Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Kultūra ir žmonėsGamta ir augintiniaiŠeima ir sveikataMokslas ir ITSportasŠvietimasTrasaĮdomybėsRinkimų maratonas
LIETUVA

Propagandinės baimės stabdo rusų keliones 

2014 lapkričio 26 d. 06:00
Šįmet Rusijos piliečių susidomėjimas Naujųjų metų sutikimu Vilniuje ar kituose Lietuvos miestuose labai vangus.
Šįmet Rusijos piliečių susidomėjimas Naujųjų metų sutikimu Vilniuje ar kituose Lietuvos miestuose labai vangus.
Romo Jurgaičio (LŽ) nuotrauka

Šmeižto lavina, pilama Kremliaus propagandininkų, duoda vaisių: turistų iš Rusijos, norinčių sutikti Naujuosius metus Vilniuje ar pakeliauti po Lietuvą, akivaizdžiai sumažėjo. Rusiškuose keliautojų forumuose ne tik diskutuojama, ar Lietuvoje jiems būtų saugu, bet ir skamba raginimai atsisakyti išvykų į „aršiai Rusiją puolančią“ šalį.

Įmonės „Lietuvos geležinkeliai“ duomenimis, keleivių, vykstančių tarp Vilniaus ir Maskvos bei tarp Vilniaus ir Sankt Peterburgo, srautas pastaruoju metu sumažėjo apie 30 procentų. Panašiai skaičiuoja Lietuvos viešbučių ir restoranų asociacijos prezidentė Evalda Šiškauskienė: prieššventiniu laikotarpiu ankstesniais metais rusai jau būdavo rezervavę beveik visas galimas iškilmių vietas, o šįmet susidomėjimas Naujųjų metų sutikimu Vilniuje ar kituose Lietuvos miestuose labai vangus.

„Įtakos šiai situacijai turi didelė Rusijos rublio devalvacija - žmonėms nebelieka pinigų kelionėms. Be to, manau, jau pradeda veikti ir visas tas šmeižtas, kuris Rusijoje pilamas ant Lietuvos. Žmonės skambina, klausia, ar tikrai Lietuvoje galima saugiai eiti į restoranus, ar jų neprimuš, neužsipuls. Nerimas pasėtas. Tie, kurie į Lietuvą važiuoja dažniau, žino, kaip yra iš tikrųjų, ir nelabai tiki pikta propaganda, bet prisivilioti naujų turistų - daug sudėtingiau“, - neslėpė E. Šiškauskienė.

Ar saugu Lietuvoje?

„Prašau atsiliepti tuos, kurie pastaruoju metu su kelionių agentūromis vykote į Lietuvą - koks dabar pabaltijiečių požiūris į rusus? Norėčiau Naujuosius sutikti Lietuvoje, bet kelionių agentūroje pasakė, kad dėl įvykių Ukrainoje požiūris akivaizdžiai pasikeitė į bloga“, - forume tourtrans.ru teiraujasi jauna rusė.

Į jos klausimą netrukus sureaguoja dalyvė, pasivadinusi „Nata2007“. „O ką - ar tas požiūris kada nors buvo palankus? Kažkodėl nieko panašaus neprisimenu“, - rėžia ji.

Diskusijų forume auto.ru narys Uxogorlonos pasakoja besirengiantis pirmajai kelionei automobiliu į Lietuvą. „Rusijos ir Ukrainos įvykių kontekste prisiskaičiau, kad Baltijos šalys Rusijos veiksmams, švelniai kalbant, nepritaria. Norėčiau sužinoti, kiek ši įtampa jaučiama bendraujant su žmonėmis? Ar nepaleis akmens į mašiną su rusiškais numeriais?“ - nerimauja rusas.

Dalyvis Hennesy jį ramina: akmenimis tikrai neapmėtys, tai kvailystė. „Problema kita - jaunimas jau beveik nemoka rusiškai, todėl gali kilti sunkumų susikalbėti. Ir taip vyksta ne dėl kokių politinių priežasčių, o todėl, kad jų mokyklose rusų kalbos jau nebemoko, rusiški televizijos kanalai - tik kabeliniai ir ne itin populiarūs“, - aiškina Hennesy.

Dar viena forumo dalyvė guodžiasi, kad norėtų pakeliauti su vaikais po Lietuvą, bet jos tėvai nuo tokios išvykos primygtinai atkalbinėja. „Jie sako, kad ten su rusais gali būti blogai elgiamasi, kad negalima rizikuoti vaikais ir panašiai. Man atrodo, kad tai išpūsta problema, bet abejonė vis dėlto kirba“, - svarsto moteris.

„Drąsia pele“ pasivadinusi dalyvė pritaria iki išvykos į Lietuvą taip pat bijojusi, kad vietos žmonės nesupras rusų kalbos, žiūrės kreivai ar net spjaus į veidą. „Šitos baimės išsisklaidė dar oro uosto pasų patikros punkte, kur muitininkai labai smagiai paplepėjo su manimi rusiškai ir palinkėjo gero kelio“, - džiaugėsi keliautoja.

Keliautojas Calabrese, jau ne kartą viešėjęs Lietuvoje, pasakoja pirmą kartą 2012-aisiais į kelionę ruošęsis lydimas didžiulės baimės. „Drebėti pradėjau dar ant ambasados Maskvoje slenksčio. Nieko baisaus neatsitiko. Visi buvo mandagūs ir kalbėjo rusiškai. Nepaisant to, mintyse kirbėjo visokios baisybės, kuriomis mane maitino nuo vaikystės - nuo tada, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Bet pasienyje lietuviai ir vėl bendravo labai maloniai ir rusų kalba. Apsistojau Vilniuje giminaičių bute. Giminės (iki tol pažinojau tik vieną iš jų) pasirodė esą lenkai. Tą akimirką man apskritai nučiuožė stogas, lyg sprogimo bangai nupūtus stereotipus, kuriais mane iki tol šėrė mūsų propaganda! Savaime suprantama: giminės kalbėjo ir rusiškai, ir lenkiškai, ir lietuviškai. Pirmą kartą girdėjau, kaip žmonės paprasčiausiai pereina nuo vienos kalbos prie kitos toje pačioje šeimoje. Po tos kelionės grįžau visai kitas žmogus“, - pasakoja maskvietis.

Priešiški šūkiai ir atkirtis

Vis dėlto rusiškuose diskusijų forumuose, kuriuose keliautojai anksčiau dalydavosi svarbia informacija, vis dažniau nuskamba propagandiniai raginimai. „Skaitau atsiliepimus ir stebiuosi rusų naivumu. Kur jūs važiuojate ir savo pinigus vežate? Jūs apskritai suvokiate, kaip Lietuvoje žiūrima į rusus? Dauguma jų mūsų nekenčia, be to, žiauriai!” - skamba isteriškas raginimas svetainėje tonkostiturizma.ru.

„Ponai, Lietuvos valstybė ir jos vadovai yra patys aršiausi Europos atstovai, reikalaujantys kuo skaudžiau nubausti Rusiją. Manau, jau reikia atsisakyti kelionių į Lietuvą, kad ir kokia nuostabi ji būtų“, - kitame forume ragina Nikolajumi prisistatęs dalyvis.

„Šalis – š... ir žmonės ten – š... Gatvėse vaikšto nepribaigti SS-ininkai. Nepatariu eiti į vietines kavines, būtinai į lėkštę prispjaus, jeigu sužinos, kad „okupantas“. O jie sužino“, - rėžia dalyvis „Bebras“ svetainėje countries.turistua.com.

Tiesa, jis netrukus sulaukia atkirčio. „Tai, kad Lietuvoje vaikšto nepribaigti SS-ininkai, gali rašyti tik nepribaigti galvijai ir avinai! Iš tikrųjų žmonės visai draugiški, aptarnaujama visur puikiai, švaru, ne taip, kaip daugelio Rusijos miestų gatvėse“, - rašo keliautojas Renatas.

Forumo ftour.ru dalyvė Nata savo ruožtu ragina tautiečius: skubėkite aplankyti Baltijos šalis. „Mums geležinė uždanga ne šiandien, tai ryt gresia. Reikia dabar prisivažinėti iki soties, kad paskui jau ir nebesinorėtų. Kito karto kitąmet gali nebebūti“, - skelbia ji.

Šiai dalyvei atsako Maša: „Nekurstykite įtampos dėl geležinės uždangos. Kuo gi jie savo Pabaltijyje pakeis rusų turistus?“

Tuo metu forumo narė Nightnur konstatuoja: pastarųjų įvykių kontekste kyla įtarimų, kad požiūris į rusus Lietuvoje tikrai gali pasikeisti. „Sakyčiau, jie gali pradėti elgtis ne priešiškai, bet atsargiai. Bet vis dėlto esu įsitikinusi, kad keliauti į Baltijos šalis dažniausiai apsisprendžia adekvatūs žmonės, galvojantys savo galva, o ne įtikėję propaganda. Todėl viliuosi, kad mano nuogąstavimai nepasitvirtins“, - rašo ji.

Rusai įsižeidę, bet myli

Rusijos turizmo agentūros „Žar tur“ vadybininkė Lietuvai Marina Matajeva pritaria, kad norinčiųjų vykti į Lietuvą pastaruoju metu gerokai mažėja: keliautojų srautas sumenko gal net dvigubai. Įtakos tam, M. Matajevos teigimu, turi ir politiniai įvykiai, ir rublio kurso smukimas, ir įvairios baimės.

„Vis dėlto žmonės važiuoti į Lietuvą dažniau ne bijo, bet tiesiog nebenori. Klausydamiesi to, ką pastaruoju metu kalba kai kurie jūsų politikai, jie tiesiog jaučiasi įžeisti. Tačiau mes visą laiką aiškiname, kad Lietuvoje rusams saugu ir jūsų paprasti žmonės - labai malonūs“, - LŽ pasakojo agentūros atstovė.

Bendrovės „Poilsis pajūryje“, bendradarbiaujančios su agentūra „Balturas“, taip pat besirūpinančios rusų turistų kelionėmis į Lietuvą, vadovas Edmundas Kevišas įsitikinęs, kad ne baimės, bet smukęs rublio kursas yra pagrindinė priežastis, mažinanti atvykstančiųjų skaičių.

„Smukęs rublis mažina rusų išvykas į visas šalis, ne tik į Lietuvą. Vakarų šalims įvedus įvairias sankcijas Rusijai, žmonės negauna kreditų, be to, pabrango maistas, kitos būtinosios prekės, vadinasi, pinigų atostogoms lieka mažiau“, - tikino jis.

E. Kevišo manymu, kaip ir anksčiau, dabar į Lietuvą dažniau traukia emociškai su mūsų kraštu susiję Rusijos gyventojai. „Reikia suprasti, kad statistinio ruso, sutikto gatvėje, net surišto pas mus neatitempsi. Važiuojantieji į Lietuvą yra labai specifinė publika, mylinti mūsų kraštą. Ir sovietmetis su tuo visai nesusijęs. Daugelio atvykstančiųjų prieraišumą labiau lemia vaikystės įspūdžiai: jeigu žmogus vasaromis augo Palangoje, tai, kad ir kaip keistųsi santvarkos ar politika, jo išgyvenimai nesikeičia. Meilė konkrečiai vietai, klimatui, Trakų piliai, Druskininkams, Palangai, cepelinams ar lietuviškam alui niekur neišnyksta. Yra daug turistų, kurie sako: mūsų visi draugai ir pažįstami nesupranta, kodėl važiuojame į tą Lietuvą, kai galėtume skristi į Ispaniją, Italiją, Maljorką; bet mums čia patinka“, - kalbėjo „Poilsio pajūryje“ vadovas.

DALINTIS
ŽYMĖS
_
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaKomentaraiKonkursaiReklama
Kultūra ir žmonėsLietuvaMokslas ir ITPasaulisReklaminiai priedai
Rinkimų maratonasSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
Trasa#AUGULIETUVOJE#LEGENDOS#SIGNATARŲDNRPrivatumo politika
#ŠIMTMEČIOINOVACIJOSKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"