Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Kultūra ir žmonėsGamta ir augintiniaiŠeima ir sveikataMokslas ir ITSportasŠvietimasTrasaĮdomybėsRinkimų maratonas
LIETUVA

Mirė Seimo narys Julius Veselka 

2012 lapkričio 26 d. 13:26
Julius Veselka /Dainiaus Labučio (ELTA) nuotr.
Julius Veselka /Dainiaus Labučio (ELTA) nuotr.

Pirmadienį atvykęs į radijo laidą netikėtai mirė Seimo narys Julius Veselka, pranešė Žinių radijas ir medikai.

Netikėta mirtis

Žinių radijo laidų redaktorius Skirmantas Malinauskas žurnalistams sakė, kad nelaimė buvo labai staigi ir netikėta. Anot jo, dėl sveikatos iki tol nesiskundęs partijos "Tvarka ir teisingumas" atstovas J.Veselka susmuko radijo studijoje pirmadienio vidurdienį, tik prasidėjus laidai "Prie pietų stalo", į kurią jis atvyko pėsčiomis.

"Šiandien 12 valandą velionis Seimo narys Julius Veselka turėjo dalyvauti mūsų laidoje ir tiesiog atvyko į studiją, viskas buvo gerai, sveikata nesiskundė, ir pakilus į studiją, likus iki eterio galbūt minutei, velionis pasijuto blogai ir susmuko kėdėje. Buvo nedelsiant iškviesta greitoji pagalba, ji atvyko pakankamai greitai. Buvo bandoma padaryti viską, kad išgelbėtų gyvybę, bet mums patiems tai labai netikėta, ir akivaizdu, kad medikai čia padėti irgi nebegalėjo", - kalbėjo S.Malinauskas.

Jo teigimu, medikai atvyko maždaug po 15 minučių. Patys medikai įvykio vietoje žurnalistams sakė 69 metų parlamentarą gaivinę maždaug pusvalandį, bet nesėkmingai. Jie teigė buvę iškviesti dėl to, kad J.Veselka prarado sąmonę. Mirties priežasčių komentuoti kol kas sakė negalintys.

Apie 13 val. Žinių radijas jau informavo ir artimuosius, ir visuomenę apie parlamentaro mirtį, į radijo patalpas atvyko ir policija.

"Artimieji buvo informuoti nedelsiant, taip pat kaip ir velionio bendražygiai. Taip pat patys stengėmės, kol nebuvo medikų, suteikti visą įmanomą pagalbą, kiek tai buvo įmanoma", - teigė S.Malinauskas.

"Tai buvo labai netikėta, tai įvyko pokalbio metu, ir tikrai tai buvo tiesiog sekundės reikalas - labai netikėta ir staigi mirtis", - sakė jis.

Maždaug 13 val. 50 min. velionis buvo išvežtas iš radijo patalpų.

Prezidentės užuojauta

Užuojautą dėl parlamentaro mirties pareiškė prezidentė Dalia Grybauskaitė. "Nuoširdžiai užjaučiu mirus ilgamečiam Seimo nariui J.Veselkai, aktyviai dirbusiam Seimo ekonomikos komitete, buvusiam Vyriausybės nariu. J.Veselka sugebėjo paprastai ir žmonėms suprantamai kalbėti apie sudėtingus ekonominius reiškinius", - sakoma šalies vadovės užuojautoje. 

Dėl Seimo nario J.Veselkos netekties šalies vadovė pareiškė užuojautą jo artimiesiems ir bendradarbiams, pranešė prezidentūros atstovai.

Žmogiškas politikas

Partijos "Tvarka ir teisingumas" pirmininkas europarlamentaras Rolandas Paksas sako, kad jo partijos kolega parlamentaras Julius Veselka buvo kompetentingas ekonomistas, žmogiškas politikas.

"Manau, kad ne tik partija, bet visas Seimas neteko labai perspektyvaus, šviesaus politiko, ekonomisto, patyrusio specialisto. Jis buvo numatytas Ekonomikos komiteto pirmininku, tas patvirtinimas jau būtų buvęs, bet tuo metu paties Juliaus Veselkos nebuvo Lietuvoje, jis buvo komandiruotėje. Bet valdančioji koalicija buvo sutarusi, kad vieno iš svarbiausių komitetų pirmininko postas numatytas Juliui Veselkai", - BNS dėstė R.Paksas.

Seimas praėjusią savaitę išrinko daugelio Seimo komitetų pirmininkus, tačiau balsavimas dėl Ekonomikos komiteto pirmininko buvo atidėtas, nes į šį postą pretendavęs J.Veselka buvo išvykęs į Gruziją.

Anot R.Pakso, J.Veselka buvo "žmogiškas, geras, nuoširdus, atsidavęs, siekiantis savo tikslų" politikas. "Nepykstantis, nelaikantis širdyje kažko, visą laiką kalbantis apie reikalą, o ne apie pašnekovą", - apie buvusį bendražygį sakė R.Paksas.

Partijos "Tvarka ir teisingumas" pirmasis vicepirmininkas Valentinas Mazuronis sakė esąs sukrėstas netikėtos kolegos mirties. "Man atrodė, kad jis pats sveikiausias iš mūsų visų. Jis tikrai niekada nesiskundė, ir jo kalbos tonas ir energija - praktiškai jis visus su savo humoru, atvirumu patraukdavo. Man atrodė, kad jis stipriausias iš mūsų visų", - žurnalistams sakė V.Mazuronis.

"Julius buvo Julius. Iš tiesų tai buvo vienas iš ryškiausių politikų, su kuriais man teko susidurti, tai buvo "žmogus-vulkanas". Žmogus, turintis patirtį, savo nuomonę ir ją kietai ginantis, nepriklausomai nuo to, kaip kas reaguoja. Net oponentai būdavo priversti sutikti su jo argumentais. Tai buvo ir komandos žmogus, vis laiką, kiek dirbome frakcijoje, nebuvo taip, kad mes neatrastumėme bendrų sprendimų. Galbūt žmonės, kurie dega, gaila, bet taip greit ir netikėtai sudega", - kalbėjo frakcijos seniūnas.

Jis taip pat prašė atidėti klausimą dėl "tvarkiečių" kandidato į Ekonomikos komiteto vadovo postą.

"Kai atsitinka tokie dalykai, man asmeniškai atrodo, kad visos pareigos, visi komitetai yra absoliutus nulis. Atidėkime šitą klausimą", - sakė V.Mazuronis, klausiamas, ar partija numatė kitą kandidatą į Ekonomikos komiteto vadovo postą.

Seimo Tvarkos ir teisingumo frakcija, mirus J.Veselkai, Seime turi 10 narių.

Sudėtingus ekonominius dalykus aiškino suprantama kalba

Netikėtai miręs 69 metų Seimo narys Julius Veselka buvo geras ekonomistas, o sudėtingus ekonominius dalykus jis mokėdavo paaiškinti suprantama kalba, sako paskirtasis premjeras socialdemokratas Algirdas Butkevičius. "Norėčiau pareikšti nuoširdžiausią užuojautą žmonai, šeimai, artimiesiems dėl tokios netikėtos Juliaus Veselkos mirties. Jis kaip žmogus ir politikas labai stipriai pasižymėjo ekonominėmis žiniomis, yra buvęs ekonomikos ministras", - pirmadienį žurnalistams sakė A.Butkevičius.

Jam imponavo kolegos sugebėjimas paprastai paaiškinti sudėtingus ekonominius dalykus. "Jis visą laiką mokėdavo žmonėms ekonomius dalykus paaiškinti paprasta, suprantama kalba. Jo paaiškinimai būdavo suprantami net paprastam kaimo žmogui, jau nekalbant apie inteligentus, mokslininkus, kitus žmones", - tvirtino A.Butkevičius.

Kolegos: "Jis buvo nuoširdus, tvirtų nuostatų, linksmas žmogus"

Julių Veselką kolegos politikai prisimena kaip nuoširdų, atvirą, tvirtų nuostatų ir linksmą žmogų.

Laikinai ūkio ministro pareigas einančio Rimanto Žyliaus teigimu, J.Veselka buvo impulsyvaus, bet linksmo būdo ir tuo pačiu racionalus žmogus. "Bet turėjome klausimų, kur mes, ministerija, su jo nuomone nesutikdavome...", - BNS sakė R.Žylius.

Buvęs Seimo Biudžeto ir finansų komiteto vadovas liberalas Kęstutis Glaveckas BNS sakė, kad "Lietuva neteko lietuviško ekonomisto, kuris nuoširdžiai galvojo ir šnekėjo". Parlamentaras išskyrė J.Veselkos paprastumą, bet pabrėžė, kad jis "turėjo itin daug drąsos - žmogiškosios ir pilietinės".

Trečią kadenciją su J.Veselka turėjęs Ekonomikos komitete dirbti "darbietis" Kęstutis Daukšys BNS sakė esąs sukrėstas netekties: "Rytą kartu davėme interviu televizijai..." J.Veselką jis apibūdino kaip nepriklausomą ir ūkiškai mąstantį. "Kartais karščiavosi, ypač pastaruoju, metu. Kantrybę jam gadino biurokratiniai dalykai. Jis turėjo savo ekonominius įsitikinimus ir jų laikėsi. Tam tikrais klausimais mūsų nuomonės nesutapdavo, bet gerbiau jo nuomonę", - tvirtino "darbietis".

Buvęs Ekonomikos komiteto vadovas Dainius Budrys, kurio pavaduotoju 2008-2012 metis buvo J.Veselka, parlamentarą pavadino politikos lapinu ir teigė besididžiuojantis, jog teko su juo dirbti: "Nuoseklus buvo. Visada. Nesimėtė. Turėjo stuburą, buvo nepriklausomas. Vadovavosi ekonomine logika, o ne politiniais motyvais. Tai žavėjo." Pasak D.Budrio, J.Veselka ne tik neslėpė savo euroskepticizmo, bet aiškino tokios savo pozicijos motyvus.

Buvęs parlamentaras konservatorius Vaidotas Bacevičius, su J.Veselka irgi dirbęs Ekonomikos komitete, nustebo sužinojęs apie J.Veselkos mirtį: "Toks energingas buvo, stipus... Ūkininkas..." Jis pabrėžė kolegos gerą jumoro jausmą ir išskyrė tai, kad parlamentaras turėjo savo nuomonę: "Jam niekas nieko primesti ir nurodyti negalėjo."

Seimo Ekonomikos komiteto biuro vedėja Regina Zabarauskienė BNS J.Veselką prisimena kaip dalykišką politiką. "Buvo labai dalykiškas. Užduotis ir klausimus labai gerai ir aiškiai suformuluodavo. Visada buvo galima su juo tartis. Visada įsiklausydavo į kitą nuomonę. Jis diskutuodavo, nepiršdavo savo nuomonės", - tvirtino biuro vedėja. Pasak jos, prieš išvykdamas į radijo laidą, parlamentaras buvo užėjęs pas patarėjus, aptarė antradienį turėjusį vykti komiteto posėdį, kuriame turėjo būti balsavimas dėl jo išrinkimo pirmininku.

Į Seimą - penkis kartus

J.Veselka gimė 1943 metų vasario 8 dieną Ukmergės rajono Siesikų miestelyje amatininkų šeimoje. Vilniaus universitete jis baigė Ekonomikos fakultetą ir įgijo ekonomisto specialybę, dirbo dėstytoju, 1985 metais apgynė ekonomikos mokslų kandidato disertaciją.

Atkūrus nepriklausomybę perėjo dirbti į Ekonomikos ministeriją, nuo 1992-ųjų buvo renkamas į Seimą. Vieną Seimo kadenciją - 1996 - 2000 metais J.Veselka nebuvo išrinktas į Seimą.

Spalio mėnesį J.Veselka buvo išrinktas į Seimą penktai kadencijai. Jį buvo numatyta skirti Seimo Ekonomikos komiteto pirmininku. Į Seimą J.Veselka buvo išrinktas Ukmergės vienmandatėje apygardoje, tad ne vėliau kaip po pusės metų čia turės būti rengiami nauji rinkimai.

Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) pirmininkas Zenonas Vaigauskas portalui Delfi.lt teigė, jog dėl J. Veselkos mirties teks rengti pakartotinius rinkimus Ukmergės apygardoje. „Turės būti nauji rinkimai. Panašiausiai, kad kovo 3 d.“, - kalbėjo Z. Vaigauskas, primindamas, kad tą dieną pakartotiniai rinkimai vyks ir Zarasų-Visagino bei Biržų-Kupiškio apygardose, kur rinkimų rezultatai pripažinti negaliojančiais.

„Atskirai daryti būtų nelogiška. Juo labiau, kad įmanoma suspėti“, - pridūrė pašnekovas. VRK pirmininkas teigė buvęs šokiruotas J. Veselkos mirties.

DALINTIS
ŽYMĖS
_
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaKomentaraiKonkursaiReklama
Kultūra ir žmonėsLietuvaMokslas ir ITPasaulisReklaminiai priedai
Rinkimų maratonasSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaPrivatumo politika
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"