Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Kultūra ir žmonėsGamta ir augintiniaiŠeima ir sveikataMokslas ir ITSportasŠvietimasTrasaĮdomybėsRinkimų maratonas
LIETUVA

Popiežiaus dovana Lietuvai 

Popiežius Pranciškus pasižymi gailestingumo, atjautos skurstantiems ir tolerancijos idėjomis.
Popiežius Pranciškus pasižymi gailestingumo, atjautos skurstantiems ir tolerancijos idėjomis.
Reuters/Scanpix nuotrauka

Šiandien prezidentūra patvirtino, kad kitų metų rudenį apsilankyti Lietuvoje planuoja popiežius Pranciškus. Vieni pirmųjų apie tai sužinojo Vatikane neseniai viešėję žemaičių piligrimai.

Vatikanas artimiausiu metu turėtų paskelbti tikslią pontifiko vizito datą ir statusą. Žinia, kad kitąmet, kai Lietuva minės valstybės atkūrimo šimtmetį, į mūsų šalį atvyks Šventasis Tėvas, nebuvo labai netikėta. Teigiamo atsakymo iš ne kartą apsilankyti kviesto popiežiaus Pranciškaus laukė ir Lietuvos katalikų bažnyčios hierarchai, ir politikai, ir diplomatai.

Romos katalikų tikėjimą išpažįsta 77 proc. Lietuvos gyventojų.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė vakar tikino, kad oficialaus Vatikano patvirtinimo apie pontifiko viešnagę Lietuvoje laukiama gruodį. Ji svarstė, kad tai bus ilgesnės trukmės oficialus arba valstybinis vizitas. „Labai tikimės, kad vizitas bus labai aukšto lygio, gal net valstybinio – žiūrėsime. Nes Vatikanas mums svarbus ne tik dėl popiežiaus, svarbūs ir tarpvalstybiniai santykiai. Tai bus didžiulė dovana Lietuvai, tikiuosi, mūsų kaimynams – taip pat“, – kalbėjo D. Grybauskaitė.

Prieš kelias savaites Šventojo Sosto spaudos tarnyba „Lietuvos žinioms“ nepatvirtino pontifiko galimo vizito į mūsų šalį. Popiežiaus atstovai tąsyk teigė, kad kol kas Šventojo Tėvo kitų metų darbotvarkė galutinai nesudaryta.

Mūsų šalies diplomatai neoficialiai yra sakę, kad popiežius Pranciškus į Lietuvą tikrai nevažiuos šaltuoju metų periodu. Be to, akcentuota, kad norint parengti tokį vizitą reikia apie pusmetį dirbti vien su techninėmis detalėmis, o popiežiaus viešnagė – pirmiausia nematomas ir negirdimas darbas.

Lietuvos ambasadorius prie Šventojo Sosto Petras Zapolskas „Lietuvos žinioms“ yra sakęs, kad popiežiaus vizitas į mūsų šalį mums visiems galėtų suteikti daugiau vilties ir tikėjimo savo tautos galiomis. „Net ir tiems, kuriems religija nėra svarbi ar būtina jų gyvenime“, – pažymėjo diplomatas.

Pontifiko sapnas

Apie galimą pontifiko vizitą į Lietuvą garsiau prabilta ir Telšių vyskupijos tikintiesiems grįžus iš padėkos piligriminės kelionės į Romą. Minint Žemaičių vyskupystės įsteigimo 600 metų jubiliejų ir praėjus ketveriems metams nuo panašios piligrimystės, skirtos Žemaičių krikštui paminėti, žemaičių delegacija Romoje viešėjo lapkričio 7–11 dienomis. Kai kurie šios kelionės dalyviai „Lietuvos žinioms“ prasitarė turintys informacijos, kad popiežius Lietuvoje lankysis kitų metų rugsėjo 15–16 dienomis.

Žemaičių piligrimams teko garbė dalyvauti bendrojoje audiencijoje pas popiežių Pranciškų. Sveikindamas mūsų šalies delegaciją Šventasis Tėvas pabrėžė, kad šie žmonės atkeliavo iš Marijos žemės („Terra Mariana“). Audiencijos pabaigoje popiežius, kalbėdamasis su Telšių vyskupu Kęstučiu Kėvalu, prasitarė: „Turėjau sapną. Jame mačiau, kad atvykstu į Lietuvą.“

GOOGLE rekomenduojaStraipsnio tęsinys – žemiau

Tikintiesiems lankantis Popiežiškojoje lietuvių šv. Kazimiero kolegijoje, Lietuvos ambasadorius prie Šventojo Sosto P. Zapolskas sakė, jog pontifikas siunčia daug dėmesio ženklų Lietuvai ir mano, kad jo sapnas gali išsipildyti.

„Rugsėjį, įteikdamas skiriamuosius raštus popiežiui, paminėjau, kad lapkričio pradžioje didelė tikinčiųjų ir valdžios atstovų delegacija iš Telšių vyskupijos lankysis Vatikane. Popiežius Pranciškus pagalvojo ir atsakė: „Tai ta vyskupija, kurią įsteigė ne popiežius.“ Tikiuosi, kad popiežius į Lietuvą atvyks 2018 metais, minint Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmetį. Jūs visi kartu prisidėjote prie to, kad dar kartą popiežiui pasakytume apie Lietuvą“, – dėkodamas žemaičių piligrimams sakė ambasadorius.

Jonas Paulius II 1993 metų rugsėjo 6 dieną Kaune./Edmundo Katino nuotrauka
Jonas Paulius II 1993 metų rugsėjo 6 dieną Kaune./Edmundo Katino nuotrauka

Laikosi protokolo

Žemaičių piligriminėje kelionėje dalyvavo pustrečio šimto Telšių vyskupijai priklausančių savivaldybių atstovų, juos lydėjo kunigai bei Telšių, Plungės, Mažeikių, Skuodo ir Akmenės savivaldybių merai.

Romoje viešėjęs Telšių rajono meras Petras Kuizinas kategoriškai atsisakė „Lietuvos žinioms“ patvirtinti žinią, kad popiežius Pranciškus į Lietuvą atvyks būtent rugsėjo 15–16 dienomis. „Teisę sužinoti pirma ir tai paskelbti turi šalies prezidentė, Seimo pirmininkas ir kiti aukščiausio rango valdžios atstovai. Aš gerbiu protokolą ir jo laikausi“, – pažymėjo jis.

Meras pridūrė asmeniškai tikįs, kad Jo Šventenybė į mūsų šalį tikrai atvyks, juolab kad tam yra puiki proga – Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmetis.

Neseniai pranešta ir apie galimą popiežiaus vizitą į Estiją. Remtasi apaštališkojo administratoriaus vyskupo Philippe'o Jourdano žodžiais. „Šių metų pradžioje nuncijus sakė, kad yra 90 proc. tikimybė, jog Pranciškus atvyks į Estiją ateinančiais metais. Dabar tikimybė – 99 procentai.“, – Ph. Jourdaną citavo laikraštis „Postimees“.

Argentinoje gimęs 80-metis Jorge Mario Bergoglio popiežiumi tapo 2013 metais. Per vienas pirmųjų savo darbo dienų pontifikas atsisakė specialaus limuzino su vairuotoju. Liberalesnių pažiūrų popiežius pasižymi gailestingumo, atjautos skurstantiems ir tolerancijos idėjomis.

Vizitas nebus proginis

Buvusi Lietuvos ambasadorė prie Šventojo Sosto Irena Vaišvilaitė vakar sakė, kad kitąmet planuojamo popiežiaus Pranciškaus vizito akcentais greičiausiai taps ne tik religiniai, bet ir socialinės atskirties, emigracijos klausimai. Jos manymu, vizitas nebus proginis, jo taip pat nereikėtų sieti su šimtmečio minėjimu.

Oficialaus Vatikano patvirtinimo apie popiežiaus Pranciškaus viešnagę Lietuvoje laukiama gruodį.

„Tai, be jokios abejonės, ganytojiškas vizitas. Popiežius niekada nevažiuoja pas kurią nors tikinčiųjų grupę, jis važiuoja pas šalies, kurią lanko, visuomenę. Manau, kad vizitas palies Lietuvai svarbius ir, sakyčiau, skaudžius klausimus: turime galvoti apie emigraciją, labai didelę socialinę atskirtį, išorės grėsmes, kaip jas išgyvena visuomenė“, – BNS sakė ambasadorė, šiuo metu vadovaujanti Lietuvos atstovybei prie UNESCO.

Ambasadorė ragino būsimo vizito nelyginti su Jono Paulios II vizitu prieš 25 metus, nes tai buvo neįprastai ilgas ir „unikalus įvykis, kuris niekuomet nebus pakartotas“.

Sustiprintų žmones

Vilniaus arkivyskupas metropolitas Gintaras Grušas pažymėjo, kad į mūsų šalį kitąmet planuojantis atvykti popiežius Pranciškus sustiprintų Lietuvos žmones ir padėtų jiems rasti išeitį sunkiose situacijose. G. Grušas prieš daugiau kaip 20 metų prisidėjo prie Jono Pauliaus II vizito rengimo Lietuvoje.

„Jonas Paulius II atėjo sustiprinti žmonių, jis matė mūsų žaizdas, sunkumus. Manau, kad Pranciškus atvažiuotų su tuo pačiu tikslu – sustiprinti mus mūsų sunkumuose“, – žurnalistams vakar sakė jis. G. Grušas teigė, kad popiežiui Lietuvoje gali rūpėti emigracija, prekyba žmonėmis, socialinė atskirtis. „Manau, kad ir popiežius yra gerai informuotas apie mūsų problemas ir ateis mums padėti Kristaus šviesoje atrasti kelią“, – kalbėjo jis.

G. Grušas ragino kol kas neprisirišti prie konkrečios vizito datos, nes ji nėra aiški. Pasak jo, „šiomis dienomis“ apie planuojamą popiežiaus vizitą sužinojusi Lietuvos Vyskupų Konferencija pasiūlys jam apsilankymo programą. Arkivyskupas prognozavo, kad pontifikas Lietuvoje neužsibus, nes daugelis jo vizitų yra trumpi.

Lankėsi Jonas Paulius II

1993-iųjų rugsėjo 4–8 dienomis mūsų šalį savo viešnage pagerbė popiežius Jonas Paulius II. Jis buvo pirmasis istorijoje Lietuvą aplankęs pontifikas. Viešnagės metu Šventasis Tėvas nuosekliai gvildeno apaštališkosios kelionės po Baltijos kraštus temą „Liudykime Kristų, kuris mus išvadavo“ ir pabrėžė, jog laisvė neatskiriama nuo atsakomybės.

Jis tuomet lankėsi Vilniaus arkikatedroje, prie Aušros vartų, meldėsi Antakalnio kapinėse prie Sausio 13-osios ir Medininkų aukų kapų. Šventasis Tėvas taip pat aukojo mišias Vingio parke, buvo susitikęs su lenkų bendruomenės atstovais.

Be to, Jonas Paulius II lankėsi Kaune, Kryžių kalne netoli Šiaulių, Šiluvoje.

2011 metų Lietuvos gyventojų surašymo duomenimis, Romos katalikų tikėjimą išpažįsta 77 proc. šalies gyventojų.

DALINTIS
ŽYMĖS
_
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaKomentaraiKonkursaiReklama
Kultūra ir žmonėsLietuvaMokslas ir ITPasaulisReklaminiai priedai
Rinkimų maratonasSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
Trasa#AUGULIETUVOJE#LEGENDOS#SIGNATARŲDNRPrivatumo politika
#ŠIMTMEČIOINOVACIJOSKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"