Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Kultūra ir žmonėsGamta ir augintiniaiŠeima ir sveikataMokslas ir ITSportasŠvietimasTrasaĮdomybėsRinkimų maratonas
LIETUVA

Prokuroro užspeistą signatarą išgelbėjo Vyriausybė 

2015 lapkričio 4 d. 06:00
Paluknio aerodromas.
Paluknio aerodromas.
aeroteka.eu nuotrauka

Galbūt neteisėtai privatizuotą beveik pustrečio hektaro žemės sklypą Paluknio aerodrome valstybei per teismus mėginęs grąžinti prokuroras staiga buvo priverstas atsitraukti. Po Vyriausybės nutarimo aerodromo teritorija „aptirpo“, ir jam nebeliko ką ginti. Sklypą valdęs signataras, buvęs europarlamentaras Arūnas Degutis, susidomėjus teisėsaugai, jį išskaidė į tris dalis ir už maždaug pusę milijono litų pardavė.

Vyriausybės kanceliarijai dabar teks apmokėti kone metus trukusio bylinėjimosi išlaidas – 537 eurus. Šią sumą ministrų kabinetas prieš savaitę jau nutarė paimti iš Vyriausybės rezervo.

Viešąjį interesą gynęs prokuroras Gytis Normantas LŽ tikino nebegalintis nieko padaryti. Savo pareiškimą teismui, kuriuo prašyta taikyti restituciją – žemėtvarkininkų sprendimus ir pirkimo-pardavimo sutartis pripažinti negaliojančiomis, iš A. Degučio naujiems sklypų savininkams priteisti pusę milijono litų, o žemę grąžinti valstybei, po netikėto Vyriausybės nutarimo pakeisti aerodromų plotus prokurorui teko atsiimti.

Susidomėjo STT

Vilniaus apygardos prokuratūros prokuroras G. Normantas LŽ pasakojo, kad byla dėl galbūt pažeidžiant įstatymus privatizuotos žemės Trakų rajone buvo pradėta pernai gavus informacijos iš Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT). Viešąjį interesą ginantis prokuroras su ieškiniu kreipėsi į Vilniaus apygardos administracinį teismą, kurio prašė Nacionalinės žemės tarnybos (NŽT) Trakų skyriaus ir Trakų rajono savivaldybės administracijos sprendimus, susijusius su minėtu sklypu Paluknio seniūnijoje, aerodromo teritorijoje, panaikinti, o sklypą grąžinti valstybei.

Tačiau panašiu metu, kaip matyti iš prokuroro teismui kiek vėliau pateiktos medžiagos, tuometis sklypo savininkas A. Degutis nusprendė jį pertvarkyti ir padalyti į tris dalis. NŽT Trakų skyriaus vedėjas dėl to priėmė teigiamą sprendimą. Netrukus – 2014 metų gegužės 29 dieną – A. Degutis visus tris naujai suformuotus sklypus pardavė.

„Sklypų pardavimo laikas buvo labai panašus į mano ieškinio pateikimo laiką. Kai teikiau ieškinį, jie dar nebuvo parduoti, tačiau tomis dienomis jau buvo dalijami. Apie tai nebuvau informuotas. NŽT sprendė drausminės atsakomybės klausimą dėl padalijimo tuo metu, kai teikiau ieškinį“, – teigė G. Normantas.

Tad vėliau prokuroras savo prašymą teismui patikslino: paprašė pirkimo-pardavimo sutartis pripažinti negaliojančiomis, o iš A. Degučio, buvusio sklypų savininko, tuomečiams savininkams priteisti sumokėtus pinigus: už du sklypus – po 200 tūkst. litų, už trečią – 100 tūkst. litų.

Arūnas Degutis: „Tik paskui sužinojau, jog tų sklypų, kurie ten yra šiuo metu, nebuvo leidžiama parduoti.“ / LŽ archyvo nuotrauka
Arūnas Degutis: „Tik paskui sužinojau, jog tų sklypų, kurie ten yra šiuo metu, nebuvo leidžiama parduoti.“ / LŽ archyvo nuotrauka

Žemę buvo galima susigrąžinti

A. Degutis ir atsakovai (kelios valstybės institucijos) šioje byloje jau buvo spėję parašyti atsiliepimus, kai Vyriausybė 2014 metų spalio 3 dieną priėmė nutarimą, kuriuo patikslino aerodromų užimamus plotus. Kaip pažymėjo prokuroras, tuomet ginčo žemė prarado savo, kaip aerodromui priskirtos žemės, statusą.

Tiek Vyriausybė, tiek Susisiekimo ministerija teigė, kad nutarimas rengtas atsižvelgiant į Nekilnojamojo turto registro centrinių duomenų banko išrašus, ir faktiškai išreiškė poziciją, kad minima žemė iš esmės nėra būtina veiklai Paluknio aerodrome vykdyti. Taip nurodoma teismo nutartyje, paskelbtoje šių metų balandį.

Taigi prokurorui nebeliko ką ginti, jis pasiūlė bylos nagrinėjimą nutraukti. „Valstybei, paprastai kalbant, pasirodė, kad tų žemės plotų jai nereikia. Tad nematau nei galimybės, nei prasmės ką nors pakeisti. Kol Vyriausybė nebuvo priėmusi to nutarimo dėl ploto – ar tas sklypas buvo parduotas, ar ne, byla nebuvo beviltiška. Kad ir kaip ten būtų pasisukę, bent teoriškai tą žemę valstybei buvo galima grąžinti“, – svarstė G. Normantas.

Tiesiog įrašė naujus skaičius

Prokuroras tikino, kad Vyriausybė savo nutarime tiesiog įrašė tokius aerodromų plotus, kokius buvo nurodę apskričių viršininkų administracijų tarnautojai, taigi tiesiog įformino situaciją, kuri buvo susiklosčiusi seniau. „Ar tai teisėta, ar ne, jie to klausimo nevertino. Gavo informaciją, kad yra naudojamas toks ir toks plotas, ir niekas nesigilino, kodėl taip padaryta. Kai yra pakeisti plotai, nelabai ką galiu daryti šioje byloje“, – kalbėjo jis.

Iš Vyriausybės posėdžiui, kuriame ir priimtas atitinkamas nutarimas, pateiktos medžiagos, su kuria susipažino LŽ, matyti, kad projekto rengėja Susisiekimo ministerija jį derino ir su viena atsakovių byloje – NŽT. Tačiau apie ginčą, kuris yra persikėlęs į teismą, ministrų kabineto nariams pateiktoje net 55 puslapių medžiagoje neužsiminta.

„Tai man irgi nepatiko. Ir apskritai tokia pozicija, kad kažkas kažko nežinojo ar nemanė, kad tai svarbu, yra keista“, – pažymėjo G. Normantas.

Kodėl Susisiekimo ministerija pernai staiga nusprendė pataisyti dar 1998 metais patvirtintą Vyriausybės nutarimą, kuriuo apibrėžiami aerodromų valdomi žemės plotai? Ar rengiant nutarimą žinota, kad dėl Paluknio aerodromo žemės privatizavimo yra bylinėjamasi ir prokuroras prašo grąžinti žemę valstybei? Galiausiai – kas inicijavo tokius pakeitimus ir kaip vertinti valstybei padarytą žalą? Susisiekimo ministerijos atstovai atsakė ne į visus jiems LŽ pateiktus klausimus.

„Nutarimas iš esmės nebuvo tikslintas nuo pat 1998 metų, ir daugeliu atvejų jame esantys duomenys buvo pasikeitę, tikslintini. Paluknio aerodromo užimtos žemės plotas buvo patikslintas atsižvelgiant į tai, kad 1998 metų Vyriausybės nutarime nurodytas Paluknio aerodromo plotas buvo 148,5 ha, o 2004 metų gruodžio 31 dieną Nekilnojamojo turto registre įregistruoto šio žemės sklypo plotas buvo 120,1496 ha, t. y. 2014 metų spalio 3 dienos Vyriausybės nutarimu Nr. 1079 nurodytas šio aerodromo plotas buvo suvienodintas su Nekilnojamojo turto registre įregistruoto šio žemės sklypo duomenimis (plotu)“, – LŽ pateiktame komentare dėstė ministerija.

Čia pat pridurta, kad nė viena institucija, įskaitant NŽT, pastabų dėl Paluknio aerodromo nepateikė.

Sužinojo per vėlai?

Buvęs Paluknio aerodrome esančio 2,6 ha sklypo savininkas signataras A. Degutis LŽ tikino, kad sklypo pardavimas ir prokuroro ieškinys teismui – sutapimas. Dovanų iš savo mamos minėtą sklypą gavęs A. Degutis svarstė, kad bausti reikėtų ne buvusius ar esamus sklypo savininkus, o sprendimą dėl jo priėmusius žemėtvarkininkus.

„Aš nieko nedariau, sėdėjau. Kai jau buvo iškilęs reikalas, viskas buvo padaryta (parduota – aut.). Čia taip išėjo, kad tik paskui sužinojau, jog tų sklypų, kurie ten yra šiuo metu, nebuvo leidžiama parduoti. Man pranešė jau įvykus faktui“, – aiškino signataras. Jis vis kartojo apie prokuroro ieškinį sužinojęs vėliau, nei šis buvo įteiktas teismui.

Prokuroras teismo prašė taikyti restituciją, išsireikalauti žemės sklypus iš naujųjų savininkų ir priteisti jiems už sklypus sumokėtus pinigus iš A. Degučio. „Nesupratau, kodėl turėčiau mokėti, tai tie, kurie nusipirko, turėtų ką nors daryti. Nežinau, kas tokiu atveju yra daroma. Man toks atvejis – pirmas“, – bylą prisiminė jis.

Kaip matyti iš teismo dokumentų, sklypas A. Degučio mamai buvo skirtas dar 2008 metais Vilniaus apskrities viršininko sprendimu – jai buvo atkurtos nuosavybės teisės. Po metų ji šį sklypą padovanojo sūnui. A. Degučio teigimu, aiškinantis sklypo istoriją, reikėtų grįžti ne į 2008 metus, o ankstesnius laikus.

„Sklypas buvo suformuotas dar anksčiau. Tik paskui teko mano mamai. Kalti turi būti nubausti ir kompensacijos reikalaujama iš tų, kurie daro tuos pažeidimus ir lemia neatitikimus. Ne man spręsti, ar tos klaidos padarytos specialiai“, – sakė jis.

Skelbiama, kad ekonomistas A. Degutis yra vadovavęs Lietuvos orlaivių savininkų ir pilotų asociacijai. 2004–2009 metais jis buvo Europos Parlamento narys ir priklausė Darbo partijai. Signataras LŽ prisistatė kaip ūkininkas ir teigė šiuo metu „nieko neveikiantis“.

Reklama
DALINTIS
ŽYMĖS
_
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaKomentaraiKonkursaiReklama
Kultūra ir žmonėsLietuvaMokslas ir ITPasaulisReklaminiai priedai
Rinkimų maratonasSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2019 UAB "Lietuvos žinios."
Privatumo politika