Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Kultūra ir žmonėsGamta ir augintiniaiŠeima ir sveikataMokslas ir ITSportasŠvietimasTrasaĮdomybėsRinkimų maratonas
LIETUVA

Pirmoji teisingumo vilties kregždė 

2013 gegužės 31 d. 07:19
E.Kusaitė: "Terorizmo niekada nepateisinau ir tokių veiksmų niekada neplanavau, nors prokurorai ir siekia mane padaryti pasaulinio lygio teroriste."
E.Kusaitė: "Terorizmo niekada nepateisinau ir tokių veiksmų niekada neplanavau, nors prokurorai ir siekia mane padaryti pasaulinio lygio teroriste."
Romo Jurgaičio (LŽ) nuotraukos

Nuteistos, tačiau neįkalintos, terorizmu kaltintos Eglės Kusaitės advokatas Kęstutis Stungys neatmeta - jo ginamoji gali apskųsti vakar nuskambėjusį teismo sprendimą. Merginos rėmėjai tvirtina, kad ji turėtų siekti visiško išteisinimo, bet vis dėlto džiaugiasi 'vilties teikiančia' teisėjų pozicija.

Vilniaus apygardos teismas vakar paskelbė, kad tarptautiniu terorizmu kaltintą klaipėdietę E.Kusaitę pripažįsta kalta dėl pasikėsinimo surengti teroro aktą, tačiau palieka laisvėje. Teisėjai Virginija Švedienė, Jūratė Damanskienė ir Artūras Pažarskis nusprendė merginai skirti 10 mėnesių laisvės atėmimo bausmę - tiek laiko ji, sulaikyta 2009-ųjų spalį, praleido už grotų. Baudžiamojoje byloje valstybinį kaltinimą palaikęs Generalinės prokuratūros prokuroras Mindaugas Dūda siūlė E.Kusaitę įkalinti 10 metų, suimant teismo salėje. Jo teigimu, tai būtų buvusi švelniausia bausmė, numatyta įstatyme.

"Žinant dabartinę teisėsaugos padėtį, teismo sprendimas mums, Eglės bičiuliams, buvo netikėtas ir džiuginantis. Važiuodami į teismą svarstėme, jog nelaisvėje praleisto laiko įskaitymas būtų mažiausiai tikėtina galimybė, dėliojome, kad ji gali būti nuteista 3-5 metams. Žmogiškumo prasme teismo sprendimas yra pirmoji kregždė mūsų teisėsaugoje", - pasibaigus teismo posėdžiui LŽ sakė kunigas Robertas Grigas.

Vakar nuskambėjęs teismo sprendimas nesiųsti E.Kusaitės už grotų pradžiugino, bet ir nustebino ją remiančius žmones.
Vakar nuskambėjęs teismo sprendimas nesiųsti E.Kusaitės už grotų pradžiugino, bet ir nustebino ją remiančius žmones.

Siekia išteisinimo

Vakar teismas klaipėdietę pripažino kalta tik dėl pasikėsinimo surengti teroro aktą, tačiau išteisino dėl prokurorų keltų kaltinimų kūrus organizuotą teroristų grupę. Šis teismo nuosprendis dar negalutinis - per 20 dienų jį galima skųsti apeliacine tvarka.

Prokuratūra kol kas nekomentuoja, ar skųs nuosprendį aukštesnės instancijos teismui. "Kai susipažinsime su teismo motyvais, bus priimtas sprendimas", - teigė M.Dūda.

Pati E.Kusaitė vakar teismo nuosprendžio irgi nekomentavo. Teisėjams paskelbus verdiktą, ji susijaudinusi išbėgo iš salės. Anksčiau mergina guodėsi, esą prokurorai ją siekia padaryti "pasaulinio lygio teroriste". "Kaip supratau stebėdamas savo klientės reakciją, teismo sprendimu ji greičiausiai nėra absoliučiai patenkinta. Žinodamas, jog E.Kusaitė turi labai tvirtą asmeninę nuomonę, tikrai neatmesčiau galimybės, kad teismo nuosprendis gali būti skundžiamas", - vakar LŽ aiškino advokatas K.Stungys. Panašiai kalbėjo ir teismo posėdyje dalyvavęs Nepriklausomybės Akto signataras, Tarptautinės parlamentarų grupės Čečėnijos problemoms spręsti generalinis sekretorius Algirdas Endriukaitis. "Iš dalies galima pripažinti teigiamus teismo sprendimo aspektus. Bet iš esmės E.Kusaitė turėjo būti išteisinta, o byla - nutraukta. Manyčiau, teismo sprendimas bus skundžiamas apeliacine tvarka", - dėstė jis.

A.Endriukaičio teigimu, 10 metų laisvės atėmimo bausmę E.Kusaitei siūlę prokurorai greičiausiai taip bandė pateisinti savo ir merginą esą provokavusių Valstybės saugumo departamento (VSD) pareigūnų neteisėtus veiksmus. "Bet galima pasidžiaugti, kad teismas nenuėjo paskui prokurorų šūksnius", - pridūrė jis.

Disidentė sesuo Nijolė Sadūnaitė LŽ minėjo iki šiol nesuprantanti, už ką E.Kusaitė teisiama. "Sakiau prokurorams, teisėjams - teiskite mane, rusų KGB tuo labiau apsidžiaugs, esu jiems nemažai padariusi. Bet iš tikrųjų net kagėbistai buvo gudresni nei mūsų broliai: jie, norėdami sulaikyti, slapčiomis įkišdavo į kišenę narkotikų ir čia pat sulaikydavo už platinimą. Mūsiškiai Eglei, kai ruošėsi sulaikyti, galėjo į krepšį bent kokį sprogmenų diržą įdėti. O dabar - nieko", - juokavo N.Sadūnaitė.

Įkvepia vilties

Europarlamentaras dr. Leonidas Donskis, ne kartą pabrėžęs būtinybę gerbti ir vykdyti teismo sprendimus, vis dėlto neslėpė, kad E.Kusaitės byloje esama abejonių keliančių aplinkybių. "Man labai daug įtarimų kelia tai, jog su E.Kusaite, ir tai jau akivaizdu, VSD "dirbo" labai ilgai. Ar nebus taip, kad jie patys dirbtinai užsiaugino "darbo" objektą, kad tai buvo vidinė operacija (juk žinome, kad slaptosios tarnybos tokių metodikų - infiltracijos arba savo žmogaus, įgyvendinančio tam tikrą scenarijų, "užsiauginimas" - turi daug). Situacija man dvelkia beširdišku ir baisiu sistemos susidorojimu su mergina, kuriai, ko gero, buvo reikalinga pagalba", - svarstė europarlamentas. Vakarykštį teismo sprendimą L.Donskis pavadino įkvepiančiu vilties. "Priimtas humaniškas sprendimas, kuris nekompromituoja mūsų teisėsaugos. Priešingai, jis parodo, kad žmoniškumas ir teisingumas nugali", - pabrėžė politikas.

Europarlamentaras prof. Vytautas Landsbergis, kalbėdamas su LŽ, prokurorų E.Kusaitei siūlytą bausmę vadino "nežmogiška". "Jeigu teisėjai būtų su tuo sutikę, tai būtų reiškę ne tik E.Kusaitės, bet ir Lietuvos pasmerkimą. Lietuva būtų turėjusi prisiimti kaltę, kad joje auginami teroristai prieš Rusiją. Šios šalies politikai to labai reikia", - sakė profesorius.

Po VSD sparnu

E.Kusaitė buvo sulaikyta Kauno autobusų stotyje 2009 metų spalio 24-ąją, pakeliui į Rusijos sostinę Maskvą. Teisėsaugininkai paskelbė, kad jau kitą dieną per apklausą tuo metu 21 metų mergina esą prisipažino bendravusi su musulmonais radikalais ir jų nurodymu ketinusi susisprogdinti (vėliau E.Kusaitė tikino prisipažinimą pasirašiusi palaužta fiziškai ir psichologiškai, o prokurorai buvo priversti atskleisti, kad jos apklausoje dalyvavo trys Rusijos FTB (saugumo) pareigūnai).

Lietuvos prokurorų nurodoma galimo teroro akto vieta, kurioje nusikaltimą neva turėjo įvykdyti E.Kusaitė, nuolat kito. Iš pradžių teigta, jog E.Kusaitė ketino susisprogdinti Rusijos karinėje bazėje Čečėnijoje, paskui sakyta, kad teroro aktas turėjo būti vykdomas prie Maskvos esančioje bazėje, kurioje būrėsi iš Kaukazo grįžę kariai. Teisme nuskambėjo dar viena versija - esą mergina, nekenčianti prezidento Vladimiro Putino, ketino susisprogdinti prie Rusijos Dūmos.

E.Kusaitė nuo sulaikymo dienos buvo laikoma Vilniaus Lukiškių tardymo izoliatoriuje-kalėjime. Tačiau 2010-ųjų pavasarį per kai kurias žiniasklaidos priemones pasklido pranešimas, kad tuo metu pasaulį sukrėtusių sprogimų Maskvos metro išvakarėse mergina... sulaikyta Vilniaus oro uoste, o jos bagaže, kaip teigta, rasta duomenų apie sprogdinimo mechanizmus, jų naudojimą, taip pat Rusijos sostinės metro schemų.

E.Kusaitė nuo paauglystės iš tiesų draugavo su čečėnų tautybės jaunuoliais (vėliau jos giminės ėmė svarstyti, kad čečėnais galėjo apsimesti jautrią paauglę savo tikslams siekę panaudoti VSD agentai). Merginos motina ir teta, sunerimusios dėl tokių Eglės ryšių, kreipėsi pagalbos į Klaipėdos VSD padalinį. Pasak jų, uostamiesčio saugumiečiai pažadėjo E.Kusaitę globoti. Ši "globa" baigėsi sulaikymu 2009 metais. Mergina buvo apkaltinta teroristų grupės, į kurią esą bandė įtraukti internetinio susirašinėjimo draugus - Maskvoje gyvenančius čečėnų tautybės seserį ir brolį Aišą bei Apti Magmadovus - organizavimu.

Lietuvos teisėsaugininkų Rusijos specialiosioms struktūroms suteiktais duomenimis, Magmadovai taip pat buvo suimti, tardomi ir nuteisti. E.Kusaitės draugė A.Magmadova, įkalinta dvejiems metams, dar pernai išėjo į laisvę. Jos broliui skirta 6 metų laisvės atėmimo bausmė. Per teismo procesą Maskvoje E.Kusaitė, kaip teroristų grupės organizatorė, nebuvo minima.

Prieš kelerius metus, kalbėdamas apie E.Kusaitei keliamą bylą, iš VSD Klaipėdos apygardos skyriaus vadovo posto tuo metu jau pasitraukęs ilgametis viršininkas Algirdas Grublys LŽ tvirtino: "Sakiau, kad man dėl to gėda. Negalima žaisti su žmonėmis. Jei imiesi žmogų globoti, tai reikia ir daryti, o ne žaisti su juo. Daugiau kalbėti negaliu."

DALINTIS
ŽYMĖS
_
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaKomentaraiKonkursaiReklama
Kultūra ir žmonėsLietuvaMokslas ir ITPasaulisReklaminiai priedai
Rinkimų maratonasSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
Trasa#AUGULIETUVOJE#LEGENDOS#SIGNATARŲDNRPrivatumo politika
#ŠIMTMEČIOINOVACIJOSKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"