Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Kultūra ir žmonėsGamta ir augintiniaiŠeima ir sveikataMokslas ir ITSportasŠvietimasTrasaĮdomybėsRinkimų maratonas
LIETUVA

Politinis ruduo – darbingas, bet vėjuotas 

2013 rugsėjo 5 d. 06:00
I.Šaulienės teigimu, numatyta teikti Seimo statuto pataisas, kad parlamente užimant vadovaujamus postus būtų atsižvelgiama į lyčių santykį, atsirastų kvotų moterims.
I.Šaulienės teigimu, numatyta teikti Seimo statuto pataisas, kad parlamente užimant vadovaujamus postus būtų atsižvelgiama į lyčių santykį, atsirastų kvotų moterims.
Romo Jurgaičio (LŽ) nuotraukos

Jau dėliojama Seimo rudens sesijos, prasidėsiančios kitą savaitę, įstatymų leidybos darbotvarkė. Parlamentarai viliasi, kad naujas politinis sezonas prasidės darbingai, tačiau ramybės nežada.

Kitų metų biudžetas, mokesčių pertvarka, švietimas, rinkimų sistemos pakeitimai, teismų darbo efektyvumo didinimas, socialiniai reikalai – tai vienos svarbesnių diskusijų temų, kurių parlamentarai imsis rugsėjo 10-ąją prasidėsiančioje Seimo rudens sesijoje. Seimo frakcijos ketina pateikti ir į šios sesijos darbų programą įtraukti po kelias dešimtis įstatymų projektų. Šūsnį teisės aktų projektų Seimui jau paruošė Vyriausybė ir prezidentė.

Laukia rimtas darbymetis

Didžiausia politinė jėga Seime – Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) frakcija – rudens sesijai parengė 162 įstatymų projektus. „Yra siūlymų iš įvairiausių gyvenimo sričių. Seimo nariai, susitikdami su gyventojais, institucijų vadovais, radę įstatymų spragų, stengsis jas užkamšyti“, - LŽ teigė Seimo LSDP frakcijos seniūnė Irena Šiaulienė.

Socialdemokratai Seimo rudens sesijoje diskusijas kels dėl Mokslo ir studijų įstatymo pataisų, skalūnų dujų, atliekų tvarkymo, mokesčių, valstybinių šalpos išmokų ir pensijų, įmonių restruktūrizavimo, neatsakingo skolinimosi, vaikų teisių apsaugos. Numatyta teikti ir Seimo statuto pataisas, kad parlamente užimant vadovaujamus postus būtų atsižvelgiama į lyčių santykį, atsirastų kvotų moterims.

I.Šiaulienė mano, kad Seimo rudens sesija bus rimtas darbymetis. „Bus itin svarbių ir reikšmingų sprendimų, kurie numatys visų ateinančių metų finansinį, ūkinį mūsų valstybės gyvenimą. Lengva nebus, bet sesija turėtų būti darbinga, ir tikiuosi, kad mūsų suplanuoti svarbiausi projektai bus priimti“, - vylėsi Seimo LSDP frakcijos seniūnė.

J.Razmos teigimu, TS-LKD daugiausia dėmesio ketina skirti parlamentinei kontrolei, o ne programiniams siūlymams teikti.
J.Razmos teigimu, TS-LKD daugiausia dėmesio ketina skirti parlamentinei kontrolei, o ne programiniams siūlymams teikti.

Įgyvendins partijos programą

Seimo Darbo partijos (DP) frakcija į rudens sesijos darbų programą siūlo įtraukti 79 teisės aktų projektus. „Manau, kad jų skaičius dar padidės, nes Seimo nariai savo siūlomas įstatymų pataisas registruos ir sesijai prasidėjus“, - LŽ teigė DP frakcijos seniūno pirmasis pavaduotojas Valentinas Bukauskas.

Savo sumanymų dėl įstatymų leidybos, kol neįvyko frakcijos narių pasitarimas, „darbiečiai“ neatskleidžia. Pasak V.Bukausko, aptarti rudens sesijos darbų bus renkamasi po pirmojo prasidėjusios plenarinės sesijos posėdžio. Iniciatyvų esą turima švietimo ir socialinės politikos, finansų bei ekonomikos srityse. „Kiekvienas teises aktas rengiamas atsižvelgiant tiek į Vyriausybės, tiek į DP programą. Rinkėjams norime parodyti, kad laikomės savo programinių nuostatų“, - tvirtino V.Bukauskas.

Nori policijos vado atskaitomybės

Kaip sakė Seimo frakcijos „Tvarka ir teisingumas“ seniūnas Petras Gražulis, rudens sesijos darbų programai jau parengti 33 teisės aktų projektai. Siūlomi Civilinio bei Administracinių teisės pažeidimų kodeksų pakeitimai, parengtos Teismų, Bankų, Asociacijų ir kitų įstatymų pataisos. „Svarbu, kad šie visi siūlymai paliestų kuo didesnę dalį žmonių“, - LŽ teigė P.Gražulis.

Tarp „tvarkiečių“ siūlymų – draudimas bankams pretenduoti į įkeistą turtą, didelis Teismų įstatymo pataisų paketas. „Siūlysime, kad visuomenė galėtų dalyvauti priimant sprendimus. Taip yra visame pasaulyje, ir niekas neišrado kito mechanizmo, kaip užtikrinti skaidresnį bei atsakingesnį teismų darbą“, - tvirtino parlamentaras. „Tvarkiečiai“ taip pat žada siekti policijos generalinio komisaro atskaitomybės Seimui. „Matome, kas dabar darosi Biržuose, todėl norime, kad ir parlamentarai galėtų vertinti policijos generalinio komisaro veiklą“, - pabrėžė Seimo „tvarkiečių“ vadovas.

Sieks rinkimų tvarkos pokyčių

Valdančiųjų gretose esanti Lietuvos lenkų rinkimų akcija (LLRA) į Seimo rudens sesijos darbų programą planuoja įtraukti 21 įstatymų projektą. Kaip LŽ teigė parlamentinės LLRA frakcijos seniūnė Rita Tamašunienė, siūlomi teisės aktų projektai apima platų skirtingų temų spektrą. „Dalis jų kartojasi iš Seimo pavasario sesijos, kitais siekiama pradėti naujus darbus“, - pažymėjo parlamentarė.

Tarp svarbiausių klausimų, kuriuos per Seimo rudens sesiją kels LLRA atstovai, – parlamentarų pritarimo jau sulaukęs Gyvybės prenatalinėje fazėje apsaugos įstatymo projektas, finansavimo didinimas vietinės reikšmės keliams, žemės grąžinimas. LLRA sieks rinkimų sistemos pertvarkos: siūloma iki 3 proc. sumažinti rinkimų slenkstį tautinių mažumų ir regioninėms partijoms, rinkimų biuletenio tekstą versti į tautinių mažumų kalbas, neleisti keisti rinkimų tvarkos likus mažiau kaip vieniems metais iki rinkimų. „Atsižvelgiant į Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos rekomendacijas, tai labai svarbūs pataisymai, nes yra bendra praktika visoje Europoje. Manome, kad Lietuvoje yra taisytinų dalykų“, - pabrėžė R.Tamašunienė.

Opozicijos iniciatyvos – bergždžias darbas

Gausiausia Seimo opozicinė jėga – Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcija – įstatymų leidyboje „aritmetiškai lenktyniauti su valdančiaisiais“ nežada. „Esame realistai ir puikiai suprantame, kad kaip opozicinė frakcija programinių siūlymų negalime pateikti, nes tai bus bergždžias darbas. Mūsų programa šiuo metu esančios daugumos nebūtų palaikyta, jeigu ji būtų aktyviai reiškiama teisės aktų projektais“, - LŽ tvirtino Seimo TS-LKD frakcijos seniūno pirmasis pavaduotojas Jurgis Razma. Todėl daugiausia dėmesio ši politinė jėga ketina skirti parlamentinei kontrolei.

Pasak J.Razmos, opozicijos „priežiūros“ Seimo rudens sesijoje sulauks įstrigę dar buvusios kadencijos parengti įstatymų projektai. Svarbiausias šios sesijos iššūkis – biudžeto priėmimas. „Atliksime priežiūros funkciją, kad neliktų pamirštos pačios jautriausios sritys – policininkų, kultūros darbuotojų ir valstybės tarnautojų atlyginimai, taip pat pensininkų laikinai sumažintų pensijų kompensavimas“, - teigė parlamentaras.

Politiniai skersvėjai – neišvengiami

Seimo Liberalų sąjūdžio (LS) frakcijos seniūnas Eligijus Masiulius tikina, kad į rudens sesijos darbotvarkę jie siūlys įtraukti 30-40 įstatymų projektų. „Didžioji jų dalis susijusi su biurokratinio aparato arba įvairių biurokratinių apribojimų mažinimu, dalis projektų – Civilinio bei Administracinio kodekso pakeitimai“, - LŽ teigė parlamentaras. Seimo rudens sesijoje, pasak LS frakcijos seniūno, vėl bus teikiamos „Sodros“ įmokų ribas numatančios pataisos.

E.Masiulis viliasi, kad Vyriausybė pateiks nemažai svarbių teisės aktų projektų. „Bet manau, jog sesija bus lydima politinių skersvėjų, kalbant apie tai, kad bus bandoma reikšti nepasitikėjimą Seimo pirmininko pirmuoju pavaduotoju Vytautu Gapšiu. O artėjant kitąmet vyksiantiems rinkimams neišvengiamai bus ir įvairių politinių batalijų, todėl sesija nebus labai rami“, - pažymėjo jis.

Iš Vyriausybės – per 300 įstatymų projektų

Šalies vadovė Dalia Grybauskaitė į rudens Seimo darbotvarkę siūlo įtraukti 15 savo inicijuotų įstatymų pataisų ir dar trys teisės aktų projektai parlamentarams grąžinami pakartotinai svarstyti. Prezidentė siūlo sudaryti didesnes galimybes įsidarbinti jaunimui, visuomenei dalyvauti valstybės kūrime, skatinant pilietiškumo ir savanorystės idėjas. Daug dėmesio šalies vadovė skiria teismų veiklai, taip pat siūloma griežtinti kovą su neteisėtu praturtėjimu, skaidrinti valstybės tarnybą ir politinę sistemą.

Per 300 teisės aktų projektų Seimui ketina pateikti ministrų kabinetas. Tarp svarbiausių Vyriausybės teikiamų įstatymų projektų – kitų metų valstybės ir savivaldybių, Privalomojo sveikatos draudimo bei Valstybinio socialinio draudimo fondų biudžetai. Į Seimo darbotvarkę ketinama įtraukti Fiskalinės sutarties įgyvendinimo konstitucinį įstatymą, taip pat bus siūlomi Darbo kodekso pakeitimai, parlamentarams teikiamas ir Saugaus eismo įstatymų paketas avaringumui mažinti.

DALINTIS
ŽYMĖS
_
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaKomentaraiKonkursaiReklama
Kultūra ir žmonėsLietuvaMokslas ir ITPasaulisReklaminiai priedai
Rinkimų maratonasSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
Trasa#AUGULIETUVOJE#LEGENDOS#SIGNATARŲDNRPrivatumo politika
#ŠIMTMEČIOINOVACIJOSKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"