Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Kultūra ir žmonėsGamta ir augintiniaiŠeima ir sveikataMokslas ir ITSportasŠvietimasTrasaĮdomybėsRinkimų maratonas
LIETUVA

Muzikos festivaliuose ne visų dalyvių prašoma nurodyti amžių 

AFP/Scanpix nuotrauka
AFP/Scanpix nuotrauka

Kiekvieną vasarą žiniasklaidoje mirga antraštės apie muzikos festivaliuose alkoholiu ar narkotikais apsinuodijusius nepilnamečius, kilusias muštynes, vagystes ir net užgesusias jaunuolių gyvybes. Paprastai festivalių dalyviams galioja amžiaus cenzas – į juos gali pakliūti tik 16-kos, o į kai kuriuos – tik 18 metų sulaukę asmenys. Tačiau organizatoriai ne kiekvieno į renginį įeinančio jaunuolio prašo nurodyti amžių – tik tų, kurie „atrodo per jauni“. Taigi, į festivalį gali pakliūti ir „nejaunai atrodantis“ paauglys. 

Muzikos festivalių organizatoriai „Lietuvos žinioms“ teigė, kad jie neatsako už nepilnamečius asmenis savo rengiamo festivalio teritorijoje – visą atsakomybę už jų saugumą esą turi prisiimti nepilnamečius lydintys suaugusieji.

Į daugelį festivalių 18 metų neturintį jaunuolį gali atlydėti net ne mama ar tėtis, o pilnametis draugas, kuris, matyt, gali laisvai nupirkti ir alkoholio. Vieša paslaptis, kad kai kuriuose festivaliuose lengva įsigyti ne tik alkoholio, bet ir narkotikų ar kitų psichotropinių medžiagų, o greitosios pagalbos automobilių jų dalyviams prireikia itin dažnai.

Kaip žinoma, pernai festivalis „Supynės“ baigėsi tragiškai – perdozavusi narkotikų mirė 26-erių mergina. Šiais metais šis festivalis jau nebuvo rengiamas.

Birželį paskutinį kartą buvo rengiamas ir vienas seniausių elektroninės muzikos festivalių „Tundra“, kuris daug metų „garsėjo“ kaip renginys, kuriame neva buvo laisvai platinami ir vartojami narkotikai. Festivalis „sužibėdavo“ ir policijos statistikoje.

Vis gi net gerai apibūdinamų festivalių „Summerburts Baltic“, „Devilstone“ ir „Granatos live“ organizatoriai „Lietuvos žinioms“ teigė, kad jie asmens dokumentų prašo tik „jaunai atrodančių“ žmonių, bet festivalio zonoje esą pasitelkia didžiules saugumo pajėgas, kurios atlieka nuolatinius reidus ir užtikriną, kad festivalio metu alkoholis bus neprieinamas nepilnamečiams, nebus vartojami narkotikai, o kiekvienas netinkamai besielgiantis ar per daug apsvaigęs festivalio dalyvis bus pašalintas iš teritorijos.

Būtent dėl stiprios saugumo komandos esą nė viename minėtame festivalyje nepasitaikė tokių incidentų, kad tektų kviesti greitosios pagalbos automobilį ir gelbėti per daug nuo alkoholio apsvaigusius dalyvius ar „pagauti“ neblaivų nepilnametį.

Organizatoriai: mes už paauglius neatsakome

„Neprašome kiekvieno žmogaus parodyti asmens dokumentą. Festivalio taisyklės ir apsaugos instrukcijos numato, jog kilus įtarimui, kad asmuo yra nepilnametis, jis privalo pateikti asmens dokumentus“, – „Lietuvos žinių“ internetiniam portalui lzinios.lt sakė festivalio „Granatos live“ atstovė spaudai Goda Deksnytė.

Į šį festivalį įleidžiami tik 18 metų sulaukę asmenys, o jaunesni gali atvykti lydimi suaugusiojo, tačiau suaugęs žmogus nebūtinai turi būti tėtis ar mama – tai gali būti ir pilnametis draugas.

Į kasmet nuo 2009 metų rengiamą muzikos festivalį „Devilstone“ gali įeiti 16 metų sulaukę jaunuoliai, o jaunesni – tik lydimi pilnamečio asmens, bet nebūtinai giminaičio. Pasak „Devilstone“ kūrybos vadovo Vaido Voronavičiaus, kadangi „festivalis rengiamas ne kažkur laukuose, prie ežerų ar tolimose vietovėse, o vyksta mieste ir iš esmės yra miesto festivalis, todėl 16 metų sulaukę jaunuoliai į jį gali ateiti be suaugusiojo palydos“.

Į „Devilstone“ įeinančių žmonių amžius tikrinimas taip pat: asmens dokumentų prašoma tik tų, kurie „jaunai atrodo“. „Kiekvieno įeinančio žmogaus neprašome asmens dokumento, bet jaunų žmonių paprastai prašome. Matom, kuris žmogus yra jaunesnis nei 16 metų“, – tikino V. Voronavičius.

Be to, didžioji dalis šio festivalio dalyvių yra Anykščių miesto gyventojai, kuriems suteikiamos papildomos nuolaidos bilietui. Norėdami gauti tas nuolaidas, jie turi parodyti ar mokinio pažymėjimą, ar kitą dokumentą, arba nurodyti deklaruotos gyvenamosios vietos adresą. „Tad iškart galime nustatyti, kokio amžiaus žmogus dalyvaus festivalyje. Jeigu bilietą nusiperka penkiolikmetis, mes jį perspėjame, kad įleisime tik su saugusiuoju. Tada festivalio zonoje už 16 metų nesulaukusį paauglį yra atsakingas jį lydintis suaugęs asmuo, mes už jį neatsakome“, – teigė V. Voronavičius.

Šį savaitgalį muzikos festivalį „Radistai Village 2016“, o birželį – „Summersburst“ rengusios uždarosios akcinės bendrovės „Live Nation Lietuva“ vadovo Aleksandro Karablikovo nuomone, normalu, kad tikrinami tik labai jaunai atrodantys dalyviai.

„Tokią patikrą palyginčiau su prekyba alkoholiu ar tabaku – kai kyla abejonių, ar pirkėjui tikrai yra 18 metų, tada jo ir prašoma parodyti asmens dokumentą. Taip pat ir festivalyje: jei mums kyla abejonių, kad žmogus nepilnametis, tada tikriname jo dokumentus“ , – „Lietuvos žinioms“ aiškino A. Karablikovas.

Jis taip pat pridūrė, kad į UAB „Live Nation Lietuva“ organizuojamus festivalius 16 metų neturintys jaunuoliai įleidžiami tik su tėčiu ar mama – lydimi pilnamečių draugų paaugliai į festivalį esą neįleidžiami.

Alkoholis nepilnamečiams neparduodamas

Įeinantys į festivalio zoną dalyviai tikrinami, kad neįsineštų alkoholio ir kitų draudžiamų daiktų.

Tačiau alkoholio galima įsigyti festivalio teritorijose, kur veikia daugybė barų ir kavinių. Pasak festivalio organizatorių, nepilnamečiams alkoholis neparduodamas, kaip reikalauja įstatymai.

„Devilstone“ festivalio teritorijoje galioja Lietuvos įstatymai dėl alkoholio pardavimo. Juk į barą mieste gali užeiti ir septyniolikmetis – niekas nedraudžia jam išgerti vaisvandenių, tačiau baro atsakomybė – neparduoti jam alkoholio. Pagal sutartis, alkoholiu festivalyje prekiaujančios kavinės negali parduoti jo nepilnamečiams“, – pasakojo V. Voronavičius.

Pasak UAB „Liva Nation Lietuva“ vadovo, „įmonė pasirašiusi labai griežtas sutartis su alkoholio pardavėjais, kuriems yra numatytos baudos, jei jie nesilaikys Lietuvos įstatymų dėl alkoholio pardavimo“.

„Granatos Live“ atstovė spaudai G. Deksnytė pabrėžė, kad festivalis nėra kažkokia atskira teritorija, kurioje galima daryti ką nori, tarsi nebūtų taisyklių. Anot jos, renginio teritorijoje galioja įstatymai ir dirba apsaugos darbuotojai bei policininkai.

„Tad jei prekybininkas festivalyje parduoda alkoholį nepilnamečiui, jis rizikuoja netekti licencijos, kaip ir bet kuri parduotuvė ar baras Lietuvoje. Festivalio zonoje apsaugą užtikrina ne kokie savanoriai, o profesionalūs apsaugos darbuotojai. Jie bendradarbiauja su rajono policija ir tokie įvykiai kaip, pavyzdžiui, nedidelis chuliganizmas, kiti smulkūs incidentai yra sprendžiami vadovaujantis įstatymais“, – pasakojo G. Deksnytė.

Pasikliauja apsaugos pajėgomis

Pasak UAB „Live Nation Lietuva“ vadovo, jie daro viską, kas įmanoma, kad užtikrintų dalyvių saugumą festivaliuose, tačiau garantuoti, kad tikrai niekas neįsineš į festivalį draudžiamų daiktų, esą negali.

„Panaši daiktų patikra juk yra ir oro uostuose, bet net ten žmonės sugeba įsinešti ginklų ar kitų draudžiamų dalykų. Niekur nėra visiškai pilnos garantijos. Todėl būtent labai svarbu yra ne tik patikra, bet ir apsauga jau renginio viduje, jeigu kažkas sugebėjo įsinešti draudžiamų daiktų, kad tie žmonės iškart būtų matomi, sulaikomi ir pašalinami iš renginio“, – aiškino A. Karablikovas. Todėl anot jo, svarbu yra ne tik daiktų ar asmens amžiaus patikrinimas, bet profesionali apsauga festivalyje.

A. Karablikovas pridūrė, kad visada atsiranda ir tokių dalyvių, kurie nepažeidę tvarkos praeina patikrą, bet nesilaiko taisyklių būdami festivalio teritorijoje.

„Festivalyje „Summerburst Baltic“ buvo tokių asmenų, kurie netinkamai elgėsi ir juos teko išvyti iš festivalio. Bet kadangi turėjome labai stiprią apsaugos, policijos specialiųjų pajėgų komandą, kurioje buvo apie 500 žmonių, kurie nuolat stebėjo teritoriją, tie žmonės, kurie elgėsi netinkamai, buvo per daug apsvaigę, buvo labai greitai atpažinti ir išprašyti. Reaguojame labai greitai ir iškart imamės priemonių, nes toks žmogus neturi trukdyti kitiems festivalio lankytojams“, – tikino A. Karablikovas.

Dalyviai bando sukčiauti

Pasak festivalio „Granatos live“ atstovės spaudai G. Deksnytės, nors dalyviams yra pateikiamos griežtos taisyklės, nurodančios, kokių daiktų į festivalio teritoriją negalima įsinešti, jauni lietuviai yra tokie, kad visada bando laužytis taisykles, sukčiauja ir bando į festivalį įsinešti tai, kas draudžiama.

„Pradėti reikėtų nuo to, kad lietuviai labai mėgsta apeiti taisykles. Kiekvienai metais atsiranda tokių dalyvių, kurie bando įsinešti draudžiamus daiktus, sugalvoja kažkokiu būdu apgauti apsaugą. Manau, kad visi festivalių organizatoriai su tuo susiduria ir tai yra neišvengiama. Internetinėje platformoje „Vinted“ yra net sukurti forumai, kuriuose jaunimas dalinasi patarimais ir būdais, kaip apgauti apsaugą ir įsinešti į renginio teritoriją alkoholio ar kitų draudžiamų daiktų. Kai kurie įrašai yra net su nuotraukomis, parodant, kaip kažkokį daiktą pasislėpti, įsidėti ir pan. Bet tuos pačius forumus skaitome ir mes“ , – pasakojo G. Deksnytė.

Reklama
DALINTIS
ŽYMĖS
_
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaKomentaraiKonkursaiReklama
Kultūra ir žmonėsLietuvaMokslas ir ITPasaulisReklaminiai priedai
Rinkimų maratonasSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2019 UAB "Lietuvos žinios."
Privatumo politika