Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Kultūra ir žmonėsGamta ir augintiniaiŠeima ir sveikataMokslas ir ITSportasŠvietimasTrasaĮdomybėsRinkimų maratonas
LIETUVA

Nesusivaldžiusiam politikui pakvipo belange 

2012 gruodžio 18 d. 06:00
A.Visockas prašo jį išteisinti ir iškelti bylas melagingus parodymus davusiems liudytojams bei policijos tyrėjai. / Erlendo Bartulio nuotrauka
A.Visockas prašo jį išteisinti ir iškelti bylas melagingus parodymus davusiems liudytojams bei policijos tyrėjai. / Erlendo Bartulio nuotrauka

Tyčiniu nužudymu kaltinamą buvusį Socialistų partijos lyderį Albiną Visocką siūloma įkalinti septyneriems metams. Jis tikina, kad teisiamųjų suole turi sėdėti nušauto vyro sugėrovai, suvertę visą kaltę velioniui, ir šiems esą talkinusi policijos tyrėja.

Kauno apygardos teismas, nagrinėjantis 1996-aisiais rinkimuose į Seimą pagal Socialistų partijos sąrašą dalyvavusio, keliolika metų Partijos institute moksliniu redaktoriumi dirbusio, aukštąjį filologinį išsilavinimą turinčio apsakymų rinkinio "Apsėstasis" autoriaus A.Visocko bylą, priartėjo prie kulminacijos. Buvęs politikas, kuriam netrukus sueis 61 metai, kaltinamas tyčia nušovęs jam į anūkus tinkantį jauną vyrą, dar dvejų metukų neturinčios mažylės tėvą.

Nesugebėjo prasilenkti

Tragiškai pasibaigęs konfliktas, per kurį žuvo 24-erių Mindaugas Paulauskas, įvyko 2010 metų rugpjūčio 22-osios vakarą Kaišiadorių rajono Pašulių kaime. M.Paulauskas nušautas iš A.Visocko savigynai įsigyto pistoleto "Viking". Jį vyriškis buvo pirkęs prieš kelerius metus - po plėšikų apsilankymo pas vieną beginklį kaimyną, kuris po šio įvykio liko luošas.

Kaip LŽ pasakojo buvusi M.Paulausko sugyventinė, paskutinį savo gyvenimo vakarą Mindaugas leido su draugais. Pritrūkusi sidro kompanija nusprendė važiuoti į Pravieniškes. Į M.Paulausko automobilį "Mazda", prie kurio vairo sėdo tą vakarą negėręs asmuo, susigrūdo penkiese. Jie pavažiavo vos šimtą metrų, kai vidury kelio išvydo "bohemiškos išvaizdos" vyriškį. Nepažįstamasis buvo nulipęs nuo dviračio ir laikė jį šalia.

Mobiliuoju telefonu kalbėjęs keistuolis nekreipė jokio dėmesio į privažiavusią mašiną. Tada vienam iš jos ekipažo narių kilo mintis pamokyti šį "avarinę situaciją sukėlusį senį". To ėmėsi Mindaugo draugas Donatas. Tačiau nepažįstamasis nepakluso reikalavimui trauktis į kelkraštį. Kaip paaiškėjo vėliau, dėl to, kad buvo sunkiai "pagavęs ryšį". Tada Donatas stvėrė nepaklusniojo kalnų dviratį ir sviedė į pakelės griovį. Vaikinui grįžtant į automobilį pasigirdo šūvis. Jį lydėjo vyro reikalavimas: "Grąžink dviratį!" Nuaidėjus šūviui iš mašinos išlipo jau visi. Iškėlęs į viršų rankas M.Paulauskas ėmė artintis prie šaudančiojo. "Mesk tą ginklą! Šausi į beginklį?!" - tokia buvo tragiškai nutrūkusio jo dialogo su ginkluotu nepažįstamuoju pradžia.

Nepalankios ekspertų išvados

Netrukus pasigirdo antras šūvis. Jis pertraukė M.Paulausko žodžius: "Kas čia toks? Aš nepuolu, o jis šaudo!" Tačiau ir šis šūvis nesustabdė M.Paulausko. Priešingai, vaikinas išsinėrė iš bliuzono, už kurio jį laikė draugai, ir ėmė dar sparčiau artintis prie šaulio. Tada ir nuaidėjo trečias, lemtingasis, šūvis, po kurio M.Paulauskas krito aukštielninkas. Jį pakirto į kaklą pataikiusi kulka.

Ekspertų buvo klausiama, ar kilus konfliktui A.Visockas jautė didelį sąmyšį ir išgąstį? Specialistai konstatavo, jog tuometė šaulio būsena neturėjo įtakos jo veiksmams. Tai, kad vyras puikiai valdė situaciją, įrodo jo skambučiai policijai ir greitosios pagalbos tarnybai. Toks ekspertų atsakymas neleido teisėsaugininkams traktuoti A.Visocko veiksmų kaip būtinosios ginties ribų peržengimo.

Prokuroro argumentai

Siūlydamas A.Visockui už tyčinį nužudymą gresiančią minimalią bausmę, prokuroras atsižvelgė į garbingą teisiamojo amžių ir suskaičiavo net septynias jo atsakomybę lengvinančias aplinkybes. Pradėta nuo provokuojamo paties M.Paulausko elgesio. Tačiau akcentuota, kad A.Visockas tuo metu buvo neblaivus, o tokiam asmeniui nešiotis ginklą, juo labiau išsitraukti jį viešoje vietoje, draudžiama. Be to, lemtingą akimirką šaulį ir auką, liudytojų teigimu, skyrė apie šeši metrai. Mindaugo draugai stovėjo dar toliau - už 10-15 metrų. Jokio fizinio sąlyčio tarp mirtiną šūvį paleidusio A.Visocko ir M.Paulausko nebuvo, todėl nekilo ir būtinybės šaudyti. O nusprendus tai padaryti, iš tokio atstumo buvo galima nusitaikyti ir į mažiau gyvybei pavojingą vietą. Šaudamas žmogui į krūtinę vyriškis turėjo numatyti pasekmes. Kad nusikaltimas buvo tyčinis, liudija ir tai, jog A.Visockas, nukreipęs ginklą į sužeistojo draugus, neleido šiems prisiartinti prie parkritusio M.Paulausko. Jie negalėjo suteikti sužeistajam pirmosios pagalbos.

Advokatės kontrargumentai

Per ikiteisminį tyrimą A.Visockas buvo prisipažinęs, kad nušovė grėsmingai besiartinantį jaunuolį, nes dėl laiko stokos negalėjo rinktis šūvio krypties. Tačiau teisme jis jau tikino, jog duoti tokius parodymus tada privertė ikiteisminį tyrimą atlikusi pareigūnė, kuri akivaizdžiai palaikė kitą konflikto šalį. Kad ikiteisminis tyrimas buvo šališkas, įrodinėjo ir kaltinamojo advokatė. Vienas jos argumentų - A.Visocką užpuolusiai kompanijai net nebuvo surašyti protokolai už pasirodymą viešoje vietoje išgėrus. Esą jei neblaivūs jaunuoliai tada nebūtų sukėlę konflikto, nebūtų buvę ir šio teismo. O užpultasis neva turi teisę gintis ir išgėręs. Kitaip būtų prieita prie absurdo - pateisinti visų neblaivių asmenų užpuolimai. A.Visocko advokatė prašė pripažinti jo veiksmus būtinąja gintimi, kurios ribos nebuvo peržengtos, ir kaltinamąjį nužudymu išteisinti.

Alus niekuo dėtas?

A.Visockas praėjus porai valandų po šaudymo į alkoholio matuoklį pripūtė 1,16 promilės - tikino išgėręs tik puslitrį alaus. Anot teisiamojo, taip pat jis būtų pasielgęs ir būdamas blaivus. "Atsidūriau vienas prieš mažiausiai keturis įkaušusius jaunus vyrus. Todėl mano šūvis, pakirtęs M.Paulauską, buvo ne tyčinis, o gynybinis. Ir, deja, labai nesėkmingas, nulemtas aplinkybių. Kulka pataikė M.Paulauskui į kaklą tik todėl, kad tuo metu jis buvo pasilenkęs, panašiai kaip bėgikas prieš startą. Be to, tai buvo šūvis ne į jį, o į grupę mane puolusių asmenų", - įrodinėjo A.Visockas.

"Jeigu mano vyras panaudojo ginklą, jam turėjo būti iškilusi mirtina grėsmė", - LŽ yra sakiusi ir teisiamojo žmona. Moteris taip pat tikino, kad jos sutuoktinis - beveik negeriantis. Tačiau tądien jį lyg tyčia alumi pavaišino kaimynas.

Neišmoktos pamokos

M.Paulausko sugyventinė neslėpė, kad Mindaugas, atėmęs iš A.Visocko ginklą, greičiausiai būtų jį sumušęs. Prie to, be abejo, būtų prisidėję ir bičiuliai. Pašnekovės teigimu, jeigu kas nors užkabindavo išgėrusį M.Paulauską, jis beveik niekada nenusileisdavo. Ir visada mūru stodavo už draugus. Apie tai byloja ir vaikino teistumas už nesunkų sveikatos sutrikdymą bei viešosios tvarkos pažeidimą. Jį Mindaugas "užsidirbo" gindamas draugą. M.Paulauskas jau buvo "ragavęs" ir švino. Tai nutiko taip pat Pašuliuose likus penkeriems metams iki jo žūties. Tada Mindaugas su bičiuliu važiavo išgėrę ir užklimpo. Pamatę netoliese namą, kurio šeimininkas neprigirdi, vyrukai keikdamiesi atėjo pas jį naktį prašyti pagalbos. Šis stvėrė ginklą. Tada M.Paulauskui buvo peršautas petys. Ši istorija baigėsi susitaikymu, abiem konflikto dalyviams susėdus prie butelio.

Už laidotuves sumokėjo

M.Paulausko sugyventinė pateikė A.Visockui 300 tūkst. litų ieškinį. Tokio moralinio atlygio prašoma aukos dukrai, kuri nuolat klausinėja, kur tėvelis. Motinai ir dukrai atstovaujantis advokatas teigia, jog A.Visockas - dar darbingas, todėl galėtų atlyginti padarytą žalą. Tačiau teisiamasis pareiškė, kad jau padengė M.Paulausko laidotuvių išlaidas. Ir niekieno neverčiamas, geranoriškai. Esą tie beveik 3 tūkst. litų - gana didelė suma jo šeimai. "Nemanau, kad šioje istorijoje, kuri sugriovė ir mano gyvenimą, dar turiu ką nors atlyginti", - kalbėjo A.Visockas. Teisiamasis tvirtino, jog likus keliems mėnesiams iki nelaimės pradėjo steigti naują visuomeninį politinį judėjimą, todėl byla sužlugdė ir jo pastangas dar ką nors nuveikti valstybės labui.

DALINTIS
ŽYMĖS
_
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaKomentaraiKonkursaiReklama
Kultūra ir žmonėsLietuvaMokslas ir ITPasaulisReklaminiai priedai
Rinkimų maratonasSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
Trasa#AUGULIETUVOJE#LEGENDOS#SIGNATARŲDNRPrivatumo politika
#ŠIMTMEČIOINOVACIJOSKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"