Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Kultūra ir žmonėsGamta ir augintiniaiŠeima ir sveikataMokslas ir ITSportasŠvietimasTrasaĮdomybėsRinkimų maratonas
LIETUVA

Prokurorų akiratyje - buvusio politiko turtai 

2013 balandžio 30 d. 05:43
Oresto Gurevičiaus (LŽ) nuotrauka

Buvusio aplinkos viceministro Stanislovo Šriūbėno pavardė vėl linksniuojama Vilniaus apygardos prokuratūroje. Jam gresia įtarimai dvejuose ikiteisminiuose tyrimuose - dėl neteisėto praturtėjimo ir dėl valstybei padarytos žalos organizuojant sostinės savivaldybės viešuosius pirkimus.

Galimas piktnaudžiavimas atliekant Gedimino prospekto rekonstrukciją - tokie įtarimai anksčiau buvo pakibę virš aplinkos viceministro pareigas tuomet ėjusio S.Šriūbėno galvos. Dabar vyras LŽ tikino galintis šiek tiek atsipūsti. Esą paaiškėjo, kad jis nieko dėtas dėl pagrindinės Vilniaus gatvės grindinio blogos kokybės ir dingusių senų trinkelių.

Tačiau buvęs politikas, paklaustas apie mokesčių inspektorių užčiuoptus jo galbūt nelegalius milijonus, pritilo. S.Šriūbėnas pareiškė esąs privatus asmuo, ir tuo viskas pasakyta. Jo nekalbumą, matyt, galima paaiškinti atnaujintu tyrimu. Prokurorai neseniai nupūtė dulkes nuo dešimties metų senumo įvykių, kai S.Šriūbėnas dirbo direktoriaus pavaduotoju UAB "Vilniaus kapitalinė statyba". Šiame ikiteisminiame tyrime jam anksčiau buvo pareikšti įtarimai, vėliau pareigūnai bylą nutraukė, nenustatę žalos valstybei. Tačiau Seimo Antikorupcijos komisijos priversti prokurorai tyrimą atnaujino.

Dabar kaltina A.Zuoką

2012 metų kovo 16 dieną Vilniaus apygardos Vilniaus miesto apylinkės prokuratūroje buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl galimo piktnaudžiavimo rekonstruojant Gedimino prospektą. Atlikti tyrimą pavesta Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato (VPK) Nusikaltimų tyrimo valdybos Ypatingų nusikaltimų tyrimo ir veiklos organizavimo skyriui.

Priminsime, kad Vilniaus merijos samdyti ekspertai praėjusių metų pradžioje paskelbė S.Šriūbėnui nepalankias išvadas: naująjį grindinį vienoje prospekto dalyje būtina keisti, o kitose jo vietose reikia atlikti smulkius darbus. Ekspertai taip pat įvardijo nesėkmingos rekonstrukcijos kaltininkus: bendrovę "Luidas" ir jos darbų "prievaizdus" - buvusį savivaldybės įmonės Vilniaus vystymo kompanijos vadovą Sigitą Petrauską bei tuometį jo pavaduotoją, buvusį sostinės vicemerą S.Šriūbėną.

LŽ kreipėsi į Vilniaus apskrities VPK, prašydamos atskleisti užtrukusio tyrimo perspektyvas: kada numatoma jį baigti, ar kam nors pareikšti įtarimai, kokie preliminarūs nuostoliai nustatyti. "Vilniaus miesto prokurorė Julija Jolita Kryževičienė uždraudė skelbti bet kokią informaciją apie šį tyrimą", - LŽ pranešė Vilniaus apskrities VPK atstovė Evelina Pagounis.

"Melo kojos trumpos. Daugiau nenoriu apie tai diskutuoti. Tegul visuomenė klausia mero Artūro Zuoko, nes jis pareiškė, kad išardyta tik 5 tūkst. kvadratinių metrų, o paklota 9 tūkstančiai. Kad prie buvusio KGB pastato buvo 4 tūkst. kvadratinių metrų asfalto, "pamiršta", - LŽ kalbinamas S.Šriūbėnas leido suprasti, jog šiame ikiteisminiame tyrime jis prokurorams jau nebeįdomus.

S.Šriūbėnas pareiškė dabar esąs privatus asmuo, todėl neatsakinėjantis į klausimus apie mokesčių inspektorių išvadas. /Valdo Kop8sto (ELTA) nuotrauka
S.Šriūbėnas pareiškė dabar esąs privatus asmuo, todėl neatsakinėjantis į klausimus apie mokesčių inspektorių išvadas. /Valdo Kop8sto (ELTA) nuotrauka

Sukėlė įtarimų

Tačiau šnekėti apie atliekamą ikiteisminį tyrimą dėl galimo neteisėto praturtėjimo buvęs politikas nelinkęs. Mokesčių inspektoriai nustatė, kad S.Šriūbėno pastarąjį dešimtmetį pildytose deklaracijose pateikta informacija neatitinka tikrovės. "Sodros" duomenimis, 2001-aisiais jis uždirbo daugiau kaip 34 tūkst. litų. Per trejus kitus metus šio vyro darbo pajamos padidėjo ir per ketverius metus sudarė apie 180 tūkst. litų. Inspektoriai nerado atsakymo, kaip 2004-ųjų pabaigoje S.Šriūbėnas galėjo sutaupyti 563 tūkst. litų ir įsigyti brangaus nekilnojamojo turto, juolab kad pats deklaravo tik 290 tūkst. litų.

Mokesčių inspektorių skaičiavimais, per pastarąjį dešimtmetį S.Šriūbėnas oficialiai yra uždirbęs apie 444 tūkst. litų. "Akivaizdu, kad sudėjus pajamas ir atėmus išlaidas nekilnojamajam turtui įsigyti trūksta maždaug milijono litų. Galima daryti išvadą, jog 2009 metų antroje pusėje ir 2011-aisiais S.Šriūbėno pajamos iš darbo turėjo būti beveik milijonas litų. Kitaip tariant, per pastaruosius pustrečių metų jam reikėjo kas mėnesį uždirbti maždaug po 38 tūkst. litų", - teigiama mokesčių inspektorių išvadoje. Pirminiais jų duomenimis, šis vyras yra įsigijęs maždaug milijono litų vertės nekilnojamojo turto, kurio neįmanoma pagrįsti anksčiau gautomis pajamomis.

S.Šriūbėnas 13 metų dirbo Vilniaus senamiesčio restauravimo direkcijos vadovo pavaduotoju, o metus, prieš 2011-aisiais jį paskiriant aplinkos viceministru, - "Vilniaus kapitalinės statybos" direktoriaus pavaduotoju. 2000-2011 metais S.Šriūbėnas buvo renkamas į Vilniaus miesto tarybą, 2009-2010 metais ėjo sostinės vicemero pareigas. "Esminių duomenų, kuriais remdamiesi galėtume pareikšti S.Šriūbėnui įtarimus, ikiteisminiame tyrime dar nenustatyta. Vyksta mokestiniai patikrinimai. Yra nemažai aplinkybių, kurias reikia tikrinti, - ir dėl piniginių lėšų, ir dėl vertybinių popierių, ir dėl nekilnojamojo turto", - LŽ aiškino Vilniaus apygardos prokuroras Kęstutis Bieliauskas, kontroliuojantis Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) atliekamą ikiteisminį tyrimą dėl galbūt neteisėto S.Šriūbėno praturtėjimo.

FNTT tyrėjai jau nustatė, kad 2009-aisiais S.Šriūbėnas savo banko sąskaitą papildė daugiau kaip 200 tūkst. litų grynųjų. Tais pačiais metais jis dar nusipirko Vyriausybės vertybinių popierių už beveik 0,7 mln. litų. Buvęs politikas kartu su žmona nekilnojamajam turtui ir vertybiniams popieriams įsigyti panaudojo daugiau kaip pusę milijono litų grynųjų.

Nemaži turtai

Registrų centro duomenimis, S.Šriūbėnas valdo arba valdė 14 nekilnojamojo turto objektų Vilniuje ir butą Šventojoje, visai šalia jūros pastatytame name. Jis paveldėjo tėvų gimtinę su 10 hektarų žemės sklypu Ignalinos rajone, Molykų kaime. S.Šriūbėno žmonai Almai priklauso du žemės sklypai Ignalinos rajone, moteris yra vyro turimo nekilnojamojo turto Vilniuje bendraturtė. Jei tikėtume oficialia S.Šriūbėno viešųjų ir privačių interesų deklaracija, kurią jis pateikė dar būdamas politikas, niekur nedirbanti jo sutuoktinė neseniai Juodkrantėje nusipirko butą. Didžiąją dalį nekilnojamojo turto objektų S.Šriūbėnas įsigijo nuo 2000 metų, kai dirbo valstybės tarnyboje.

S.Šriūbėnas yra viešai pareiškęs neturintis jokių sąsajų su dukros Rasos Pruskuvienės milijoninės vertės turtais, tačiau mokesčių inspektorius domina ir šios Žemės ūkio ministerijos valdininkės praturtėjimas. Juolab kad kai kurį nekilnojamąjį turtą S.Šriūbėnas perleido dukrai, o kai kurį R.Pruskuvienė, kaip ir jos tėvas, pirko neįprastai pigiai.

2004-ųjų balandį S.Šriūbėnas iš bendrovės "Dekora" įsigijo beveik 80 kvadratinių metrų butą ir 24 kvadratinių metrų garažą Antakalnyje, Žolyno gatvėje. Šis nekilnojamasis turtas nupirktas už 154 tūkst. litų. Toks pigumas tikrai gali kelti įtarimų, nes tą pačią dieną tame pačiame name vos dviem kvadratiniais metrais mažesnį butą (be garažo) įsigijusi viena vilniečių šeima tai pačiai bendrovei sumokėjo trigubai brangiau - net 502 tūkst. litų.

2005-ųjų lapkritį S.Šriūbėnas iš Kaune registruotos (dabar jau bankrutavusios) UAB "Imparatas" įsigijo 117 kvadratinių metrų butą Vilniuje, Nemenčinės plente, ir aštuntadalį 20 arų žemės sklypo prie šio namo. Tuomečiam Vilniaus senamiesčio restauravimo direkcijos direktoriaus pavaduotojui pirkinys prestižiniame sostinės rajone atsiėjo vos 350 tūkst. litų. Indeksuota šio buto ir žemės vertė - beveik 820 tūkst. litų. Tačiau po kelių savaičių nekilnojamasis turtas už beveik 720 tūkst. litų buvo parduotas.

"Atkreiptinas dėmesys, kad tuo metu UAB "Imparatas" nuolat gaudavo užsakymų iš savivaldybės įmonės "Vilniaus kapitalinė statyba", kurios vienas vadovų buvo S.Šriūbėnas", - priminė mokesčių inspektoriai. Neatmetama, jog taip jam galėjo būti "atsidėkota" už statybų užsakymus.

Keistu pirkiniu mokesčių inspektoriai linkę įvardyti ir S.Šriūbėno dukters R.Pruskuvienės 2006-ųjų birželį įsigytą 143 kvadratinių metrų butą Vilniaus senamiestyje, Pylimo gatvėje. Iš UAB "Bazaltas" moteris jį pirko už 307 tūkst. litų. Tuo metu to buto vidutinė rinkos vertė siekė daugiau kaip milijoną litų. Po šio sandorio nepraėjus nė mėnesiui bendrovė "Tretas" už perpus mažesnį būstą tame pačiame name "Bazaltui" sumokėjo net 425 tūkst. litų.

Tyrimą atnaujino

"Gavus naujos informacijos iš Seimo Antikorupcijos komisijos, buvo atnaujintas ikiteisminis tyrimas, pradėtas dar 2003 metais. Tyrimas buvo pradėtas dėl galimo piktnaudžiavimo tarnyba, dėl galbūt palankių, išskirtinių sąlygų sudarymo bendrovėms, kurios vykdė miesto statybos ir rekonstrukcijos darbus. Tačiau 2005 metais jis nutrauktas. Seimo rašte buvo informacijos, suteikusios pagrindą tyrimą atnaujinti", - LŽ sakė Vilniaus apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus vyriausiasis prokuroras Martynas Jovaiša.

2003 metais pradėtame ikiteisminiame tyrime S.Šriūbėnui jau buvo pareikšti įtarimai piktnaudžiavimu tarnyba. Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT), atlikdama ikiteisminį tyrimą dėl sostinėje vykdomų viešųjų pirkimų, yra užfiksavusi nemažai S.Šriūbėno telefono pokalbių. Per juos, kaip įtarta, buvo derinami viešųjų pirkimų konkurso už pusę milijono litų rezultatai. Tąkart prokurorai S.Šriūbėno žodžius "nurašė" kaip neetišką poelgį ir tyrimą nutraukė.

"Pagrindas pradėti ikiteisminį tyrimą - STT Operatyvinio valdymo valdybos tarnybiniame pranešime išdėstytos aplinkybės apie tai, kad Vilniaus miesto tarybos narys, Paslaugų ir miesto ūkio komiteto pirmininkas, Viešųjų pirkimų komisijos pirmininko pavaduotojas, UAB "Vilniaus kapitalinė statyba" direktoriaus pavaduotojas S.Šriūbėnas, naudodamasis jam suteiktomis funkcijomis vykdyti miesto statybos, rekonstrukcijos priežiūrą, 2002-2003 metais sudarė palankias sąlygas bendrovėms "Jondras", "Mūras", "Dekoras", "Megrame" ir "Daila" gauti statybos, rekonstrukcijos bei remonto darbų užsakymus iš Vilniaus miesto savivaldybės. Minėtos įmonės, atlikdamos darbus pagal Vilniaus miesto savivaldybės užsakymus, už palankių sąlygų sudarymą gauti užsakymus nemokamai tiekė medžiagas ir atliko įvairius statybos darbus S.Šriūbėno sklype Dailidžių g. 8, Vilniuje, statomame name", - pabrėžė STT agentai. Jie išsiaiškino, kad namą šiame sklype statėsi S.Šriūbėno žentas Gediminas Pruskus, sudaręs su minėtomis bendrovėmis sutartį. Beje, iš pradžių Registrų centre tas pastatas buvo registruotas paties valdininko vardu.

STT tyrėjai taip pat nustatė, kad S.Šriūbėnas "bendrovės "Imparatas" tuomečio direktoriaus Vakario Mėdžiaus prašymu įmonių Panevėžio statybos tresto, "Jondras", "Mūras", "Daila", "Dekoras", "Skala" vadovų prašė pirkti UAB "Imparatas" tiekiamas medžiagas atliekant statybos ir rekonstrukcijos darbus".

Nutrauktame ikiteisminiame tyrime fiksuoti ir S.Šriūbėno telefono pokalbiai apie vieną iš viešųjų pirkimų. Viename tų pokalbių bendrovės "Kerista" direktoriui Edmundui Vaičiuliui jis nurodė dalyvauti konkurse ir už objektą siūlyti apie pusę milijono litų, o Panevėžio statybos tresto technikos direktoriui Lionginui Sakalauskui patarė jame nedalyvauti. Dailiųjų amatų, etnografinių verslų ir mugių teritorijos sutvarkymo konkursą laimėjo "Jondras", pasiūlęs atlikti darbus už 476 tūkst. litų. Taip S.Šriūbėnas telefonu galėjo "sureguliuoti", kas turėtų laimėti konkursą.

"S.Šriūbėnas pažeidė savo pareiginius nuostatus, nes trukdė įgyvendinti Konstitucijoje įtvirtintą sąžiningos konkurencijos laisvės principą. Tačiau toks norminių aktų pažeidimas galėtų būti vertinamas kaip neetiškas elgesys, nes jis nesukėlė pasekmių, kurios yra numatytos Baudžiamajame kodekse, - 2005-aisiais padarė išvadą Vilniaus apygardos prokuratūros prokuroras Giedrius Danėlius, nors

prieš tai ikiteisminio tyrimo medžiagoje jis rašė priešingai: - Tuo S.Šriūbėnas padarė didelė žalą valstybei - kitų asmenų akivaizdoje sumenkino ir diskreditavo valstybės tarnautojo vardą, akivaizdžiai demonstravo savo nuostatą nesilaikyti galiojančių norminių aktų nustatytos tvarkos."

DALINTIS
ŽYMĖS
_
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaKomentaraiKonkursaiReklama
Kultūra ir žmonėsLietuvaMokslas ir ITPasaulisReklaminiai priedai
Rinkimų maratonasSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaPrivatumo politika
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"