Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Kultūra ir žmonėsGamta ir augintiniaiŠeima ir sveikataMokslas ir ITSportasŠvietimasTrasaĮdomybėsRinkimų maratonas
LIETUVA

Mirė signataras Romualdas Ozolas 

2015 balandžio 6 d. 16:31
Romualdas Ozolas
Romualdas Ozolas
LŽ archyvo nuotrauka

Po sunkios ligos, būdamas 76 metų, pirmadienį mirė politikas, visuomenės veikėjas, filosofas Romualdas Ozolas.

Romualdas Ozolas ketvirtadienį bus palaidotas Antakalnio kapinėse Vilniuje.

Atsisveikinimas su velioniu Mokslų akademijos salėje numatytas trečiadienį nuo 12 iki 21 valandos ir ketvirtadienį nuo 9 valandos, pranešė Seimo Ryšių su visuomene skyrius. Urna iš Mokslo akademijos salės bus išnešama 14 valandą.

V. Radžvilas: R. Ozolas buvo vienas didžiausių visų laikų lietuvių

„Romualdas Ozolas paliko mus net ir mirties valandą būdamas daugelio nesuprastas, tačiau ateis diena, kai jis bus pavadintas tuo, kuo iš tiesų yra – Sąjūdžio įsikūnijimu, vienu didžiausių visų laikų lietuvių“, – portalui lzinios.lt sakė filosofas, profesorius Vytautas Radžvilas. Anot jo, tiek dabar, tiek Atgimimo laikais ir savo, ir valstybės nelaimei velionis pranokęs visuomenę, kurioje gyveno. Be nepaprastos metafizinės įžvalgos ir geopolitinio bei politinio toliaregiškumo signataras, kaip teigia V. Radžvilas, turėjęs pranašiškų vizijų momentų ir būtent dėl to likdavo nesuprastas.

Vytautas Radžvilas/LŽ archyvo nuotrauka
Vytautas Radžvilas/LŽ archyvo nuotrauka

Visgi jis įsitikinęs, kad vieną dieną R. Ozolas grįš į istorijos vadovėlių puslapius kaip vienas Sąjūdžio vadų, nors pastaruoju metu jam teko nueiti į viešojo gyvenimo šešėlį. Profesoriaus teigimu, taip atsitiko todėl, kad signataras iki pat paskutinės gyvenimo akimirkos rūpinosi Lietuvos likimu, neiškeldamas aukščiau jų savo asmeninės gerovės, kaip tai padarė kiti Sąjūdžio veikėjai. Kovo 11-osios signataras bus atsimenamas drauge su 1918 metų Nepriklausomybės akto signatarais, įsitikinęs V. Radžvilas. „Jono Basanavičiaus rango žmogus“, – pridūrė.

„Liūdniausia, kad R. Ozolas išėjo kupinas dvasinių ir intelektualinių jėgų. Liga palaužė tik kūną, – apie savo mokytoją kalbėjo pašnekovas, pabrėždamas, jog tokie dvasios ir minties galiūnai Lietuvai šiandien reikalingi kaip niekad, turint galvoje geopolitinę situaciją. – Lieka milžiniška tuštuma, reikia tikėtis, kad bus užpildyta“. Kaip gražiausias jo savybes šalia galingo intelekto bei plataus akiračio V. Radžvilas minėjo besąlygišką ištikimybę pareigai rūpintis tauta ir valstybe. „Įsikūnijęs proto ir valios lydinys. Jaunajai kartai belieka palinkėti lygiuotis į šį žmogų“, – portalui lzinios.lt sakė filosofas.

Algirdas Butkevičius: Lietuva neteko vieno iškiliausių Lietuvos politikų

Algirdas Butkevičius/Ritos Stankevičiūtės (LŽ) nuotrauka
Algirdas Butkevičius/Ritos Stankevičiūtės (LŽ) nuotrauka

Premjeras Algirdas Butkevičius sako, kad mirus Nepriklausomybės akto signatarui, ilgamečiam Seimo nariui Romualdui Ozolui Lietuva neteko „vieno iškiliausių Lietuvos politikų, gyvenimą paskyrusių kovai už savo šalies laisvę ir jos žmonių gerovę“.

„R.Ozolas daugelį metų buvo susitelkęs ties svarbiausiu Tėvynės tikslu – jos laisvės ir nepriklausomybės stiprinimu, gimtojo krašto puoselėjimu. Telydi velionio artimuosius, bičiulius ir kolegas paguoda ir dvasios tvirtybė šią netekties valandą“, – teigiama premjero užuojautoje.

D. Grybauskaitė: netekome valstybės kūrėjo

Dalia Grybauskaitė/Ritos Stankevičiūtės nuotrauka
Dalia Grybauskaitė/Ritos Stankevičiūtės nuotrauka

Mirus Nepriklausomybės akto signatarui, ilgamečiam Seimo nariui Romualdui Ozolui, prezidentė Dalia Grybauskaitė pareiškė, kad Lietuva neteko valstybės kūrėjo, tvirtai tikėjusio Lietuvos potencialu būti savarankiška ir oria.

„Netekome valstybės kūrėjo, tvirtai tikėjusio Lietuvos potencialu būti savarankiška ir oria. Mąstytojo, nepailstamai ieškojusio laisvos, stiprios ir sėkmingos Lietuvos modelio. Profesorius R.Ozolas turėjo šviesią nepriklausomos ir tvirtos Lietuvos viziją, kurią įkvėpė sąjūdiečiams. Tai buvo Sąjūdžio smegenys. Jo autoritetas ir gili mintis padėjo kurti valstybę, kurios siekė mūsų Tauta“, – sakoma šalies vadovės užuojautoje.

Pasak šalies vadovės, nepriklausomos Lietuvos idėja, su kuria ėjome į Baltijos kelią, už kurią pasirašė Kovo 11-osios signatarai, buvo skatinama ir filosofo R. Ozolo minčių, jos maitino ir atkurtos valstybės politiką.

D.Grybauskaitė pabrėžė, kad Lietuva buvo velionio mintyse iki pat paskutinio atodūsio. „Profesoriaus R. Ozolo profesija buvo filosofas, bet pašaukimas buvo Lietuva. Iki pat paskutinio atodūsio jis ieškojo geriausio būdo mūsų valstybei išlikti ir klestėti“, - teigiama prezidentė užuojautoje.

A. Juozaitis: postai jam nebuvo svarbūs

Arvydas Juozaitis/LŽ archyvo nuotrauka
Arvydas Juozaitis/LŽ archyvo nuotrauka

Romualdas Ozolas nebuvo garbėtroška, postai jam nebuvo svarbūs, jis mieliau likdavo šešėlyje, sako velionio ilgametis bendražygis filosofas Arvydas Juozaitis.

„Nemanau, kad Lietuva kažką prarado. Tokie žmonės niekur nedingsta. Jie padarė savo ir tas darbas išlieka. Jis galbūt pats yra praradęs - per Sąjūdžio steigiamąjį suvažiavimą jis buvo numeris vienas, kai rinko Seimo Tarybą. Juk jis galėjo būti Sąjūdžio pirmininkas. Bet jis viešai pasakė, kad nenori būti. Jo populiarumas buvo neginčytinas. Jam stigdavo tik paskutinio ryžtingo žingsnio... Jis nekovojo už save. Jis pradėdavo daugelį dalykų, bet baigti palikdavo kitiems ir eidavo prie naujų. Taip kad jam ir pirmininko Sąjūdžio vieta neatrodė svarbi, daug svarbesnis buvo viso Sąjūdžio judėjimas į priekį. Jis išdalydavo funkcijas, paskirstydavo vaidmenis, o ir pats norėdavo likti šešėlyje - jis nebuvo garbėtroška“, - BNS pirmadienį sakė A.Juozaitis.

Pasak jo, R.Ozolas buvo labai darbingas ir kūrybingas, o „jo darbo užmojai buvo milžiniški“. „Dar vienas jo trūkumas - sunkiai kalbėjo, sunkiai išreikšdavo giliausias mintis, nepopuliaria forma, nes nebuvo oratorius miniai. Todėl ilgainiui žmonės tarsi nuo jo ir atprato, nes jis neturėjo to tribūnos žmogaus savybių ir politinės manipuliacijos kalbos. Jis kalbėjo tiesiai, bet sudėtingai“, - tvirtino A.Juozaitis.

Jis pabrėžė, kad R.Ozolas, dvi kadencijas buvęs parlamentaru pernelyg neišgyveno, kai jo nebeišrinko į Seimą. „Jis ir nelabai norėjo. Paskutiniu metu net rašė romaną - perėjo į literatūrą. Kai buvo švenčiamas jo 70-metis susitikome. Jis prasitarė, kad rašo romaną, susijusį su charakteriais. Jam kūryba buvo svarbiau negu postai“, - tvirtino A.Juozaitis.

A. Sakalas: jis buvo filosofas

Atkuriant Lietuvos valstybingumą Romualdas Ozolas savo pėdsaką paliko kaip vienas iš nepriklausomybės ideologų, sako buvęs jo bendražygis, signataras Aloyzas Sakalas. „Jis buvo vienas iš nepriklausomybės ideologų. Tai svarbiausias darbas“, - BNS pirmadienį sakė A.Sakalas.

Anot jo, statant valstybę labai pravertė R.Ozolo filosofinis žvilgsnis. „Jis buvo filosofas, žiūrėjęs iš filosofinio taško, jo pažiūros labai padėjo mūsų valstybingumui. Jis labai sutelkdavo tiek patį Seimą, tiek Seimo vadovybę, tiek visus kitus“, - kalbėjo signataras, su R.Ozolu ne vieną kadenciją dirbęs parlamente.

„Jis buvo labai mėgstamas žmonių. Kada jis kalbėdavo, aikštėse sakydavo kalbas, rinkdavosi didžiulė žmonių minia, nors ne visados jis kalbėdavo ta kalba, kuri visiems suprantama. Dažnai jo kalboje būdavo visokių filosofinių minčių, kurios ne visiems buvo suprantamos. Bet tai nė kiek nemenkino jo autoriteto“, - teigė A.Sakalas.

Buvęs kolega jam įsiminė kaip atviras ir nuoširdus žmogus. „Labai nuoširdus, atviras ir tiesus žmogus. Niekados nesakydavo to, ko negalvoja. Sakydavo tai, ką galvoja, ir sakydavo tai šypsodamasis, mandagiai, neužgauliai“, - atkreipė dėmesį pašnekovas.

Jo nuomone, iš politikos R.Ozolas pasitraukė per anksti. Viena iš jo nesėkmių - įkurta, bet išnykusi Centro partija.

L.Graužinienė: R.Ozolo indėlis liks reikšmingas

Loreta Graužinienė/Ritos Stankevičiūtės (LŽ) nuotrauka
Loreta Graužinienė/Ritos Stankevičiūtės (LŽ) nuotrauka

Seimo Pirmininkė Loreta Graužinienė sako, kad pirmadienį mirusio Nepriklausomybės Akto signataro Romualdo Ozolo indėlis klojant Lietuvos valstybės ir tautos vertybinį pagrindą liks reikšmingas ir nemarus palikimas ateities kartoms.

„Lietuva neteko iškilaus, garbingo, visa širdimi jai tarnavusio žmogaus. Būdamas aktyvus politinis bei visuomenės veikėjas, Romualdas Ozolas pirmaisiais atkurtos Lietuvos nepriklausomybės metais kartu su bendražygiais kūrė mūsų valstybę. Jo kaip filosofo, pedagogo, redaktoriaus veikla klojo mūsų valstybės ir tautos vertybinį pagrindą. O svarios publikacijos geopolitikos, valstybės, tautų ir tautinių mažumų, kultūros temomis nepraranda aktualumo ir šiandien. Jo indėlis liks reikšmingas ir nemarus palikimas ateities kartoms“, - teigiama Seimo vadovės užuojautoje.

Pasak jos, R.Ozolas buvo viena ryškiausių Lietuvos Atgimimo istorijos asmenybių: „Jis veikė kaip Sąjūdžio iniciatyvinės grupės narys, Sąjūdžio Seimo tarybos vicepirmininkas, Aukščiausiosios tarybos deputatas, pirmosios atkurtos nepriklausomos Lietuvos Vyriausybės premjero pavaduotojas. Politikas vadovavo vienai pirmųjų Lietuvos politinių partijų - Lietuvos centro sąjungai. Seime jis dirbo dvi kadencijas iš eilės – nuo 1992 iki 2000 metų“.

Romualdas Ozolas

1939 metais Pasvalio rajono Joniškėlio miestelyje gimęs Romualdas Ozolas nuo studijų metų gyveno sostinėje, kur baigė Vilniaus universiteto Filologijos fakultetą.

Sovietmečiu 17 metų Vilniaus universitete jis dėstė filosofiją, aštuntajame dešimtmetyje dirbo LTSR Ministrų Tarybos sekretoriate, vėliau - „Minties“ leidyklos vyriausiojo redaktoriaus pavaduotoju.

Atgimimo metu R.Ozolas aktyviai dalyvavo Sąjūdžio veikloje, įsteigė ir redagavo savaitraštį „Atgimimas“. 1990 metų kovo 11-ąją būdamas Aukščiausiosios Tarybos nariu balsavo už istorinį aktą dėl Lietuvos nepriklausomos valstybės atstatymo.

Nepriklausomos Lietuvos parlamente R.Ozolas dirbo nuo 1990 iki 2000 metų, vadovavo Lietuvos centro partijai.

Iš politikos ir visuomenės gyvenimo jis nesitraukė ir pralaimėjęs vėlesnius rinkimus, su bendražygiais nesėkmingai bandė inicijuoti referendumą prieš euro įvedimą.

R.Ozolas yra parašęs kelias dešimtis knygų. Už nuopelnus Lietuvai jis apdovanotas Didžiojo Lietuvos Kunigaikščio Gedimino Antrojo laipsnio ordinu.

76-erių metų R.Ozolas mirė pirmadienį.

DALINTIS
ŽYMĖS
_
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaKomentaraiKonkursaiReklama
Kultūra ir žmonėsLietuvaMokslas ir ITPasaulisReklaminiai priedai
Rinkimų maratonasSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
Trasa#AUGULIETUVOJE#LEGENDOS#SIGNATARŲDNRPrivatumo politika
#ŠIMTMEČIOINOVACIJOSKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"