Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Kultūra ir žmonėsGamta ir augintiniaiŠeima ir sveikataMokslas ir ITSportasŠvietimasTrasaĮdomybėsRinkimų maratonas
LIETUVA

Ne kartą “ištirta” byla – vėl teisme 

2013 kovo 18 d. 17:24
Pamatęs į teismo salėje esantį narvą nukreiptus gausius žiniasklaidos fotoobjektyvus, V.Pavasaris buvo aiškiai sutrikęs. /Gretos Čižinauskaitės nuotraukos     
Pamatęs į teismo salėje esantį narvą nukreiptus gausius žiniasklaidos fotoobjektyvus, V.Pavasaris buvo aiškiai sutrikęs. /Gretos Čižinauskaitės nuotraukos     

Pirmadienį prieš Kauno apygardos teismą stojęs Virginijus Pavasaris – jau ketvirtas asmuo, prisipažinęs Alytaus kriminalistams įvykdęs prieš 12 metų Dzūkijos sostinę sukrėtusį nusikaltimą. Pirmasis buvo nuteistas 10 metų laisvės atėmimo bausme, tačiau vėliau išteisintas. Kitų dviejų, sutikusių prisiimti kaltę DNR, anot V.Pavasario advokato, nesutapo su žudiko DNR.  

Vienoje Alytaus laidojimo firmoje vairuotoju-duobkasiu iki sulaikymo dirbusio V.Pavasario, kuriam teismo išvakarėse suėjo 34-eri, genotipas su šio šiurpaus išpuolio vietoje rastos spermos genotipu sutapo. Tačiau šio kaltinamojo nužudymu dėl chuliganiškų paskatų advokatas Mečislovas Norvaišas prašo skirti pakartotinę ekspertizę, nes jo ginamąjį teisiamųjų suolan pasodinusį tyrimą atliko policijos Kriminalistinių tyrimų centras, t.y. nusikaltimą tyrusių Alytaus policininkų kolegos. Jis įsitikinęs, kad šį pastarųjų verdiktą privalo revizuoti nepriklausoma Valstybinė teismo medicinos tarnyba, kurios atstovas prieš aštuonerius metus jau buvo konstatavęs, kad pagal rastus įkalčius neįmanoma nustatyti nusikaltimą padariusio asmens.

Procesas bus viešas

Pats V.Pavasaris, ikiteisminio tyrimo metu prisipažinęs 2001-ųjų rudenį išžaginęs ir nužudęs vėlų vakarą pirmą kartą gyvenime sutiktą alytiškę Audronę Šerkšnaitę, atvertus bylą teisme, jau ėmė tai kategoriškai neigti.

Anot advokato, prisipažinimas iš jo ginamojo buvo išgautas apgaule – pasodinus į jo kamerą policijos provokatorių, o bylą tiriantiems pareigūnams žadant: “Jeigu prisipažinsi, būsi paleistas”, tačiau savo pažado neįvykdžiusiems.

Nukentėjusiaisiais šioje byloje pripažinti nužudytosios tėvai, anot jų atstovės, jau nebeturi jėgų vaikščioti į teismus ir iš naujo išgyventi 12 metų senumo košmaro. Reikalaudami priteisti iš V.Pavasario 300 tūkst. litų moralinį atlygį, nukentėjusieji prašo nagrinėti bylą be jų.

V.Pavasario advokatas prašė uždaro teismo posėdžio, tačiau jo prašymas buvo atmestas. Nors kaltinamajam pareiškus, kad duos parodymus tik po visų liudytojų, šiame vos prasidėjusiame teismo procese buvo paskelbta pertrauka.

Seksualinio maniako šešėlis

Nusikaltimas, kuriuo šį kartą kaltinamas V.Pavasaris, buvo siejamas su 2011-ųjų rudenį Dzūkijos sostinėje surengtų žiaurių išpuolių prieš moteris serija. Šios buvo ne tik sužalojamos ir apiplėšiamos, bet ir žaginamos.

Vienas žiauriausių nusikaltimų, kuris buvo priskirtas, kaip tuomet teigta, Alytuje siautėjančiam seksualiniam maniakui, buvo jau minėtos 27-erių A.Šerkšnaitės, užpultos vėlų 2011-ųjų spalio 10-osios vakarą - grįžtant po darbo prekybos centre į namus, - nužudymas. Ji buvo aptikta tik kitą rytą vos už keliasdešimt metrų nuo savo namų. Vaikų lopšelis-darželis, į kurį užpultoji buvo atitempta leisgyvė nuo patirtų smūgių rankomis ir kojomis, turint tikslą ją išžaginti, matėsi pro aukos tėvų buto langus. 

Sužalota neatpažįstamai

Išaušus rytui, A.Šerkšnaitės tėvai atkreipė dėmesį į neįprastą sujudimą po jų langais įsikūrusiame vaikų darželyje. Prie jo stovėjo greitosios bei policijos automobiliai, būriavosi žmonės.

Baiminantis, kad tai nebūtų susiję su pernakt negrįžusia dukra, motina pasiuntė į įvykio vietą dingusiosios tėvą. Netrukus šis grįžo “išėjęs iš veido”. Teigiama, kad vyriškis atpažino savo dukrą tik iš palaidinukės, kuri, kaip ir kiti jos vilkėti drabužiai, buvo suplėšyta. 

Be sąmonės aptikta A.Šerkšnaitė dar buvo gyva. Tačiau po savaitės mirė Kauno klinikų reanimacijoje, taip ir neatgavusi sąmonės.

Teigiama, kad nuo jos patirtų sužalojimų buvo pakraupę ir visko matę ten dirbantys medikai. 

Tyrimas baigėsi skandalu

Iš pradžių dėl šio nusikaltimo, kaip ir dėl daugumos kitų tą rudenį Dzūkijos sostinėje įvykdytų panašių išpuolių, buvo įtariamas visai kitas asmuo – buvęs Alytaus policininkas E.Č., atleistas iš tarnybos dėl pareigūno vardo diskreditavimo.

2003-aisiais Alytaus rajono apylinkės teismas net buvo nuteisęs jį 10 metų laisvės atėmimu. Remtasi tuo, kad įtariamasis, praleidęs mėnesį už grotų, prisipažino padaręs jam inkriminuojamus nusikaltimus. Jį, kaip savo skriaudiką, atpažino ir kai kurios nukentėjusiosios.

Tačiau E.Č. apskundus minėtą nuosprendį, Kauno apygardos teismas jį panaikino, grąžindamas bylą pakartotiniam tyrimui. Jį atlikę Kauno apygardos prokurorai po metų ikiteisminį tyrimą E.Č. atžvilgiu nutraukė. O jis pats parašė skundą dėl prievarta išgauto prisipažinimo. E.Č. teigė prisipažinęs dėl to, ko nepadarė, tik neištvėręs buvusių kolegų fizinio bei psichologinio smurto.

Po to dėl A.Šerkšnaitės nužudymo buvo prisipažinę dar du tuo metu už kitus nusikaltimus Alytaus policijos sulaikyti asmenys.

Demaskuotas tik patobulinus įstatymus 

Teigiama, kad šiurpaus A.Šerkšnaitės likimo mįslę pavyko įminti tik 2012-ųjų rudenį - sulyginus dar vieno alytiškio, smurtavusio prieš vaikus ir juos ginti bandžiusią žmoną, DNR su šio žiauraus išpuolio vietoje aptiktos spermos DNR.

Pirmadienį prieš teismą stojęs V.Pavasaris buvo sulaikytas su pirmaisiais smurtautojais, vos pradėjus veikti 2011-ųjų gruodžio viduryje įsigaliojusiam Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymui.

Jis jau buvo spėjęs sukurti šeimą ir susilaukti vaikų. Tačiau nuo jaunų dienų pasireiškęs vyro  agresyvumas išgėrus, niekur nedingo. Tik dabar jo įkaitais buvo šeimos nariai. Nors, kaip teigiama, darbe šis vairuotojas-duobkasys buvo sukūręs malonaus, paslaugaus žmogaus įvaizdį.

Vienas kartas nemelavo

Lemtingu tapo vienas 2011-ųjų pabaigos įvykis, kai neblaivus V.Pavasaris diržu puolė auklėti savo vaikus. Kliuvo ir šiuos užstojusiai žmonai, kuri, žinodama, kad iš girto sutuoktinio galima tikėtis visko, iškvietė pagalbon policiją.

Smurtautojas buvo suimtas 20 parų. Tačiau perdavus jo bylą teismui, žmona pareiškė, kad su vyru susitaikė ir prašo bylą nutraukti.

Kaltinimą palaikęs prokuroras tam neprieštaravo – teisiamasis buvo neteistas, dirbantis, turintis nuolatinę gyvenamąją vietą, dievagojosi, kad daugiau nesmurtaus. Tačiau jį sulaikius, pagal jau minėto Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymo reikalavimus, buvo paimtas įtariamojo DNR. Nors byla prieš V.Pavasarį tada buvo nutraukta, jo duomenys išsiųsti į centralizuotą policijos duomenų bazę. O ten sulyginti su turimais DNR, nustatytais tiriant kitus iki šiol neatskleistus nusikaltimus. 

Buvo prisipažinęs

Teigiama, kad V.Pavasaris savo kaltę dėl A.Šerkšnaitės nužudymo pripažino iš karto. Ir neslėpė visus tuos 11 metų neturėjęs ramybės ir jautęs nuolatinį sąžinės graužimą.

V.Pavasaris pasakojo, kad tada, būdamas 22-ejų, jis atvyko į Alytų iš Lazdijų rajono ieškoti darbo. Tuo metu buvo apsistojęs pas dėdę, gyvenantį A.Šerkšnaitės tėvų kaimynystėje. O lemtingą vakarą, grįždamas iš pasimatymo su mergina, susitikęs nepažįstamus asmenis. Su šiais begeriant, kilo konfliktas, kuris jį labai įaudrino.

Ir taip jau buvo lemta, kad tuo metu jo kelyje pasipainiojo po darbo į namus grįžtanti nepažįstama mergina. Ir jis išliejo ant šios savo įtūžį. O po to leisgyvę sumuštąją permetė per greta esančio vaikų darželio tvorą, kur nutempęs tolėliau nuo pėsčiųjų tako, dar ir išžagino. O po to paliko, kaip paaiškėjo tik kitą rytą, dar gyvą likimo valiai.  

Teisiamas tik dėl vieno nusikaltimo

Tačiau V.Pavasariui pareikštas kaltinimas tik dėl nužudymo. Dėl išžaginimo jau suėjo 10 metų senatis. Nepaisant to, jam gresia laisvės atėmimas iki 20 metų arba iki gyvos galvos.

Nors tą vakarą, kai nukentėjo A.Šerkšnaitė, toje pačioje vietoje buvo užpulta ir apiplėšta ir kita moteris (šiai pavyko pabėgti), daugiau to atmintino rudens nusikaltimų Alytuje V.Pavasariui inkriminuoti nepavyko.

Tačiau teisme paskelbus kaltinimą, kad vienu smūgiu nukautuota auka, pargriuvusi dar buvo spardoma į galvą, o po to, jau būdama be sąmonės, dar ir išžaginta, V.Pavasaris pareiškė, kad yra nekaltas ir dėl šio nusikaltimo. Bylą teismui rengę pareigūnai įsitikinę, kad tai - “kalėjimo universitetų”, kaltinamjam belaukiant teismo už grotų, “vaisiai”.    

DALINTIS
ŽYMĖS
_
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaKomentaraiKonkursaiReklama
Kultūra ir žmonėsLietuvaMokslas ir ITPasaulisReklaminiai priedai
Rinkimų maratonasSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
Trasa#AUGULIETUVOJE#LEGENDOS#SIGNATARŲDNRPrivatumo politika
#ŠIMTMEČIOINOVACIJOSKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"