Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Kultūra ir žmonėsGamta ir augintiniaiŠeima ir sveikataMokslas ir ITSportasŠvietimasTrasaĮdomybėsRinkimų maratonas
LIETUVA

Mirė diplomatas Vytautas Antanas Dambrava 

2016 vasario 6 d. 15:03
Vytautas Antanas Dambrava
Vytautas Antanas Dambrava

Eidamas 96-uosius metus po sunkios ligos Jungtinėse Amerikos Valstijose mirė ilgametis iškilus Lietuvos ir JAV diplomatas, žurnalistas, visuomenės veikėjas, teisės mokslų daktaras Vytautas Antanas Dambrava.

Tai BNS šeštadienį patvirtino diplomato žmona Unda Dambrava. Sutuoktiniai pastaruoju metu gyveno Floridoje.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė ir premjeras Algirdas Butkevičius šeštadienį pareiškė užuojautas dėl diplomato Vytauto Antano Dambravos mirties.

Pasak prezidentės, V.A.Dambrava kolegas ir draugus visada žavėjo savo entuziazmu ir energija bei didžiuliu atsakomybės jausmu. Lietuvos okupacijos metu, jo kilni asmenybė tapo neatsiejama ir Lietuvos įvaizdžio dalimi, ilgametės ir turtingos V.A.Dambravos karjeros metu, padėjusi žmonėms visame pasaulyje pažinti Lietuvą.

„Nepaisydamas priverstinio Tėvynės palikimo, V.A.Dambrava išliko ištikimiausias savo valstybės pilietis, visada garbingai gynęs Lietuvos interesus ir puoselėjęs lietuvybę. Grįžęs į Tėvynę lemiamais valstybės atkūrimo metais, V.A.Dambrava atsakingai ėmėsi labai svarbaus Lietuvai diplomatinio darbo, vėl tvirtai gindamas jos interesus. Nenuilstama ir nuoširdi šio Lietuvos diplomato veikla buvo nepakeičiama įtvirtinant mūsų šalį kaip nepriklausomą, saugią, ir gerbiamą valstybę – neatskiriamą Europos ir visos euroatlantinės bendruomenės dalį“, – rašoma šalies vadovės užuojautoje.

„Netekome kilniu atsidavimu Lietuvai pasižymėjusios asmenybės. V.A.Dambravos viso gyvenimo pastangos, patirtis ir aktyvus darbas brėžė Lietuvos diplomatijos raidą, ambasadorius neabejotinai buvo vienas ryškiausių lietuvių politinės kultūros puoselėtojų ir mūsų šalies teisių gynėjų už jos ribų“, – užuojautoje sako premjeras Algirdas Butkevičius. Premjero teigimu, ambasadorius visada liks tikru diplomatijos švyturiu.

„Praradome iškilią asmenybę, profesionalų diplomatą, nuoširdų draugą. V.A.Dambravos ilgametė veikla ir kova už Lietuvos laisvę, garbingas atstovavimas mūsų šaliai daugelyje užsienio valstybių yra pavyzdys jaunajai diplomatų kartai“,– rašoma užsienio reikalų ministro Lino Linkevičiaus užuojautoje.

Sovietmečiu išeivijoje gyvenęs V.A.Dambrava atkūrus nepriklausomybę 1992– 1999 metais dirbo Lietuvos nepaprastuoju ir įgaliotuoju ambasadoriumi Lotynų Amerikos šalyse – buvo Lietuvos atstovu Kolumbijai, Argentinai, Brazilijai, Urugvajui, buvo specialiųjų misijų ambasadorius Lotynų Amerikai ir Karibų jūros regionui.

1999– 2004 metais V.A.Dambrava buvo nepaprastasis ir įgaliotasis ministras Ispanijai, nuo 2001 metų – taip pat Marokui ir Andorai.

GOOGLE rekomenduojaStraipsnio tęsinys – žemiau

V.A.Dambrava gimė 1920 metais birželio 10 dieną, 1939 metais baigė Utenos valstybinę gimnaziją, po kelerių metų jo šeima patyrė sovietų represijas – 1941 metais birželio 13 dieną tėvai, broliai ir sesuo buvo ištremti į Sibirą.

1944 metais V.A.Dambrava pasitraukė į Vakarus. 1948 metais išvyko į JAV. Buvo aktyvus lietuvių išeivijos veikėjas.

1950– 1951 metais dirbo Čikagos lietuvių dienraščio „Draugas“ korespondentu Jungtinėse Tautose. .

1951 metais pradėjo dirbti JAV Valstybės departamento tarnyboje, radijo stoties „Amerikos balsas“ lietuviškame skyriuje.

1951– 1986 metais dirbo ir JAV informacijos agentūroje (USIA). 1955– 1960 metais vadovavo „Amerikos balso“ specialiosios naujienų tarnybai Europoje, 1960– 1965 metais buvo programų Lotynų Amerikai direktorius. 1965– 1967 metais dirbo JAV Jungtinio viešųjų reikalų departamento Saigone (dab. Ho Ši Mino) radijo programų vedėju, be to, 1966– 1967 metais dėstė Saigono universitete.

Nuo 1969 metų JAV prezidento buvo paskirtas į nuolatinę karjeros diplomatinę tarnybą. 1967– 1980 metais buvo JAV ambasadų Pietų Amerikoje viešųjų ryšių direktoriumi.

1980– 1985 metais vadovavo Venesuelos lietuvių bendruomenei, 1988– 1990 metais buvo Pasaulio lietuvių bendruomenės vicepirmininkas.

V.A. Dambrava yra apdovanotas Gedimino III laipsnio ordinu , Gedimino II laipsnio ordinu, Diplomatijos žvaigžde.

V. Landsbergis: Lietuva neišnaudojo visų V. A. Dambravos gabumų

Lietuva neišnaudojo visų mirusio diplomato Vytauto Antano Dambravos gabumų įsitvirtindama tarptautinėje politikoje ir siekdama energetinės nepriklausomybės, sako pirmasis faktinis nepriklausomybę atkūrusios Lietuvos vadovas Vytautas Landsbergis.

„Mes, kaip valstybė, ne visiškai panaudojome ir pasinaudojome jo gabumais, jo iniciatyvomis, jo sugebėjimais įtvirtinti Lietuvą tarptautiniuose politiniuose ir ekonominiuose, energetiniuose reikaluose, kuriuos jis gerai suprato ir stengėsi, kad Lietuva greičiau ir anksčiau išeitų į energetinę nepriklausomybę, kurios kelyje jau esame nemažai pasiekę“, – BNS šeštadienį sakė Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų partijos garbės pirmininkas.

„Galėjome pasiekti anksčiau ir daugiau, jei būtume pasinaudoję visais jo patarimais ir pastangomis“, – pridūrė jis.

V.Landsbergio teigimu, V.A.Dambravos įnašas Lietuvos diplomatijai nėra gerai suvokiamas šalyje ir tam reikia didesnio istorikų susidomėjimo juo, kad „mes visi suvoktume, kokį žmogų Lietuva turėjo“.

Pasak jo, diplomatiniuose ir politiniuose sluoksniuose V.A.Dambrava ryšių turėjo dar iki oficialiai jam ateinant į Lietuvos diplomatinę tarnybą.

V.Landsbergis taip pat sakė pažinojęs V.A.Dambravą nuo jaunystės.

„Labai džiaugiausi, kad jis sutiko ateiti į bendrą Lietuvos valstybės ir diplomatinį darbą. Nors jis buvo kuklus, nuoširdžiai kuklus, tarsi abejodamas, kad galės būti naudingas, o buvo nepaprastai naudingas. Jis padėjo mums išplėsti ryšius į Lotynų Amerikos šalis. O paskui ir Ispanijoje“, – pasakojo konservatorius.

Jo teigimu, V.A.Dambrava buvo giliai mąstantis ir giliai tikintis žmogus, palikęs tekstų, kuriuos verta pažinti ir studijuoti. Pasak V.Landsbergio, jis galėjo būti didelis mokytojas jauniausiai Lietuvos diplomatų kartai.

„Noriu paraginti kad šie jauni diplomatai atrastų jo raštus ir studijuotų“, – sakė V.Landsbergis.

Publicistas V. Valiušaitis: jis galėjo būti prezidentu

Publicistas Vidmantas Valiušaitis, biografinės knygos apie V.A.Dambravą autorius, sako, kad diplomatas buvo žmogus, natūraliai jungęs prieškario Lietuvą su dabartine Lietuva.

„Tai buvo žmogus, perėjęs visus laikotarpius,1940 metų okupaciją, šeimos tragediją, represijas, jo akyse 1941 metais buvo ištremta šeima, tėčio jau daugiau nesutiko, jis žuvo, mama grįžo. Tada jo gyvenimo moto buvo – jei aš nekalbėsiu, tai akmenys kalbės. Jis matė savo misiją liudyti Lietuvą ištikusią tragediją“, – BNS sakė V.Valiušaitis.

Anot V.Valiušaičio, būdamas talentingas, įgijęs teisininko, taip pat ir muziko išsilavinimą, ilgas metus dirbęs „Amerikos balso“ žurnalistu, 1951 metais V.A.Dambrava buvo pakviestas į Amerikos diplomatinę tarnybą.

„Rašant jo biografiją teko skaityti šimtus Amerikos dokumentų, diplomatų atsiliepimų, kaip jį vertino kaip žmogų, diplomatą, profesionalą. Tai buvo nepaprastai aukšti įvertinimai. Tiesiog trūksta žodžių apibūdinti tas charakteristikas, kuriomis amerikiečiai kalbėjo apie jo talentą. Jis buvo apibūdinamas kaip žmogus orkestras, nes jis gali ir apie meną, ir apie muziką, ir apie kultūrą kalbėti, ir čia pat „Vodkos“ stiklelį išgert ir jis žodžio kišenėje neieškojo“, – pasakojo V.Valiušaitis.

JAV diplomatinėje tarnyboje, anot publicisto, V.A.Dambravai būdavo patikimos svarbios užduotys ano meto karštuosiuose taškuose – „Che Guevaros judėjimas Bolivijoj, paskui terorizmas Argentinoje, pilietinis karas Salvadore, visur jį siųsdavo į karštus taškus ir visur jis išnaudojo tą savo poziciją, tribūną primint apie Lietuvą“, be to, rasdavo subtilių būdų kaskart iškelti Lietuvos laisvės klausimą daug rašydamas ispanų spaudoje.

„Aišku, Lietuvai buvo laimė, kad ji galėjo paskutiniais dešimtmečiais panaudoti jį savo diplomatinėje tarnyboje, bet V.A.Dambrava nusiskųsdavo, kad, vis dėlto, Lietuvos diplomatinė tarnyba neturi to spontaniškumo, ne taip supranta diplomatijos misiją, kaip amerikiečiai. Ir jis jautėsi šiek tiek įsuktas tokioje biurokratinėje rutinoje“, – kalbėjo V.Valiušaitis.

V.A.Dambrava buvo labai aktyvus, įmantriai mezgęs ryšius diplomatas, tad, pasak V.Valiušaičio, jį stebino dalies šiuolaikinių lietuvių diplomatų nerangumas, atsainumas, nusivildavo matydamas, „kai žmonės atvykdavo į ambasadą „atbūti“ laiką ir galbūt patogiau pagyventi“.

Publicisto manymu, V.A.Dambrava nebuvo išnaudotas: „10 metų Venesueloje, tai faktiškai tolimas užkampis. Nors jis galėjo būti ir užsienio reikalų ministras ir net 1997 metais buvo iniciatyvos siūlyti jį kandidatu į prezidentus po A.M.Brazausko kadencijos. Bet neatsirado platesnės politinės paramos, tai nebuvo įgyvendinta“.

V.Valiušaičio vertinimu, diplomatas Lietuvai daugiausia nusipelnė būdamas ambasadoriumi Ispanijoje 1999 – 2004 metais.

„Jo įnašas buvo, kad jis palenkė visą Ispanijos opiniją ir kariniį generalitetą jų pasiekęs, kad Ispanija tapo didelė mūsų draugė ir rėmėja Lietuvos priėmimo į NATO“, – teigė biografas.

DALINTIS
ŽYMĖS
_
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaKomentaraiKonkursaiReklama
Kultūra ir žmonėsLietuvaMokslas ir ITPasaulisReklaminiai priedai
Rinkimų maratonasSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
Trasa#AUGULIETUVOJE#LEGENDOS#SIGNATARŲDNRPrivatumo politika
#ŠIMTMEČIOINOVACIJOSKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"