Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Kultūra ir žmonėsGamta ir augintiniaiŠeima ir sveikataMokslas ir ITSportasŠvietimasTrasaĮdomybėsRinkimų maratonas
LIETUVA

Partnerių reveransas prezidentei 

2012 spalio 31 d. 03:26
Socialdemokratai, Darbo partija ir "tvarkiečiai" kitą savaitę žada skelbti, kas užims Vyriausybės kėdes. /LŽ archyvo nuotrauka 
Socialdemokratai, Darbo partija ir "tvarkiečiai" kitą savaitę žada skelbti, kas užims Vyriausybės kėdes. /LŽ archyvo nuotrauka 

Trijų Vyriausybę formuojančių partijų derybose dėl ministerijų į strategines sritis pretenduoja socialdemokratai. Darbo partijai gali atitekti krašto apsauga, 'Tvarkai ir teisingumui' - Teisingumo ministerija. Finansų ir Užsienio reikalų ministerijų vadovus siūlyti paliekama prezidentei.

Po vakar popietę Seime vykusių trijų koaliciją formuojančių partijų - Lietuvos socialdemokratų (LSDP), Darbo partijos (DP) ir "Tvarkos ir teisingumo" (TT) - atstovų derybų aiškėja būsimos Vyriausybės kontūrai. 

Pagal iškovotų Seimo mandatų skaičių ir kvotas LSDP, gavusi 38 vietas naujajame parlamente, pretenduoja į 7 ministrų portfelius ir premjero postą. DP, turinčiai 29 mandatus, greičiausiai atiteks 5 ministerijos ir Seimo pirmininko pozicija, o TTP, turėsiančiai 11 atstovų, - 2 ministerijos. Prisidėti prie buriamos koalicijos bus pasiūlyta Lietuvos lenkų rinkimų akcijai (LLRA), tačiau ši partija greičiausiai galės pretenduoti ne į ministrų, bet į kelis viceministrų portfelius ir postus parlamente.

"Tikrai nemanyčiau, kad visos strateginės ministerijos atiteks LSDP, o ne tokios reikšmingos - kitiems. Koalicijoje negali būti žaidimo į vienus vartus, nes jos sudarymas ir išgyvenimas priklauso nuo to, kiek partneriai yra patenkinti savo postais, įtaka ir svoriu. Jei dauguma programuojama taip, kad viena partija turi labai didelę įtaką, o kitos gerokai nusileidžia, ji gali būti negyvybinga", - LŽ sakė politologas Algis Krupavičius.

Dairosi į nepartinius

LSDP lyderis Algirdas Butkevičius vakar minėjo norįs, kad jo partijos dispozicijoje būtų kuo daugiau ministerijų. LŽ šaltinių LSDP teigimu, šiuo metu partija pretenduoja vadovauti 7 ministerijoms ir neketina mažinti šio skaičiaus.

Kaip žinoma, pagal nerašytą susitarimą partija, deleguojanti premjerą, prisiima atsakomybę už Finansų ministeriją (FM). Artėjant Lietuvos pirmininkavimui Europos Sąjungos Tarybai, socialdemokratai norėtų būti atsakingi ir už Užsienio reikalų ministeriją (URM). Tačiau po vakar vakare vykusio koalicijos lyderių pasitarimo, ieškant būdų sutarti su prezidente Dalia Grybauskaite, pirmadienį pareiškusia, kad parems tik tą politinę jėgą, kuri sudarys valdančiąją koaliciją "be teisiamųjų suole sėdinčios DP", politikai ketina tartis, kad būtent ji pasiūlytų kandidatus vadovauti šioms ministerijoms.

"Nesakau, kad prezidentė "turėtų" pritarti. Reikia dialogo ir bendro sutarimo. Niekas nenori demonstruoti kažkokios jėgos. Nes Lietuvos laukia tikrai didžiuliai išbandymai ir didžiulės užduotys", - po pasitarimo kalbėjo A.Butkevičius.

Anksčiau minėta, kad kandidatu vadovauti šalies finansams galėtų būti nepartinis Lietuvos banko (LB) Finansinių paslaugų ir rinkų priežiūros departamento direktorius Vilius Šapoka. 34 metų vyras, beje, ketveriais metais jaunesnis už dabartinę finansų ministrę Ingridą Šimonytę, iki darbo LB buvo Vertybinių popierių komisijos pirmininkas, dar anksčiau - pavaduotojas, atsakingas už piktnaudžiavimo rinka, rizikos valdymo priežiūrą ir ES reikalų koordinavimą.

Buriamos koalicijos partnerės DP lyderis Viktoras Uspaskichas vos prieš kelias dienas svarstė, kad FM vadovauti galėtų likti ir I.Šimonytė. "Tai geriausia specialistė iš visų, vadovavusių FM. Būtų neblogai, kad ji toje ministerijoje dirbtų ir toliau. Bet tai A.Butkevičiaus reikalas", - sakė jis. Tiesa, pati I.Šimonytė yra viešai teigusi, kad ministru turėtų būti politikas, o ji naujojoje Vyriausybėje dirbti neketina.

Vakar taip pat paaiškėjo, kad su prezidente jau derinta URM vadovo kandidatūra. Šis postas turėtų būti siūlomas dabartiniam ambasadoriui Baltarusijoje Linui Linkevičiui. Neoficialiai teigiama, kad, gavę URM, socialdemokratai yra nusiteikę atsisakyti atsakomybės už Krašto

apsaugos ministeriją (KAM), o šią sritį greičiausiai perleis partnerei DP.

Skirsto pagal sritis

Su partneriais "darbiečiais" socialdemokratai dar dalijasi ir Ūkio (ŪM) bei Energetikos (EM) ministerijas. LŽ šaltinių teigimu, vis dėlto ŪM, beje, pastaruoju metu vadinama institucija be realios veiklos lauko, greičiausiai atiteks "darbiečiams", o jos vadovu bus siūlomas partijos vicepirmininkas Kęstutis Daukšys. 

EM tokiu atveju liktų socialdemokratams - vadovauti energetikai šioje partijoje pretenduoja tiek Birutė Vėsaitė, tiek Rimantas Sinkevičius. Šis politikas minimas ir tarp kandidatų į Susisiekimo ministerijos (SM), kurios LSDP taip pat neketina atsisakyti, vadovus.

Socialdemokratai, šaltinių partijoje teigimu, žada partneriams nenusileisti ir dėl Socialinės apsaugos ir darbo (SADM) bei Žemės ūkio (ŽŪM) ministerijų vadovų postų. "Tai - mūsų socialinių įsipareigojimų atstovavimo ir didelio rato rinkėjų klausimas", - tvirtino LŽ pašnekovai.

Būsimąja SADM vadove įvardijama buvusi ilgametė ministrė, europarlamentarė Vilija Blinkevičiūtė, kuri 2006-aisiais dėl galimybės likti šiame poste iškeitė priklausomybę Naujajai sąjungai į socialdemokratų glėbį. Kaip teigiama, politikė partijai jau šį penktadienį turi pranešti, ar dėl ministro portfelio atsisakys darbo Europos Parlamente. Kaip ŽŪM vadovą socialdemokratai bent dabar įvardija parlamentarą Mindaugą Bastį.

LSDP pretenduoja ir į Vidaus reikalų ministeriją (VRM). Kaip teigiama, ši pozicija be didelių ginčų turėtų būti patikėta prieš pat rinkimus diplomatinę tarnybą palikusiam socialdemokratui Juozui Bernatoniui. Jis VRM vadovavo 2001-2003 metais ir neteko posto po vadinamojo sekimo skandalo, viešai paskelbęs, kad su tuometinio policijos generalinio komisaro Vytauto Grigaravičiaus žinia pareigūnai galėjo neteisėtai rinkti informaciją apie aukštus sistemos pareigūnus ir net valstybės vadovus.

V.Uspaskichas nusileidžia

Pagal susitarimą DP turėtų atitekti 5 ministrų portfeliai ir Seimo pirmininko postas. Po pirmadienį nuskambėjusio prezidentės pareiškimo susinervinęs "darbiečių" lyderis V.Uspaskichas prakalbo, kad tuo atveju, jeigu jo nenorima matyti Vyriausybėje, jis sieksiąs tapti Seimo vadovu. Vakar jis šių ketinimų nebeminėjo. 

Anksčiau kaip galimas kandidatas vadovauti Seimui buvo minimas ir DP vicepirmininkas Vytautas Gapšys, bet ir jam po aštrios prezidentės kritikos tokio siekio greičiausiai teks atsisakyti. A.Butkevičius vakar viešai patikino galįs "100 procentų" garantuoti, kad Vyriausybėje ir Seimo vadovybėje nebus politikų, kuriems iškelti įtarimai arba kaltinimai. Kol kas realiausia pretendente pakeisti dabartinę Seimo pirmininkę Ireną Degutienę vadinama jos pavaduotoja DP vicepirmininkė Virginija Baltraitienė.

Kaip minėta, DP greičiausiai bus patikėta vadovauti ŪM ir KAM. Tarp galimų DP postų - ir Švietimo ir mokslo ministerija (ŠMM). Bent kol kas politikai nesiginčija, kad šios pareigos galėtų tekti vienam partijos lyderių Vydui Gedvilui.

Taip pat, šaltinių teigimu, "darbiečiai" pretenduotų į sveikatos apsaugos ministro postą, jis greičiausiai atiteks Dangutei Mikutienei. Nebent politikai sutartų su žymiu širdies chirurgu profesoriumi Rimantu Benečiu, jau kuris laikas minimu tarp galimų Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) vadovų.

Susistumdymai tarp partnerių

Dėl SAM kol kas DP dar "stumdosi" su mažąja koalicijos partnere TT, kuri taip pat pretenduoja vadovauti šiai sričiai. "Darbiečiams" ir "tvarkiečiams" greičiausiai teks tartis ir kas iš jų vadovaus Teisingumo (TM) bei Kultūros (KM) ministerijoms. Šaltinių teigimu, TM greičiausiai atiteks Rolando Pakso vedamai partijai, neoficialiai kaip būsimąjį jos vadovą įvardijančiai parlamentarą Remigijų Žemaitaitį. KM bent kol kol kas dalybose formaliai priskiriama DP įtakos sričiai. Vos į dvi ministerijas realiai pretenduoti galinčiai TT vis dėlto žadamas nemenkas kąsnis - Aplinkos ministerija, o jos vadovu greičiausiai būtų siūlomas TT vicepirmininkas Valentinas Mazuronis.

Tiesa, derybose dalyvaujančių politikų teigimu, "tvarkiečiai", naudodamiesi po prezidentės kritikos susilpnėjusia DP pozicija, bando išsikovoti ne 2, bet 3 ministerijas, nors viešai partijos lyderis R.Paksas tai neigia.

"Trys ministerijos būtų labai gerai, bet jei nebus - turėsime dvi. Bet kokiu atveju kiek sugebėjome pasiekti šiuose rinkimuose, kiek gavome mandatų - toks ir derlius. Svarbiausia susitarti ir greičiau pradėti reikalingus darbus", - teigė jis LŽ.

Lenkai - daugumos garantas

Vakar buriamos koalicijos partneriai taip pat sutarė kitą savaitę kviesti prisidėti prie jų ir LLRA. Tiesa, į ministrų postus ši partija greičiausiai nebegalėtų pretenduoti, nors jos lyderis Valdemaras Tomaševskis anksčiau yra vardijęs pageidaujamas ministerijas - EM, SM, ŠMM ir ŽŪM. 

Pagal LSP, DP ir TT kuriamą schemą, LLRA gali tikėtis bent kelių ne mažiau nei ministrai įtakingų viceministrų portfelių, tuo labiau kad būsimi valdantieji žada grąžinti tuometinio socialdemokratų premjero Gedimino Kirkilo darbo metu taikytą vadovavimo ministerijoms formulę. Pagal ją ministro postą patikėjus vienos partijos atstovui, viceministrai turėtų būti deleguojami kitų partijų, taip išvengiant politinių "tėvonijų" įsigalėjimo.

"LLRA paprastai nėra ta politinė organizacija, kuriai ypač svarbus postų klausimas. Šiuo požiūriu jie yra nuosaikūs, dėl to patrauklūs partneriai", - LŽ aiškino politologas A.Krupavičius.

Prie trijų partijų formuojamos valdančiosios koalicijos sutikus prisidėti LLRA, valdantieji Seime turėtų ne 78, bet 86 narius, taigi realią konstitucinę daugumą (ją sudaro ne mažiau kaip trys penktadaliai parlamento narių, tai yra 84 asmenys - red.), leidžiančią be pašalinių pagalbos priimti reikiamus sprendimus.

"Koaliciją reikia stiprinti, o LLRA prisijungimas tai užtikrintų. Esant tokiems įtemptiems santykiams su prezidente D.Grybauskaite kaip dabar, koalicijos įtaka tokiu būdu tik didėtų", - įsitikinęs A.Krupavičius.

DALINTIS
ŽYMĖS
_
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaKomentaraiKonkursaiReklama
Kultūra ir žmonėsLietuvaMokslas ir ITPasaulisReklaminiai priedai
Rinkimų maratonasSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
Trasa#AUGULIETUVOJE#LEGENDOS#SIGNATARŲDNRPrivatumo politika
#ŠIMTMEČIOINOVACIJOSKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"