Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Kultūra ir žmonėsGamta ir augintiniaiŠeima ir sveikataMokslas ir ITSportasŠvietimasTrasaĮdomybėsRinkimų maratonas
LIETUVA

Policija tramdo, policijai priešinasi 

2012 lapkričio 16 d. 07:41
Erlendo Bartulio nuotraukos
Erlendo Bartulio nuotraukos

Policijos pareigūnų smurtas prieš sulaikomus asmenis - itin sunkiai įrodomas dalykas. Jėgą naudojantys viešosios tvarkos sergėtojai turi kone geležinį argumentą - esą jie tik tramdo besipriešinančius žmones. 

Kaunietis Vidas Noreika iki šiol nesupranta, kodėl buvo sužalotas dviejų Aleksoto policijos nuovados pareigūnų. Vyras pasakojo užsukęs į Aleksoto turgų ir nusipirkęs ten butelį spirito. Nešinas stipriuoju gėrimu kaunietis nutarė aplankyti ir pavaišinti kaimynystėje gyvenantį draugą. Neradęs jo namie, V.Noreika patraukė į savo būstą. Tačiau tenuėjo kelis metrus. Prie jo sustojo policijos ženklais pažymėtas automobilis. Vienas pareigūnų paklausė, kur vyras einantis. Aleksotiškis paaiškino traukiantis namo. Jis pasakojo, kad iš automobilio išlipęs policininkas po jo megztiniu rado butelį spirito ir jį ištraukė. "Tuomet man spyrė į kojas, gulintį mušė", - tvirtino V.Noreika.

Po smurto protrūkio, kurį matė netoli gyvenantys žmonės, aleksotiškis buvo įsodintas į policininkų automobilį ir nuvežtas į nuovadą. Ten vyras apklaustas, už pasipriešinimą pareigūnams jam gresia bauda, o jos dydį turi nustatyti teismas. "Byla atsidūrė Kauno miesto apylinkės teisme, kur dabar esu teisiamas", - pasakojo V.Noreika.

Policijos atstovai tikina, kad dažniausiai jiems priešinasi neblaivūs asmenys.
Policijos atstovai tikina, kad dažniausiai jiems priešinasi neblaivūs asmenys.

Liudija skirtingai

Aleksotiškį nustebino pareigūnų Petro Vaitkaus ir Egidijaus Mensevičiaus liudijimai teisme. Vienas policininkas tikino, kad V.Noreika priešinosi, kitas aiškino, jog ne. Be to, jie skirtingai apibūdino patį įvykį. Policininkų nuomonės dėl esą nuo jų sprukusio V.Noreikos fizinių gebėjimų taip pat nesutapo. Vienas jų pasakojo, kad užkalbintas Aleksoto gyventojas metė butelį ir nubėgo apie 30 metrų, kitas - kad butelis iškrito, o V.Noreika tenuėjo 10 metrų.

"Kodėl jų liudijimai vieni kitiems prieštarauja?" - svarstė nukentėjusiuoju prisistatantis kaunietis. Dėl pareigūnų veiksmų jis kreipėsi ir į kelių instancijų prokuratūras, ir į Kauno apskrities vyriausiąjį policijos komisariatą (VPK).

V.Noreika tikino nebėgęs nuo policininkų, nes tai jam būtų buvę fiziškai sunku. Neįgalumą turintis kaunietis serga cukriniu diabetu, gydosi širdies ligas.

Po apklausos iš nuovados grįžusiam V.Noreikai prireikė medikų pagalbos, nes jam gerokai pakilo kraujo spaudimas ir skaudėjo sužalotą ranką. Kai per incidentą vyras buvo parverstas ant žemės, sudužo jo akiniai.

"Tyrėja, sužinojusi, kad dėl pareigūnų veiksmų kreipiausi į prokuratūrą, pareiškė, jog liudininkai ir advokatė nėra dievai, todėl neturėčiau puoselėti vilčių", - sakė V.Noreika.

Jo advokatė Raimonda Kazlauskienė įsitikinusi, kad V.Noreika pasakoja tiesą ir jis pareigūnams nesipriešino. "Atsižvelgiant į tai, kad policijos pareigūnai tarnybiniuose pranešimuose įvykio aplinkybes nurodė identiškai, o per teismo posėdį apie tą pačią situaciją pasakojo skirtingai, regis, viskas šioje byloje tampa aišku. Tačiau kaip teismas tai vertins ir kokį procesinį sprendimą priims, negaliu atsakyti", - kalbėjo V.Noreikos gynėja.

Kaunietis V.Noreika tvirtina neturįs sveikatos net bėgioti nuo pareigūnų.
Kaunietis V.Noreika tvirtina neturįs sveikatos net bėgioti nuo pareigūnų.

Nepavyksta įrodyti

Kauno apskrities VPK atstovas spaudai Kęstutis Kasciukevičius pasakojo, kad nuo šių metų pradžios buvo gauta 11 skundų dėl galimo pareigūnų smurto. Visi jie inicijuoti asmenų, kaltinamų pasipriešinus policijai.

Anot K.Kasciukevičiaus, pagal skundus nepradėtas nė vienas ikiteisminis tyrimas. Kitaip tariant, nukentėjusiaisiais save vadinantiems asmenims nepavyko įrodyti, kad prieš juos smurtauta.

"Sulaikomiems asmenims dažnai uždedami antrankiai, žmonės būna neblaivūs, agresyviai nusiteikę. Antrankiai veržia ir palieka pėdsakus. Neretai tai bandoma pateikti kaip smurto įrodymus", - sakė K.Kasciukevičius.

Jo tvirtinimu, neblaivūs asmenys nenori pripažinti, kad patys elgėsi agresyviai, nes dažniausiai įvykius prisimena netiksliai.

"Jei smurto atvejis nustatomas, iškart inicijuojamas ikiteisminis tyrimas. Tarnybinio patikrinimo tokiu atveju net nereikia", - aiškino K.Kasciukevičius.

Grėsminga statistika

Policijos departamento Komunikacijos skyriaus viršininkas Ramūnas Matonis LŽ sakė, kad, Administracinių teisės pažeidimų ir eismo įvykių registro duomenimis, 2011 metais užregistruotas 1091 pasipriešinimo policijos pareigūnams atvejis. Užpernai pasipriešinta  848 kartus. "Pernai pasipriešinimo policijos pareigūnams atvejų padaugėjo 28,7 proc.", - pažymėjo R.Matonis.

Nemažai tokių incidentų vertinama ir pagal Baudžiamąjį kodeksą. Iš visų pernai užfiksuotų 374 pasipriešinimo valstybės tarnautojams atvejų policijos pareigūnams buvo pasipriešinta 217 kartų. 2010 metais - 107 kartus.

"2011 metais, palyginti su 2010-aisiais, pasipriešinimo policijos pareigūnams atvejų padaugėjo du kartus", - tvirtino R.Matonis. Daugiausia tokių incidentų fiksuota Kauno, Šiaulių ir Vilniaus apskrityse, o jų sumažėjo Alytaus ir Klaipėdos apskrityse.

Pernai iš viso sulaikyti 185 įtariamieji už pasipriešinimą policijos pareigūnams. 61,6 proc. asmenų pasipriešino būdami neblaivūs. Daugumos įtariamųjų amžius - nuo 21 iki 30 metų. 57,8 proc. visų nustatytų įtariamųjų niekur nedirbo.

LŽ archyvo nuotrauka/Policijos departamento Komunikacijos skyriaus viršininkas R.Matonis atkreipė dėmesį, kad pasipriešinimo pareigūnams atvejų sparčiai daugėja.
LŽ archyvo nuotrauka/Policijos departamento Komunikacijos skyriaus viršininkas R.Matonis atkreipė dėmesį, kad pasipriešinimo pareigūnams atvejų sparčiai daugėja.

Užkliuvo žibintai

Tačiau nėra statistikos, kiek žmonių buvo neteisėtai apkaltinti pasipriešinimu pareigūnams. Kaišiadorių rajono gyventojui Vytautui Geležauskui teisme pavyko įrodyti, kad jis policijos pareigūnams nesipriešino. Vyras ir jo žmona Valė tapo neregėto incidento aukomis, kai vieną 2011 metų žiemos vakarą su savo bičiuliais iš Trakų važiavo namo į Žiežmarius. Automobilį vairavo V.Geležauskienė. Prie pat viaduko į miestelį moteris pamatė priešpriešinio eismo juosta važiuojantį automobilį įjungtais tolimųjų šviesų žibintais. Jų apakinta vairuotoja, patarta vyro, taip pat blykstelėjo tolimosiomis šviesomis. Taip ji norėjo perspėti priešais važiuojantį asmenį, kad šis išjungtų tolimųjų šviesų žibintus. Juk neretai būna, kad vairuotojai pamiršta tai padaryti, tad įprasta užuomaršas perspėti.

Netrukus paaiškėjo, kad nedrausmingieji vairuotojai - policijos pareigūnai. Apsisukę jie pasivijo V.Geležauskienės vairuojamą "Volkswagen Golf" ir jį sustabdė. Dokumentus parodžiusi moteris buvo pakviesta į pareigūnų mašiną. Nors jai grėsė tik 20-60 litų bauda, pokalbis su patruliais gerokai užsitęsė.

"Išgirdau visokių įžeidimų, nors pati valdžiausi ir mėginau kalbėti dalykiškai. Nežinau, kas mane patraukė už liežuvio, bet pasakiau, kad apie nekultūringą elgesį pranešiu jų vadovams", - LŽ tuomet pasakojo V.Geležauskienė.

Patruliai Simonas Budrys ir Mantas Zakarevičius nenorėjo girdėti jokių paaiškinimų ir vairuotojai už pažeidimą skyrė baudą. Istorija tuo galbūt ir būtų pasibaigusi, jei ne V.Geležausko sprendimas nueiti iki patrulių visureigio pasiteirauti, kodėl jo žmona taip ilgai negrįžta. Po vaišių pas draugus V.Geležauskas buvo geros nuotaikos, nors tai, kad žmona užsibuvo pareigūnų automobilyje, vyrui kėlė nerimą.

"Kalbėjau linksmai, siūliau žmonos nebausti, nes ji tikrai ne kokia nors kelių chuliganė, norėjusi paerzinti policininkus. Ji padarė tai, ką būtų padaręs bet kuris vairuotojas", - pasakojo V.Geležauskas. Tačiau jo pastangos švelninti situaciją patruliams įspūdžio nepadarė. Jie paklausė, ar V.Geležauskas norįs vykti į nuovadą. "Jei reikės, vyksiu", - šypsodamasis atsakė vyriškis. Ir padarė lemtingą klaidą. Pareigūnai iššoko iš mašinos, prirėmė V.Geležauską prie durelių, užlaužė už nugaros rankas ir uždėjo antrankius. V.Geležauskienei buvo liepta lipti į savo automobilį, o jos sutuoktinis buvo nuvežtas į nuovadą.

Prisimindamas tos nakties įvykius, vyras tvirtino tuo metu nemanęs, kad patruliai iš tiesų įvykdys savo grasinimą, nes tam nebuvo jokio pagrindo. Tačiau, pasak V.Geležausko, S.Budrys ir M.Zakarevičius akivaizdžiai ieškojo priekabių, stumdėsi. "Jie darė viską, kad išprovokuotų mano pyktį ar pasipriešinimą", - LŽ tvirtino pašnekovas. Jis teigė buvęs apstumdytas, policininkai pakaitomis esą vis trinkteldavo per petį ir ragino paskubėti.

"Dar bandžiau jiems aiškinti, kad nesipriešinu, einu lėčiau, nes esu pagyvenęs, bet jie nepaisė mano žodžių", - prisiminė V.Geležauskas. Žiežmariškis tikino, kad žengiant pro nuovados duris vienas pareigūnų jį stumtelėjo, o kitas pakišo koją. Tuomet V.Geležauskas kakta trenkėsi į grindis, plūstelėjo kraujas. Surakintomis rankomis atsistoti nepajėgiantis vyriškis pareigūnų esą vilktas grindimis, o vėliau uždarytas į belangę.

"Maldavau pareigūnų nesielgti taip su vyru, bet buvau iškvailinta", - pasakojo V.Geležauskienė. Patrulių veiksmais pasibaisėjusi moteris teišgirdo siūlymą nesikišti, kitaip esą pati nukentėsianti. "Visus šiuos vaizdus matė kartu su mumis važiuojantys draugai. Jie taip pat buvo sukrėsti pareigūnų žvėriškumo", - pasakojo sutuoktiniai.

Nesulaukė sprendimo

Pasipriešinimu policijai kaltintas ir žinomas menininkas Kazimieras Valentas Žaltauskas. 2008 metais jis viešėjo savo draugo namuose Kauno centre. Vyrai išgirdo beldimą į duris ir jas atidarė. K.V.Žaltauskas LŽ yra pasakojęs, kad policininkai išsyk ėmėsi griežtų veiksmų ir daug neaiškindami juos išsivežė į nuovadą. Tik vėliau paaiškėjo, kad K.V.Žaltausko draugo kaimynė parašė skundą policijai, tvirtindama, esą menininkas, atvykdamas į svečius, dviračiu apgadino jos automobilį. K.V.Žaltauskas buvo apkaltintas pasipriešinimu policijos pareigūnui. Neįgalus, sunkiai sergantis kūrėjas buvo įtrauktas į teismų maratoną, kuris tęsėsi iki 2012 metų kovo 25-osios. Tądien K.V.Žaltauskas, taip ir nesulaukęs sau palankaus sprendimo, iškeliavo anapilin.

DALINTIS
ŽYMĖS
_
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaKomentaraiKonkursaiReklama
Kultūra ir žmonėsLietuvaMokslas ir ITPasaulisReklaminiai priedai
Rinkimų maratonasSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
Trasa#AUGULIETUVOJE#LEGENDOS#SIGNATARŲDNRPrivatumo politika
#ŠIMTMEČIOINOVACIJOSKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"