Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Kultūra ir žmonėsGamta ir augintiniaiŠeima ir sveikataMokslas ir ITSportasŠvietimasTrasaĮdomybėsRinkimų maratonas
LIETUVA

Paskutinis balsavimas: kaip atrodys alkoholio ribojimo pataisos 

2017 birželio 1 d. 10:18
Romo Jurgaičio (LŽ) nuotrauka

Seimas ketvirtadienį balsuoja dėl Alkoholio kontrolės įstatymo pataisų priėmimo. Pirmasis balsavimas dėl alkoholio vartojimo jau įvyko: Seimo nariai nubalsavo dėl leidimo svaigalų įsigyti, turėti ar vartoti tik nuo 20 metų. Vėliau bus sprendžiama dėl alkoholinių gėrimų reklamos uždraudimą, sutrumpintas trumpinti jo prekybos laikas, uždrausti alkoholinių gėrimų prekybą sezoninėse lauko kavinėse, pajūryje.

12:49 val. A. Armonaitė pabrėžė, kad tokiu įstatymu bus sumažinta pasiūla, bet paklausos pokyčiu visai nesirūpinama.

12:45 val. „Alkoholio vartojimą riboti reikia [..], bet įstatymo projektas toks, kokį turime čia, yra akivaizdus lazdos perlenkimas“, – kalbėjo M. Majauskas, kviesdamas nepriimti įstatymo projekto. Jis kaip didžiausią šio projekto spragą išskyrė amžių, nuo kurio galima parduoti alkoholį. Pasak jo, jaunimas nuo dabar bus laikomas nebrandžiu, bet tai galbūt paskatins jį ateiti į rinkimus ir balsuoti.

Robertas Šarknickas siūlė pažiūrėti į gyvenimą per vaiko, kurio tėvai vartoja alkoholį, akis. Jis ragino palaikyti įstatymo projektą.

12:35 val. Seimas pritarė visiškam alkoholio reklamos ribojimui.

12:27 val. A. Skardžius, kalbėdamas apie alkoholio reklamos ribojimą pasiūlė, kad alkoholio pavadinimai ir logotipai galėtų būti naudojami renginiuose, sporto varžybose, ant komandų marškinėlių. Pasak jo, Europoje tai yra normali praktika.

A. Veryga siūlė tam nepritarti, nes sąvokos nėra iki galo apibrėžtos ir po tokio sprendimo reklamos galimybės netgi būtų išplėstos. Tam nepritarė ir komitetas.

Seimas nusprendė balsuoti prieš tokį siūlymą.

12:06 val. Pritarta draudimui prekiauti alkoholiu paplūdimyje. Seimas taip pat svarstė pataisą, kuria planuojama uždrausti alkoholiu prekiauti paplūdimiuose. S. Gentvilas sakė nepritariantis šiai pataisai, nes dažniausai skęstantys asmenys į paplūdimį atsineša savo alkoholio. Seimas pataisai pritarė.

GOOGLE rekomenduojaStraipsnio tęsinys – žemiau

11:53 val. R. Žemaitaitis siūlė, kad reikėtų trumpinti rytinį alkoholio pardavimo laiką. Jis siūlė prekybą alkoholiu nuo 11 val. ryto iki 21 val. Komitetas šiai pataisai nėra pritaręs.

M. Majauskas sakė, kad toks pasiūlymas yra racionalus. „Ši pataisa pavėlins galimybę įsigyti alkoholio ryte“, – pabrėžė parlamentaras.

Seimas pasiūlymui nepritarė. Tai reiškia, kad alkoholio pardavimo laikas bus toks, kaip planuota anksčiau: šiokiadieniais ir šeštadienį įsigyti galima būtų nuo 10 iki 20 val., o sekmadienį – nuo 10 iki 15 val.

11:47 val. Nemokamuose masiniuose renginiuose prekiauti silpnu – iki 7,5 laipsnio – alkoholiu bus galima bet kur, ne tik specialiose zonose, kaip buvo siūloma iki šiol.

Seimas, ketvirtadienį priimdamas atskirus Alkoholio kontrolės įstatymo straipsnius, pakeitė ankstesnį sprendimą ir pritarė pataisoms dėl laisvesnės prekybos alkoholiu nemokamuose renginiuose.

Už tokių zonų atsisakymą balsavo 64, prieš – 47, o susilaikė 11 Seimo narių. Seimui liko paskutinis balsavimas – už visą įstatymą.

„Šiuo balsavimu išgelbėjome Lietuvą nuo didžiulės gėdos“, – po balsavimo pareiškė „tvarkietis“ Remigijus Žemaitaitis.

11:44 val. R. Karbauskio siūlymui atsisakyti nuostatos, kad alkoholis būtų gabenamas nepermatomoje pakuotėje, Seimo komitetas trečiadienį pritarė. Seimas taip pat pritarė tam, kad alkoholis galės būti gabendamas jo neslepiant. Pataisą įregistravęs R. Karbauskis balsavo prieš savo pasiūlymą.

11:33 val. Ramūnas Karbauskis įregistravo pataisas dėl alkoholio pardavimo lauke prie stacionarių kavinių. Pataisomis numatoma, kad nuo 2020 metų stacionarios kavinės, turinčios licenciją verstis alkoholio prekyba, aptarnauti lankytojus lauko sąlygomis galėtų ne didesniu nei 40 metrų atstumu nuo stacionarios kavinės. Komitetas trečiadienį šiai pataisai pritarė.

Simonas Gentvilas pabrėžė, kad priėmus šias pataisas beveik visos kavinės pajūryje būtų uždarytos.

Seimas pritarė R. Karbauskio įregistruotoms pataisoms, parlamentarų, balsavusių „prieš“ nebuvo.

11:27 val. Socialdemokratas Artūras Skardžius pristatė savo pataisas dėl nemokamuose renginiuose norimų įrengti alkoholio zonų. Pasak jo, tokių zonų įrengimo nereikėtų. Sveikatos komitetas tokioms pataisoms nėra pritaręs.

Mykolas Majauskas sako palaikantis tokią pataisą, nes jos įgyvendinimas būtų komplikuotas. A. Veryga pasisakė prieš ir priminė, kad tokių zonų atsisakymo nesuteiktume galimybių žmonėms, kuriems sudėtinga vadytis, būti socialiai aktyviais.

Pasiūlymui panaikinti vadinamuosius „gardus“ Seimas pritarė.

11:24 val. „Valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis pareiškė, kad bus siūloma griežtinti prekybą alkoholiu plastiko taroje – vadinamuosiuose „bambaliuose“. „Jie atsiras“, – ketvirtadienį Seime žurnalistams sakė parlamentaras, paklaustas, kodėl dabar nėra tokių ribojimų. Pasak R.Karbauskio, „jie atsiras savo laiku“. „Galvojame, kaip tai padaryti – ar pakuotės iš tikrųjų išspręs tą problemą, ar tai yra apmokestinimo klausimai tokio stiprumo, tokio alkoholio tipo gėrimams. Dabar tai sprendžiama. Tai didelė problema, tai pagrindinės priemonė, kuria svaiginasi tie žmonės, kurie turi priklausomybes. Bet sprendimas turi labai gerai apgalvotas.“

Jis pranešė, kad Sveikatos apsaugos ministerija ruošia „rimtus pokyčius“, kaip tiems žmonėms padėti.

11:20 val. Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos frakcijos seniūnė Rita Tamašunienė po balsavimo pabrėžė, kad Lietuvos jaunimas pats nori, kad alkoholis būtų leidžiamas vartoti nuo 20 m. Jos repliką kritikavo Monika Navickienė, pabrėžusi, kad negalima kalbėti viso Lietuvos jaunimo vardu.

11:18 val. Nuo 2018 metų alkoholį Lietuvoje galės pirkti ir vartoti tik 20 metų sulaukę žmonės.

Seimas, ketvirtadienį pastraipsniui priimdamas Alkoholio kontrolės įstatymo pataisas, atmetė siūlymą nekeisti dabartinės tvarkos ir leisti alkoholį vartoti nuo 18 metų.

Už balsavo 50 Seimo narių, prieš – 53, o susilaikė 15. Seimui liko paskutinis balsavimas – už visą įstatymą.

Seimas taip pat neleido 18–19-mečiams vartoti ar turėti silpnesnius nei 15 laipsnių alkoholinius gėrimus: už balsavo 46, prieš – 58, o susilaikė 11 Seimo narių.

„Nereikia tapatinti su tarnyste kariuomenėje, su galimybe tuokti, kurti šeimą“, – sakė sveikatos ministras Aurelijus Veryga, atsakydamas į liberalės Aušrinės Armonaitės pastabą, kad taip nepasitikima žmonėmis.

Pasak jo, tik laiko klausimas, kada Lenkija, Latvija ir Estija paseks Lietuvos pavyzdžiu ir leis alkoholį gerti nuo 20 metų.

„Kiek teko paskutiniu metu susitikinėti su jaunimu, tai pats jaunimas yra už, kad būtų ir amžius pailgintas, ir valandos“, – teigė Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos frakcijos seniūnė Rita Tamašunienė.

11.13 val. Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos lyderis Gabrielius Landsbergis iniciavo pataisas, kuriomis siūlo asmenims nuo 18 iki 20 metų leisti vartoti tik silpną (iki 7,5 laipsnio) alkoholį. Seimo sveikatos reikalų komitetas šiai pataisai yra nepritaręs.

Už tokį, kaip kompromisinį variantą, pasisakė liberalas E. Gentvilas. Povilas Urbšys išsakė nuomonę prieš. Seimas pataisai nepritarė.

11:08 val. Liberalų sąjūdžio frakcijos narė Aušrinė Armonaitė pristatė savo inicijuotas pataisas dėl to, kad alkoholis būtų parduodamas pilnamečiams nuo 18 m., o ne nuo 20, kaip plauojama dabartinėmis nustatyti dabar. Pasak jos, amžiaus ribojimas būtų didelė klaida, parodanti, kad nepasitikima pilnamečiais asmenimis. Seimo sveikatos reikalų komitete trečiadienį šiai pataisai nepritarta. Už A. Armonaitės pataisas pasisakė „Tvarkos ir teisingumo“ frakcijos seniūnas Remigijus Žemaitaitis.

Nuomonę prieš išreiškė sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga. Jis paskatino šių pataisų nesieti su nepasitikėjimu žmonėmis.

Pataisoms, kad alkoholis būtų parduodamas asmenims nuo 18 metų, Seimas nepritarė.

10:52 val. Po pertraukos Seimas pradėjo svarstyti Alkoholio kontrolės įstatymo pataisas.

10:15 val. Povilas Urbšys Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos vardu paprašė pusės valandos pertraukos. Kaip teigia delfi.lt, tai buvo padaryta, mat nenorėjo, kad šia Seimo Statuto teise pasinaudotų opozicija, kuri galėjo suskubti nukelti svarstymą iki kito posėdžio.

Valdantieji įstatymo pataisomis siekia, kad nuo kitų metų parduoti alkoholį būtų galima tik vyresniems nei 20 metų asmenims.

Taip pat keistųsi alkoholio pardavimo laikas parduotuvėse ir kavinėse, kur svaigalų imama išsinešti. Šiokiadieniais ir šeštadienį įsigyti galima būtų nuo 10 iki 20 val., o sekmadienį – iki 15 val. Tačiau viešojo maitinimo įstaigose alkoholio galima būtų įsigyti visą parą.

Nežino, kaip balsuos socialdemokratai

Premjeras Saulius Skvernelis teigia, kad koalicijos partnerių socialdemokratų pozicijos dėl alkoholio prieinamumo ribojimo būdų skiriasi, dėl to jis negali pasakyti, kaip jie balsuos ketvirtadienį.

„Atrodo, kad partijos pirmininko nuomonė yra vienokia, o frakcijos būna kitokia. Man sunku pasakyti, kokia šiandien bus nuomonė ir frakcijos, ir pirmininko. Jeigu žinosime ir matysime, kad tos pataisos neturi palaikymo, bus iš anksto pasakyta, manau, kad yra būdų ieškoti palaikančių balsų iš kitų frakcijų“, – ketvirtadienį Žinių radijui sakė Vyriausybės vadovas.

S.Skvernelis pabrėžė, kad koalicijos partneriai – „valstiečiai“ ir socialdemokratai – neprivalo sutarti visais klausimais, tačiau, anot jo, svarbiausia, jog socialdemokratai laikytųsi duoto žodžio.

„Tikrai nebus taip, tą ir deklaruoja socialdemokratai, kad visais klausimais turime sutarti. Bet svarbiausias principas – žinoti pozicijas, argumentuoti jas, tada bus galima prognozuoti. Galiausiai, matyt, bus tokių atvejų, kai matydami, kad neturime bendros pozicijos ir neturime pakankamai balsų tokiems sprendimams realizuoti reikia daryti pauzę ir ieškoti variantų, kaip tuos sprendimus pasiekti“, – kalbėjo premjeras.

Jis neprognozavo, kokios įtakos koalicijos likimui turėtų tai, jeigu socialdemokratai nepalaikytų alkoholio ribojimo pataisų. Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas Ramūnas Karbauskis yra sakęs, kad šis balsavimas gali lemti valdančiosios koalicijos ateitį.

„Ateitis parodys, ar bus čia pabaigos pradžia“, – ketvirtadienį sakė S.Skvernelis.

Kas keisis?

Alkoholis nuo 20 metų. Pritarta leisti nuo 2018 metų alkoholį įsigyti asmenims nuo 20 metų, t. y. asmenims iki 20 metų būtų draudžiama vartoti alkoholinius gėrimus ar jų turėti. Draudimas turėti alkoholinių gėrimų būtų netaikomas asmenims nuo 18 metų, jeigu alkoholinių gėrimų turėjimas būtų tokių asmenų darbo veiklos (pobūdžio) dalis darbo vietoje ir darbo metu. Tačiau, pavyzdžiui, įmonėms, Europos juridiniams asmenims ir jų filialams būtų draudžiama alkoholinių gėrimų pardavimo skatinimo veiklai pasitelkti asmenis iki 20 metų.

Laisvesnė prekyba nemokamuose renginiuose. Nemokamuose masiniuose renginiuose prekiauti silpnu – iki 7,5 laipsnio – alkoholiu bus galima bet kur, ne tik specialiose zonose, kaip buvo siūloma iki šiol. Seimas, ketvirtadienį priimdamas atskirus Alkoholio kontrolės įstatymo straipsnius, pakeitė ankstesnį sprendimą ir pritarė pataisoms dėl laisvesnės prekybos alkoholiu nemokamuose renginiuose.

Alkoholis nebus parduodamas paplūdimyje. Seimas taip pat svarstė pataisą, kuria planuojama uždrausti alkoholiu prekiauti paplūdimiuose. S. Gentvilas sakė nepritariantis šiai pataisai, nes dažniausai skęstantys asmenys į paplūdimį atsineša savo alkoholio. Seimas pataisai pritarė.

Alkoholio pardavimo laikas bus dar labiau ribojamas. Alkoholio pardavimo laikas: šiokiadieniais ir šeštadienį įsigyti galima būtų nuo 10 iki 20 val., o sekmadienį – nuo 10 iki 15 val.

Seimas pritarė visiškam alkoholio reklamos ribojimui. Nuo 2016-ųjų lapkričio 1 dienos visose šalies parduotuvėse uždrausta skelbti svaigiųjų gėrimų akcijas. Tądien įsigaliojo Seimo priimtos Alkoholio kontrolės įstatymo pataisos, draudžiančios bet kokią alkoholio nuolaidų reklamą. Jos negalima skelbti nei raštu, nei žodžiu, nei piešiniais. Be to, nutrauktos visos loterijos, žaidimai ir kitos vartoti bei pirkti skatinančios priemonės. Prekybos vietose neleidžiama alkoholio kainų išskirti kita spalva ir taip nurodyti, kad vieną ar kitą dieną jis kainuos pigiau. Vizualios svaigalų reklamos taip pat draudžiamos.

Padidintas akcizas. Nuo 2017 metų kovo 1 dienos buvo padidintas alkoholio akcizas. Tai pabrangino svaigiuosius gėrimus ir – kaip jau matoma – drastiškai sumažino pajamas iš alkoholio pardavimo. Statistikos duomenimis, kovo mėnesį, kai įsigaliojo didesni akcizai, jų surinkimas smuko 64 procentais.

Dėl ko bus balsuojama

Dokumento reikalavimas. Pagal projekto nuostatas alkoholinių gėrimų pardavėjai turėtų teisę iš visų alkoholinius gėrimus perkančių asmenų reikalauti, o kai kiltų abejonių, kad asmuo yra jaunesnis negu 25 metų, privalėtų iš perkančio alkoholinius gėrimus asmens reikalauti pateikti asmens tapatybę liudijantį dokumentą.

DALINTIS
ŽYMĖS
_
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaKomentaraiKonkursaiReklama
Kultūra ir žmonėsLietuvaMokslas ir ITPasaulisReklaminiai priedai
Rinkimų maratonasSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
Trasa#AUGULIETUVOJE#LEGENDOS#SIGNATARŲDNRPrivatumo politika
#ŠIMTMEČIOINOVACIJOSKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"