Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Kultūra ir žmonėsGamta ir augintiniaiŠeima ir sveikataMokslas ir ITSportasŠvietimasTrasaĮdomybėsRinkimų maratonas
LIETUVA

Parašo kaina - šešiaženklis ieškinys 

2012 rugsėjo 25 d. 07:26
Ritos Stankevičiūtės nuotrauka /VMAI nuomojosi patalpas šiame sostinės A.Smetonos gatvėje esančiame pastate.
Ritos Stankevičiūtės nuotrauka /VMAI nuomojosi patalpas šiame sostinės A.Smetonos gatvėje esančiame pastate.

Daugiau kaip trečdalį milijono litų valstybė gali prarasti dėl šių metų pradžioje panaikintos Valstybinės medicininio audito inspekcijos (VMAI) tuometės direktorės Ramunės Navickienės veiksmų sudarant patalpų nuomos sutartį su privatininkais.

325,5 tūkst. litų - tokią kompensaciją UAB "Vilniaus pasažas" ketina prisiteisti iš Valstybinės akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybos (VASPVT) prie Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM). Nekilnojamojo turto nuoma ir pardavimu užsiimanti bendrovė teigia patyrusi nuostolių dėl subnuomininkės - VMAI - veiklos. Panaikinus šią inspekciją ir jos teises perdavus VASPVT, buvo nutraukta ir patalpų nuomos sutartis. LŽ išsiaiškinus, kad sutartis ne kartą keista valstybinės institucijos nenaudai, SAM kreipėsi į prokuratūrą.

Sudėlioti taškus, kas šioje istorijoje yra teisus - ieškovas "Vilniaus pasažas", siekiantis prisiteisti daugiau kaip trečdalį milijono litų, ar VMAI teises perėmusi VASPVT, nesutinkanti su tokiais reikalavimais, turėtų Vilniaus apygardos teismas.

Tuometė VMAI direktorė R.Navickienė sutarties sąlygas padarė dar nepalankesnes paskutinę savo darbo inspekcijoje dieną. Ar taip buvo pasielgta sąmoningai, teks aiškintis prokurorams.

Dainiaus Labučio (ELTA) nuotrauka/Buvusi inspekcijos direktorė R.Navickienė tikino negalėjusi pasirašyti VMAI nepalankių susitarimų.
Dainiaus Labučio (ELTA) nuotrauka/Buvusi inspekcijos direktorė R.Navickienė tikino negalėjusi pasirašyti VMAI nepalankių susitarimų.

Numatė atsakomybę

Ekonomikos pakilimo metais SAM nutarė jai pavaldžias įstaigas įkurti vienoje vietoje ir paskelbė patalpų nuomos konkursą. Tuomet atsiliepė tik viena galima nuomotoja - UAB "Ranga Group". Ji rekomendavo patalpas baigiamame įrengti "Vilniaus vartų" komplekse. Tačiau siūlymas neatitiko SAM reikalavimų, todėl buvo nuspręsta nuomai skirtas lėšas perduoti ministerijai pavaldžioms institucijoms, kad jų vadovai patys pasirūpintų patalpomis.

R.Navickienės vadovaujama VMAI 2007 metų viduryje įsikūrė Vilniaus centre, A.Smetonos gatvėje esančiame daugiabutyje. "Kaip radau patalpas? Detalių neprisimenu, tačiau veikiausiai jas parodė mano pažįstamas. Jis tame pastate taip pat nuomojosi patalpas", - paprašyta prisiminti šios istorijos pradžią LŽ sakė R.Navickienė.

2007 metų gegužės pabaigoje VMAI direktorė pasirašė negyvenamų patalpų subnuomos sutartį su Šiauliuose registruotos įmonės Šiaulių autoserviso tuomečiu direktoriumi Remigijumi Indrašiumi. Ši bendrovė, remiantis vėlesniais dokumentais, pirko tas patalpas už paskolą, paimtą iš banko, todėl sutartyje buvo įvardijama kaip jų subnuomotoja. Abi šalys sutarė, kad už 661 kvadratinio metro plotą ketvirtame pastato aukšte VMAI kas mėnesį mokės beveik 35 tūkst. litų - kiek daugiau negu 52 litus už kvadratą. Taigi per metus ministerijai pavaldžios institucijos patalpų nuoma turėjo atsieiti beveik 400 tūkst. litų.

Sutartyje buvo numatyta, kad VMAI patalpos subnuomojamos penkeriems metams - iki 2012-ųjų gegužės 29 dienos. R.Navickienė ir R.Indrašius savo parašais patvirtino ir tam tikrus saugiklius: kokia bus šalių atsakomybė, jei viena jų nuspręs pirma laiko nutraukti sutartį. Vienas jos punktų skelbė, jog praėjus pirmiems trejiems metams "šalys turi teisę nutraukti sutartį be jokių kompensacijų, netesybų ar panašių mokėjimų, raštiškai įspėjus vienai šaliai kitą prieš šešis mėnesius". Dokumente taip pat būta išlygos, kad tokiu atveju pranešimas apie ketinimą nutraukti sutartį gali būti pateikiamas praėjus ne mažiau kaip 2 metams 6 mėnesiams nuo nuomos termino pradžios.

Romo Jurgaičio nuotrauka/VASPVT vadovas J.Galdikas LŽ prisipažino esąs priblokštas "Vilniaus pasažo" ieškinio.
Romo Jurgaičio nuotrauka/VASPVT vadovas J.Galdikas LŽ prisipažino esąs priblokštas "Vilniaus pasažo" ieškinio.

Panaikino saugiklį

Praėjus beveik dvejiems metams, kai buvo sudaryta sutartis, VMAI direktorė R.Navickienė padėjo vieną pirmųjų parašų papildomame susitarime, kuris iš esmės pakeitė pirminę sutartį. Tokių papildomų susitarimų, bloginančių VMAI, kaip subnuomininkės, padėtį, vėliau atsirado dar ne vienas.

"Negali būti, kad bloginau inspekcijos padėtį. Priešingai, siekiau tik gero. Visų papildomų susitarimų esmė ta, kad buvo mažinamos patalpų nuomos kainos. Net atgaline data. Ministerija apkarpė patalpų nuomos finansavimą, todėl ne kartą sakiau Ričardui Bielskiui, kad jei nuomos kaina nebus sumažinta, sutartį nutrauksime", - teigė buvusi VMAI vadovė.

Paklausta, kas yra R.Bielskis ir kodėl tartasi su juo, o ne su UAB Šiaulių autoservisu, R.Navickienė svarstė, jog tai veikiausiai šiauliškės bendrovės savininkas, išperkamosios nuomos būdu iš banko įsigijęs patalpas Vilniaus centre. LŽ duomenimis, 2002 metais Vertybinių popierių birža beveik 60 proc. Šiaulių autoserviso akcijų turinčiam R.Bielskiui leido nusipirkti ir likusias bendrovės akcijas.

Minėtame 2009-ųjų balandžio mėnesio susitarime abi šalys sutiko iki metų pabaigos 25 proc. sumažinti subnuomos mokestį. Tačiau šiame dokumente atsirado ir pagrindinį susitarimą iš esmės keičiantis punktas. Konstatuota, kad juridinės galios neteko vienas sutarties punktų, kuris buvo bene pagrindinis saugiklis. Jau nebegaliojo sąlyga nutraukti sutartį be jokių kompensacijų, netesybų mokėjimo, raštiškai apie nuomos nutraukimą įspėjus Šiaulių autoservisą.

LŽ pasiteiravus, dėl kokių priežasčių atsirado šis VMAI nepalankus susitarimo punktas, R.Navickienė tikino nepamenanti, kad būtų pasirašiusi dokumentus, kuriuose būtų aptariamos kitos, su patalpų nuomos įkainiais nesusijusios sutarties sąlygos. "Man reikėtų pamatyti visas sutartis ir susitarimus, galbūt tada galėčiau ką nors pasakyti. Gal tuose dokumentuose nėra mano parašo, gal jie suklastoti?" - svarstė R.Navickienė. Pasidomėjus, ar šis ir vėlesni dokumentai dėl patalpų subnuomos buvo rengti Šiaulių bendrovės, ar jie derinti su VMAI teisininku, buvusi inspekcijos vadovė tvirtino taip pat negalinti atsakyti. "Nepamenu, reikia klausti buvusio juristo", - sakė ji.

Pratęsė nuomą

2009 metų pabaigoje, pasirašant dar vieną susitarimą dėl nuomos mokesčio mažinimo, buvo sutarta už kvadratinį metrą ploto mokėti po 15 litų, tačiau nuomos kaina, įskaitant komunalinių paslaugų ir kitas išlaidas, negalėjo viršyti 160 tūkst. litų per metus. Šįsyk dokumente atsirado dar įdomesnių punktų. R.Navickienė antrąkart savo parašu patvirtino, jog nebegalioja pagrindinės sutarties punktas dėl saugiklio pirma laiko nutraukus nuomą. Direktorė taip pat sutiko, kad nuomą nutraukus VMAI iniciatyva, šiauliečiams bus išmokėtos keturių mėnesių nuomos dydžio netesybos. Tačiau jų įkainis numatytas ne pagal naujas, o pagal senas, 2007 metų, nuomos kainas.

Šiame papildomame susitarime yra dar viena pikantiška detalė: nutraukus nuomos sutartį pirma laiko, dviejų minėtų papildomų susitarimų galiojimo laikas neįtraukiamas į pagrindinės sutarties laiką. Kitaip tariant, papildomi susitarimai nėra terminuoti.

Galima spėti, kad dėl tokios formuluotės 2010 metų balandį buvo pasirašytas dar vienas papildomas dokumentas. Pretekstas formalus - VMAI panoro nuomotis mažesnes patalpas. Susitarime atsirado punktas, kuriuo nuoma buvo pratęsta dar metams - iki 2013-ųjų balandžio 1 dienos. Beje, tuo metu SAM jau sklido kalbos, kad reorganizuojant ministerijai pavaldžias įstaigas VMAI teks naikinti.

2010 metų spalį UAB Šiaulių autoservisas savo teises ir pareigas pagal ilgalaikės nuomos sutartį perdavė tame pačiame pastate, kuriame patalpas nuomojosi VMAI, registruotai bendrovei "Vilniaus pasažas".

Gedimino Savickio (ELTA) nuotrauka/Sveikatos apsaugos ministras R.Šukys tikino nieko nežinantis apie šią istoriją.
Gedimino Savickio (ELTA) nuotrauka/Sveikatos apsaugos ministras R.Šukys tikino nieko nežinantis apie šią istoriją.

Lemtingas parašas - išeinant

R.Navickienė nuo 2011 metų liepos 1 dienos VMAI nebevadovauja. Paskutinę darbo inspekcijoje dieną ji pasirašė šeštą papildomą susitarimą dėl patalpų nuomos - šįkart su bendrovės "Vilniaus pasažas" direktore Jolanta Butkute, kuri, Registrų centro duomenimis, yra ir UAB "Vilniaus lombardas" vadovė. Tuomet jau buvo aišku, kad VMAI bus likviduota ir prijungta prie VASPVT.

Naujame papildomame susitarime R.Navickienė sutiko pakeisti dar du esminius pagrindinės sutarties punktus. "Nutraukus 2007 metų gegužės 29 dienos sutartį iki anksčiau numatyto sutarties pasibaigimo termino (iki 2013 metų balandžio - aut.), subnuomininkas privalo kompensuoti subnuomotojo negautas pajamas už patalpų subnuomą dėl šio susitarimo 1 punkte sumažinto subnuomos mokesčio už patalpų nuomą", - teigiama dokumente. Kitaip tariant, jei sutartis bus nutraukta iki 2013 metų balandžio, VMAI vis tiek privalės sumokėti "Vilniaus pasažui" nuomos mokestį iki šio termino, ir ne pagal naujus, sumažintus įkainius, bet pagal galiojusius dar 2007 metais.

Susitarime yra ir kitas valstybinei institucijai nepalankus punktas. Jame patvirtinta, kad VMAI sutinka sumokėti ne tik "negautas pajamas už patalpų nuomą", bet ir 4 mėnesių nuomos kainos dydžio kompensaciją, kuri turėtų būti skaičiuojama pagal 2007 metais galiojusius įkainius.

"Galbūt tai buvo mano klaida. Tačiau vadovavausi principu - jei ėmiausi nuomos sutarties, turėjau ją baigti", - LŽ aiškino R.Navickienė, paklausta, kodėl paskutinę darbo dieną pasirašė inspekcijai nepalankų susitarimą. Bet buvusi VMAI vadovė toliau tikino negalėjusi sudaryti netinkamų sutarčių ar susitarimų.

Ministras nežino?

Bendrovė "Vilniaus pasažas", remdamasi patalpų nuomos sutartimi ir papildomais susitarimais, šių metų viduryje kreipėsi į Vilniaus apygardos teismą ir paprašė iš VMAI teisių perėmėjos - VASPVT - priteisti daugiau kaip 325,5 tūkst. litų. Įmonė įsitikinusi, kad jai taip pat priklauso 6 proc. dydžio metinės palūkanos nuo teismo priteistos sumos, skaičiuojant nuo bylos iškėlimo teisme dienos iki teismo sprendimo visiško įvykdymo. Žinant, kiek laiko trunka ginčų nagrinėjimas teismuose, nesunku spėti, kad valstybei gali tekti iš biudžeto traukti ir pusę milijono.

"Nežinau šios istorijos. Jei tai teisminiai ginčai, reikėtų klausti ministerijos Teisės departamento vadovų", - LŽ pasidomėjus, kaip vertina trečdalio milijono litų ieškinį jo pavaldžiai institucijai, sakė sveikatos apsaugos ministras Raimondas Šukys.

SAM Teisės departamento direktorė Nerija Stasiulienė teigė taip pat pirmąkart girdinti, kad "Vilniaus pasažas" reikalauja beveik trečdalio milijono litų.

Kreipėsi į prokurorus

Užtat VASPVT vadovas Juozas Galdikas LŽ prisipažino esąs priblokštas "Vilniaus pasažo" ieškinio. "Kai ministro įsakymu buvo panaikinta VMAI, tuomečiai jos vadovai finansinėje ataskaitoje niekur nefiksavo, kad dėl kai kurių sutarčių ateityje gali kilti teisinių ginčų. Gavę iš teismo R.Navickienės pasirašytų susitarimų kopijas, buvome priblokšti. Taip, nuomos sąlygos VMAI buvo bloginamos, ir ne kartą. Kokia to priežastis, galima tik spėlioti", - kalbėjo J.Galdikas.

Paklaustas, kokią prognozuoja teisminio ginčo baigtį, VASPVT vadovas neslėpė esąs kone susitaikęs su pralaimėjimu. "Jau paprašėme ministerijos, kad kitąmet mūsų tarnybos biudžetą padidintų trečdaliu milijono litų. Teisme galime pralaimėti", - pripažino jis.

Tačiau J.Galdikas pridūrė mąstantis ir apie kitą variantą. "Jei tuometė direktorė pasirašė jos vadovaujamai institucijai nepalankias sutartis, priežastis, kodėl taip atsitiko ir kas dėl to turėjo naudos, turėtų narplioti ne teismas, o teisėsauga. Be to, įstatymas numato, kad tas, kuris valstybei savo veiksmais ar neveikimu padarė žalos, turi ją ir atlyginti. Šįkart, manyčiau, žalos valstybei padarė R.Navickienė", - svarstė tarnybos vadovas. J.Galdikas teigė dėl šios istorijos jau apsisprendęs kreiptis pagalbos į prokurorus, kad jie pradėtų ikiteisminį tyrimą.

"Išnagrinėjusi gautą informaciją ir siekdama, kad būtų apgintas galbūt pažeistas viešasis interesas, SAM 2012 metų rugsėjo 20 dieną raštu kreipėsi į Generalinę prokuratūrą su prašymu pagal kompetenciją įvertinti nurodytas aplinkybes ir priimti reikiamus sprendimus", - toks SAM ryšių su visuomene vedėjos Giedrės Maksimaitytės elektroninis laiškas pasiekė LŽ redakciją. Jame minima rugsėjo 20-oji - būtent ta diena, kai LŽ norėjo išgirsti ministerijos vadovų nuomonę apie šimtatūkstantinį ieškinį.

DALINTIS
ŽYMĖS
_
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaKomentaraiKonkursaiReklama
Kultūra ir žmonėsLietuvaMokslas ir ITPasaulisReklaminiai priedai
Rinkimų maratonasSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2019 UAB "Lietuvos žinios."
Privatumo politika