Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Kultūra ir žmonėsGamta ir augintiniaiŠeima ir sveikataMokslas ir ITSportasŠvietimasTrasaĮdomybėsRinkimų maratonas
LIETUVA

Naisiuose Ramūno Karbauskio partinio vainiko „nenuneš“ 

2017 liepos 20 d. 09:20
Romo Jurgaičio (LŽ) nuotrauka

Savaitgalį rengiamame partijos sąskrydyje Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) lyderis Ramūnas Karbauskis turės dar kartą prisiminti susitikimą su buvusia Seimo nare Greta Kildišiene ir paaiškinti kolegoms, kas vyksta. Tačiau pikti grūmojimai ar arši kritika jam greičiausiai negresia.

R. Karbauskio tėvonija vadinamuose Naisiuose, Šiaulių rajone, susirinksiantys „valstiečiai“ žada svarstyti ne vieną partinį klausimą. Tarp jų ir žiniasklaidoje plačiai nušviestą neseniai sostinėje vykusį R. Karbauskio, G. Kildišienės, jos advokatės bei viešųjų ryšių profesionalų susitikimą, kuris, kaip skelbė BNS šaltiniai, galėjo būti skirtas buvusios parlamentarės biografinės knygos „Atvirai“ viešinimo ir platinimo kampanijai aptarti.

Nors dalis aukštas pareigas einančių „valstiečių“ mano, kad tai asmeninis jų partijos lyderio reikalas, kiti LVŽS nariai laukia atsakymų. Politologų nuomonės dėl šios istorijos, R. Karbauskio ir „valstiečių“ veiksmų narpliojant šios istorijos peripetijas išsiskiria.

Beje, šią kebeknę „valstiečiai“ bandė išspręsti vakar, paskelbdami, kad G. Kildišienė palieka partiją.

Turės nušviesti situaciją

Pasiaiškinimų iš R. Karbauskio žada reikalauti keli LVŽS pirmininko pavaduotojai, Seimo nariai Mindaugas Puidokas ir Virginjus Sinkevičius. „Valstiečių“ frakcijai priklausantis parlamentaras Povilas Urbšys pabrėžė, kad R. Karbauskis turi aiškiai pasakyti, kodėl organizavo minėtą susitikimą, o jeigu neorganizavo, kodėl jame nagrinėti partijos reikalai, kodėl jame dalyvavo G. Kildišienė. „Kol jis tų abejonių aiškiai nepanaikins, tuo labiau stiprės įspūdis, kad jis nenori sakyti tiesos“, – sakė jis.

Parlamento pirmininkas Viktoras Pranckietis laikosi nuomonės, kad visa ši situacija, susijusi su G. Kildišiene, neturi nieko bendra su politika. LVŽS vicepirmininkė, Seimo pirmininko pirmoji pavaduotoja Rima Baškienė sakė, kad partijos tarybos posėdyje kolegos norės išgirsti, kas atsitiko, kodėl apie vykusį susitikimą tiek daug informacijos, kodėl žiniasklaidos priemonėse ji skiriasi ir pan. Jos nuomone, kilus klausimų ir neaiškumų, partijos pirmininkas turi nušviesti situaciją. „Jeigu jis būtų susitikęs ir sprendęs tik asmeniškai G. Kildišienės ir savo rėmimo ar nerėmimo klausimus, tai būtų tikrai asmeniniai dalykai, ir man jie taip pat neįdomūs. Asmeninius klausimus jie patys ir išsiaiškins, išspręs. Svarbiausia, kad frakcijos, šiuo atveju ir partijos, veikimas būtų aiškus, skaidrus, suprantamas, visiems žinomas ir nekeltų jokių abejonių. Jeigu dabar į viešąją erdvę iškilo kai kurie tokie klausimai, manau, turėtų būti į juos pateikti ir atsakymai, kas buvo tariamasi“, – aiškino politikė. R. Baškienė įžvelgė problemų dėl partijos ir atskirų jos narių komunikacijos. Pasak jos, jeigu R. Karbauskis dar tą patį vakarą būtų žurnalistams paaiškinęs tai, ką pasakojo kitą rytą, esą nebūtų buvę jokių spekuliacijų.

Šešėlio partijai nemeta

R. Baškienė tikino nežinanti, ar R. Karbauskio ir G. Kildišienės susitikimas viešųjų ryšių agentūroje buvo atsitiktinis, ar specialiai organizuotas. „Tuo visiškai nenoriu domėtis, man tai nerūpi“, – patikino ji. Viena LVŽS lyderių nemano, kad pastarasis susitikimas meta kokį nors šešėlį partijai. Anot jos, politikai su labai daug kuo susitikinėja. „G. Kildišienė yra partijos narė. Tai palikime jų asmeniniam apsisprendimui, kiek kartų, kada ir kur jie nori ar gali susitikti. Man labiau rūpi, kaip mes veiksime toliau, kaip organizuosime frakcijos, partijos veiklą. Apie tai turime kalbėtis ir kalbėsimės“, – teigė ji.

GOOGLE rekomenduojaStraipsnio tęsinys – žemiau

R. Baškienė neigė pasigirdusias kalbas, kad autobiografiją išleidusi G. Kildišienė gali tapti viena iš „valstiečių“ kandidačių į Europos Parlamentą (EP) po dvejų metų vyksiančiuose rinkimuose. Ji akcentavo, kad sprendimus dėl to priima partijos taryba. „Ir šiuo atveju nemanau, kad ji būtų geriausias pasiūlymas mūsų sąraše, todėl tikrai abejoju, ar jos pavardė atsirastų. Bent jau to neįsivaizduoju. Vis dėlto dabar ji savo darbais turi vėl įrodyti, kad dirba, užima tam tikras pozicijas. Tai nėra šiaip sau veikimas. Į EP narius žiūriu kaip į Lietuvos reprezentuotuojus, turinčius ypatingų gebėjimų. G. Kildišienė tokių gebėjimų šiandien tikrai neturi pasiekusi. Manau, jeigu ji toliau aktyviai veiks (o jeigu nori veikti politikoje, tai niekam neuždrausta), gali išbandyti save savivaldybės tarybos veikloje. Demokratinėje valstybėje žmogus gali turėti visokių norų ir siekių. Sveikintina, kai žmogus yra aktyvus“, – kalbėjo ji.

„Mėnulio pilnaties pasakos“

Ar R. Karbauskio susitikimas su G. Kildišiene, viešųjų ryšių specialistais yra privatus reikalas? Mykolo Romerio universiteto docento Virgio Valentinavičiaus teigimu, politikas niekada neturi asmeninių reikalų, nes yra viešas asmuo.

„Valstiečių“ lyderio pasiaiškinimai, esą viešųjų ryšių kontoroje jis vykdė socialinį eksperimentą, apžvalgininko neįtikina. „Socialiniai eksperimentai“ – mėnulio pilnaties nakties pasakos. R. Karbauskis ne pirmą sykį stebina bandymais iš tokių jėgos pozicijų išsisukti nuo nepatogių klausimų. Galima justi, kad jis yra iš kolūkio pirmininkų dinastijos, nes kadaise kolūkių pirmininkai savo kolūkiuose, jei ką nors pasakydavo, tai taip ir būdavo – kaip nukirsta. Kolūkio pirmininko sūnus, valdantis daug žemės ir samdantis daug žmonių, matyt, pripratęs, kad suskambėjus jo komandiniam balsui visi nuščiūva. Tai, matyt, labai gerai veikia Naisiuose, ir šitie instinktai išliko atvykus į Vilnių, į aukštesnį politikos lygį. Mane stebina, kad R. Karbauskis vis dar nesupranta, jog Vilniuje Naisių komandiniai metodai veikia greičiau priešingai, todėl visi šie aiškinimai tik pablogina situaciją“, – įvertino V. Valentinavičius.

Jis priminė, kad iki Seimo rinkimų R. Karbauskis labai gražiai kalbėjo apie šeimos vertybes. Todėl su G. Kildišiene ir Ispanijoje su vaikais atskirai gyvenančia žmona susiklosčiusi padėtis atrodo labai keistai. „Politikas, kuris ypač deklaruoja tvirtas šeimos vertybes, be abejo, turi sąžiningai paaiškinti tokią situaciją. Bet, matyt, R. Karbauskis, taip elgdamasis, jaučiasi gana tvirtai. Galbūt jis susitaikė su tuo, kad tikrai praras dalį rinkėjų pasitikėjimo, nes reitingai krinta stačiai. Tačiau manau, kad jis tariasi turįs tvirtas pozicijas partijoje. Tam yra pagrindo. Realiai, kaip anksčiau Viktoras Uspaskichas Darbo partijoje, jis yra faktinis, galbūt ir finansinis partijos savininkas“, – samprotavo politikos apžvalgininkas.

Reitingai smunka ne dėl G. Kildišienės

Seimo LVŽS frakcijoje V. Valentinavičius neįžvelgė bruzdėti galinčių politikų. Kol kas griežčiau apie R. Karbauskį kalbėjęs parlamentaras P. Urbšys net nepriklauso partijai. „Daugiamečiai partijos nariai, kaip galima įtarti, tiesmukai tariant, seniai sėdi R. Karbauskio kišenėje – jeigu ne paraidžiui, tai bent simboliškai. Kitaip sakant, R. Karbauskis išlaiko partiją, kuri tuos žmones iškėlė į valdančiąją daugumą, ir kol kas nematyti požymių, kad LVŽS viduje braškėtų“, – aiškino jis.

V. Valentinavičiaus nuomone, „valstiečių“ reitingai pastaruoju metu pirmiausia krinta ne dėl G. Kildišienės, o dėl rinkėjų neišsipildžiusių lūkesčių, neįvykdytų pažadų. Esą tik kovojant su alkoholio prieinamumu nuveikta šis tas apčiuopiamo, o visais kitais „frontais“ buksuojama. Be to, į valdžią LVŽS atėjo su kairiųjų lozungais, žadėdama rūpintis paprastų žmonių interesais, bet panaikino pridėtinės vertės mokesčio (PVM) lengvatą šildymui, esmingai nepataisiusi priėmė liberalų Darbo kodeksą. „Visos G. Kildišienės peripetijos tik prideda tam tikrų prieskonių. Kai partija rieda žemyn dėl rinkimų pažadų nevykdymo ir viešai demonstruojamos nekompetencijos, arogancijos, kai žodis „profesionalas“ tampa keiksmažodžiu, tuomet ir G. Kildišienės tema neprideda taškų, o tik dar labiau pagreitina reitingų smukimą“, – dėstė apžvalgininkas.

Siūlo elgtis kaip prancūzams

Vytauto Didžiojo universiteto profesoriaus Algio Krupavičiaus, Seimo pirmininko visuomeninio konsultanto, manymu, susitikimo istoriją būtų galima plėtoti, pateikti papildomų klausimų, jei G. Kildišienė tebebūtų Seimo narė, o ne privatus asmuo. „Linkčiau elgtis taip, kaip elgiamasi, pavyzdžiui, Prancūzijoje, kai politikų asmeniniai reikalai tokie ir lieka, nepriklausomai nuo to, kokį postą jie užimtų. Ko gero, Prancūzijoje per pastaruosius 10–15 metų, bent jau kalbėdami apie tris pastaruosius šalies prezidentus – Nicolas Sarkozy, Francois Hollande'ą ir dabartinį vadovą Emmanuelį Macroną, visada turėjome įvairiausių klausimų dėl jų antrųjų pusių, santykių su žmonomis ir buvusiomis sutuoktinėmis. Tuos klausimus kai kada pateikdavo žiniasklaida, bet patys politikai stengėsi neeskaluoti tų temų. Be abejo, žiniasklaidai paaiškinama, pateikiamos savos versijos. Paprastai tokios istorijos tuo ir baigiasi. Manyčiau, kad Lietuva turėtų eiti prancūzišku keliu, nes kartais žiniasklaida ieško pernelyg daug sensacijų ar to, ko nėra“, – tikino jis.

Pasak A. Krupavičiaus, istorijai dėl R. Karbauskio susitikimo teikiamas perdėtas dėmesys, o ieškoti papildomų specialių jo paaiškinimų yra niekur nevedantis kelias. Be to, politologas priduria, kad partijoje dėl to ilgai besitęsiančios diskusijos gali kenkti „valstiečiams“. „Dabar jų partija ir frakcija yra vieningos. Viešojoje erdvėje jiems tenka išklausyti daug kritikos: ir pelnytos, ir kartais nepelnytos. Tačiau jei politinės jėgos viduje prasidėtų santykių aiškinimasis tais klausimais, kurie politikams nėra reikšmingi, sustiprėtų išcentrinės tendencijos partijos frakcijoje Seime ir pačioje partijoje, galbūt net vadovybėje. Toks kelias tik sustiprintų neigiamas tendencijas, kurios šiuo metu klostosi aplink LVŽS“, – svarstė jis.

A. Krupavičiaus nuomone, R. Karbauskio pozicijos partijoje gali susvyruoti ne tiek dėl minėtos istorijos, kiek dėl „valstiečių“ populiarumo mažėjimo. Kaip rodo visuomenės apklausos, parama LVŽS per 4–5 mėnesius sumažėjo beveik tris kartus. „Būtent „valstiečių“ autoriteto ar pasitikėjimo kredito išbarstymas, įvykęs per trumpą laiką, tikrai gali kišti koją ir R. Karbauskio – politiko, vieno iš LVŽS lyderių – įtakai“, – pažymėjo politologas.

DALINTIS
ŽYMĖS
_
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaKomentaraiKonkursaiReklama
Kultūra ir žmonėsLietuvaMokslas ir ITPasaulisReklaminiai priedai
Rinkimų maratonasSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
Trasa#AUGULIETUVOJE#LEGENDOS#SIGNATARŲDNRPrivatumo politika
#ŠIMTMEČIOINOVACIJOSKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"