Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Kultūra ir žmonėsGamta ir augintiniaiŠeima ir sveikataMokslas ir ITSportasŠvietimasTrasaĮdomybėsRinkimų maratonas
LIETUVA

Nauji milijardai išvertė Ž. Plytniką 

2014 spalio 30 d. 06:00
Praėjusiais metais Žydrūnas Plytnikas teigė: "Be abejo, mane norima pakeisti. Tai buvo bandoma padaryti ir esant ankstesnės kadencijos Vyriausybei, ir šiai.“
Praėjusiais metais Žydrūnas Plytnikas teigė: "Be abejo, mane norima pakeisti. Tai buvo bandoma padaryti ir esant ankstesnės kadencijos Vyriausybei, ir šiai.“
Ritos Stankevičiūtės (LŽ) nuotrauka

Prasidedant naujojo laikotarpio Europos Sąjungos (ES) paramos, siekiančios beveik 45 mlrd. litų, skirstymui, be vadovo lieka viena pagrindinių už skaidrias pinigų dalybas atsakingų institucijų – Viešųjų pirkimų tarnyba. Iš pareigų atleidžiamas Žydrūnas Plytnikas, nuolat kalbėjęs apie korupciją aukščiausiuose sluoksniuose, kaip teigiama, buvo neparankus ne vienai politinei jėgai.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė pasirašė dekretą, kuriuo nuo spalio 31 dienos iš pareigų atleidžia Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT) generalinį direktorių Žydrūną Plytniką. Atleisti pareigūną šalies vadovei vakar pasiūlė premjeras, Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) pirmininkas Algirdas Butkevičius. Taip jis reagavo į praėjusią savaitę nuskambėjusį Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo (LVAT) sprendimą, galutinai patvirtinusį Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos (VTEK) pernai gegužę paskelbtą išvadą, jog VPT vadovas Ž. Plytnikas supainiojo viešuosius ir privačius interesus, kai, konfliktuodamas su buvusia savo pavaduotoja Egle Sakalauskaite, Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos pavedimu nagrinėjo jos tėvo Benjamino Sakalausko vadovaujamos Generalinės miškų urėdijos veiklą.

Viešųjų pirkimų sritimi besidomintys politikai ir apžvalgininkai savo ruožtu tvirtina, kad teismo sprendimas dėl VPT vadovo interesų supainiojimo tebuvo ilgai ieškotas pretekstas jį atleisti. „Prasidedant naujojo 2014-2020 metų laikotarpio ES paramos, kurios bendras paketas sudaro 44,5 mlrd. litų, dalyboms, valdantieji priėmė labai „protingą“ sprendimą atleisti VPT vadovą. Ž. Plytnikas dirbo principingai ir sąžiningai, nebijodamas skelbdavo informaciją apie neskaidrius pirkimus, ne vienam tokiam procesui užkirto kelią. Kai šiandien iš Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) girdime informaciją, kad atskiri politikai ir net politinės partijos pelnosi iš viešųjų pirkimų, kai šioje srityje pastebima didžiulė politinė korupcija, manau, kad VPT vadovas daug kam buvo nepatogus“, - LŽ teigė Seimo Antikorupcijos komisijos narė Agnė Bilotaitė.

Nepatogus visiems

Ž. Plytnikas, vakar prezidentei įteikęs atsistatydinimo pareiškimą, situacijos nekomentavo. „Visą laiką stengiausi dirbti sąžiningai ir teisingai, gyniau ir stengiausi, kad valstybės lėšos būtų naudojamos efektyviai“, - naujienų agentūrai BNS tepasakė besitraukiantis VPT vadovas.

Pernai, Seime užvirus aistroms dėl tuometinės ūkio ministrės socialdemokratės Birutės Vėsaitės inicijuotų viešųjų pirkimų įstatymo pataisų, kuriomis siekta padidinti praktiškai nekontroliuojamų mažos vertės prekių ir paslaugų pirkimo ribas, taip pat mažinti VPT įtaką viešųjų pirkimų procesui (prezidentės D. Grybauskaitės teigimu, ši iniciatyva būtų grąžinusi korupcinę viešųjų pirkimų praktiką), Ž. Plytnikas LŽ prakalbo apie pastebimą siekį pašalinti jį iš pareigų. VPT vadovas tuo metu svarstė, esą siūlymais keisti viešųjų pirkimų tvarką kai kurie politikai galbūt skubina užsitikrinti galimybę pinigams „įsisavinti“, o jis tam trukdo.

„Be abejo, mane norima pakeisti. Tai buvo bandoma padaryti ir esant ankstesnės kadencijos Vyriausybei, ir šiai. Tiesa, su premjeru A. Butkevičiumi diskusija vyksta, ir jis, manau, nėra nusiteikęs prieš tarnybą ar asmeniškai prieš mane. Bet dėl to, kad VPT yra kontroliuojanti institucija, akivaizdu, kišanti koją daug kam, kas bando plauti pinigus, visur buvo ir bus nepatenkintųjų“, - tuokart kalbėjo Ž. Plytnikas.

Ryšių su visuomene specialistas Liutauras Ulevičius, vakar komentuodamas VPT vadovo atleidimą, LŽ tvirtino, kad šis pareigūnas buvo nepatogus, galima sakyti, visiems.

„Ž. Plytnikas buvo atsakingas už visų viešųjų pirkimų priežiūrą. Tie, kuriems nepatinka aštri ir priekabi akis, tai yra visi tie, kuriems neskaidrūs viešieji pirkimai yra dalis pragyvenimo šaltinio, turėjo norėti, kad jo neliktų poste. Natūralu, kad tokioje situacijoje buvo tik laiko klausimas, kas suras kokį pretekstą, kaip jo atsikratyti. Šiuo atveju buvo pasinaudota „giminystės“ ryšiu, ir tai padaryta ne pačiu gražiausiu būdu“, - svarstė jis.

Žvalgosi pamainos

Tik paskelbus apie Ž. Plytniko atleidimą, politikos kuluaruose pasigirdo svarstymų, kad jį pakeisti gali valdančiųjų socialdemokratų, kuriems atstovaujantis premjeras A. Butkevičius turi įstatymu suteiktą prievolę siūlyti prezidentei kandidatą į VPT vadovus, žmogus. Kaip Ž. Plytniko pamainą politikai neoficialiai įvardijo dabartinį ūkio ministro patarėją Marių Busilą, B. Vėsaitės vadovavimo ministerijai metu ėjusį viceministro pareigas ir kuravusį skandalingų viešųjų pirkimų pataisų rengimą.

L. Ulevičius LŽ tvirtino nesąs tikras, ar deleguoti žmogų į VPT vadovus galimybę gaus socialdemokratai. „Nebūčiau toks tikras, kad Ž. Plytniko atstatydinimas yra būtent socialdemokratų „žaidimas“. Tai greičiau tarppartinis interesas – žmonių, dirbančių neskaidriai, yra visose partijose“, - sakė ryšių su visuomene specialistas.

Pasak jo, kur kas labiau nerimauti reikėtų dėl galimybės, jog Ž. Plytniko pareigos bus patikėtos jį iš posto išvertusiai buvusiai patarėjai E. Sakalauskaitei. „Tada, manau, klausimų dėl, pavyzdžiui, Generalinės miškų urėdijos pirkimų apskritai nebekiltų“, - nuomonę dėstė L. Ulevičius.

Būtent E. Sakalauskaitės, kaip realiausios pretendentės pakeisti Ž. Plytniką, pavardė viešumoje buvo pradėta minėti 2011-ųjų pabaigoje, Seime verdant diskusijoms, ar tuometinis VPT direktorius išsaugos postą. Tuo metu ant Ž. Plytniko galvos vienas po kito pylėsi nemalonumai: VTEK ėmė tirti VPT dėstytojavimo Mykolo Romerio universitete ir taip pat nenusišalinimo svarstant šios aukštosios mokyklos vykdyto pirkimo klausimą (vėliau šie įtarimai buvo paneigti – red.), o politikai plačiai diskutavo, ar atliekamas tyrimas nekainuos pareigūnui kėdės. Mat Seimas prezidentės, o vėliau ir parlamentinės Antikorupcijos komisijos, vadovautos „darbietės“ Loretos Graužinienės, iniciatyva svarstė VPT pavaldumo keitimo klausimą: iš Ūkio ministerijos žinios ši kontroliuojančioji institucija buvo perduodama į prezidentūros globą, o neigiamas VTEK sprendimas galėjo tapti priežastimi nebesiūlyti Ž. Plytnikui toliau eiti pareigų.

E. Sakalauskaitės, kaip Ž. Plytniko pamainos, pavardė nuskambėjo iš tuo metu Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) partijos deleguoto Rimanto Žyliaus vadovautos Ūkio ministerijos. VPT direktoriaus pavaduotoja dirbusi tuo metu itin įtakingo generalinio miškų urėdo B. Sakalausko dukra esą artimai bičiuliavosi su R. Žyliaus aplinkos atstovais, todėl "kaip savas žmogus" galėjo būti pasiūlyta vadovauti tarnybai.

Užkabino ir dešiniuosius

2011-aisiais svarstyta, kad aktyvias pastangas pašalinti iš posto daugeliui neįtinkantį Ž. Plytniką ūkio ministras R. Žylius dėjo atstovaudamas jį į postą paskyrusių TS-LKD lyderių interesams. Esą Ž. Plytnikas, konkursą VPT generalinio direktoriaus pareigoms eiti laimėjęs tuo metu, kai Ūkio ministerijai vadovavo įtakingas konservatorius Dainius Kreivys, ne tik „neatidirbo už postą“, bet ir ėmė tada valdančiajai partijai kaišioti pagalius į ratus.

Kaip žinoma, Seime vykstant debatams dėl VPT pavaldumo, teisėsaugininkai tebetyrė vėliau tyliai užgesusią bylą dėl galbūt VPT vadovui daryto spaudimo. Kaip asmenys, galėję tuo užsiimti, viešojoje erdvėje minėti tuometinis aplinkos ministras Gediminas Kazlauskas ir jį į postą delegavęs jau nebeegzistuojančios Tautos prisikėlimo partijos lyderis parlamentaras Arūnas Valinskas, taip pat R. Žylius, centro dešiniųjų Vyriausybės kancleris Deividas Matulionis, Seimo TS-LKD frakcijos nariai Jonas Dagys bei Jurgis Razma. Įtakingų politikų nepasitenkinimą Ž. Plytniku esą sukėlė šio sprendimas sustabdyti Aplinkos ministerijos (AM) kuruotą milijoninį būsto renovacijos viešinimo konkursą, kurio nutraukimas tada grėsė net valdančiosios koalicijos griūtimi.

Vis dėlto 2011-aisiais postą Ž. Plytnikas išsaugojo. Tuo pat metu jis priėmė sprendimą atleisti, kaip teigta, kitos stovyklos interesams VPT atstovavusią E. Sakalauskaitę. Netrukus nuskambėjęs moters pareiškimas, kad pareigų neteko būdama nėščia, ir Ž. Plytniko atsikirtimas, esą jam teko girdėti, jog jau ne pirmą kartą panašioje situacijoje E. Sakalauskaitė praneša „besilaukianti“, po beveik dvejų metų teisminių ginčių VPT vadovui kainavo postą.

Žydrūnas Plytnikas šiemet taip kalbėjo apie politines korupcines schemas:

„Korupcija paveldima iš Vyriausybės į Vyriausybę, ypač tam tikrose kuruojamose srityse. Partijoms ne šiaip sau buvo įvestas Viešųjų pirkimų įstatymas, įvairūs apribojimai. Ne paslaptis, kad partijos už paramą atsidėkodavo per viešuosius pirkimus.

Schema labai paprasta: pavyzdžiui, kokioje nors ministerijoje numatomos lėšos projektui vykdyti. Viešųjų pirkimų komisiją sudaro pats ministras ar kitas ministerijos atsakingas darbuotojas. Toje komisijoje sėdi valstybės tarnautojai, kurie žino, kad yra tam tikra projektams numatyta pinigų suma. Tas, kas nori projektą laimėti, žino, pas ką turi nueiti, iš anksto aptaria detales. Tada pirkimų komisija gauna „iš aukščiau“ nurodymą, ir, turėdama visas instrukcijas, „nusprendžia“, kad skirs tiek ir tiek konkrečiai įmonei. Daromi konkursėliai, kad „savi“ laimėtų, o paskui jie politikams atsidėkoja sumokėdami procentus. Šiame procese negalėčiau išskirti jokios partijos.“

DALINTIS
ŽYMĖS
_
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaKomentaraiKonkursaiReklama
Kultūra ir žmonėsLietuvaMokslas ir ITPasaulisReklaminiai priedai
Rinkimų maratonasSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaPrivatumo politika
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"