Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Kultūra ir žmonėsGamta ir augintiniaiŠeima ir sveikataMokslas ir ITSportasŠvietimasTrasaĮdomybėsRinkimų maratonas
LIETUVA

PSO ekspertų pėdsakais: jie realūs ar išgalvoti? 

2017 birželio 26 d. 12:28
Samanės varymo fabrikėlis
Samanės varymo fabrikėlis
Romo Jurgaičio (LŽ) nuotrauka

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) susiieškoti ekspertai, kurie teikė informaciją apie nelegalaus alkoholio suvartojimą Lietuvoje, saugomi po devyniais užraktais. Kaip sakė PSO atstovybės Lietuvoje vadovė Ingrida Zurlytė, jeigu dabartinis sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga nebūtų prasitaręs apie bendradarbiavimą su PSO, nebūtų nė mažiausios galimybės tai išsiaiškinti.

Gavo vardinį kvietimą

LSMU Sveikatos tyrimų instituto laikinasis vadovas dr. Mindaugas Štelemėkas „Lietuvos sveikatai“ prisipažino irgi teikęs duomenis apie neapskaityto alkoholio suvartojimą Pasaulio sveikatos organizacijai.

„Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento užsakymu buvo atlikta studija, kiek Lietuvoje galėtų būti neapskaityto alkoholio, atsižvelgiant į lėtines kepenų ligas ir cirozes. Statistiniais metodais galima išskaičiuoti, kiek neapskaityto alkoholio bus, jeigu Lietuvoje turime tam tikrą legalų jo suvartojimą ir tam tikras pasekmes sveikatai. Tai buvo pirmas ir kol kas vienintelis bandymas tokį metodą pritaikyti. Pasirodo, du tūkstančiai šešioliktais metais mūsų tyrimo rezultatą Pasaulio sveikatos organizacija panaudojo paskutiniuose skaičiavimuose“, – pasakoja mokslininkas.

Prie Sveikatos tyrimų instituto atliktos studijos dirbo M.Štelemėkas ir statistikė Edita Šakytė. Tuo metu institutui vadovavo dabartinis sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga, bet jis, kaip tikina M.Štelemėkas, prie šio tyrimo neprisidėjo. Kas buvo kiti ekspertai, jis tikina nežinantis. „Aš gavau vardinį kvietimą“, – aiškina M.Štelemėkas, pridurdamas, jog teikiant informaciją PSO jam nereikėjo gauti leidimo iš tuometinio vadovo.

Anot PSO atstovybės Lietuvoje vadovės Ingridos Zurlytės, nėra jokių galimybių tai sužinoti, nebent vadinamieji ekspertai patys prisipažintų apie bendradarbiavimą su PSO.

„Ekspertų pavardžių sužinoti negalima, nes apklausoje yra nustatytos taisyklės, kad pavardės lieka anonimiškos ir yra etiniai įsipareigojimai tų, kurie atlieka apklausas“, – sako PSO atstovybės Lietuvoje vadovė Ingrida Zurlytė.

Anketos nesureikšmino

LSMU Sveikatos tyrimų instituto laikinasis vadovas M.Štelemėkas nenustebo sulaukęs tokio išskirtinio Pasaulio sveikatos organizacijos dėmesio. Kaip pasakoja, tuo metu jis jau buvo apsigynęs daktaro disertaciją iš alkoholio žalos sveikatai ir važinėdavo į tarptautines konferencijas, kur ir galėjo būti pastebėtas PSO atstovų.

„Tiesiog gavau anketą, kur įrašytas teiginys: mūsų skaičiavimais neapskaitytas alkoholis Lietuvoje galėtų būti toks ir toks. Toliau klausiama apie situaciją šalyje: ar viešojoje ir ekspertinėje erdvėje, politiniu lygmeniu alkoholis yra vertinamas kaip rimta problema? Buvo prašoma nurodyti, kaip respondentas – ekspertas – vertina savo atsakymų užtikrintumą“, – pasakoja LSMU Sveikatos tyrimų instituto laikinasis vadovas dr. Mindaugas Štelemėkas.

Anot jo, nebuvo aiškiai apibrėžiama, kokio svorio vėliau turės šis ekspertinis vertinimas.

„Tiesiog atsakingai ją užpildžiau ir nurodžiau mūsų vienintelį šaltinį – atliktą tyrimą apie neapskaitytą alkoholį. Paskui ilgą laiką buvo tylu, ramu ir išlindo tas faktas, kad jie, pasirodo, vieną iš kriterijų neapskaitytam alkoholiui vertinti panaudojo Sveikatos tyrimų instituto atlikto tyrimo rezultatą“, – sako M. Štelemėkas.

Sunaikinami identifikavimo duomenys?

„Atvykę Pasaulio sveikatos organizacijos skaičiuotojai kaip tik neakcentavo tų ekspertų ir buvo pasakyta labai aiškiai, kad du tūkstančiai šešioliktų metų Lietuvos duomenys apskritai buvo paskelbti nesiremiant jokiais ekspertais. Bet kita vertus, tie ekspertai yra visiškai nereikšmingi tuo, kad tai yra subjektyvus vertinimas. O antras dalykas, tai nėra priimama už gryną pinigą, nes ekspertų vertinimas dar turi atitikti logiką ir kitus duomenis. Man atrodo, kad šmėklų truputį vaikotės...“ – nesuprato Nacionalinės tabako ir alkoholio kontrolės koalicijos prezidentė Nijolė Goštautaitė-Midttun, kam iš vis reikia ieškoti tų penkių ekspertų.

Lietuvos neuromokslų asociacijos valdybos narė, gydytoja psichiatrė, psichoterapeutė, sveikatos psichologė N.Goštautaitė-Midttun buvo susitikusi su PSO ekspertais ir, kaip pati sako, išgirdo išsamius atsakymus į rūpimus klausimus. Iš atvykusių PSO atstovų ji sužinojo, kad ekspertų yra ieškoma įvairiose institucijose: iš universitetų, atskirai pasirenkami medicinos ekspertai, kurie yra ne universitetiniai, bet klinikiniai. Jų netgi buvo iš mokesčių inspekcijos ar pasienio tarnybų, kurios yra tiesiogiai susijusios su nelegalaus alkoholio patekimu ir gali turėti faktinės informacijos apie realią padėtį šalyje.

„Kai visi penki ekspertai pateikia savo vertinimus, išvedamas vidurkis, pateikiamos lentelės ir tuomet visi jie gauna kitų ekspertų įvertinimus. Tuomet klausiama: ar jūs nepakeistumėte savo pozicijos? Vis dėlto jūsų ar kolegų vertinimas yra artimesnis? Taip pat yra pateikiami visi šaltiniai, kuriais rėmėsi kiti ekspertai. Tai reiškia, kad iš karto išplečiama šaltinių bazė. Po to sumuojamas antrasis įvertinamas, imamas vidurkis ir tokiu būdu gaunamas apytikslis ekspertinio vertinimo rezultatas“, – bendrais bruožais procesą nupasakoja susitikime dalyvavusi koalicijos prezidentė.

Komentarai

Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininko pavaduotojas Remigijus Žemaitaitis:

– Prašėme atskleisti tų ekspertų pavardes. Bet jie yra kaip vėjas laukuose. Aš manau, kad atskleidus pavardes, paaiškėtų, jog tai yra išgalvoti arba nesantys ekspertai, arba tie, kurie nieko nedarė. Manau, kad dabar bandoma klastoti dokumentus, matyt, ir apklausas. Man keista, kad premjeras nieko nedaro, kad būtų reabilituotas valstybės vardas tarptautinėje arenoje. Premjeras ir valdančioji dauguma tarsi žiūri pro pirštus ir jiems visiškai neįdomu, o ministras toliau susirietęs į kumštį meluoja ir net nesugeba pasakyti, kas yra tie nepriklausomi ekspertai, kurie bendrai padarė išvadą ir Pasaulio sveikatos organizacija pateikė tokius duomenis.

Seimo Sveikatos reikalų komiteto narys Antanas Matulas:

– Labai smalsu, kas yra tie paslaptingi ekspertai. Man asmeniškai per penkias Seimo kadencijas pirmas atvejis, kada vienas ar kitas asmuo šmeiždamas valstybę ir teikdamas, mano manymu, tendencingus duomenis bando prasibraukti į politiką ir siekti asmeninių tikslų. PSO principas yra ne visai logiškas, kada nelegalaus alkoholio prekyba nustatinėjama remiantis kelių ekspertų nuomone. Kaip paaiškėja, kai kurie ekspertai tiesiog dirbdami mokslinį darbą ir atlikdami tyrimus buvo įsteigę privačias įmones ir už pakankamai didelius pinigus važinėjo ir skaitė paskaitas bei turėjo didelės finansinės naudos. Kai kurie jų iš to gyveno.

Seimo Sveikatos reikalų komiteto Sveikatos tausojimo ir stiprinimo reikalų pakomitečio pirmininkas Algimantas Kirkutis:

– Dabartinę situaciją vertinu blogai. Aš, būdamas Sveikatos tausojimo ir stiprinimo reikalų pakomitečio pirmininkas, turėčiau žinoti apie profesorius, kurie vyksta į tarptautines konferencijas, koks yra jų bendravimas su Pasaulio sveikatos organizacija. Juk Seimas taip pat yra sveikatos politikos dalyvis ir organizatorius. Jeigu mes neturime informacijos, vertinu tai labai blogai. Kaip galime priimti sprendimus, jeigu nesame visiškai informuojami!

Tarp kitko

Praėjusią savaitę Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė Agnė Širinskienė kreipėsi į Etikos ir procedūrų komisiją, prašydama įvertinti Seimo nario Remigijaus Žemaitaičio elgesį ir jį įspėti gerbti tiek Lietuvos Respublikos Seimo, tiek ir tarptautinių organizacijų, kurių dalyvė yra Lietuvos Respublika, reputaciją ir autoritetą.

Seimo narės A.Širinskienės teigimu, savo pasisakymais Seimo narys R.Žemaitaitis sąmoningai sumenkino PSO statusą, indėlį ir pastangas tarptautinės sveikatos srityje bei Jungtinių Tautų Organizacijos autoritetą. Tokį Seimo nariui nederamą elgesį dar labiau apsunkina ta aplinkybė, kad Seimo narys R.Žemaitaitis Lietuvos Respublikos Seime užima Sveikatos reikalų komiteto pirmininko pavaduotojo pareigas t. y. jo politinė atsakomybė susijusi su sveikatos politika, kurią vykdydama Lietuva yra prisiėmusi tarptautinius įsipareigojimus bei yra aktyvi PSO narė.

„Tikiuosi, kad mano pavaduotojas R.Žemaitaitis savyje ras jėgų pasielgti garbingai ir atsiprašys Pasaulio sveikatos organizacijos dėl savo neapdairaus ir neatsakingo elgesio. Apmaudu, kai visiškai nesuvokdami PSO vaidmens Jungtinių Tautų Organizacijoje neatsakingi Lietuvos politikai padaro tokius pareiškimus, kuriuos gali tikėtis išgirsti nebent iš Rusijos ar Sirijos parlamentarų“, – teigia Seimo narė A.Širinskienė.

GOOGLE rekomenduoja
DALINTIS
ŽYMĖS
_
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaKomentaraiKonkursaiReklama
Kultūra ir žmonėsLietuvaMokslas ir ITPasaulisReklaminiai priedai
Rinkimų maratonasSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaPrivatumo politika
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"