŲDNRPrivatumo politika
#ŠIMTMEČIOINOVACIJOSKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"