Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Kultūra ir žmonėsGamta ir augintiniaiŠeima ir sveikataMokslas ir ITSportasŠvietimasTrasaĮdomybėsRinkimų maratonas
LIETUVA

Panašumas į užpuoliką vos nekainavo gyvybės 

2013 kovo 7 d. 13:08
Visi ankstesni A.Noreikos teistumai – dėl panašių išpuolių. /Erlendo Bartulio nuotrauka
Visi ankstesni A.Noreikos teistumai – dėl panašių išpuolių. /Erlendo Bartulio nuotrauka

“Tų, kurie mus persekiojo, buvo apie 10, todėl įbėgęs į parduotuvę nusipirkau tris virtuvinius peilius – savigynai“, - taip apie išpuolio troleibuse, kurio metu sužalojo bendraamžį, priešistorę teisme pasakojo Andrius Noreika. Čia pat prisipažinęs, kad tik apie 70-80 proc. buvo įsitikinęs, jog atkeršijo vienam iš persekiotojų. Tą vakarą jis buvo išgėręs apie tris litrus alaus, kurį užsigėrė brendžiu.

Nepaisant to, kad A.Noreika buvo akivaizdžiai girtas, Vilijampolėje esančios “Maximos” kasininkė minėtus peilius jam pardavė. Kad šis pirkėjas prieš porą metų jau buvo teistas už viešosios tvarkos pažeidimą, ji žinoti negalėjo. Tačiau, A.Noreikos, kuriam antrina ir kartu su juo teisiamas Jonas Juškaitis, teigimu, prie parduotuvės jų laukė apie 10 agresyviai nusiteikusių bendraamžių, apsiginklavusių pagaliais bei vamzdžiais. Tiesa, J.Juškaitis tą vakarą buvo išgėręs dar daugiau.

Korida sausakimšame troleibuse

Abu teisiamieji tvirtino, kad atsikratyti persekiotojų jiems tada padėjo nepažįstamas vyras, nuvežęs juos savo automobiliu iki tolėliau esančios visuomeninio transporto stotelės. Tiesa, jau po to, kai A.Noreika, gindamasis nuo kiekybinę persvarą turėjusių užpuolikų smūgių, išsitraukė vieną iš peilių. Ašmenis pamatę persekiotojai išsilakstė.

Toks “kariškas vaizdelis” buvo piešiamas Kauno apygardos teisme, atvertusiame vienos Kauno gimnazijos dvyliktoko Mato A. sunkaus sveikatos sutrikdymo bylą. Jam buvo durta į pilvą peiliu keleivių pilname troleibuse, į kurį šis pagalbos ieškojęs 18-metis įšoko vienoje Kauno Savanorių prospekto visuomeninio transporto stotelėje. Nors nė vienas iš keleivių, kaip ir vairuotojas, į šį kruviną konfliktą nesikišo, to 2011-ųjų rugpjūčio 3-sios vakaro įvykių jie nepamirš turbūt dar ilgai. Juolab, kad dauguma jų turės duoti parodymus ir teisme.

J.Juškaitis, kuris tvirtina, kad nematė draugo rankovėje slepiamo virtuvinio peilio, nuosprendžio laukia nesuimtas.
J.Juškaitis, kuris tvirtina, kad nematė draugo rankovėje slepiamo virtuvinio peilio, nuosprendžio laukia nesuimtas.

Bandė slėptis užsienyje

Pirmajame teismo posėdyje buvo apklausti tik kaltinamieji ir jų auka. Jau du kartus teistas 24-erių A.Noreika savo kaltę pripažįsta tik iš dalies. Tiek pat kartų teistas 21-erių J.Juškaitis – pilnai. Pastarasis nuosprendžio laukia laisvėje. A.Noreika – už grotų.

Rengiantis perduoti šią bylą teismui, A.Noreika netikėtai dingo iš pareigūnų akiračio. Nors už dviejų dienų po išpuolio pats atėjo į policiją, prisipažino, kad būtent jis surengė išpuolį troleibuse, kurį plačiai aprašė žiniasklaida, ir net atnešė du tada nepanaudotus virtuvinius peilius, kuriuos prieš pat įvykį buvo įsigijęs savigynai.

Netrukus paaiškėjo, kad A.Noreika tada pabėgo iš Lietuvos dėl kitos jam iškeltos panašios bylos, kurioje taip pat buvo kaltinamas švaistęsis peiliu, kuriuo sunkiai sužalojo žmogų. Pernai jis buvo sulaikytas Skandinavijoje. Ir, pargabentas į Lietuvą, šiuo metu atlieka minėtoje byloje jam skirtą trejų metų laisvės atėmimo bausmę.

Neprisimena ar nenori atsiminti?

Eiline A.Noreikos auka tapusį Matą A. operavę Kauno klinikų medikai pavadino jį laimės kūdikiu. Labai didelis, anot jų, peilis pataikė į tarpą tarp sužeistojo inksto ir tulžies, kliudydamas tik ne tokius gyvybiškai svarbius organus.

Iš skausmo Matas A. buvo netekęs sąmonės. Dėl to, bei operacijos metu patirtos narkozės, šiandien jis prastai pamena sužalojimo aplinkybes. Dažniausias teisme jo vartotas žodis buvo “neatsimenu”. Nors gali būti, kad tai – ir iki šiol tebejaučiamos baimės padariniai. Sužeistasis nepateikė teisiamiesiems jokio ieškinio.

Be to, duodamas teisme parodymus, nukentėjusysis, skirtingai nuo teisiamųjų, turėjo prisiekti, kad nemeluos, nes už tai gresia baudžiamoji atsakomybė.

Vienas prieš du

Matas A. pasakojo bandęs grįžti tą nelemtą vakarą į savo namus pakaunėje paskutiniu autobusu. O šie vakare kursuoja tik kas valandą.

Užsibuvo jis tada pas vaikystės draugus Šilainiuose. Ir ketino parvažiuoti dviračiu, tačiau nerado namuose šį paskolinti galėjusios Vilijampolėje gyvenančios draugės.

Traukiant Savanorių prospektu pėstute kitos visuomeninio transporto stotelės link, jam kelią pastojo du nepažįstami žaliūkai. Iš pradžių Matas A. teigia pamanęs, kad šie nori jį apiplėšti. Apie ką šie tarpusavyje šnabždėjosi, jis negirdėjo.

Įvykus nepažįstamųjų išprovokuotam susistumdymui, jis gynėsi. Stotelėje buvę vyras ir moteris tradiciškai buvo linkę nesikišti. Todėl tikru išsigelbėjimu atrodė netrukus stotelėje sustojęs keleivių pilnas troleibusas.

Įšokęs į jį pro priekines duris, Matas A. teigia prašęs vairuotojo, kad šis jas uždarytų. Tačiau vairuotojas jo neišgirdo ir netrukus atidarė ir visas likusias duris.

Žiūrovų netrūko

Neatėjo Matui A. į pagalbą ir nė vienas keleivis. Jam ir toliau teko vienam atlaikyti dviejų nepažįstamųjų puolimą. Kol galiausiai pajuto silpnumą ir pamatęs, kad kruvinas pilvas, susmuko be sąmonės ant troleibuso grindų.

Vienas iš teisiamųjų – J.Juškaitis taip pat tikino nematęs, kaip A.Noreika išsitraukė rankovėje slėptą peilį. Tuo metu jis rinkęs nuo žemės savo laikrodžio, kuris nuo Mato A. smūgio koja nukrito nuo rankos, dalis. Ir staiga išgirdo skausmo aimaną. Po kurios sekė A.Noreikos žodžiai: “Bėgam!”

Ir jie iššoko iš troleibuso. Bėgdami atsikratė kruvinu peiliu ir, kurį laiką slėpęsi vieno namo laiptinėje kol viskas aprimo, grįžo į A.Noreikos namus Ramučiuose (Kauno r.).

Kai pastarasis po dviejų dienų pats atėjo į policiją, Mato A. sužalojimo aplinkybės tebebuvo “tamsus” nusikaltimas. Nukentėjusysis teigė net gerai neįsidėmėjęs kaip atrodė jo užpuolikai.

”Kalčiausia” mergina?

A.Noreika tada teigė pasidavęs, nes labai atgailauja dėl savo poelgio apsvaigus nuo alkoholio.

Prie tokių atgailavimų nepratę pareigūnai net skyrė jam psichiatrinę ekspertizę. Šios atsakymas – A.Noreika, kuris, pasirodo, yra turėjęs ir nuosavą firmą, kurioje dirbo direktoriumi, - pakaltinamas.

Teisme jis teigė nesutinkantis su kaltinimu, kad sužalojo Matą A. dėl chuliganiškų paskatų. Dažniausi jo vartoti žodžiai buvo “susijaudinau”, “susinervinau”.

A.Noreika teigė viešėjęs prieš šį išpuolį su J.Juškaičiu pas pastarojo pusbrolį Vilijampolėje. Ten vaišinęsi, bet jam paskambino draugas ir jis išėjo pasikalbėti su šiuo į kiemą. Po pokalbio dar nuėjęs į netoliese esančią parduotuvę alaus. Grįždamas pasiklydo – neatsiminė, kuris J.Juškaičio pusbrolio namas.

Beklaidžiojant daugiabučių kiemais, pamatęs ant suolo sėdinčią merginą. Ėmus šią kalbinti, prisistatė nepažįstami jaunuoliai. Netrukus su jais įvyko žodinis konfliktas. Nesutarimo liudytoja tapusi nepažįstama moteris jį perspėjo kuo greičiau dingti iš Vilijampolės, nes gali “blogai baigtis”.

Atsakymas – neišlikusiame įraše?

Anot A.Noreikos, kol jis paskambino J.Juškaičiui ir šis atėjo, tie, su kuriais buvo apsižodžiavęs, surinko apie 10-ies žmonių būrį. Šie ėmė juos persekioti. O kai pavyko nuo jų sėkmingai pabėgti, Savanorių prospekte belaukiant autobuso, staiga pasirodė jaunuolis, labai panašus į tą, kuris Vilijampolėje, prie parduotuvės, buvo trenkęs jam pagaliu per ranką.

Tačiau šio incidento liudytoju tapęs J.Juškaitis teigė negalintis patvirtinti, kad vienas iš jo draugą tada užpuolusių asmenų buvo tas pats vaikinas, kurį jie vėliau sutiko Savanorių prospekte.

Matas A. tikina tą vakarą prie teisiamųjų minimos “Maximos” nebuvęs, nors jo draugė, pas kurią buvo užsukęs, ir gyvena Vilijampolėje.

A.Noreikos advokatas paprašė teismo, kad šis pasiteirautų, ar minėta parduotuvė nėra išsaugojusi pusantrų metų senumo vakaro įrašo. Nors tai ir mažai tikėtina, teismas šį prašymą patenkino, nes bylą teismui rengę tyrėjai to nepadarė.

DALINTIS
ŽYMĖS
_
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaKomentaraiKonkursaiReklama
Kultūra ir žmonėsLietuvaMokslas ir ITPasaulisReklaminiai priedai
Rinkimų maratonasSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
Trasa#AUGULIETUVOJE#LEGENDOS#SIGNATARŲDNRPrivatumo politika
#ŠIMTMEČIOINOVACIJOSKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"