Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Kultūra ir žmonėsGamta ir augintiniaiŠeima ir sveikataMokslas ir ITSportasŠvietimasTrasaĮdomybėsRinkimų maratonas
LIETUVA

Lietuva nesulaukia kvietimo stebėti „Zapad 2017“ 

2017 liepos 28 d. 09:00
Lietuvos gynybos atašė, reziduojantys Rusijoje ir Baltarusijoje, yra stebėję pratybas „Zapad 2009“ ir „Zapad 2013“.
Lietuvos gynybos atašė, reziduojantys Rusijoje ir Baltarusijoje, yra stebėję pratybas „Zapad 2009“ ir „Zapad 2013“.
Reuters/Scanpix nuotrauka

Prie mūsų šalies sienos vyksiantys bendri Rusijos ir Baltarusijos kariniai mokymai „Zapad 2017“ bus akylai stebimi ir vertinami tiek čia, tiek NATO. Nors oficialusis Minskas tikina, kad užsienio valstybių atstovai galės laisvai stebėti pratybas, bent jau Lietuva tokio kvietimo kol kas negavo.

Rugsėjo 14–20 dienomis į Baltarusijos poligonus, esančius ir netoli Lietuvos valstybės sienos, susirinks tūkstančiai Rusijos bei Baltarusijos karių, bus atvežta šimtai vienetų karinės technikos. Tikėtina, kad per didelio masto „Zapad 2017“ mokymus vėl bus simuliuojamas karinis konfliktas su NATO.

Pratyboms, kurios rengiamos kartą per ketverius metus, mūsų šalis ir NATO skiria itin daug dėmesio. Valstybės saugumo departamentas (VSD) įspėja, kad neatmestina tyčinių arba atsitiktinių incidentų tikimybė. Teigiama, jog Lietuvos kariuomenė ir kitos saugumą užtikrinančios institucijos pasirengusios reaguoti į netikėtas situacijas, jei tokių kiltų. Kol vyks karinės pratybos, Baltijos šalyse, Lenkijoje ir Baltijos jūroje dislokuotas pajėgas sustiprins ir mūsų sąjungininkai.

Rasa Juknevičienė: „Iki pratybų liko vos mėnuo. Be abejo, kvietimai išsiunčiami gerokai anksčiau.“

Pažado kol kas netesėjo

Kaip „Lietuvos žinioms“ sakė Krašto apsaugos ministerijos (KAM) atstovai, pagal Vienos dokumente įtvirtintus reikalavimus Baltarusija per Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizaciją (ESBO) yra informavusi apie „Zapad 2017“, kaip apie didžiausias valstybės teritorijoje šiais metais rengiamas karines pratybas.

Kaimynė jau anksčiau oficialiai buvo paskelbusi, kad Baltarusijai akredituoti užsienio valstybių gynybos atašė bus pakviesti į mokymus, taip pat pažadėjusi perduoti kvietimus gretimų šalių kariniams ekspertams (Lietuvos atveju – Lietuvos kariuomenės Ginkluotės kontrolės skyriui) atvykti rugsėjo 14–20 dienomis stebėti pratybų aktyvios fazės Baltarusijos teritorijoje. „Lietuva tikisi, jog Baltarusija pakvies visų kaimynių atstovus ir pateiks išsamią informaciją, kai pratybos vyks. Lietuva dar nėra gavusi kvietimo stebėti Rusijos ir Baltarusijos karinių mokymų „Zapad 2017“, – informavo KAM Strateginės komunikacijos ir viešųjų ryšių departamentas.

Rusija surengė pristatymą

Rusija pratybų „Zapad 2017“ atskirai nedeklaravo. Maskvos atstovai liepos 13 dieną NATO ir Rusijos tarybos posėdyje Briuselyje surengė jų pristatymą. Tačiau šalis iki šiol nėra paskelbusi apie ketinimus kviesti stebėtojų į pratybų dalį, vyksiančią jos teritorijoje.

Lietuvos gynybos atašė, reziduojantys Rusijoje ir Baltarusijoje, matė „Zapad 2009“ ir „Zapad 2013“ mokymus. Lietuvos kariniai verifikacijos specialistai buvo kviečiami stebėti Baltarusijos teritorijoje vykusių pratybų 2009 ir 2013 metais. „Lietuvos kariniai ekspertai, gavę kvietimus, vyktų stebėti pratybų ir šiais metais“, – pažymėjo KAM atstovai.

Rasa Juknevičienė: "Iki pratybų liko vos mėnuo. Be abejo, kvietimai išsiunčiami gerokai anksčiau." Ritos Stankevičiūtės nuotrauka
Rasa Juknevičienė: "Iki pratybų liko vos mėnuo. Be abejo, kvietimai išsiunčiami gerokai anksčiau." Ritos Stankevičiūtės nuotrauka

Lietuvos kariuomenė pasiruošusi

VSD ir Antrojo operatyvinių tarnybų departamento prie KAM parengtame grėsmių nacionaliniam saugumui vertinime nurodoma, kad dėl planuojamų ginkluotųjų pajėgų mokymų „Zapad 2017“ šiemet Rusijos karinis aktyvumas mūsų regione bus padidėjęs. Pabrėžiama, jog paprastai prieš tokio lygio pratybas Rusijos ginkluotosiose pajėgose surengiamas didelio masto vadinamasis netikėtas kovinės parengties patikrinimas. Prieš „Zapad 2017“ taip pat tikėtinas toks patikrinimas Vakarų karinėje apygardoje. Į jį bus įtraukta dešimtys tūkstančių karių.

Oficialiais Rusijos ir Baltarusijos duomenimis, „Zapad“ lygmens mokymuose dalyvauja apie 13 tūkst. karių. Galimas dalykas, kad tikrasis jų skaičius didesnis, o mokymų scenarijuje numatytas ir ginkluotas konfliktas su NATO.

Kai kurie pratybų rajonai yra visiškai greta Lietuvos valstybės sienos, todėl, kaip rašoma grėsmių nacionaliniam saugumui vertinime, neatmestina tyčinių arba atsitiktinių incidentų tikimybė. Dalis mokymų epizodų vyks Baltarusijos poligonuose, todėl į jos teritoriją bus perdislokuota daug Rusijos ginkluotųjų pajėgų karių ir kovinės technikos. Mūsų šalies saugumas mano, kad artėjant kariniams mokymams „Zapad 2017“ ir per juos intensyvės Rusijos informacinės operacijos Vakarų atžvilgiu.

„Lietuvos kariuomenė kartu su NATO sąjungininkais nuolat analizuoja kaimynystėje vykstančias pratybas ir kitokia karinę veiklą. Šioms Rusijos ir Baltarusijos pratyboms skiriama ypač daug dėmesio. Lietuvos kariuomenė bus pasirengusi reaguoti į netikėtas situacijas, jei tokių kiltų, bendradarbiaudama su kitomis šalies saugumą užtikrinančiomis institucijomis. Daug dėmesio šioms pratyboms skiria ir NATO. Aljansas planuoja pagal poreikį sustiprinti Baltijos šalyse, Lenkijoje ir Baltijos jūroje išskleistas pajėgas“, – „Lietuvos žinias“ patikino KAM atstovai.

Išpuolis prieš partizanus – ne atsitiktinis

Svarstydama, kodėl Lietuvos dar nepasiekė kvietimas stebėti karinių pratybų „Zapad 2017“, Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto vicepirmininkė Rasa Juknevičienė sakė, kad Rusija visada slepia tikrąją padėtį. „Gali būti, jog Aliaksandras Lukašenka pernelyg drąsiai pašnekėjo apie kvietimus. Gal Kremlius ir Maskva pasakė kitaip. Bet čia tik mano spėliojimai. Iki pratybų liko vos mėnuo. Be abejo, kvietimai išsiunčiami gerokai anksčiau“, – tvirtino ji.

Dėl artėjančių „Zapad“ pratybų R. Juknevičienė nusiteikusi ramiau, nei dėl vykusių anksčiau, nes NATO yra kaip niekada pasirengusi. „Prieš ketverius metus jos buvo turbūt irgi panašaus masto, su panašiu personalo skaičiumi, net branduolinio ginklo panaudojimu pratybų scenarijuje, ir lygiai tiek pat grėsmingos. Tačiau tuo metu, jei galima taip apibūdinti, buvome pliki nuogi, nes čia nebuvo dislokuoti mūsų sąjungininkai. Šį kartą tos pratybos kitokios. Tik neaišku, kokių provokacijų gali imtis Kremlius, kas numatyta jo scenarijuje“, – svarstė parlamentarė.

R. Juknevičienė priminė, kad prieš atakuodama Gruziją 2008 metais ir Ukrainą 2014-aisiais, Rusija būtent pratyboms buvo sutelkusi karius prie šių valstybių sienų. Tai, kad pasirengimams „Zapad 2017“ jau prasidėjo, anot konservatorės, gali rodyti ir mūsų istorijos, partizanų puldinėjimas, prilyginimas fašistams. Visa tai vykdoma tiesiai iš Kremliaus.

Pasak R. Juknevičienės, karinės pratybos „Zapad“ visada buvo puolamojo pobūdžio ir jas reikia vertinti kartu su situacija, kurią Rusija sukūrė aplink mūsų sienas. Ši šalis maždaug nuo 2009 metų ėmėsi stiprinti savo Vakarų karinę apygardą. Kaliningrado srityje, prie Pskovo, Šiaurės rajonuose, Baltarusijoje ji dislokavo didžiules pajėgas. „Tos pratybos turbūt yra pasirengimas kada nors testuoti NATO. Bent jau iki Krymo aneksijos, Maidano, manau, Rusija turėjo tokį scenarijų. Kai dar dirbau ministre, esame kalbėję apie tai su amerikiečiais. Tada buvo matymas, kad per šią vadinamąją silpną NATO teritorijos grandį, Baltijos šalis, kurios geografiškai yra sudėtingesnėje padėtyje nei kitos valstybės, Maskva gali testuoti Aljansą. Tačiau, ko gero, ukrainiečiai savo aukomis išgelbėjo mus nuo tokio Blitzkriego, nuo tokio NATO patikrinimo nepasiruošus. Šiandien NATO pasirengusi, todėl manau, situacija yra kitokia. „Zapad“ pratybos vyks visai kitokioje aplinkoje nei prieš ketverius metus“, – pabrėžė politikė.

Mokysis naikinti priešų taikinius

Lietuvoje iki metų pabaigos taip pat bus rengiamos planinės įvairaus pobūdžio ir lygmens šalies bei čia dislokuotų sąjungininkų karių pratybos. KAM atstovų teigimu, iš planuojamų mokymų galima paminėti spalio mėnesį vyksiančias prieštankinių vienetų pratybas „Medžiotojas“ ir bendras NATO priešakinių pajėgų bataliono Lietuvoje bei mechanizuotosios pėstininkų brigados „Geležinis Vilkas“ pratybas.

„Pratybose „Medžiotojas“ spalio pradžioje treniruosis apie 1200 karių iš Lietuvos, JAV, Kanados, Latvijos, Lenkijos ir Vokietijos. Jie atliks prieštankines operacijas identifikuodami ir naikindami priešiškų pajėgų taikinius. NATO priešakinių pajėgų bataliono kovinės grupės kariai kartu su brigados „Geležinis Vilkas“ Didžiosios kunigaikštienės Birutės ulonų batalionu treniruosis antroje spalio pusėje“, – pranešė KAM.

Reklama
DALINTIS
ŽYMĖS
_
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaKomentaraiKonkursaiReklama
Kultūra ir žmonėsLietuvaMokslas ir ITPasaulisReklaminiai priedai
Rinkimų maratonasSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2019 UAB "Lietuvos žinios."
Privatumo politika