Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Kultūra ir žmonėsGamta ir augintiniaiŠeima ir sveikataMokslas ir ITSportasŠvietimasTrasaĮdomybėsRinkimų maratonas
LIETUVA

Profesionali vaikų globa jau duoda rezultatų 

2016 rugpjūčio 22 d. 06:00
SOS vaikų kaimų Lietuvoje draugijos nuotrauka
SOS vaikų kaimų Lietuvoje draugijos nuotrauka

Nors profesionali vaikų globa, kaip alternatyva institucinei globai, Lietuvoje dar nėra teisiškai reglamentuota ir įtvirtinama labai lėtai, vis dėlto ji jau pasiteisino ir duoda teigiamų rezultatų. SOS vaikų kaimų Lietuvoje draugija kovo mėnesį dviejose profesionalių globėjų šeimose apgyvendino 6 vaikus, 2 iš jų jau sugrįžo į savo biologines šeimas.

„Pradėjome įgyvendinti šią praktiką turėdami dvi profesionalių globėjų šeimas, dabar turime jau šešias. Iš vienos šeimos, kuri pradėjo globoti vaikus kovą, du vaikai jau sėkmingai grįžo į savo biologinę šeimą, kitoje šeimoje vis dar globojami trys vaikai. Labai tikimės, kad per metus pavyks ir tuos vaikus sugrąžinti į jų tikrąsias šeimas. Į naujas dar keturias profesionalių globėjų šeimas perkelsime iki 10 vaikų“, – džiaugėsi SOS vaikų kaimų Lietuvoje draugijos direktorė Liudovika Pakalkaitė.

Neseniai „Lietuvos žinios“ rašė ir apie kitą Lietuvai dar labai naują vaikų globos formą – budinčius globėjus. Tai 24 valandas per parą budintys globėjai, kurie atrenkami pagal specialius reikalavimus ir yra išklausę mokymus. Tik įveikusieji visus etapus įdarbinami ir kas mėnesį gauna minimalų atlyginimą.

Profesionalios globos metodas labai panašus, nes tiek budinčių, tiek profesionalių globėjų šeimose vaikas gauna tik laikiną globą. Norint tapti profesionaliu globėju taip pat būtina įveikti privalomus GIMK (Globėjų ir įtėvių mokymas bei konsultavimas) mokymus, tada paruošiamos oficialios išvados dėl asmenų ar šeimų tinkamumo tapti profesionaliais globėjais.

Skirtumas tas, kad budintys globėjai gali laikinai globoti kūdikius ir vaikus iki 10 metų, o profesionalūs globėjai savo šeimose gali priglausti bet kokio amžiaus vaikus iki 18 metų. Taip pat budintys globėjai gali vaikus globoti nuo trijų iki šešių mėnesių, o profesionalių globėjų šeimoje vaikas gali gyventi iki metų, išskirtiniais atvejais – ir iki pusantrų metų.

Saugiausi – šeimos globoje

Budinčių globėjų praktika pirmiausia įgyvendinta Kauno vaikų gerovės centre Pastogė, o profesionalios globos metodą mūsų šalyje taiko dar tik dvi organizacijos – SOS vaikų kaimų Lietuvoje draugija ir nevyriausybinė organizacija Žiburio fondas.

„Kad globos reikalingas vaikas patirtų kuo mažesnę traumą, jam yra idealiausia iš biologinės šeimos patekti į kitą šeimą. Kiekvienas vaikas turi vidinį savisaugos instinktą, jis prie ko nors prisiriša, o tas prisirišimas leidžia vystytis tiek fiziškai, tiek psichiškai. Tyrimais yra įrodyta, kad jeigu nėra pastovaus žmogaus, prie kurio vaikas prisiriša, jo vystymasis sulėtėja“, – „Lietuvos žinioms“ sakė L. Pakalkaitė.

SOS vaikų kaimų Lietuvoje draugijos 20-asis gimtadienis

SOS vaikų kaimai visada išsiskyrė kitokiu, šeima grįstu globos modeliu – čia šeimas sudaro SOS mama, broliai ir seserys (tėvų globos netekę vaikai ar našlaičiai), visi jie kartu kaip šeima gyvena viena name. Pasak L. Pakalkaitės, profesionali globa yra panaši į šeima grįstą globos modelį SOS vaikų kaimuose, kur laikina globa taip pat ne naujiena.

GOOGLE rekomenduojaStraipsnio tęsinys – žemiau

Mat jau dvejus metus veikia laikinosios globos namai Inkilas. Čia gyvena vaikai, kuriais dėl įvairiausių priežasčių laikinai negali pasirūpinti jų tikrieji tėvai. Vaikai į savo tikrąsias šeimas sugrįžta vos išnyksta priežastys, dėl kurių jiems buvo reikalinga laikinoji globa. Per tą laiką organizacija, pasitelkusi specialistus, dirba su biologine vaiko šeima.

Visgi keletas skirtumų tarp laikinų globos namų Inkilas, SOS kaimų šeimų ir profesionalių globėjų yra.

„Profesionalūs globėjai yra bandomasis projektas, vykdomas su Vilniaus savivaldybe. Tiek Inkile, tiek SOS kaimų šeimose, vienu metu gyvena 5–6 vaikai, o profesionalūs globėjai gali globoti ne daugiau kaip tris vaikus. Profesionalūs globėjai gali turėti ir savų vaikų, su kuriais kartu gyvens globotiniai. Globėjų šeimos negyvena mūsų SOS kaime – tos šeimos yra iš bet kurios Vilniaus vietos. SOS mama ir SOS teta yra mūsų centro darbuotojos, o su profesionaliais globėjais pasirašome paslaugų bendradarbiavimo sutartį. Jos pagrindas yra tai, kad profesionalūs globėjai yra pasirengę užtikrinti emocinį, fizinį, psichologinį saugumą vienam arba trims vaikams, priklausomai nuo globėjų ir vaikų amžiaus, tik laikinai, kol vaiko biologinės šeimos situacija bus išspręsta“, – kalbėjo L. Pakalkaitė.

Nuolatinė specialistų pagalba

Pasak SOS vaikų kaimų draugijos direktorės, kol kas Lietuvoje profesionalių globėjų reikia ieškoti pačiai organizacijai ir yra labai mažai norinčiųjų užsiimti profesionalia globa. Jos teigimu, taip yra dėl to, kad žmonės bijo, jog paėmę laikinai globoti vaiką susidurs su problemomis, ir bus palikti vieni, nesulauks pagalbos, nors profesionaliems globėjams privaloma bendradarbiauti su specialistais ir profesionali globa nėra individuali.

„Žmonės labiausiai bijo, kad iškilus sunkumams, nesulauks pagalbos. Bet pasirašydami bendradarbiavimo sutartį su profesionaliais globėjais, užtikriname, kad mūsų organizacija yra globos kokybės garantas. Ne kiekvienas žmogus individualiai nusprendžia, kaip jam elgtis su globojamais vaikais, o visa organizacija kartu su globojamo vaiko giminaičiais, pavyzdžiui, seneliais, ir kartu su vaikų teisių tarnybomis dėliojame planą, kokius žingsnius giminaičiai turi padaryti, kad vaikai grįžtų į biologines šeimas, ir kaip turime dirbti su pačiu vaiku, kokios pagalbos jam reikia“, – pasakojo L. Pakalkaitė.

Ji taip pat pridūrė, kad yra rengiami tiek individualūs, tiek grupiniai susitikimai su profesionaliais globėjais, globojamiems vaikams teikiama reikalinga specialistų pagalba – ne tik socialinių pedagogų, psichologų, bet taip pat ir logopedų, gydytojų ir pan. Profesionalūs globėjai gauna ir finansinę paramą – globėju dirbantis žmogus gauna atlyginimą bei papildomą išmoką vaiko reikmėms tenkinti.

Bijo prisirišti

NVO Žiburio fondas šiuo metu yra atrinkęs dvi profesionalių globėjų šeimas, kuriose rudenį jau turėtų apgyvendinti vaikus. Pasak šios organizacijos vadovės Kristinos Stepanovos, pasidalinti patirtimi, kaip šį globos metodą pavyksta įgyvendinti praktiškai, ji dar negali, tačiau garantuoja, kad profesionaliais globėjais tapę asmenys visada gaus reikiamą pagalbą. „Kitaip nei pastovūs globėjai ar įtėviai, profesionalūs globėjai negali atsisakyti specialistų paslaugų, specialistai nuolat lanko profesionalių globėjų šeimą, bendrauja tiek su vaiku, tiek su globėjais“, – sakė K. Stepanova.

Nevyriausybinės organizacijos Žiburio Fondas direktorė Kristina Stepanova
Nevyriausybinės organizacijos Žiburio Fondas direktorė Kristina Stepanova

Profesionaliu globėju gali tapti ne kiekvienas žmogus, nes tam reikia daug pastangų, ypač psichologinio pasiruošimo. „Kai ruošiame paprastus globėjus, kartais tenka parašyti išvadą, kad žmogus nepasiruošęs būti globėju, nes tikrai tam reikia stiprių gebėjimų. Tada žmonės sako: negi ieškote tobulų žmonių, kurie darytų viską tobulai. Tikrai ne, bet pasiruošimas tiek nuolatinei, tiek laikinai vaiko globai tikrai skiriasi ir reikalauja daugiau pastangų nei pasiruošimas auginti savo biologinį vaiką. Dažnai vaikai ateina pas globėjus iš labai sunkių šeimų, iš labai skaudžių situacijų, turėdami trauminių patirčių“, – kalbėjo K. Stepanova.

Svarbu, kad profesionalūs globėjai suvoktų, jog jie vaiko gyvenime yra ir bus laikinai. Todėl daugelis žmonių nesiryžta tapti laikinais globėjais – bijo, kad prisiriš prie vaiko ir bus sunku jį grąžinti biologinei šeimai.

„Vienoje Facebook grupėje, kur žmonės dalinosi mintinis apie profesionalius globėjus, skaičiau tokį įrašą: „jeigu prisirišiu prie to vaiko, kaip po to sunku bus jį atiduoti“. Todėl labai svarbu gerai apmokyti profesionalius globėjus, labai svarbu, kad jie suvoktų, jog per tą laiką, kol globoja vaiką, jie netampa jam tikra šeima, jie tik sukuria saugią aplinką ir laikiną santykį su vaiku, patekusiu į krizinę situaciją“, – aiškino K. Stepanova.

SOS vaikų kaimų Lietuvoje draugijos direktorės manymu, svarbu ne tik profesionaliems globėjams suprasti, jog vaiką jie globos laikinai, bet ir globojamą vaiką įspėti, kad jis profesionalių globėjų šeimoje ilgai neužsibus. „Globėjų šeima turi būti paruošta ir turi mokėti paaiškinti vaikui, kad jis šioje šeimoje yra tik laikinai, kol jo biologinė mama ar tėtis bando susitvarkyti su savimi, keistis“, – sakė L. Pakalkaitė.

Trūksta teisinio pagrindo

„Reikia, kad Lietuvoje profesionali globa būtų teisiškai įtvirtinta. Kartu su SOS vaikų kaimų draugija parengėme Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pakeitimų projektą, jis pateiktas Seimui. Kadangi labai ilgai buvo nagrinėjamas socialinis modelis, tad užstrigo ir šio įstatymo svarstymas. Kol nėra įstatymo reglamentavimo, mums patiems dar kyla daug klausimų. Todėl kol kas planuojame dirbti su profesionalių globėjų šeimomis Vilniuje. Kadangi mums tai dar naujovė, laukia nemažai iššūkių, norisi, kad tos šeimos būtų arti ir lengvai pasiekiamos“ , – pasakojo K. Stepanova.

Kol nėra įstatymo, kiekviena organizacija vykdo profesionalią globą taip, kaip išmano, ir kelia skirtingus reikalavimus. Štai Žiburio fondas teigia, kad vienas iš reikalavimų, norintiems tapti profesionaliais globėjais, kad žmogus niekur nedirbtų, nes globa bus jo nuolatinis darbas. Bet SOS vaikų kaimų draugija tokį reikalavimą kelia tik tais atvejais, kai globoti reikia kūdikį arba vaiką, turintį negalią ir reikalaujantį nuolatinės priežiūrios, arba kai profesionalaus globėjo darbas yra pamaininis.

SOS vaikų kaimų draugijos direktorės teigimu, profesionalios globos teisinis reglamentavimas leistų ir kitoms organizacijoms užsiimti profesionalios globos praktika. „Kadangi nėra įstatymo apibrėžimo, kitos organizacijos, kurios taip pat galėtų užsiimti profesionalia globa, negali to daryti, nes nežino, kaip tai daryti, kaip pradėti vystyti profesionalą globą. Mums lengviau, nes SOS vaikų kaimų organizacija yra 134 šalyse ir didžioji dalis šių šalių turi profesionalius globėjus. Gerąją šių šalių praktiką tiesiog adaptuojame čia, Lietuvos SOS vaikų kaimai turi iš ko mokytis, semtis patirties“, – teigė L. Pakalkaitė.

DALINTIS
ŽYMĖS
_
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaKomentaraiKonkursaiReklama
Kultūra ir žmonėsLietuvaMokslas ir ITPasaulisReklaminiai priedai
Rinkimų maratonasSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
Trasa#AUGULIETUVOJE#LEGENDOS#SIGNATARŲDNRPrivatumo politika
#ŠIMTMEČIOINOVACIJOSKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"