Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Kultūra ir žmonėsGamta ir augintiniaiŠeima ir sveikataMokslas ir ITSportasŠvietimasTrasaĮdomybėsRinkimų maratonas
LIETUVA

Politinę temperatūrą kaitins artėjantys rinkimai 

2015 rugpjūčio 21 d. 06:00
Alinos Ožič (LŽ) nuotrauka

Netrukus prasidėsiančiam naujam politiniam sezonui didelės įtakos turės kitais metais vyksiantys Seimo rinkimai. Neabejojama, kad visos partijos, pataikaudamos rinkėjams, dėsis esančios socialiai jautresnės, dosniai dalys valstybės biudžeto pinigus.

Naują politinį sezoną Seimas atidarys rugsėjo 10 dieną. Politikai ir politologai jį prognozuoja būsiant įtemptą ir neramų. Įtakos tam turės ne tik artėjantys Seimo rinkimai, bet ir prieštaringai visuomenės vertinami projektai – nuo naujojo socialinio modelio iki asmenvardžių rašybos nelietuviškais rašmenimis.

Neišvengs dramų

Didžiausios politinės jėgos Seime – Socialdemokratų frakcijos – seniūnė Irena Šiaulienė sakė, kad socialdemokratai jau surikiavo svarbiausius rudens darbus. Pirmiausia žadama imtis tų, kurių nespėta baigti parlamento pavasario sesijoje. Ketinama grįžti prie Mokslo ir studijų įstatymo pataisų, numatančių, kad iš dalies valstybės finansuojami studentai mokėtų vienodo dydžio metinę studijų įmoką.

I. Šiaulienės nuomone, naujajame politiniame sezone toliau virs diskusijos dėl naujo socialinio modelio, vardų ir pavardžių rašybos nelietuviškais rašmenimis, dvigubos pilietybės. Vienas svarbiausių darbų rudenį – kitų metų valstybės biudžeto priėmimas ir su juo susiję kiti klausimai, pavyzdžiui, senatvės pensijų, minimalios mėnesio algos (MMA) didinimas. „Aktualių, svarbių temų tikrai labai daug“, – pabrėžė parlamentarė.

I. Šiaulienės įsitikinusi, kad politinis sezonas bus neramus ir įtemptas. „Kiekviena politinėje jėga, taip pat ir koalicijoje esantys mūsų partneriai dės visas pastangas, kad išryškintų savo veiklą. Pavojingiausia, kad nebus išvengta populizmo, nes visi galvos tik apie savo politinę ateitį“, – pažymėjo socialdemokratė.

Vis dėlto, I. Šiaulienės manymu, reikės rasti politinės atsakomybės bei išminties net ne visais klausimais sutariant su kitomis valdančiosiomis partijomis traukti koalicijos vežimą į priekį. Anot jos, valdančioji koalicija ir Vyriausybė turėtų išsilaikyti iki kadencijos pabaigos. „Esu įsitikinusi, kad darbas koalicijoje neapsieis be dramų. Kiek jos bus aštrios, parodys laikas. Vis dėlto išdirbome trejus metus, manau, ir toliau šią kadenciją išbūsime“, – LŽ sakė socialdemokratė.

Laikysis kietos pozicijos

Darbo partija, pasak jos pirmininko Valentino Mazuronio, daugiausia dėmesio ketina skirti žmonių gerovės didinimo klausimams. Pats svarbiausias laukiantis darbas – kitų metų valstybės biudžeto, kuris yra esminių šalies prioritetų ir plėtotės krypčių orientyras, priėmimas. „Formuojant biudžetą neabejotinai akcentuosime ir teiksime siūlymus dėl žmonių pajamų didinimo. Turime mintyse MMA ir pensijų didinimą. Kad būtų išlaikyta proporcija, su MMA turės kilti ir visi kiti atlyginimai, nes minimali alga negali susilyginti su neminimaliomis. Lietuva pagal vystymosi prognozes atrodo neblogiau nei mūsų kaimynai, bet pagal žmonių pajamas, pradedant pensijomis, baigiant atlyginimais, gerokai atsiliekame nuo latvių ir estų“, – tvirtino V. Mazuronis.

GOOGLE rekomenduojaStraipsnio tęsinys – žemiau

Tarp kitų aktualiausių šio laikotarpio temų Darbo partijos lyderis minėjo emigracijos ir imigracijos klausimus.

V. Mazuronio nuomone, politinis sezonas bus neramus. Artėjant Seimo rinkimams politinė temperatūra kils. „Darbiečiai“ esą dirbs konstruktyviai, o principiniais klausimais laikysis aktyvios, kietos pozicijos. „Toliau konstruktyviai dirbsime koalicijoje, tiek su socialdemokratais, tiek su „Tvarka ir teisingumu“. Turėsime savo poziciją, ginsime savo požiūrį. Tačiau tai gerai, demokratija tuo ir graži, kad diskusijoje ar keičiantis argumentais priimami aktualūs sprendimai“, – tikino V. Mazuronis.

Į populizmo lenktynes nesivels

Didžiausios opozicinės Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos seniūno pirmojo pavaduotojo Jurgio Razmos nuomone, naujasis politinis sezonas bus kiek aštresnis dėl artėjančių Seimo rinkimų. „Tai bus rinkimų politinės lenktynės su socialinės orientacijos kvapu“, – LŽ sakė konservatorius. Jo manymu, per viešuosius ryšius pirmiausia prie lenktynių starto stos valdantieji. „Jau matome, kaip premjeras su socialinės apsaugos ministre lenktyniauja, kas kiek pažadės kitąmet didinti pensijas. Tik kad abiejų pažadai nėra pensininkus įkvepiantys. Matyt, bus ir kitokių apeliacijų į socialinių lūkesčių turinčius sluoksnius“, – teigė J. Razma. Politikas tikino, kad TS-LKD „į populizmo lenktynes tikrai nesivels“. Pasak jo, naujajame sezone konservatoriai daug dėmesio sutelks į tas kryptis, kuriomis tradiciškai rūpinosi ir iki šiol.

„Tai ir valstybės saugumas, ir skaidrumo reikalavimas. Atrodo, kad atvejų, į kuriuos reikės reaguoti, daugės. Matome, kaip valdantieji prieš artėjančius rinkimus karštligiškai stengiasi įdarbinti savus, per viešuosius neskaidrius pirkimius siekia nukreipti finansinius srautus. Todėl mūsų, opozicijos, dėmesys šiems dalykams nesilpnės“, – pabrėžė J. Razma. Kad nebūtų sukurta problemų ateičiai, jo teigimu, taip pat bus stebima, jog būtų šalies išlaikytas viešųjų finansų balansas. „Siūlysime naujų idėjų ir kitose srityse. Yra ir nebaigtų dalykų, svarbių Konstitucijos pataisų priėmimas“, – priminė J. Razma. Kartu jis prisipažino nemanąs, kad valdantieji šį politinį sezoną pasižymėtų „giliomis išmintingomis iniciatyvomis“. Konservatorius prognozavo, kad kad bus laikomasi premjero itin pamėgtos taktikos – „geriau nerizikuoti ir nieko nedaryti“. „Lakmuso popierėlis valdantiesiems bus vadinamojo socialinio modelio pateikimas“, – sakė J. Razma.

Opozicija bus aštri

Rudens darbus ir savo iniciatyvas taip pat dėlioja Seimo Liberalų sąjūdžio frakcija. Jos seniūno Eligijaus Masiulio teigimu, ketinama koncentruotis į įstatymų projektus, kuriais siūloma tobulinti mokesčio bazę. „Lieka aktualūs mūsų siūlymai dėl neapmokestinamų pajamų didinimo vaikus auginančioms šeimoms, smulkiojo verslo atleidimo nuo tam tikrų mokesčių, nulinio reinvestuojamo pelno tarifo, „Sodros“ įmokų „lubų“ nustatymo. Kalbant apie kitus pasiūlymus, norime baigti pradėtas iniciatyvas dėl internetinio balsavimo, sieksime referendumo dėl dvigubos pilietybės rengimo kartu su Seimo rinkimais“, – aiškino politikas.

Kaip vieną svarbiausių laukiančių darbų E. Masiulis išskyrė ir Darbo kodekso pataisų priėmimą. Jis žadėjo, kad liberalai bus aktyvūs šiame procese ir teiks savo pasiūlymus, kurie „leis apginti lankstesnius darbo santykius“. „Jeigu per rudens sesiją pavyks priimti įstatymus, susijusius su darbo santykiais ir socialinių garantijų, pavyzdžiui, pensijų skaičiavimo, tvarkos pakeitimais, tai jau būtų itin didelis darbas. Žinoma, turiu labai daug abejonių, ar šie projektai bus priimti, bet labai to sieksime“, – aiškino frakcijos lyderis.

L. Masiulio manymu, artėjant Seimo rinkimams politinis klimatas neišvengiamai kais. Jis svarstė, kad tai gali pasireikšti dalies parlamentarų migracija iš vienų Seimo frakcijų į kitas, valdančiosios koalicijos partneriai gali imtis įvairių manevrų siekdami atkreipti į save dėmesį. „Greičiausiai matysime daugiau įtampos valdančiojoje koalicijoje, nes mažesnieji partneriai sieks žūtbūt pritraukti dėmesį ir rinkėjų. Žinoma, ir opozicija bus aštri“, – tvirtino jis.

Žaidžia rinkimų žaidimus

Kauno Vytauto Didžiojo universiteto profesorius Lauras Bielinis taip pat prognozavo būsiant nenuobodų ateinantį politinį sezoną. Tačiau, pasak jo, sprendimai, diskusijos bus persmelktos artėjančių rinkimų nuotaikų. „Girdėsime aštresnių pokalbių, bus ryškesnių politikų saviraiškos formų“, – LŽ sakė politologas. Jo teigimu, tarp valdančiųjų aškiai matomos dvi grupuotės, tiksliau – socialdemokratai ir kiti koalicijos partneriai.

„Socialdemokratų, o jie yra ašis, ant kurios laikosi valdantieji, interesas veikti atsakingai, išsaugoti dabartines valstybėje vyraujančias ekonomikos, politikos, socialinės srities tendencijas. Tuo metu kiti partneriai, naudodamiesi tuo, kad visas atsakomybės svoris tenka socialdemokratams, žaidžia savo rinkimų žaidimą“, – aiškino L. Bielinis.

Politologo nuomone, ir šį politinį sezoną prezidentės simpatijos ir antipatijos partijoms nesikeis. „Darbiečiai“ tikrai negali tikėtis santykių pagerėjimo. Tačiau požiūris į valdančiąją koaliciją bus nuosaikesnis. Nes prezidentė puikiai supranta, kad nepriklausomai nuo jos asmeninio požiūrio socialdemokratai vis dėlto veikia atsakingai. Todėl ji juos palaikys. Aišku, saikingai“, – sakė L. Bielinis. Kalbėdamas apie opoziciją politologas pažymėjo, kad konservatoriai pastaruoju metu daugiau „susitelkę į save“. „Matyt, ieško naujų idėjų, gal net naujų žmonių. Atrodo, kad ateinantys Seimo rinkimai juos gąsdina. Čia ir liberalų konkurencija, gana stipri ir valdančiųjų padėtis“, – teigė politologas.

Liberalai, kurie „tarsi ir gerai jaučiasi“, anot jo, suvokia savo padėties dviprasmiškumą. „Jie mėgina nusiteikti kaip valstybiniu lygiu veikianti partija. Bet kol kas jie gali reikštis tik per savo merus miestuose. Tai irgi gerai, tačiau tie merai turi padaryti ką nors svarbaus, kad parodytų liberalų naudingumą valstybei“, – pažymėjo L. Bielinis.

Europa suka į centro kairę

Politologo Algio Krupavičiaus teigimu, tiek šį politinį sezoną, tiek likusį iki Seimo rinkimų laiką visos partijos mėgins pasirodyti, „socialiai geresnės ir jautresnės“. „Tik būtų gerai, kad populizmo dozė būtų ne per didelė. Visiems būtų naudingiau, jei politikai svarstytų ir priimtų realius sprendimus“, – LŽ sakė politologas.

Jis prognozavo, kad politinio sezono ašimi taps naujojo socialinio modelio svarstymas. Apie jį rudenį suksis daugiausia diskusijų tiek visuomenėje, tiek Seime, kils nemažai ginčų. „Tam ruošiasi ir interesų grupės, politinės partijos, ir, aišku, Vyriausybė bei visa valdančioji dauguma. Matyt, diskusijos turės labai apibrėžtą turinį. Tokių diskusijų Lietuvos politikoje būna gana retai“, – pažymėjo A. Krupavičius.

Kartu jis atkreipė dėmesį, kad pastaruoju metu „Europos politikos diskurse įvyko permainų – sukama į centro kairę“. Todėl, anot politologo, bus labai įdomu stebėti, ar Lietuvoje šie procesai vyks lygiagrečiai kaip ir kitose Europos valstybėse. A. Krupavičius teigė manąs, kad artėjant Seimo rinkimams „bandymų kalbėti kairesne politine kalba tikrai bus daugiau“. „Kairiosios ideologijos orientuotos į socialinį teisingumą, socialinę lygybę, solidarumą. Todėl ne viena partija gali naudoti kairesnę retoriką“, – nurodė ekspertas.

Dabartinius Seimo ir prezidentės santykius jis sakė galintis apibūdinti „šaltos taikos“ terminu. Artėjant Seimo rinkimams prezidentė gali tapti kritiškesnė valdančiosios koalicijos atžvilgiu, tačiau egzistuojančios ribos neperžengs. „Sezonas tikrai nebus nei nuobodus, nei pilkas. Jis turėtų būtų gana įdomus“, – sakė A. Krupavičius.

DALINTIS
ŽYMĖS
_
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaKomentaraiKonkursaiReklama
Kultūra ir žmonėsLietuvaMokslas ir ITPasaulisReklaminiai priedai
Rinkimų maratonasSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
Trasa#AUGULIETUVOJE#LEGENDOS#SIGNATARŲDNRPrivatumo politika
#ŠIMTMEČIOINOVACIJOSKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"