Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Kultūra ir žmonėsGamta ir augintiniaiŠeima ir sveikataMokslas ir ITSportasŠvietimasTrasaĮdomybėsRinkimų maratonas
LIETUVA

Mirė filosofas Leonidas Donskis 

2016 rugsėjo 21 d. 08:35
Lietuvos žinių archyvo nuotrauka

Trečiadienio rytą netikėtai mirė filosofas, buvęs Europos Parlamento narys Leonidas Donskis.

L. Donskį mirtis ištiko Vilniaus oro uoste, ruošiantis skrydžiui į Ukrainą, BNS sakė Vytauto Didžiojo universiteto rektorius profesorius Juozas Augutis. L. Donskis susmuko Vilniaus oro uoste, o atvykę greitosios pagalbos medikai, nors ir bandė gaivinti filosofą, tačiau pastangos jau buvo bevaisės.

„Tai didžiulė netektis, kartu su juo išėjo ir universiteto dalis. L. Donskis buvo ir filosofijos, ir politikos, ir kitų mokslų grandas“, – BNS sakė rektorius.

Anot žiniasklaidos pranešimų, L. Donskį galėjo ištikti širdies smūgis.

L. Donskiui buvo 54 metai.

Anot rektoriaus, universitetas turbūt siūlys L. Donskį šarvoti VDU Didžiojoje auloje Katalikų teologijos fakulteto rūmuose.

Šalies vadovai reiškia užuojautą

„Lietuva neteko iškilaus humanitaro, savo akademinėje ir visuomeninėje veikloje aktyviai gynusio laisvės ir žmogaus orumo idėjas. Profesorius L. Donskis buvo tvirtas europinių vertybių ir vakarietiško mąstymo pavyzdys ne tik jaunajai kartai, bet ir visiems Lietuvos žmonėms“, – rašoma Prezidentūros paskelbtoje šalies vadovės Dalios Grybauskaitės užuojautoje.

Taip pat savo užuojautoje prezidentė pabrėžė, kad būdamas Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkės pavaduotojas ir aktyvus šios bendruomenės narys L. Donskis svariai prisidėjo išsaugojant šalies žydų kultūrą ir jos paveldą, skleidžiant tolerancijos, lygybės ir pagarbos žmogui idėjas.

Ministras pirmininkas Algirdas Butkevičius savo užuojautoje sakė, kad L. Donskio išėjimas – didelė netektis visai valstybės šviesuomenei. „Skaudžiai ir netikėtai netekome filosofo, eseisto, žymaus mąstytojo L. Donskio. Šis žmogus skvarbiu intelektualo žvilgsniu akylai stebėjo mūsų gyvenimą ir savo įžvalgomis stengėsi jį padaryti tauresnį. L. Donskio išėjimas – didelė netektis visai mūsų valstybės šviesuomenei, visiems, kuriems svarbios pamatinės vertybės“, – sakoma Vyriausybės paskelbtoje A.Butkevičiaus užuojautoje.

Seimo pirmininkė Loreta Graužinienė teigė, kad Lietuva neteko iškilios asmenybės, ir tai visiems skaudus, netikėtas ir sukrečiantis praradimas. „L. Donskis visada liks mūsų atmintyje savo įtaigiais žodžiais ir prasmingais darbais, didžio žmogaus kuklumu, išmintimi ir dvasios stiprybe, savo meile Lietuvai. Telydi Išėjusįjį Amžinybės šviesa, o jo artimuosius – širdies paguoda“, – Seimo Ryšių su visuomene skyriaus išplatintoje užuojautoje sakė L. Graužinienė.

V. Adamkus: L. Donskis buvo Lietuvos šviesulys

Kadenciją baigęs prezidentas Valdas Adamkus sako, kad trečiadienį netikėtai miręs filosofas Leonidas Donskis buvo šviesulys Lietuvos moksle ir visuomeniniame gyvenime, nuoširdžiai rūpinęsis valstybės raida.

„Tai yra milžiniška netektis Lietuvos valstybei. Asmeniškai išgyvenu dėl nuoširdaus artimo bičiulio netekties“, – BNS sakė prezidentas.

„Manau, kad L.Donskis buvo Lietuvos gyvenime šviesulys, ne tik moksle, bet ir valstybės, visuomeniniame gyvenime. Jis rūpinosi dėl Lietuvos ateities, savo išmintimi ir patarimais stengėsi įnešti giedrumo, sąžiningumo į mūsų gyvenimą. Tikiuosi, kad jis paliko pavyzdį ateinančioms kartoms, kaip reikia gyventi, siekti aukštesnių tikslų ir tikėti ateities Lietuva“, – kalbėjo V. Adamkus.

V.Landsbergis: savo išmintimi L.Donskis siekė saugoti žmones nuo nežmoniškumo klaidų

Filosofas Leonidas Donskis su susirūpinimu stebėjo visuomenės raidą ir siekė savo išmintimi saugoti žmones nuo nežmoniškumo klaidų, sako buvęs valstybės vadovas profesorius Vytautas Landsbergis.

„Tai žmogus, kuris liks mūsų atmintyje kaip labai išmintingas, labai geros valios stebėtojas, patarėjas, susirūpinęs dėl to, kaip gyvename, kur einame. Šių dienų pasaulyje draskomame neapykantos konvulsijų, L.Donskis norėjo būti gydytojas – diagnostikas ir savo išmintimi saugoti žmones nuo nežmoniškumo klaidų. Buvo labai darbštus, aktyvus ir labai reikalingas. Jo nepaprastai pasigesime“, – BNS sakė V.Landsbergis.

V.Landsbergis 2004–2014 metais buvo Europos Parlamento narys, vieną kadenciją europarlamente jis dirbo ir su L.Donskiu. Profesorius sako jautęs abipusę pagarbą bei pastebėjęs, jog per penkerius metus L.Donskis nerado jį tenkinančios politinės linijos.

„Manau, kad mes jautėme vienas kitam ir simpatiją, ir tarpusavio supratimą (...). Jis ir ten buvo vienišas – tą aš labai gerai mačiau, kartais jis apie tai atvirai pasakydavo, kad net sau artimoje politinėje aplinkoje nemato artimų“, – prisiminė jis.

E.Gentvilas: L. Donskis buvo Lietuvos kultūros ambasadorius su „europarlamentaro antpečiais“

Filosofas L. Donskis savo politinę veiklą išnaudojo ne tik liberalizmo idėjų, tačiau ir Lietuvos vardo sklaidai bei buvo kultūros ir švietimo ambasadorius su „europarlamentaro antpečiais“, – sako jį artimai pažinojęs parlamentaras, Liberalų sąjūdžio vicepirmininkas Eugenijus Gentvilas.

„Nebuvo ryškios ribos jo gyvenime, jo veikloje, išskyrus tai, kad jis turėjo tam tikrus antpečius – politiko, europarlamentaro, kas galbūt šiek tiek padėjo ir jo akademinėje veikloje, padėjo žinomumui, bet žinomumui ne tik L. Donskio, bet ir Lietuvos – jis tą labai akivaizdžiai išnaudojo. Jis buvo tas ambasadorius, per savo akademinę veiklą turėdamas europarlamentaro antpečius. Jei Milane pristatoma europarlamentaro L. Donskio knyga, tai skamba ir visa Lietuva“, – BNS sakė E.Gentvilas.

Pasak jo, L. Donskis niekada savęs nesiejo su jokia partija ir buvo greičiau kultūrinis liberalas. Dalyvaudamas Europos Parlamento rinkimuose Liberalų sąjūdžio sąraše L.Donskis kėlė vienintelę sąlygą – niekada nebūti partijos nariu.

„Jis visą laiką galvojo apie ateitį, kaip tą patyrimą, kurį pasaulio kultūra, civilizacija yra sukūrusi, suprojektuoti į Lietuvos ateitį. Todėl jam labai rūpėjo švietimo, kultūros, kultūrologijos dalykai ir, žinoma, politikos dalykai, kaip politikai turėtų elgtis įvertindami tą pasaulio patirtį nuo Voltero, kurį jis labai mėgdavo cituoti kai kuriose savo paskaitose, iki dabarties“, – kalbėjo politikas.

Artimai filosofą pažinojęs E.Gentvilas sako paskutinį kartą su juo bendravęs prieš kelias savaites. Anot jo, L. Donskis intensyviai dirbo – tą galėdavo daryti nuo ankstyvo ryto iki išnaktų.

„Dirbo velniškai daug, keldavosi anksti rytais – esu pas jį buvęs ir Kaune, ir Briuselyje – tai tiesiog stulbino. Galbūt jis nemokėjo atsipalaiduoti“, – prisiminė E. Gentvilas.

L.Donskio politiko karjera pažymėta rūpesčiu žmogaus teisėmis

Trumpoje politiko karjeroje Leonidas Donskis aktyviai rūpinosi žmogaus teisėmis, įskaitant seksualinių mažumų teises, ir tuo išsiskyrė iš kitų Rytų ir Vidurio Europos šalių politikų, sako jo bendražygė Europos parlamento liberalų frakcijoje olandė Sophia In't Veld.

„Labai jį vertinau kaip kolegą, buvome artimi pamatinių teisių ir teisės viršenybės klausimais. Iš jo taip pat sužinodavau apie Lietuvą ir regioną“, – BNS sakė Liberalų ir demokratų aljanso už Europą (ALDE) vicepirmininkė.

„Jis gynė mažumas, įskaitant LGBTI (lesbietės, gėjai, biseksualai, transseksualai, interseksualai) teises. Jis buvo išimtis – kiti žmonės regione tais klausimais taip garsiai nekalbėdavo“, – pridūrė politikė.

Trečiadienį netikėtai miręs L.Donskis Europos Parlamente ALDE frakcijoje dirbo 2009–2014 metais. Jis Lietuvoje išrinktas kaip Liberalų sąjūdžio atstovas, bet partijos nariu nebuvo.

Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius sakė, kad L.Donskis „asmeniniu gyvenimu ir pavyzdžiu liudijo žmogaus laisvės, moralios politikos ir pilietiškumo idealų jėgą“.

„Savo iškiliu pavyzdžiu ir paliktais darbai L.Donskis nepaliaus garsinti Lietuvos vardo ir išliks moralios politikos įkvėpimu Europos politikams, akademinei bendruomenei ir visiems Lietuvos žmonėms“, – pranešime spaudai teigė ministras.

Anot Užsienio reikalų ministerijos pranešimo, L.Donskis mirė prieš skrydį į Sankt Peterburgą, kur turėjo dalyvauti Lietuvos generalinio konsulato Sankt Peterburge renginiuose. Ketvirtadienį L.Donskis turėjo pristatyti savo naują knygą, skaityti dvi paskaitas Europos ir Atvirajame universitetuose.

Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkė Faina Kukliansky BNS sakė, kad žydiškų šaknų turėjęs L.Donskis prisidėjo prie diskusijos apie nacių bendrininkų vaidmenį Antrojo pasaulinio karo metais.

„Prisidėti jis prisidėjo, pasirašydavo laiškus su kitais šviesuoliais, jis turėjo savo nuomonę, nebūtinai visi jį palaikė. Ar jis pasiekė to, ar ne, kitas dalykas. Valstybėje kažko pasiekti, ypač žydų bendruomenei, yra pakankamai sudėtinga. Bet jis bandė, stengėsi, ir drąsiai apie tai kalbėjo“, – sakė bendruomenės pirmininkė.

L.Donskio tėvas išgyveno Holokaustą Butrimonyse, žydiškame Dzūkijos kaimelyje. L.Donskis save vadindavo žydų kilmės lietuviu. Kurį laiką jis ėjo lietuvos žydų bendruomenės pirmininko pavaduotojo pareigas.

Biografija

L. Donskis gimė 1962 m. rugpjūčio 13 dieną Klaipėdoje, baigė lietuvių filologiją ir teatro pedagogiką Lietuvos konservatorijos Klaipėdos Pedagoginiame fakultete, vėliau apgynė disertacijas Vilniaus ir Helsinkio universitetuose.

1991–1997 m. Klaipėdos universiteto Filosofijos katedros vedėjas, 1995–1997 m. Lyginamųjų civilizacijos studijų centro direktorius, nuo 1993 m. docentas.

1991–1993 m. filosofijos ir kultūros filosofijos dėstytojas Vilniaus universitete ir Vilniaus dailės akademijoje.

1997–2002 m. dėstė ir dirbo tyrėju JAV, Didžiosios Britanijos, Švedijos, Suomijos, Estijos ir Vengrijos universitetuose bei tyrimų centruose.

Nuo 2002 m. Kauno VDU profesorius, nuo 2003 m. VDU HMF Filosofijos katedros vedėjas, Politikos mokslų ir diplomatijos instituto direktorius. Helsinkio universiteto docentas.

Nuo 2002 m. – VDU Politologijos katedros profesorius ir Išeivijos studijų centro vyriausiasis mokslo darbuotojas.

2003–2005 m. – VDU Filosofijos katedros vedėjas.

2004 m. VDU atliko habilitacijos procedūrą (humanitariniai mokslai, istorija – darbai iš idėjų ir sąmoningumo istorijos).

2005 m. VDU Senatas suteikė profesoriaus pedagoginį vardą. Nuo 2005 m. – VDU Politikos mokslų ir diplomatijos instituto direktorius, o nuo 2006 m. – Politologijos katedros profesorius.

Nuo 2005 m. – VDU Senato narys.

2009–2014 metais Leonidas Donskis buvo Lietuvos atstovas Europos Parlamente ir dirbo Liberalų ir demokratų aljanso „Už Europą“ frakcijoje ALDE.

L. Donskio tyrimų sritys ir studijų laukai – civilizacijų analizė, sąmoningumo istorija, politinių idėjų istorija, Rytų Europos idėjų istorija, Baltijos studijos, istorijos filosofija, kultūros filosofija, literatūros filosofija. Probleminiai židiniai – moralinė vaizduotė, moralinės biografijos, tapatybė, politika ir literatūra, socialinė kritika. L. Donskis pirmininkavo 3 daktaro disertacijų gynimo mokslo taryboms, oponavo 7 daktaro disertacijoms, dalyvavo 17 daktaro disertacijų gynimo mokslo tarybose, 4 habilitacijos procedūros komisijose.

Atsisveikinti su profesoriumi L.Donskiu bus galima šį penktadienį ir šeštadienį. Jo urna bus pašarvota VDU Didžiojoje auloje.

Urna išnešama šeštadienį 13 val. Laidojimo ceremonija vyks Petrašiūnų kapinėse Kaune.

GOOGLE rekomenduoja
DALINTIS
ŽYMĖS
_
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaKomentaraiKonkursaiReklama
Kultūra ir žmonėsLietuvaMokslas ir ITPasaulisReklaminiai priedai
Rinkimų maratonasSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaPrivatumo politika
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"