Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Kultūra ir žmonėsGamta ir augintiniaiŠeima ir sveikataMokslas ir ITSportasŠvietimasTrasaĮdomybėsRinkimų maratonas
LIETUVA

Parlamentarai sklaido Vyriausybės optimizmą dėl urėdijų reformos 

2017 kovo 9 d. 09:30
Dabar valstybinių miškų valdymo pertvarka - Seimo rankose./ Romo Jurgaičio nuotraukos
Dabar valstybinių miškų valdymo pertvarka - Seimo rankose./ Romo Jurgaičio nuotraukos

Vyriausybei pritarus miškų urėdijų pertvarkai Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis patikino, kad problemų priimant šį projektą parlamente neturėtų kilti. Tačiau Seimo frakcijos nusiteikusios ne taip optimistiškai. Jei ministrų kabinetas nesuskubs išsklaidyti kylančių abejonių, reformos gali nepalaikyti net dalis valdančiosios Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) atstovų.

Vakar Vyriausybė pritarė miškų urėdijų reformos projektui. Jame numatoma, kad vietoj dabartinių 42 urėdijų bus steigiama viena valstybės įmonė „Lietuvos valstybiniai miškai“. Premjeras Saulius Skvernelis teigė, jog siūloma pertvarka užtikrins efektyvesnę urėdijų veiklą, skaidresnius viešuosius pirkimus, sutaupys biudžeto lėšų.

Galutinį sprendimą dėl reformos turi tarti Seimas. Kaip „Lietuvos žinioms“ sakė Seimo LVŽS frakcijos narys, Valstybės valdymo ir savivaldybių komiteto pirmininkas Povilas Urbšys, Vyriausybė norėtų taikyti greitesnę projekto priėmimo tvarką, tad balsavimas dėl urėdijų pertvarkos gali būti rengiamas jau po kelių savaičių.

„Vis dėlto prieš tai reikėtų suskaičiuoti, kiek galima surinkti projekto rėmėjų balsų. Reforma būtina, bet Vyriausybė turėtų atsakyti į visus parlamentarams kylančius klausimus, kad pertvarka nebūtų diskredituota. Jeigu jie atsakymų negaus, gali atsitikti taip, jog dalis LVŽS frakcijos narių balsuos prieš Vyriausybės projektą“, – kalbėjo politikas.

Susirūpino saugikliais

Seimo pirmininkas V. Pranckietis vakar Žinių radijui pareiškė, kad parlamentinė LVŽS frakcija vieningai palaikys Vyriausybės pasiūlymą sutelkti urėdijas į vieną valstybinę įmonę. „Jau šiandien galėčiau sakyti, jog LVŽS turės bendrą nuomone, ir, manau, didelių problemų dėl Vyriausybės sprendimo palaikymo nebus“, – tikino jis.

Kaip „vienetinę“ opozicinę nuomonę frakcijoje V. Pranckietis įvardijo Seimo Aplinkos apsaugos komiteto narės Virginijos Vingrienės išsakytas abejones, kad skubotai planuojama pertvarka gali lemti ateities klaidas, iš kurių didžiausia būtų – atviras kelias privatizuoti valstybinius miškus. Seimo pirmininkas sakė sieksiąs įtikinti frakcijos kolegę reformos nauda.

Povilas Urbšys: „Jei atsakymų nebus, gali atsitikti taip, kad dalis LVŽS frakcijos narių balsuos prieš Vyriausybės projektą.“

„Manęs nereikia įtikinėti – esu už reformą. Niekas neneigia, jog būtina mažinti urėdijų skaičių, jų darbą daryti efektyvesnį, didinti skaidrumą. Matau reformos būtinybę, tik ją vykdyti reikia labai atsakingai. Apie tai kalba ir Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija (EBPO praėjusiais metais pateikė rekomendacijas Lietuvai dėl valstybės valdomų įmonių pertvarkos įgyvendinimo plano, kuriame numatoma iki 2018-jų konsoliduoti urėdijų priežiūros įmonių veiklą, – aut). Pirmiausia būtina išsiaiškinti, kodėl ir kokių pertvarkų šioje srityje reikia, kaip geriausia jas vykdyti, kad nebūtų pakenkta nei gamtai, nei žmonėms, nei regionų plėtrai“, – „Lietuvos žinioms“ dėstė V. Vingrienė.

Ši politikė kovo 20 dieną rengia diskusiją, kurioje turėtų dalyvauti visų reformos eiga suinteresuotų šalių atstovai. „Reikia susėsti ir pasikalbėti, kaip geriausia pertvarkyti valstybinių miškų valdymą, nes labai skubotai vykdoma reforma gali sudaryti sąlygas klaidoms atsirasti. Jei nebus atsakymų į kylančius klausimus, matau, kad Vyriausybės pasiūlymas – toks, koks yra pateiktas, be saugiklių, užkertančių kelią privatizuoti miškus, sukurti monopolines sąlygas vienai įmonei, be sprendimų, kaip išsaugoti darbo vietas regionuose, – palaikymo Seime nesulauks“, – tvirtino parlamentarė.

GOOGLE rekomenduojaStraipsnio tęsinys – žemiau

Neoficialiai teigiama, jog planuojamai urėdijų reformai gali nepritarti maždaug trečdalis LVŽS frakcijos narių. Anot P. Urbšio, šiuo metu dalis parlamentarų apskritai netiki reforma, kita dalis ją iš esmės palaiko, tačiau nori atsakymų į kylančius klausimus.

Povilas Urbšys: "Jei atsakymų nebus, gali atsitikti taip, kad dalis LVŽS frakcijos narių balsuos prieš Vyriausybės projektą.“
Povilas Urbšys: "Jei atsakymų nebus, gali atsitikti taip, kad dalis LVŽS frakcijos narių balsuos prieš Vyriausybės projektą.“

„Vyriausybei reikėtų pasinaudoti galimybe ir padėti jiems apsispręsti. Turėtų būti pateikti aiškūs duomenys, kaip reforma pagerins valstybinių miškų administravimą, taip pat duotas patikinimas, kad jungiant urėdijas į vieną įmonę nebus sukurtas darinys, atitinkantis vos kelių stambių ūkio subjektų interesus. Jei Vyriausybė nepateiks visų argumentų, bijau, jog dalis LVŽS narių nepalaikys reformos“, – aiškino P. Urbšys.

Parlamentarai dvejoja

Kol kas paramą reformai yra pareiškęs tik opozicinės Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos seniūnas, partijos lyderis Gabrielius Landsbergis. „Šiandien Lietuvai reikia atlikti svarbius darbus, tarp jų – urėdijų reformą. Nematau kito būdo, kaip tik TS-LKD susitelkti, suskaičiuoti balsus ir, nors mūsų nėra daug, tapti ganėtinai tvirta atrama priimant valstybei svarbiausius sprendimus“, – sakė jis.

Vis dėlto tvirto sutarimo šiuo klausimu konservatoriai dar neturi. „Kad reforma reikalinga, turbūt pritartų dauguma frakcijos narių. Tačiau kokios pertvarkos planuojamos, kokiu laikotarpiu, kokiais etapais, iki šiol neaišku. Reforma itin skubinama, siūloma iš karto steigti vieną įmonę. Mano supratimu, šiuos dalykus turėtume gerai apsvarstyti, ir frakcijoje gali būti visokių nuomonių“, – „Lietuvos žinioms“ dėstė TS-LKD frakcijos narys Paulius Saudargas.

Abejonių dėl Vyriausybės projektų kyla ir opoziciniam Liberalų sąjūdžiui (LS). Pasak LS frakcijos seniūno Eugenijaus Gentvilo, liberalai pageidautų matyti reformos vertinimą, kuris būtų pagrįstas išlaidų ir naudos analize, apimtų ne tik pasiūlymą steigti vieną valstybės įmonę, jungiančią urėdijas, bet ir alternatyvius variantus. „Deja, alternatyvos negauname. Kol kas matome didelių grėsmių dėl vienos monopolinės įmonės steigimo, todėl dabartinis projekto variantas mūsų netenkina“, – pabrėžė E. Gentvilas.

Apie tai, kad greičiausiai nepalaikys Vyriausybės siūlomos urėdijų pertvarkos, vasario pabaigoje prakalbo valdančiosios koalicijos partnerės Lietuvos socialdemokratų partijos pirmininkas Algirdas Butkevičius, sukritikavęs Aplinkos ministerijos planus visas miškų urėdijas sujungti į vieną įmonę. Panašią poziciją taip pat dėstė opozicinės frakcijos „Tvarka ir teisingumas“ vadovas Remigijus Žemaitaitis.

„Tokiam modeliui, kokį siūlo Vyriausybė, tikrai neplanuojame pritarti. Esame už urėdijų pertvarką, galbūt mažinant jų skaičių, bet suteikiant daugiau savarankiškumo, nedarant jokių drastiškų sprendimų“, – kalbėjo jis.

Svarsto ne pirmą kartą

Planus visas urėdijas sujungti į vieną įmonę aplinkos ministras Kęstutis Navickas pranešė sausį. Po šios įmonės „skėčiu“ turėtų veikti ne dabartinės 42 urėdijos, bet 25 teritoriniai padaliniai. Vyriausybės teigimu, vienoje įmonėje centralizavus bendrąsias administracines funkcijas ir sumažinus teritorinių padalinių skaičių, kasmet būtų sutaupyta po 10 mln. eurų įmonės pinigų ir iki 3 mln. eurų valstybės biudžeto lėšų. Taip pat nurodoma, kad reikalavimą pertvarkyti urėdijas, kaip ir kitas valstybės valdomas įmones, kelia EBPO, prie kurios Lietuva siekia prisidėti 2018 metais.

„Pasiūlytame įstatymo projekte nėra numatyta jokių prielaidų dėl valstybinių miškų privatizavimo ar kitokių išlygų dideliems medienos prekybininkams, nes lieka ta pati aukciono principu paremta prekybos mediena sistema, kai nugalėtoją lemia kainos dydis. Dar svarbu pabrėžti, kad siūloma reforma yra socialiai orientuota, nes siekiama išsaugoti darbo vietas, įdarbinti žmones kituose aplinkosaugos sektoriuose“, – vakar Vyriausybės posėdyje kalbėjo K. Navickas.

Pertvarkyti urėdijas bandyta ir per ankstesnę Seimo kadenciją. 2015 metų pavasarį A. Butkevičiaus vadovaujama Vyriausybė teikė parlamentarams Miškų įstatymo pataisas, kuriomis siekta konsoliduoti miškų urėdijų veiklą, bet vietoj to įstatymu buvo įtvirtintas nekintamas urėdijų skaičius – 42. Nors šį sprendimą prezidentė Dalia Grybauskaitė vetavo, nes, jos žodžiais, konkretaus urėdijų skaičiaus nustatymas neatitinka Lietuvos interesų ir varžo Vyriausybės galias efektyviai valdyti miškų ūkį, parlamentarai neatsižvelgė į valstybės vadovės nuomonę.

DALINTIS
ŽYMĖS
_
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaKomentaraiKonkursaiReklama
Kultūra ir žmonėsLietuvaMokslas ir ITPasaulisReklaminiai priedai
Rinkimų maratonasSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
Trasa#AUGULIETUVOJE#LEGENDOS#SIGNATARŲDNRPrivatumo politika
#ŠIMTMEČIOINOVACIJOSKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"