Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Kultūra ir žmonėsGamta ir augintiniaiŠeima ir sveikataMokslas ir ITSportasŠvietimasTrasaĮdomybėsRinkimų maratonas
LIETUVA

Nesukaupi atliekų? Esi sukčius 

2015 gruodžio 25 d. 06:01
Ritos Stankevičiūtės (LŽ) nuotrauka

Vilnietis Ramūnas Mackevičius jau beveik metus bando įtikinti jo namų valdą aptarnaujančią atliekų vežimo bendrovę, kad, sąžiningai rūšiuodamas šiukšles, sugebėjo ženkliai sumažinti jų kiekį. Nors vyras sako, kad komunalinių atliekų konteinerį užpildo per tris mėnesius, todėl prašo būtent tokiu dažnumu jį išgabenti, vežėjai su tuo nesutinka ir reikalauja mokesčio už kasmėnesinį aptarnavimą.

„Prieš dvejus metus atliekų vežėjas – bendrovė „Ecoservice“, su kuria turiu sutartį – man atgabeno du atliekų rūšiavimui skirtus konteinerius. Pradėjęs rūšiuoti, supratau, kad mano buitinių atliekų konteineris užsipildo tik per 3–4 mėnesius. Atliekų vežėjus raštu informuodavau, kad tą ar kitą mėnesį konteinerio išvežti nereikia, nes atliekų neprisikaupia. Kelis kartus susitarti pavyko, konteineris paimamas nebuvo, už tą laiką neskaičiuotas ir atliekų išvežimo mokestis. Paskui „Ecoservice“ pranešė, kad atliekas ateityje veš kartą per mėnesį, ir net tuo atveju, jei neišstatysiu konteinerio, mokestį už atliekų išvežimą man vis tiek skaičiuos“, – portalui „Lzinios.lt“ pasakojo R. Mackevičius.

Susitarti nepavyko

Miesto pakaraštyje gyvenantis vyras, pasikonsultavęs su Vilniaus savivaldybe, atliekų vežėjams pasiūlė grafiką, kokiu dažnumu pageidauja būti aptarnaujamas. Tokia galimybė yra numatyta jo su atliekų vežėjais dar 2009 metais pasirašytoje sutartyje. „Užsakovas įsipareigoja <...> prieš savaitę informuoti vykdytoją raštu apie numatomą paslaugų apimčių pasikeitimą (padidinimą ar sumažinimą), toks užsakovo rašytinis pranešimas laikomas tinkamu pagrindu sutarčiai pakeisti“, – numatoma joje.

„Ecoservice“ su šiuo siūlymu nesutiko. „Jam (R. Mackevičiui – red.) prieš 4 mėnesius parašėme, kad kitokiu grafiku mes atliekų nevešime ir paslauga teikiama kompleksiškai, tai yra, vien rūšiuotos atliekos (be buitinių) nevežamos. Tačiau jis nutraukti sutarties nenorėjo“, – elektroniniame laiške Vilniaus savivaldybei nurodė bendrovės „Ecoservice“ vadybininkas Mindaugas Stanevičius.

Tuo metu Vilniaus savivaldybės Atliekų tvarkymo poskyriui vadovavęs Jaroslavas Čaplia pateikė R. Mackevičiui tokį sprendimą: „Iš laiško ir prisegtos sutarties kopijos supratau, kad oficialiai grafikas (1 kartą per 3 mėnesius) suderintas nebuvo, nes bendrovei „Ecoservice“ nėra priimtinos Jūsų sąlygos. Sutartinai ginčai ar prieštaravimai šalių turi būti sprendžiami tarpusavio derybomis. Nepavykus rasti abiems šalims priimtino sprendimo, toks ginčas sprendžiamas Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka.“

Nuo tada bendrovė liovėsi reaguoti į kliento prašymus jo sukauptas komunalines paslaugas vežti rečiau – sąskaitos jam teikiamos kiekvieną mėnesį, nors paslauga realiai suteikiama kur kas rečiau. „Jums jau rašiau, kad atliekas vežame ne rečiau kaip kas 4 savites. Šiais metais jau neskaičiavome 01, 03, 04 mėnesių. Ateinančius mėnesius mes negalėsime praleisti nei vieno vežimo. Jeigu mūsų sąlygos netenkina, Jūs turite teisę nutraukti sutartį“, – nurodė bendrovės vadybininkas.

Prieš kelis mėnesius „Ecoservice“ vykdomoji direktorė Daiva Skrupskelienė klientą informavo, kad ši įmonė „teikia komunalinių atliekų ir antrinių žaliavų išvežimo paslaugą pagal grafiką, o ne pagal iškvietimą“, bei pasiūlė pasirinkti, koks atliekų išvežimo dažnumas R. Mackevičiui būtų patogus – kas savaitę, kas dvi arba kas keturias. „Siekdami išvengti klaidų ir nesusipratimų, kitokio atliekų išvežimo dažnumo ir sutarties sumos pasiūlyti negalime. Apgailestaujame, jei jums tai netinka“, – rašė bendrovės atstovė.

Kaltinimus pagrindė prielaidomis

GOOGLE rekomenduojaStraipsnio tęsinys – žemiau

LŽ pasiteiravus, kodėl „Ecoservice“ atsisako atsižvelgti į kliento prašymą, D. Skrupskelienė pareiškė: „Galima lanksčiai prisitaikyti prie kliento proto ribose. Bet šitas klientas apgaudinėja“. Šį savo teiginį „Ecoservice“ atstovė pagrindė prielaida, kad keturių asmenų šeima negali per kelis mėnesius prikaupti vos vieną konteinerį komunalinių atliekų.

„Kadangi mes tikriname ir matome, kas į jo konteinerį kraunama, turime tam tikrą šio kliento istoriją, galiu pasakyti, kad, visų pirma, jis nerūšiuoja gerai. Pavyzdžiui, plėvelė nuo dešrelės – tai nesiskaito antrine žaliava. Ji turėtų keliauti į komunalines atliekas, o ne į rūšiavimo konteinerį. Yra ir kitokių pavyzdžių, kur galime ginčytis, sakyti, kad viena ar kita pusė neteisi, bet iš esmės, kaip tu berūšiuotum, keturių asmenų šeima per tris mėnesius sukaupti tik vieną konteinerį komunalinių atliekų negali – taip nebūna“, – tvirtino D. Skrupskelienė.

Jos teigimu, visoje Lietuvoje veikianti bendrovė kaupia duomenis, pagrįstus standartais ir savivaldybių nustatytomis atliekų išvežimo normomis. „Jeigu tos normos nėra patvirtintos vienoje ar kitoje savivaldybėje viešai, tai nereiškia, kad jų nėra.Vidutiniškai per metus vienas žmogus sukaupia apie 1,5–1,6 kubinius metrus komunalinių atliekų. Netraktuojama, rūšiuojant ar nerūšiuojant. Jei yra keturių asmenų šeima, per metus sukaupia apie 6 kubinius metrus atliekų, padalinkite iš dvylikos, ir suprasite, kad per tris mėnesius sukaupti vos vieną konteinerį neįmanoma“, – aiškino „Ecoservice“ atstovė.

Kaip žinia, Vilnius miesto taryba dar nėra patvirtinusi Komunalinių atliekų susikaupimo normų sostinėje. Kaip LŽ sakė savivaldybės Atliekų tvarkymo programos įgyvendinimo skyriaus vedėjas Valdas Juodis, tokios normos dar rengiamos. „Bendrai normos skirtos daugiau daugiabučių gyventojams. Jei žmogus gyvena nuosavame name, atliekų išvežimo dažnumas yra jo ir aptarnaujančios bendrovės susitarimo reikalas“, – nurodė jis.

D. Skrupskelienė, kalbėdama su LŽ, taip pat pripažino, kad atliekų išvežimo grafikas – užsakovo ir aptarnaujančios bendrovės susitarimo reikalas, taigi, R. Mackevičiaus pageidavimą išvežti jo sukauptas atliekas kartą per tris mėnesius galėtų įvykdyti. Bet neketina to daryti. Kodėl? „Todėl, kad traktuojame, jog jis mus apgaudinėja. Nes taip negali būti, kad žmogus gyvena ir neturi atliekų. Be to, jei mes esame tokie nelankstūs ir tokie neprisitaikantys prie gyventojų, tai jis tikrai gali pasirinkti kitą vežėją. Vilniuje yra keturios – penkios tokią paslaugą teikiančios bendrovės“, – teigė D. Skrupskelienė.

Sukėlė nuostabą

R. Mackevičiaus teigimu, kruopščiai rūšiuojant šiukšles, komunalinių atliekų praktiškai nebelieka. Nuosavame name gyvenantis vyras tvirtina, kad popieriaus ir panašias atliekas jis sudegina krosnyje, irius produktus kompostuoja, maisto atliekas sušeria šuniui ir katei, be to, yra įsirengęs individualius valymo įrengimus, todėl nebijo į kanalizaciją supilti panaudotą aliejų ar panašiai.

„Bendrovė „Ecoservice“ tvirtina – jei sutartis manęs netenkina, galiu ją nutraukti. Bet iš tiesų negaliu to padaryti, nes tai vieninteliai mūsų gyvenvietę aptarnaujantys vežėjai. Taigi, neturiu kito pasirinkimo, nes, nutraukus sutartį ir neesant kitų atliekų vežėjų, būtent man gresia savivaldybės baudos dėl netvarkomų atliekų“, – pasakojo jis.

Tai, kad Vilniaus priemiestyje, kur gyvena R. Mackevičius, kiti atliekų vežėjai, išskyrus „Ecoservice“ nedirba, LŽ patvirtino ir už šią teritoriją atsakingas Antakalnio seniūnas Algimantas Vaitkus. „Į tą zoną važiuoja „Ecoservisas“. Kiti vežėjai dėl vieno konteinerio tikrai nenorės važiuoti. Nors pagal įstatymus lyg ir privalėtų, bet mūsų rinkos dėsniai nustato, kad važiuoja tada, kai naudinga“, – sakė jis.

Antakalnio seniūnas stebėjosi, kad bendrovė atsisako taikytis prie kliento pageidavimų. „Mano manymu, vežėjo reikalavimas, kad šiukšlės būtų pateikiamos kartą per mėnesį, yra perteklinis. Jie turėtų važiuoti ir kartą per tris mėnesius, kaip žmogus sukaupia atliekų. Nėra fiksuojamas vežimo dažnumas“, – aiškino A. Vaitkus.

Atliekų vežėjų argumentas, esą šiukšles rūšiuojantis asmuo negali ženkliai sumažinti komunalinių atliekų kiekio, nustebino ir viešosios įstaigos „Pakuočių tvarkymo organizacija“ atstovę švietimo bei informavimo klausimais Audronę Viliūtę. „Teisingai rūšiuojant, atliekų srautas gali sumažėti iki visiško minimumo. Jeigu žmogus atsakingai vartoja, stengiasi mažiau pirkti įvairių pakuočių, naudoja ekologiškas pakuotes, stengiasi mažinti atliekų kiekį bei teisingai rūšiuoja, turi kompostavimo dėžę, tikrai pilnai įmanoma, kad buitinių atliekų susidaro labai mažai“, – teigė ji.

DALINTIS
ŽYMĖS
_
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaKomentaraiKonkursaiReklama
Kultūra ir žmonėsLietuvaMokslas ir ITPasaulisReklaminiai priedai
Rinkimų maratonasSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
Trasa#AUGULIETUVOJE#LEGENDOS#SIGNATARŲDNRPrivatumo politika
#ŠIMTMEČIOINOVACIJOSKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"